TEST DRIVE<>
052006<><>

Roline USB 2.0 + 1394 Combo, ST Lab 2+1, ST Lab 4+1, MAS HT USB, ST Lab PCI Firewire Controller Card

USB pakao vatrenih žica

Roline USB 2.0 + 1394 Combo
Roline USB 2.0 + 1394 Combo
Šta sad, pitanje je koje ostaje onome ko nema USB u 21. veku. Ako vlasnik malo starijeg kompjutera dođe u posed bilo kakvog USB uređaja – nastaje dilema. Ako se u celoj jednačini pojavi i neki Firewire uređaj, situacija se dodatno komplikuje. Da li trošiti novac na potpuno nov kompjuter, čak i ako postojeći završava posao, ili pokušati s nekim drugim rešenjem? U slučaju da je nemoguće promeniti ceo kompjuter, tu su dodatni USB i Firewire kontroleri u vidu standardnih PCI kartica.

ST Lab 2+1
ST Lab 2+1 
Sve kartice koje smo imali na testu su došle sa drajverima tako da smo merenja vršili posle instalacije (iako Windows XP ume da se snađe i bez drajvera, doduše sa lošijim performansama). Što se tiče instalacije, nije bilo većih problema, iako ne možemo da pohvalimo potez proizvođača koji odlučuju da drajvere pošalju na CD-R disku (što je slučaj sa MAS HT-om). Takođe nam se desilo da na disku koji je došao uz karticu ne pronađemo drajvere namenjene konkretnom tipu ili modelu kontrolera na samoj kartici (u pitanju je opet pomenuti proizvođač). Takav nedostatak ne predstavlja preteran problem ako je u blizini Internet, ali budući da su ove kartice namenjene i starijim kompjuterima sa zastarelim operativnim sistemima (koji neretko uopšte nisu povezani na Mrežu), moramo ovo uzeti kao zamerku. Naravno, situaciju popravljaju modeli koji su došli sa pravim instalacionim diskovima i drajverima, ali konačnu ocenu će doneti same performanse.

ST Lab 4+1
ST Lab 4+1
Prvi na testu je Roline USB 2.0 + 1394 Combo PCI Host Adapter, iza čijeg se naziva nalazi PCI kartica sa VIA kontrolerima za USB i Firewire. Kartica dolazi sa tri spoljašnja i jednim unutrašnjim USB konektorom i sa dva spoljašnja i jednim unutrašnjim Firewire konektorom. Uz nju ne dolaze kablovi, ali su drajveri uredno isporučeni na CD-u. Sama instalacija je protekla bez problema, što smo i očekivali budući da je Roline prilično poznata švajcarska kompanija u svetu mrežne opreme. Ovo je jedini proizvođač koji je pakovanje zaštitio sunđerom tako da kartica bude bezbedna prilikom transporta, a iako nije u pitanju preterano kvalitetna kutija, barem svedoči o trudu proizvođača.

Sledeće dve kartice su iz firme ST Lab. One se razlikuju samo po broju raspoloživih konektora – u pitanju su 2+1 i 4+1 kartica (+1 označava unutrašnji konektor). Na obe se nalazi NEC rešenje kontrolera. Uz kartice dolaze identični drajveri na pomalo neurednim instalacionim diskovima, tako da instalacija nije jednostavna kao na proizvodu iz Rolinea. Naime, na samom disku je nemoguće pronaći drajvere koji odgovaraju oznaci kontrolera, dok Windows bez problema prepoznaje kartice i automatski instalira drajvere. Ukoliko instalacija ne proradi automatski, ostaje ručno traženje drajvera na Internetu, što komplikuje celu proceduru. Performanse nisu bile na najvišem nivou, ali je rad tekao glatko tako da nemamo zamerki na ove dve kartice.

MAS HT USB
MAS HT USB
Sledeće rešenje na testu je model proizvođača MAS HT, na kojem se nalazi ALI čip i koji nudi četiri konektora za USB. Uz njega dolazi narezani CD sa drajverima svih proizvoda u ovom programu. Međutim, test ovog modela nije prošao očekivano. Pri svakom gašenju računara ova kartica ga je ponovo uključivala, bez obzira na to da li je na nju povezan neki USB uređaj. Moguće je da se radi o grešci samo na konkretnom primerku, koja bi mogla da se reši zabranjivanjem kartici da uključuje računar u BIOS-u.

ST Lab PCI Firewire Controller Card
ST Lab PCI Firewire Controller Card 
Na testu Firewire kartica imali smo dva modela (ako računamo combo varijantu koju nudi Roline). Firewire kartice su jedino rešenje za povezivanje DV kamera na PC, u slučaju da sama ploča nema integrisan kontroler koji podržava ovaj standard. Po završenoj instalaciji dovoljno je samo povezati kameru na karticu i ostatak preuzima Windows XP ili softver za grebovanje videa ili video-produkciju. Budući da se transfer video-materijala odvija u realnom vremenu, dakle 1:1, nismo merili protoke koje ostvaruju ove kartice. U slučaju korišćenja Firewire standarda za prebacivanje video-materijala na PC, najčešće usko grlo je hard disk računara, tako da nije loše razmisliti o mogućim problemima ukoliko se ovi adapteri koriste na starijem računaru. Posebno nam se svidela ST Labova kartica koja dolazi bez drajvera – dovoljno je samo povezati je i Windows XP će sam prepoznati kontroler i instalirati potrebne drajvere, što je zaista pohvalno u poređenju s nekim od testiranih USB kartica. Ova kartica ima dva eksterna konektora, jedan je standardne veličine, a drugi je mini. Uz ST Lab stiže i Ulead VideoStudio 7 SE Basic, što je sasvim dovoljno za kućnu upotrebu.

Na kraju testa se po kvalitetu i upotrebljivosti izdvaja Roline kombo kartica i zaslužuje preporuku čak i ako nema potrebe za korišćenjem Firewire uređaja. Njene performanse su najstabilnije, a kvalitet izrade je viši od ostalih rešenja koja smo probali, ali je i njena cena od 35 evra viša nego kod ostalih uređaja. ST Lab je potpuno odgovorio na zahteve svojom Firewire karticom čija je cena oko 12 evra, dok su USB rešenja nešto lošijih performansi, a cena od osam evra ih ne isključuje u izboru jer je zaista teško naći USB 2.0 uređaje koji mogu da iskoriste punih 480 Mbit/s koje ovaj standard nudi. MAS HT sa ALI kontrolerom je brzinski pobednik na testu čitanja, ali je u pitanju proizvod (nažalost) niskog kvaliteta tako da ga je teško preporučiti.

Obrad KOSTADINOVIĆ

 Brzina čitanja (MB/s)Brzina pisanja (MB/s)Broj USB portovaBroj Firewire portovaProizvođačKontakt
ST Lab 2+118,6417,902 eksterna, 1 interni-www.st-lab.comEweComp
ST Lab 4+118,6417,904 eksterna, 1 interni-www.st-lab.comEweComp
MAS HT USB Card24,0612,834 eksterna--EweComp
Roline USB 2.0 + 1394 PCI Combo Card15,4821,083 eksterna, 1 interni2 eksterna, 1 interniwww.roline-net.comSampro
ST Lab PCI Firewire Controller Card---2 eksterna, 1 interniwww.st-lab.comEweComp
 
MSI NX7300GS-TD256E, Asus EN7600GS Silent/HTD/256M, Asus EN7600GT 2DHT/256M
GeCube Radeon X1800GTO
Western Digital WD2500JS, Hitachi HDT722525DLA380, Seagate ST3250624AS, Samsung SP2504C, Maxtor 6V250F0
Fujitsu-Siemens Amilo M1437G, LG LW65, Toshiba Qosmio F20, Acer Ferrari 4000, Acer Aspire 5024WLMI, MSI M635
Dell 2005FPW, ViewSonic VA2012w
Verbatim mini DVD+RW
Cooler Master Centurion CAC-T05-UW, Procase Zirco AX CS5608
Olympus µ 720SW
Innomedia MTA 3328-2R, Yap Jack Pro II
Samsung Pocket Imager SP-P300MK
InnoVision InnoAX iMX-330
Verbatim MP3 Player
InnoVision EIO USB 2.0 Flash Stick, Digitex Container 2.0 Crystal
Epson Stylus R220
LC Power Cyber Mate EH-25BD
Logitech G15 i MX5000 Wireles Desktop Laser
TechniSat TTS35AI
Speed-Link Medusa Pro Gamer SL-8793
Roline USB 2.0 + 1394 Combo, ST Lab 2+1, ST Lab 4+1, MAS HT USB, ST Lab PCI Firewire Controller Card
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera