TEST DRIVE<>
052006<><>

Dell 2005FPW, ViewSonic VA2012w

Široke dvadesetice

Dell 2005FPW
Dell 2005FPW
Masovna pojava monitora sa TFT panelima unela je dodatnu zabunu ili mogućnost izbora, kako za koga, prilikom izbora monitora. Dok su svi CRT monitori imali odnos stranica 4:3 i dobro radili u velikom broju rezolucija, TFT ekrani se mogu dobiti u više „odnosa” (5:4, 4:3 ili 16:10) i mnogo rezolucija. Naravno, monitori s panelom od „tečnih kristala” mogu da prikažu više rezolucija, međutim samo u jednoj, takozvanoj „native” (bukvalni prevod prirodna) rezoluciji prikaz je kvalitetan i „TFT-ovski” oštar. Pri tome, postoji više tipova panela od kojih svaki ima prednosti i mane.

Wide format televizora i monitora prisutan je dosta dugo, međutim malo se korisnika odlučivalo za njih bez obzira na to što su na prvi pogled privlačniji. Razmišljanje o broju aplikacija (vezano za monitore) i kanala tj. TV programa (vezano za televizore) koji su pravljeni baš za wide format ipak obeshrabruje mnoge da se odluče za široki ekran.

Stanje se ipak popravlja u poslednje vreme, posebno kada su u pitanju računari, dok ćemo za „široki TV program” još sačekati. Standardne aplikacije koje rade u prozorima nikada nisu ni pravile probleme, dok one koje rade full screen (to su pretežno igre) dobijaju podršku za wide rezolucije pa sve nove igre u 90% slučajeva podržavaju 1280 x 800, 1440 x 900, 1680 x 1050 ili 1920 x 1200, četiri najstandardnije wide rezolucije.

Zanimljivo je što se „široki” monitori ne prave u manjim dimenzijama, samo 19” i većim. Jednu devetnaesticu smo predstavili pre nekoliko meseci (u pitanju je bio FSC W19-1), a danas ćemo prikazati dve dvadesetice, jedan Dell i jedan ViewSonic.

Iako dele istu dijagonalu i rezoluciju od 1680 x 1050 tačaka, ova dva monitora imaju mnogo više razlika nego sličnosti. Dell 2005FPW je skuplji, kvalitetniji i pruža dosta duži spisak mogućnosti, dok je ViewSonic VA2012w u principu „osnovna verzija monitora” namenjena ne preterano zahtevnom kućnom ili kancelarijskom korisniku.

ViewSonic VA2012w koristi osmobitni TN panel koji u saradnji sa pozadinskom lampom treba da postiže kontrast do 600:1 i osvetljenje od 300 cd/m2. Prema proizvođaču, tipičan odziv je 8 ms, dok je vidljivi ugao 160° po horizontali i 140° po vertikali. Po našem mišljenju, realnost je nešto lošija. Pre svega, vidljivost po vertikali je slabija jer nije moguće izbeći pojavu da je gornji deo ekrana tamniji od donjeg, jednu od karakteristika svih slabijih TN panela. Kontrast je takođe nešto lošiji pa je celokupni kvalitet prikaza tek prosečan. Boje su dobre i lepo zasićene. Monitor ima VGA i DVI ulaze, s tim što je kvalitet slike primetno bolji kada se koristi digitalni interfejs.

Podešavanja položaja monitora uključuju samo „tilt”, tj. nagib monitora po visini. Dva mala zvučnika u donjem delu monitora dolaze kao bonus i mogu dobro da posluže ukoliko korisnik nema nameru da glasnije sluša muziku.

Celokupan dizajn je prilično neutralan i teško da će se nekome posebno svideti, ali je isto tako malo verovatno da će ga neko nazvati ružnim. Mi zamerku imamo samo na meni za podešavanja koji ViewSonic nije poboljšao od pojave OSD podešavanja. Srećom, tasteri za kontrolu zvuka (glasnije, tiše i mute) stoje izdvojeni pa je ta operacija jednostavna.

Dell 2005FPW je umnogome drugačiji. Pre svega, koristi potpuno drugačiji panel, noviju verziju IPS panela nazvanu S-IPS. IPS paneli važe za najkvalitetnije kada je prikaz u pitanju tj. imaju najtačniju reprodukciju boja, ali po cenu vrlo visokog odziva (25 do 60 ms!). S-IPS je pokušaj kompanija LG i Philips, koje zajedno prave ove panele, da ubrzaju IPS panele uz očuvanje kvaliteta prikaza. Koliko su u tom uspele, utvrdili smo posmatrajući Dell 2005FPW.

ViewSonic VA2012w
ViewSonic VA2012w 
Ovaj monitor je deklarisan na 600:1 za kontrast i 300 cd/m2 za osvetljenje, uglovi vidljivosti, kako proizvođač navodi, iznose 176° po obe ose, dok je brzina odziva 16 ms. Koliko se ponekad može malo saznati iz specifikacije i koliko kontraproduktivno može da bude prosto upoređivanje brojeva na papiru, vidi se upravo na ovom primeru. Iako i ViewSonic i Dell imaju iste vrednosti kontrasta i osvetljenja, razlike u kvalitetu prikaza su enormne. ViewSonicov monitor je korektan, ali TN panel u njemu ne može da parira S-IPS-u ni po kom osnovu. Kada su boje u pitanju, S-IPS je jednostavno fenomenalan! LG i Philips su uradili izuzetan posao unapredivši staru IPS tehnologiju i očuvali osnovni kvalitet, vernost i tačnost reprodukcije. S obzirom na to, Dell 2005FPW je vizuelno ubedljivo najbliži kvalitetnim CRT monitorima koji su još uvek reper za mnoge delatnosti. Boje su jasne i zasićene koliko treba, nijanse precizne i lako uočljive, koloritet ne „vuče” ni na jednu stranu game, a bela je ubedljivo najbolja koju smo videli na TFT ekranu. Ekran ni u kom slučaju nije naporan za korišćenje, što se često dešava kod monitora sa TN panelom kojima je brightness podešen na visoku vrednost. Ipak, S-IPS ima i nekoliko nedostataka koji ne dozvoljavaju da ga proglasimo 100% idealnim panelom. U odnosu na PVA, S-IPS ima bolji prikaz samo dok su nijanse u svetlom i srednjem području, međutim kada na ekranu ima i tamnih nijansi ili crne boje, PVA je bolji. Naime, organizacija „tečnih kristala” tj. vlakana koja se pomeraju i prelamaju svetlost i tako kreiraju boje kod S-IPS panela je takva da je nemoguće dobiti visok kontrast i jaku crnu boju. Jedan deo svetlosti se uvek probije pa je crna najčešće tek vrlo tamna siva. PVA paneli su bolje rešeni po ovom pitanju i kod njih je maksimalni kontrast daleko viši pa u najzatvorenijem položaju jako malo svetlosti dolazi do očiju korisnika te se ovi paneli sasvim opravdano nazivaju i „crnim panelima”. Drugi nedostatak je nešto slabiji ugao gledanja koji opet zavisi od toga da li je boja tamna ili svetla. Što je nijansa svetlija, bolje se vidi iz većeg ugla, dok crna već nakon 30–40 stepeni postaje ljubičasta. Treći nedostatak jeste brzina: najbrži S-IPS paneli, a jedan takav je i u ovom Dellu, deklarisani su na „svega” 16 ms. Podsećamo, PVA paneli su „sišli” do 6 ms, a TN-ovi čak do 2 ms. Ovo otežava primenu S-IPS panela za igranje i gledanje filmova.

Vraćamo se na Dell 2005FPW. Zanimljivo je što ga Dell deklariše na 12 ms, iako LG.Philips, proizvođač panela, kaže da je tipičan odziv 16 ms. Hmm...

Monitor je ergonomski odlično rešen jer je Dell implementirao podešavanje po visini, vertikalni nagib, kao i pivot funkciju. Nema rotacionog postolja, međutim monitor je prilično lagan pa njegovo okretanje nije problem. Zato su tu čak četiri različita ulaza: po jedan DVI, VGA, S-VHS i kompozitni RCA plus „picture in picture” i „picture beside picture” opcije koje omogućavaju istovremeni prikaz signala sa dva ulaza. PiP prikazuje glavni izvor na celom ekranu i sekundarni na otprilike 1/8 površine ekrana, dok PbP postavlja dva prikaza jedan do drugog po širini monitora, što je prilično upotrebljivo jer su oba prikaza mala i ukupno se koristi jedva 1/2 ukupne površine. Ove mogućnosti su vrlo zanimljive, ali je upotrebljivost pod znakom pitanja. Za nekoliko dana koliko smo koristili Dell 2005FPW nismo uspeli da se nateramo da ih koristimo. Kome je dovoljno da vidi 3/4 površine ekrana i da u gornjem levom delu gleda recimo video-signal sa video-rikordera ili satelitskog risivera? Pri tom, kada se koriste S-VHS i RCA konektori, kvalitet prikaza dosta je lošiji – standardni televizori daleko bolje prikazuju kompozitni signal. S druge strane, i VGA i DVI-I ulazi su odlični i obezbeđuju sjajnu sliku na S-IPS panelu. Od dodatnih konektora Dell 2005FPW raspolaže i jednim „ulaznim” i četiri „izlazna” USB 2.0 konektora jer je u njemu i USB 2.0 „hab” pa je povezivanje USB uređaja na stolu maksimalno pojednostavljeno.

Crna i srebrna boja, tanak okvir i lepo zaobljeno postolje čine Dell 2005FPW vrlo lepim monitorom, što ga sa ostalim karakteristikama čini vrlo poželjnim.

ViewSonic VA2012w je takođe dobar monitor, ali u svojoj klasi. Nemoguće je porediti ih međusobno – kao što smo rekli na početku, sem dijagonale i rezolucije malo šta ih još povezuje. Namenjeni su potpuno drugačijim korisnicima. Sa pristupačnom cenom, brzim odzivom i osnovnim paketom mogućnosti, ViewSonic VA2012w je dobar izbor za prosečnog korisnika koji računar koristi za „sve po malo”, u kući ili na poslu. Kvalitet prikaza je na srednjem nivou i teško može da zadovolji naprednog korisnika, međutim odziv je relativno mali pa će VA2012w lepo zadovoljiti sve osnovne potrebe.

Dell 2005FPW je namenjen naprednijima kojima odgovara S-IPS panel sa svim njegovim prednostima i manama. Odziv je nešto veći pa ovaj monitor nije najbolji izbor za gledanje filmova i igre, iako je u wide formatu, međutim oni koji traže kvalitetan prikaz i verne boje na monitoru, bolje neće naći, makar ne među TFT modelima. Cena je naravno nešto viša, mada ne i preterano visoka. Rekli bismo da je opravdana već dodatnim mogućnostima (video-ulazi, pivot, USB 2.0 hub...) pa se S-IPS panel dobija praktično bez doplate. Stoga 2005FPW dobija našu toplu preporuku za sve korisnike koji traže nešto više, a ne insistiraju na brzom odzivu. Ukoliko je ipak i brz odziv jedan od prioriteta, onda je najbolje rešenje neki monitor sa PVA panelom. Ipak, takvi se ne proizvode u 20” wide formatu pa dolazimo do priče s početka teksta.

Izbor monitora nikad nije bio komplikovaniji – nemoguće je dobiti sve u jednom pakovanju. Ne možemo a da se ne setimo dobrih starih vremena i CRT monitora. Tada se makar znalo – kupiš najskuplji model i miran si. Broj „promenljivih” je sada mnogo veći: odnos stranica, brzina odziva, tip panela, rezolucija... o svemu se mora razmišljati, a sve ima svoje pluseve i minuse i ne postoji idealan TFT monitor. Mnogi su bliski, ali čak i najskuplji imaju poneki minus. Cena tehnološkog napretka i razvoja, šta li?

Saša UZELAC

 
MSI NX7300GS-TD256E, Asus EN7600GS Silent/HTD/256M, Asus EN7600GT 2DHT/256M
GeCube Radeon X1800GTO
Western Digital WD2500JS, Hitachi HDT722525DLA380, Seagate ST3250624AS, Samsung SP2504C, Maxtor 6V250F0
Fujitsu-Siemens Amilo M1437G, LG LW65, Toshiba Qosmio F20, Acer Ferrari 4000, Acer Aspire 5024WLMI, MSI M635
Dell 2005FPW, ViewSonic VA2012w
Šta mislite o ovom tekstu?
Verbatim mini DVD+RW
Cooler Master Centurion CAC-T05-UW, Procase Zirco AX CS5608
Olympus µ 720SW
Innomedia MTA 3328-2R, Yap Jack Pro II
Samsung Pocket Imager SP-P300MK
InnoVision InnoAX iMX-330
Verbatim MP3 Player
InnoVision EIO USB 2.0 Flash Stick, Digitex Container 2.0 Crystal
Epson Stylus R220
LC Power Cyber Mate EH-25BD
Logitech G15 i MX5000 Wireles Desktop Laser
TechniSat TTS35AI
Speed-Link Medusa Pro Gamer SL-8793
Roline USB 2.0 + 1394 Combo, ST Lab 2+1, ST Lab 4+1, MAS HT USB, ST Lab PCI Firewire Controller Card

Dell 2005FPW
Osnovno:
20” Wide S-IPS
Ostalo:
12ms, 1680x1050, Pivot, DVI, VGA, S-VHS, RCA
Proizvođač:
Dell
Kontakt:
List Computers

ViewSonic VA2012w
Osnovno:
20” Wide TN
Ostalo:
1680x1050, 8ms, DVI, VGA, zvučnici
Proizvođač:
ViewSonic
Kontakt:
RRC
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera