INTERNET<>
052006<><>

.yu

Za šaku dinara

Promena telefonskog tarifnog sistema • jeftiniji ADSL paketi • RATEL

Početak meseca maja donosi nam novi, dugo najavljivani tarifni sistem u telefonskom saobraćaju. Najznačajnija novina je to što se lokalni saobraćaj i dosadašnje tri međugradske zone pretvaraju u samo dve zone. Dosadašnji lokal i prva zona postaju nova prva zona sa impulsnim intervalom od 60 sekundi u periodu „jakog saobraćaja” i 120 sekundi u periodu „slabog saobraćaja”. Nova druga zona, koja obuhvata dosadašnju drugu i treću međugradsku zonu, imaće impulsni interval od 12 odnosno 24 sekunde. Cena impulsa je i dalje 0,3037 dinara za fizička lica i 0,5019 za pravna lica. Ukidaju se besplatni impulsi (do sada 150 besplatnih impulsa), a od novembra će cena pretplate biti izjednačena za fizička i pravna lica na 74,75 dinara. Na sve navedene cene treba dodati i PDV.

Uz promenu tarifnog sistema ovo je prvi rebalans tarifa od 1. avgusta 2001. godine i, prema tvrdnjama iz Telekoma Srbija, nakon njega naše cene za lokalni saobraćaj će biti niže od cena u okruženju od tri do osamnaest puta! Ipak, socijalno ugrožene kategorije stanovništva će imati popuste, a ako u narednih godinu dana ne potrošite više od 150 impulsa mesečno, plaćaćete samo iznos pretplate. Sve do sada pomenuto RATEL je potvrdio, a jedino nije dozvolio promenu cene impulsa i izjednačavanje cene za fizička i pravna lica dok od Telekoma Srbija ne dobije jasne troškovne analize poslovanja (www.ratel.org.yu/doc_4_2006/Odluka_o_tarifama.pdf). Inače, krajem marta meseca RATEL je doneo odluku kojom je Telekom Srbija proglašen za „javnog telekomunikacionog operatera za usluge javne fiksne telefonske mreže sa značajnim tržišnim udelom”. Tom odlukom, koja je bila neminovna nakon pada monopola, što je i propisano Zakonom o telekomunikacijama, RATEL odobrava Telekomu Srbija sve promene cena i tarifa.

Kako će se sve to odraziti na efektivne cene dial-up Internet pristupa? Pretpostavimo da se Internet provajder zove u prvoj zoni. U skupljoj tarifi na vaš račun za telefon dodaće se za sat vremena sa PDV-om 21,50 dinara, a u jeftinijoj 10,75 dinara. To zapravo znači da za svaki sat plaćen provajderu (ukoliko kupujete određen broj sati) još toliko novca morate izdvojiti za telefonski račun ukoliko se konektujete u skupljoj tarifi. Zanimljivo je pitanje koliko će koštati Internet pristup koji se plaća preko telefonskog računa. Te podatke nismo uspeli da pribavimo tako da će biti zanimljiva kalkulacija šta se više isplati – prepaid ili postpaid Internet.

ADSL

Kada se zna za promenu cena telefonskog pristupa, još logičnije zvuči najnovija ADSL ponuda SezamProa. Naime, pored pojeftinjenja postojećih ADSL paketa (Basic i Home) uvedeni su Lite paketi za ljude kojima je pristup Internetu potreban za razmenu elektronske pošte, chat i razumnu količinu surfovanja. Lite 256 nudi 100 MB dolaznog i 100 MB odlaznog saobraćaja, Lite 512 nudi pored veće brzine 200+200 MB, a Lite 768 300+300 MB. Cene su 849, 1299 i 1699 dinara, a na njih se može dobiti dodatni popust ukoliko plaćate u prostorijama SezamProa. Za 99 dinara možete dokupiti 100+100 MB saobraćaja. Više detalja možete naći na adresi www.sezampro.yu/adsl.

Zbog ovakvih cena telefonskog saobraćaja i ADSL pristupa polako dolazi u pitanje isplativost dial-up pristupa, čak i kod korisnika koji nemaju prevelike potrebe za stalnom konekcijom.

BeotelNet je studentima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu obezbedio popust od 30% za sve ADSL-Flat pakete. Ponuda je važila za prvih hiljadu studenata koji su poslali mail do 15. aprila na adresu studenti_adsl@beotel.net.

Prema našim informacijama, u toku je završna faza prijema ADSL opreme u centrali u Mirijevu.

VoIP

Nekada ozloglašeni VoIP polako dobija mesto koje mu i pripada. Naime, Telekom Srbija je najavio uslugu prepaid VoIP međunarodnog telefoniranja koja će korisnicima doneti uštede od 10 do 72 odsto. Servis će funkcionisati putem prepaid kartica i moći će da se upotrebljava s bilo koje fiksne linije, uključujući javne govornice. Ovo je svakako zanimljiv servis za građane, dok bi za firme, kao i za građane koji često zovu inostranstvo, bilo pogodnije da se celokupan račun plaća zajedno sa telefonskim računom. Ovakav vid plaćanja za sada nije najavljen, što ne znači da kasnije neće biti uveden makar za pravna lica.

EUnetovi planovi

EUnet je predstavio nove Internet servise za 2006. godinu. U saradnji sa inostranim partnerima, trenutno finalizuje servis poslovne komunikacije zasnovane na, u svetu već uveliko popularnim, VOIP tehnologijama. Ovo rešenje će omogućiti biznis korisnicima da sa svojim poslovnim partnerima komuniciraju posredstvom Interneta, uz radikalno smanjenje troškova i minimalne investicije.

Drugi najavljeni servis predstavlja E-commerce platforma, i to pre svega za korisnike sa ograničenim prodajnim asortimanom. EUnet želi da spremno dočeka pravnu regulativu i ulazak naših banaka u e-commerce vode. Ova usluga će biti dostupna i kod standardnih hosting rešenja.

EUnet priprema novu hosting platformu zasnovanu na klasteru servera i postojećem storage sistemu, a ono što će posebno izdvojiti ovu ponudu predstavlja i mirroring u inostranstvu tako da u vanrednim situacijama sajtovi korisnika ipak budu dostupni. Ovu uslugu razvija sa partnerima iz inostranstva.

U saradnji sa kompanijom F-Secure, EUnet je predstavio novu uslugu zaštite računara od svih vrsta Internet virusa, adwarea i spema, uz firewall zaštitu i parental kontrolu. Naime softver za zaštitu računara renomirane finske kompanije dostupan je preko adrese EUnetSecurityCenter (https://my.eunet.yu/support/EUnetSecurityCenter) na tridesetodnevnu probu. Nakon tog perioda moguće je kupiti licencu, i to na mesečnoj bazi. Postoje dva paketa, EUnetSecurityBASIC i EUnetSecurityPLUS (poseduje parental i spem kontrolu), a mesečna cena iznosi 285 i 343 dinara za korisnike Euneta i 343 i 399 dinara za ostale korisnike. Ova ponuda je nešto jeftinija od cene koju morate da platite za taj sigurnosni paket i omogućava plaćanje na mesečnom umesto na godišnjem nivou.

Vlada i agencija

Aktivnosti RATEL-a su bile veoma zanimljive kada je Internet u pitanju. Pored promene tarifnog sistema za telefonske usluge, RATEL je na osnovu popunjenih evidencionih prijava ISP-ova napravio analizu finansijskog obima poslovanja u oblasti pružanja Internet usluga (www.ratel.org.yu/doc_4_2006/izvestaj_Internet_i_KDS.pdf). Evidentirana su 53 preduzeća od kojih tri nude Internet preko kablovskih distributivnih sistema (KDS). Samo 41 preduzeće je navelo finansijske podatke. Na osnovu njih se došlo do podatka da je prihod u 2004. godini u oblasti Internet provajdinga bio 885 miliona, a u prošloj 1613 miliona dinara. Broj dial-up korisnika u prošloj godini iznosio je 684.000, širokopojasnih 32.536, bežičnih 3751 i 886 korisnika na iznajmljenim vodovima. Troškovi zakupa vodova iznosili su 528 miliona dinara, a u celoj oblasti radi 500 zaposlenih.

Kao najveći problem ISP-ovi su naveli Telekom (cene, dostupnost usluga, neispunjavanje ugovornih obaveza, monopolsko ponašanje). Problemi koji nisu u vezi sa Telekomom takođe su brojni: nepostojanje tehničkih uslova i jasne procedure za rad u ISM opsezima, neregulisan rad VoIP usluge, regulisanje izgradnje sopstvene mreže za pristup (Wi-Max i kablovski pristup) i povezivanje čvorišta, nepostojanje domaće tačke za razmenu Internet saobraćaja, regulisanje interkonekcije, regulisanje korišćenja satelitskih veza.

RATEL je zaključio da je za rešavanje znatnog dela problema nadležan i da treba razmotriti kako da se ubrza njihovo rešavanje.

Na adresi www.ratel.org.yu/biog/regulativajr.html postavljen je Nacrt pravilnika o uslovima za pružanje Internet usluga i sadržini odobrenja zbog javne rasprave koja će trajati 14 dana. Vaše komentare možete poslati u elektronskoj formi na adresu ratel@ratel.org.yu.

Vlada Republike Srbije je donela predlog izmena Zakona o telekomunikacijama i skupština će već reći svoje mišljenje o njemu kada budete čitali ovaj tekst (www.parlament.sr.gov.yu/files/lat/pdf/predlozi_zakona/728-06-lat.zip). Izmene su napravljene da bi proces privatizacije u oblasti telekomunikacija mogao nesmetano da teče. To se radi zbog prevremene privatizacije Mobtela i novonastale situacije. Zanimljivo je što prema predlogu Telekom Srbija ostaje jedno preduzeće sa tri sektora koji će odvojeno voditi finansije. RATEL će biti zadužen da kontroliše da ne bude prelivanja novca između sektora kako bi se obezbedila fer tržišna utakmica.

Vlada je usvojila i „Osnove za izradu strategije u oblasti telekomunikacija”. Ovim dokumentom definišu se opredeljenja i utvrđuju pravci razvoja u oblasti telekomunikacija u Republici Srbiji. Dokument možete naći u „Službenom glasniku RS”, br. 28/2006. od 4. aprila 2006. ili na nekim nezvaničnim Internet sajtovima (npr. www.internodium.org/node/2598). Ova osnova svakako traži detaljniju analizu, ali ćemo samo pomenuti izdavanje dve GSM licence ove godine (kupac Mobtela i Telekom) i da će licence za 3G biti date besplatno i da će treća licenca za GSM biti izdata tek krajem 2008, osim ako neki novi operater ne ponudi veći novac od onoga koji će kupac Mobtela izdvojiti za licencu. Ovim planom je doneta i odluka o izmeni tarifnog sistema u fiksnoj telefoniji, a RATEL-u je naloženo da dodeli Telekomu Srbija dva kanala od 42 MHz u opsegu od 3,4 do 3,6 GHz za potrebe fiksnog bežičnog pristupa. Inače, s obzirom na to da su nekim provajderima već izdate dozvole za korišćenje ovog opsega, RATEL-u je naloženo da izvrši reviziju svih dodeljenih dozvola.

Na osnovu svega navedenog, očigledno je da će naredni period doneti vrlo zanimljiva dešavanja na polju telekomunikacija i Interneta.

Dušan DINGARAC

 
.yu
Šta mislite o ovom tekstu?
Triple Play
Pretraživanje
Cenzura na Mreži
Internet ratovi
Bezbednost
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera