TEST DRIVE<>
052006<><>

Epson Stylus R220

I slike i diskove

Epson Stylus R220
Epson Stylus R220
Savršen dizajn, neodoljiva lepota, izuzetan izbor materijala, kao i odlična kombinacija boja oduvek su krasili Epsonove štampače iz serije koja nosi ime Stylus. Sve ove osobine karakteristične su i za model oznake R220, fotoštampač koji smo ovog puta imali na testu

Slovo „R” u oznaci modela označava štampače koji imaju mogućnost štampanja na printable CD i DVD medijima, a prednost u odnosu na modele sa oznakom „C” jeste veća brzina, kao i bolji kvalitet štampe. Stylus R220 je preslikana kopija modela oznake R200. Na dizajn i kvalitet izrade ne treba trošiti mnogo reči jer su odlični. R220 je opremljen sa šest različitih foto-kertridža: Black, Cyan, Magenta, Yellow, Light Cyan, Light Magenta. Upotrebom poslednja dva kertridža dobija se na kvalitetu i toplini fotografije. Količina mastila je ista za svaki kertridž i iznosi 13 ml. Ukupan broj mlaznica je 540 (6 x 90), a zapremina kapi je 3 pikolitra. Maksimalna rezolucija štampe je 5760 x 1440. Da sve bude kako treba, zasluge pripadaju Epsonovoj tehnologiji Micro Piezo. O njoj smo već pričali (SK 2/2006), ali moramo napomenuti da je kod ovog štampača u upotrebi Advanced Micro Piezo tehnologija, optimizovana za foto-štampu.

Iako namenjen prvenstveno za štampanje digitalnih fotografija, R220 nažalost nema PictBridge konektor za direktno povezivanje štampača s digitalnom kamerom. Ovaj nedostatak je neshvatljiv za klasu štampača kojoj R220 pripada. Veliki plus je to što ovaj model ima pomenutu mogućnost direktne štampe na CD ili DVD diskovima pomoću umetka koji se stavlja u prorez sa prednje strane štampača. Port sa prednje strane štampača namenjen je povezivanju s laptopom i radi preko USB 1.1 veze, dok se sa zadnje strane nalazi USB 2.0 port za povezivanje sa računarom.

Postoji pet različitih modova štampe (draft, text, text & image, photo i best photo). Štampanje u draft modu je veoma razočaravajuće. Odštampani tekst ili fotografija su jedva primetni, a još jedna mana je jako bučan mehanizam za uvlačenje papira, ali samo pri štampi u pomenutom modu. Već korišćenjem sledećeg moda (text) kvalitet štampe je dosta bolji, a štampač potpuno nečujan. Ono što nas je više zanimalo jeste rezultat dobijen pri štampi digitalnih fotografija i možemo reći da R220 premašuje granice očekivanog. Kontrast je odličan, a fotografije su malo prezasićene, ali, sve u svemu, R220 je ostavio odličan utisak. I brzina štampe je pozitivna karakteristika ovog štampača. Da li su fotografije otporne na vodu? Probali smo i to i zaključili da kontakt s vodom ne može nauditi vašim fotografijama. Štampa na diskovima je izuzetno brza i kvalitetna, a ono na čemu proizvođač posebno insistira jeste držanje tih odštampanih diskova van domašaja svetlosti i vlage, kao i njihovo nekorišćenje naredna 24 časa.

Softver koji se isporučuje uz ovaj model je izuzetno bogat. Moguća su razna podešavanja na samim fotografijama, kao i podešavanje protoka mastila za svaki kertridž. R220 prima 120 listova papira, a moguće je štampati na razglednicama, kovertama i slično. Podržana je Borderless štampa, i to ne samo za 10 x 15 već i za 13 x 18, kao i za 20 x 25 cm.

Najveći razlog zbog kojeg treba kupiti Epson Stylus R220 jeste mogućnost štampe na diskovima i relativno niska cena od 100 evra u odnosu na konkurenciju. Nedostatak PictBridge konektora bi mogao da odbije pojedine kupce, ali zbog svega ostalog što nudi ovaj štampač, vredi mu progledati kroz prste.

Dejan GLIGORIĆ

 Foto-štampa (mm:ss)
Draft0:07
Text0:27
Text & Image0:29
Photo1:39
Best Photo1:50
 
MSI NX7300GS-TD256E, Asus EN7600GS Silent/HTD/256M, Asus EN7600GT 2DHT/256M
GeCube Radeon X1800GTO
Western Digital WD2500JS, Hitachi HDT722525DLA380, Seagate ST3250624AS, Samsung SP2504C, Maxtor 6V250F0
Fujitsu-Siemens Amilo M1437G, LG LW65, Toshiba Qosmio F20, Acer Ferrari 4000, Acer Aspire 5024WLMI, MSI M635
Dell 2005FPW, ViewSonic VA2012w
Verbatim mini DVD+RW
Cooler Master Centurion CAC-T05-UW, Procase Zirco AX CS5608
Olympus µ 720SW
Innomedia MTA 3328-2R, Yap Jack Pro II
Samsung Pocket Imager SP-P300MK
InnoVision InnoAX iMX-330
Verbatim MP3 Player
InnoVision EIO USB 2.0 Flash Stick, Digitex Container 2.0 Crystal
Epson Stylus R220
Šta mislite o ovom tekstu?
LC Power Cyber Mate EH-25BD
Logitech G15 i MX5000 Wireles Desktop Laser
TechniSat TTS35AI
Speed-Link Medusa Pro Gamer SL-8793
Roline USB 2.0 + 1394 Combo, ST Lab 2+1, ST Lab 4+1, MAS HT USB, ST Lab PCI Firewire Controller Card

Rezolucija:
5760 x 1440
Ostalo:
dva USB priključka, nema PictBridge, štampa na CD/DVD diskovima, šest kertridža, kapljica od 3 pl, Borderless štampa
Proizvođač:
Epson
Kontakt:
BS Procesor
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera