TEST PLAY<>
052005<><>

Final Fantasy XI

U poslednje vreme izuzetno je komplikovano predstaviti komuni neku drugu MMORPG igru pored „aždaja” kao što su World of Warcraft, Star Wars Galaxies, Everquest, Anarchy Online i druge. Zato izdavačke kuće mahom odlučuju da izdaju online RPG koji je vezan za neki poznati brend. Takav je slučaj i sa Final Fantasy XI, nešto starijom igrom koju do sada nismo predstavljali.

Komande su u početku suviše komplikovane i biće vam potrebno nekoliko sati da se na njih naviknete. Pored toga, od instalacije igre do trenutka kada kročite na tle sveta Vana’diel proteći će bar jedan sat, prvenstveno zbog kolosalne instalacije (igra zauzima pet gigabajta na hard disku!) i dodatnog patchovanja velikim brojem zakrpa koje se preuzimaju s Interneta.

Final Fantasy XI na PC donosi Square Enixov sistem PlayOnline, prvenstveno razvijan za Sony Playstation. U njemu ćete, pored ostalog, naći još jednu igru, TetraMaster. Svojevremeno je to bila mini-igra u Final Fantasy IX, a predstavlja multiplayer kartaroški okršaj.

Prvi lik koji aktivirate je „na račun kuće”, dok će vas svaki sledeći koštati dodatni dolar. Svoje profesije možete promeniti bez ikakvog problema. Ako umesto ratnika hoćete da budete lekar ili želite da od poznavaoca borilačkih veština pređete u lopova, od potpune transformacije vas deli samo nekoliko kliktanja mišem. Iako ćete početi od prvog nivoa, ostaće vam veliki deo „zaostavštine” prethodnog lika. Što se rasa tiče, igra ima muške i ženske humese (ljude), potom elvaane (poput vilenjaka), tarataru, mithra (žene mačke) i galke (ogrolika bića).

Kada kreirate svoj lik, odlučujete u kojem ćete se delu planete Vana’diel naći. Bastok je grad-rudnik na sredini pustinje, San D’ Oria izgleda kao srednjovekovna tvrđava, a Windurst je naselje koje odiše sa najviše svežine i „dobrog duha”. Svaka oblast ima svoje prednosti i mane. Pored lokalnih zadataka kao što su iskopavanje ruda ili tamanjenje raznoraznih spodoba, s vremena na vreme napadaćete neko od preostala dva kraljevstva ili se braniti od njihovih napada.

Iako možete da izaberete društvo s kojim ćete živeti, iz nekog čudnog razloga ne možete odabrati server na kojem će se vaš lik nalaziti. Stoga se lako može dogoditi da ako ste vi i vaš prijatelj kupili igru sa željom da budete u istoj ekipi, završite na potpuno različitim serverima i tako budete onemogućeni da se nađete u igri i sarađujete. Moguće je „gasiti” likove i ponovo ih praviti dok ne „ubodete” istu lokaciju, ali je takav proces suviše konfuzan i dosadan.

Kada ste sami, borbe u igri mogu biti vrlo jednolične i monotone. Kao i u drugim MMORPG naslovima, sve što treba da uradite jeste da naciljate protivnika i krenete u borbu. Dok neka od zaraćenih strana ne padne, dobijaćete i specijalne poteze koji su ekskluzivni za oružje koje trenutno nosite sa sobom. Ovi potezi se mogu izvesti samo kada vaš taktički pointmetar pređe 100 procenata, što se prirodno dešava nakon nekoliko minuta bitke.

Ovi specijalni udarci predstavljaju okosnicu taktičkih odluka i planiranja napada. Možete biti posebno jaki ako sačekate neko vreme i napunite skalu na 200-300 procenata. Tada ćete moći da izvedete specijalne poteze dva-tri puta zaredom, posle čega će retko ko ostati na nogama.

Na samom početku nije komplikovano dobijati nove nivoe i unapređivati lik. U početnom stadijumu lako je ubiti kompjuterski vođene kreature sličnog nivoa i brzo regenerisati sopstveno zdravlje ili magiju. Ipak, kao i u svakom drugom online RPG-u, kako zalazite dublje u igru, sve je teže dobiti novi nivo, tako da neminovno ne možete dalje bez pomoći saigrača.

Igra ima dvadesetak servera te vam neće biti teško da nađete igrače s kojima biste se udružili. Kako su serveri internacionalni, očekujte veliku količinu Japanaca sa likovima visokih nivoa koji su imali priličnu prednost jer su igranje započeli nekoliko meseci pre ostalih.

Pored šest početnih zanimanja koja obuhvataju monahe, tamne i crvene magove, lopove i druge, nakon nekoliko nedelja (meseci) aktivne igre moći ćete da odaberete i ona visokog nivoa koja obuhvataju paladina, nindžu, rendžera, samonera i tamnog viteza. Final Fantasy XI donosi i sistem koji podseća na drugu ediciju sistema Dungeons & Dragons, a dozvoljava da imate dve profesije, iako sa sekundarnim zanimanjem nećete nikada uspeti da dostignete nivo prvog.

Kada niste u bitkama, možete se baviti alhemijom, kovanjem, prodajom ili kupovinom predmeta na bazaru, završavanjem „nenasilnih” misija ili se opustiti vozeći se brodom ili jašući čuveno veliko pile – čokoba.

Milan ĐUKIĆ

 
Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory
Project: Snowblind
Doom 3: Resurrection Of Evil
Obscure
Cold Fear
SpellForce: Shadow of the Phoenix
Cossacks 2: Napoleonic Wars
Battlestrike: The Road to Berlin
Airborne Troops
Stolen
SpongeBob Squarepants and Friends: Basketball
Garfield
Street Racing Syndicate
Lego Star Wars
Kao the Kangaroo: Round 2
The Moment of Silence
Silent Hunter III
Will of Steel
Final Fantasy XI
Šta mislite o ovom tekstu?
Leisure Suit Larry 7: Love for Sail!

Potrebno:
Pentium 3/800 MHz ili ekvivalent, 128 MB RAM, 32 MB 3D kartica, 56K modem
Poželjno:
Pentium 4/2 GHz ili ekvivalent, 512 MB RAM, 64 MB 3D kartica, kablovska ili ADSL Internet konekcija
Adresa:
www .playonline .com /ff11us /

81
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera