TEST RUN
Windows Copilot Preview
Veštačka inteligencija u Prozorima
Vladimir PISODOROV
1. septembar 2023.

Microsoft je već imao izlete na polju implementacije veštačke inteligencije u svoje proizvode. Bing Chat dobro se pokazao u praksi, ali ono što mori programere iz Redmonda je to što su u odlučujućem napadu napravili grešku u koracima. Naime, odlučeno je da se AI „veže” za kompanijin internet browser, a to je podatak koji nije oduševio sve korisnike. Ruku na srce, inkorporiranje Bing Chata u Edge dovelo je do znatnog porasta popularnosti ovog internet browsera, ali odgovorni nisu bili zadovoljni rezultatima. Usledila je integracija sa sistemskom funkcijom Search, što je dodatno olakšalo pristup resursima, ali i dalje nije rešilo osnovni problem - imperativ korišćenja Edgea.

Windows Copilot nije klasičan chatbot, već AI asistent koji će vam ponuditi i pomoć oko podešavanja Windowsa...

A onda su počele da se šire priče o novom Microsoftovom projektu - Windows Copilot, AI rutini koja bi trebalo da bude sastavni deo Windowsa. Ma šta se dešavalo na tržištu, uvek će biti veći broj korisnika Windowsa nego bilo kog internet browsera, pa kad je već tako, sasvim je logično da AI bude njegov deo. Modifikovani Bing Chat, koji se još ranije dobro pokazao u praksi, odabran je kao bazna platforma, ali su njegovim mogućnostima dodati perkovi kako bi se stvorio utisak kompaktne celine. Ideja je da Windows Copilot ne bude klasičan chatbot, već AI asistent koji će vam ponuditi rešenja tokom rada, pomoći da obavite podešavanje Windowsa, pa, čak, i da rešite neke od problema na koje nalećete svakodnevnim korišćenjem.

S obzirom na to da se radi o Preview verziji, pomenute dodatne mogućnosti prisutne su samo u tragovima. To znači da Windows Copilot može da uradi neke stvari za korisnika kada je podešavanje sistema u pitanju, ali da je daleko od pomoćnika kakvog sanjamo da ćemo dobiti (neko je doviknuo Star Trek?). Umesto toga, moguće je, recimo, aktivirati dark/light mode ili, na primer, uključiti režim Focus, ali će obe akcije zahtevati potvrdu korisnika pre nego što se sprovedu. I pored toga, izuzetno je zanimljivo posmatrati kako se stvari na ekranu menjaju bez dodatne interakcije sa vama. Windows Copilot može da vam pomogne i kada je „hvatanje” screenshotva u pitanju, kada je dovoljno da upišete screenshot i pritisnete taster ’Enter’ da bi se akcija pokrenula. Na ekranu će se pojaviti Snipping Tool i na vama je samo da odaberete šta želite da snimite. U nekim slučajevima Windows Copilot će vas samo usmeriti na potrebne funkcije, otvarajući sistemske menije u kojima se nalaze, ali pretpostavljamo da će programeri raditi (i da već rade) na implementiranju novih mogućnosti.

Windows Copilot poziva se po potrebi, kao i bilo koji drugi program u Windowsu. Komandna ikonica smeštena je na taskbaru, odmah iza polja Search, ali pomoćnika možete da pozovete i ako pritisnete kombinaciju tastera ’Win-C’. Ono što se tada dešava je da se pri desnoj ivici ekrana pojavljuje vertikalni sidebar, koji, zapravo, predstavlja chat prozor koji se koristi za komunikaciju sa veštačkom inteligencijom. Nije providan, ali isto tako ne pokriva deo desktopa, pa neće zaklanjati pogled na ikonice i sadržaj koji se nalazi na njemu. Umesto toga, Windows obavlja skaliranje radne rezolucije i sve što se nalazi na desktopu smešta na površinu koja mu je ovim zahvatom dodeljena. Nažalost, sve je izvedeno pomalo nezgrapno, jer dolazi do relociranja pojedinih ikonica, koje se, na svu sreću, nakon zatvaranja chat prozora vraćaju na uobičajena mesta.

Na početku svake konverzacije, možete da odredite njen „ton” - na raspolaganju su tri režima: kreativni, izbalansirani (ovaj je ujedno i podrazumevani) i precizni. Inače, ovo je retka situacija u kojoj možete da utičete na podešavanje rada veštačke inteligencije, jer se u sekciji sa podešavanjima nalazi samo jedna funkcija. Kako bi se omogućilo stizanje do što relevantnijih podataka i odgovora, Windows Copilotu može da se odobri pristup otvorenom sadržaju u Edgeu, kako bi se informacije prosledile do Bing Chata. Ovo dovodi do još jedne zanimljive situacije, a to je mogućnost da se obavi analiza sadržaja koji se nalazi u aktivnom tabu ovog internet browsera. Važno je napomenuti da Windows Copilot ne može da funkcioniše bez aktivne internet konekcije, što je u isto vreme i razumljivo i razočaravajuće.

Konverzacija se vodi na uobičajen način i slobodno možemo da kažemo da je usvojen princip koji važi kod većine ostvarenja ovog tipa. Na raspolaganju je 2000 karaktera po upitu, kada je u pitanju izbalansirani „ton” konverzacije (u ostala dva slučaju granica je čak 4000 karaktera), a dopalo nam se što „poruke” mogu da se lajkuju, kopiraju u memoriju, pa čak i da se postave (pinuju) na vrh konverzacije, kako biste ih ponovo koristili kada vam zatrebaju. Dok budete upisivali tekst, primetićete da će Windows Copilot pokušavati da pretpostavi koju reč želite da upišete, ali i da ovo ne može da se deaktivira. Doduše, odabir predloženih reči ne obavlja se automatski, već isključivo ako pritisnete taster ’Tab’, pa to i nije toliko loše koliko je moglo da bude. Konverzaciju je moguće obaviti i na srpskom jeziku, a Windows Copilot ne samo da će vas razumeti ako se poslužite nama razumljivim jezikom, već će vam se na njemu i obratiti.

S obzirom na to kakvo je trenutno raspoloženje u IT univerzumu, bilo je sasvim logično da ćemo svedočiti pojavi AI rutine pod skutima Prozora. Sve se dogodilo veoma brzo, pa iako je Windows Copilot u svom preliminarnom izdanju dostupan samo članovima programa Insider, veoma brzo postaće dostupan „opštoj populaciji”. Naime, tokom jeseni, svetlost dana trebalo bi da ugleda verzija Jedanaestke 23H2, čiji bi jedan od glavnih featuresa upravo trebalo da bude Windows Copilot. Sudeći po onom što smo imali prilike da vidimo, to nam se čini prerano, jer ne vidimo način na koji će programeri za tako kratko vreme uspeti da implementiraju sadržaj kom se nadamo. Da se ne razumemo pogrešno, to što imate mogućnost da AI koristite direktno pod okriljem Windowsa je, sa strane komfora, dobra stvar, ali koliko nam je potreban još jedan chatbot? Da li imamo baš toliko slobodnog vremena da se oduševljavamo načinom na koji veštačka inteligencija „razmišlja” i kako nam odgovara na pitanja koja smišljamo samo kako bi videli hoće li se snaći? Naravno, programerima to nije bio cilj i težnja da Windows Copilot postane integralni deo Windowsa koji ćete moći da koristite kao pomoćnika za obavljanje dosadnih radnji je ono čemu se nadamo. Očigledno je da će se njegove mogućnosti povećavati protokom vremena, a to znači da ćemo na početku morati da ga „odgajamo”, kao da je u pitanju malo dete.

Ako bude ispunjen i samo deo obećanja, Windows Copilot biće pažnje vredan dodatak, mada za sada niko ne priča o jednoj mogućnosti koja nas jako zanima. Šta će biti sa glasovnom kontrolom? Čak i da AI postane toliko moćan da umesto vas može da obavi veliki deo posla kada je podešavanje sistema u pitanju, zar ne bi bilo logično da komande možete da mu izdate glasom, umesto da ih upisujete, slovo po slovo, u za to predviđeno polje? Pretakanje glasa u tekst nije mogućnost koja figuriše od juče, pa je realno očekivati da to i bude moguće. Opet, kažemo, o tome se za sada ne govori. Korisnici „zaglavljeni” duboko u program Insider šalju informacije o tome da je Windows Copilot potonjim nadogradnjama dobio još neke mogućnosti. Na primer, ukoliko do njega prosledite MP3 numeru, može da „izvuče” reči za pesmu, snalazi se i sa otvaranjem pojedinih formata datoteka, pomoć može da vam ponudi i kada je u pitanju kreiranje grafičkih rešenja... Procesiranje različitih tipova fajlova nije iznenađenje, jer Microsoft već sada ima spremnu verziju Copilota za Office, koja bi trebalo da vam do neslućenih granica podigne produktivnost i kvalitet rada. Pomoć veštačke inteligencije će se plaćati i moći ćete da je iznajmljujete na mesečnom nivou za 30 „zelenih novčanica”. Windows Copilot neće se naplaćivati i u svakom momentu bićete u situaciji da pristupite svim resursima koje nudi.

Mišljenja smo, bez obzira na sveopštu AI histeriju koja vlada, da je Microsoft dobro postupio kada je odlučio da veštačku inteligenciju učini sastavnim delom Windowsa. Testiranjem Preview verzije tako nešto ne može da se zaključi, ali se nazire ideja da Windows Copilot postane nešto više od običnog chatbota. Kako će stvari da se odvijaju u praksi, videćemo veoma brzo, čim svetlost dana bude ugledala pomenuta verzija Jedanaestke 23H2. Ukoliko ste članovi programa Insider, u to kako su programeri obavili posao, moći ćete da se uverite ranije od ostatka „obične raje”.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama