TEST DRIVE
Samsung HT-E6750W
Razlika je u detaljima
Zoran OLUIĆ
1. februar 2013.

Samsung je odlučio da se posluži nekim starim pravilima i trikovima koja odavno važe u svetu audiofila. Nekada davno, elektronske lampe bile su sastavni deo većine televizora i pojačala, ali su ih vremenom istisnula tranzistorska pojačala. Glavna odlika lampaškog pojačala je topliji i mekši zvuk koji se dobija naposletku, zvuk koji ne umara slušaoca i koje je prijatniji za duže slušanje. Samsung se potrudio da naglasi i prisustvo stare tehnologije u novom ruhu, pa je ostavljena i providna površina na delu plejera gde se nalazi pojačalo da bi se lampe mogle i videti u radu. Simpatično. Međutim nisu lampe jedini trik koji Samsung koristi da poboljša zvuk u ovom sistemu.

Prednji i zadnji zvučnici su tzv. podnostojeći, što je u svetu ozbiljnijih zvučnih sistema rezervisano uglavnom za zvučnike veće snage. Audiofili vole da kažu da zvučna kutija mora da ima određenu zapreminu da bi (jednostavno rečeno) zvuk iz nje rezonovao kako treba. Samsung je za prednje zvučnike pribegao jednom triku da bi se povećala zapremina kutija i dobio puniji zvuk - umesto da spakuje drajvere u male kutije i postavi ih na elegantne tanke nosače, kutije su napravljene iz dva dela, koja se međusobno spajaju i povezani su tako da čine jednu zapreminsku celinu. Bas refleks otvor smešten je pri dnu kutije, čime se dodatno doprinosi efikasnosti zvučnika. Kompletno spojena kutija sa zvučnicima montira se na teško, masivno postolje, čiji je zadatak da umanji nepoželjne vibracije koje se prenose na pod, što ima dodatan uticaj na celokupni kvalitet zvuka.

Zvučne membrane su napravljene od fiberglasa. Time se omogućava da membrana bude dovoljno izdržljiva, a u isto vreme lagana, kako ne bi pravila dodatan otpor/inerciju pri radu. U HiFi svetu mnogo se pažnje daje raznim egzotičnim materijalima ne bi li se dobilo još samo malo na čvrstini, izdržljivosti, neutralnosti, a istovremeno što manjoj težini membrane zvučnika. Kombinovanjem visokih tehnologija i specijalnih materijala dobijaju se audiofilski zvučnici koji su efikasniji od standardnih, zvuče fantastično, ali i koštaju mnogo. Cilj Samsunga očigledno je bio da popravi kvalitet zvučnika, a da cena ne bude prevelika. Prednji zvučnici kriju još jedan trik - omogućeno je delimično okretanje gornjih drajvera da bi se zvuk dodatno korigovao ili drugačije usmerio, i time eventualno popravila zvučna slika u prostoriji u kojoj se nalaze.

Zadnji, surround zvučnici dolaze uz posebno pojačalo koje ih napaja, a komunikacija sa plejerom/pojačalom je bežična, tako da se eliminiše razvlačenje dodatnih kablova do njih. Mada, moramo primetiti da bi u nekim slučajevima i razvlačenje kablova od dodatnog pojačala do zadnjih zvučnika mogao biti problem, u zavisnosti od prostorije u kojoj se nalaze. Za komunikaciju između glavnog i dodatnog pojačala predviđen je specijalni modul/kartica, koji se priključuje sa zadnje strane glavnog pojačala. Pretpostavljamo da se ovakvom rešenju pribeglo zbog eventualne mogućnosti nadogradnje sa još dodatnih bežičnih pojačala i zvučnika, za slučaj da je u budućnosti potrebno ozvučiti veću prostoriju.

Blu-ray plejer (i pojačalo) smešteni su u kućište koje je samo malo veće visine od standardnih plejera koje često imamo prilike da testiramo. Plejerom dominira providni okrugli otvor kroz koji se vide lampe pretpojačala. Samsung je očigledno veoma ponosan na implementaciju lampi u jedan surround sistem, naročito zato što ga to čini prvim i trenutno jedinim takvim na svetu.

S prednje strane plejera, na levoj strani, nalazi se poklopac koji sakriva vrata za ubacivanje diskova. Pored njega je smešten displej sa komandama, koji je osetljiv na dodir. Desnom stranom dominira otvor za lampe i ispod njih je sakriven USB priključak. Zadnja strana plejera je mnogo zanimljivija, sa nekoliko neočekivanih priključaka za ovaj tip uređaja. Pored jednog HDMI izlaza, nalaze se i dva HDMI ulaza, što može biti izuzetno korisno kada TV nema dovoljan broj ulaza. Pored njih, tu je i optički audio ulaz, kao i analogni stereo činč ulaz. Malo iznenađenje je to što je prisutan i analogni video izlaz za stare PAL televizore. Za sve one koji poseduju iPod ostavljen je poseban priključak za docking station, što je pomalo čudno s obzirom na trenutni „rat” između Applea i Samsunga.

Meniji plejera i podešavanja skoro su identični kao i na aktuelnim modelima Samsungovih televizora i BR plejera, s tom razlikom što su prisutna dodatna podešavanja za zvuk i priključke. Spisak podržanih formata veoma je dugačak, mada moramo primetiti da neki fajlovi (iz zbirke fajlova koje standardno koristimo za testiranje) ipak nisu mogli da se reprodukuju. Moramo da pohvalimo upscale originalnih DVD filmova u visoku rezoluciju, koji nas je prijatno iznenadio.

Opcijâ za podešavanje zvuka ima na pretek. Onima koji obično kupuju ovaj tip kućnih zvučnika verovatno će najzanimljivija opcija biti Smart volume, koja omogućava da smanjite dinamiku zvuka u filmovima. Korisno, ako ste slabijeg srca i ne volite da vas zvučnici uplaše naglim i oštrim tonovima, prelaskom iz tišine u eksploziju i sličnim scenama sa velikom zvučnom dinamikom.

Još jedno rešenje preuzeto iz HiFi sveta je i mikrofon za kalibraciju zvučnika, koji smo do sada viđali samo na surround risiverima (višekanalnim pojačalima). Ovaj sistem nije sofisticiran kao, na primer, Audyssey sistem za kalibraciju, ali će obezbediti korektna podešavanja za ceo zvučni sistem u odnosu na prostoriju u kojoj se nalazi. Naravno, ako se ukaže potreba, moguće je i ručno menjati sve parametre podešavanja.

HT-E6750W je zanimljiv sistem pre svega zbog velikog broja naizgled sitnih poboljšanja, koja sveukupno čine razliku koja se zaista čuje. Moramo da priznamo da smo bili skeptični prilikom sklapanja sistema, pre svega zbog toga što je sve napravljeno od plastike, ali ukupan utisak u radu prilično je pozitivan. Naravno, ne treba očekivati čuda od ovakvog sistema, pa bismo preporuku za njega dali svima onima koji žele da gledaju filmove sa umereno pojačanim zvukom. Ako pričamo o muzici, ovaj sistem briljira na nešto malo više od polovine od mogućeg pojačanja, a u njemu bi najviše mogli da se pronađu oni koji slušaju laganiju muziku, na primer klasiku.

Gledano kao celina, HT-E6750W je zaista postavio nove standarde za ovaj tip uređaja. Ako već posedujete Samsungov televizor novije generacije, odlično će se složiti uz njega i kao komad nameštaja. Ako ipak posedujete neki stariji TV koji „nije pametan”, ovim sistemom dobijate i sve pametno što se danas tako naziva. Najveća mana ovog sistema ipak je njegova cena, koja se ne može zanemariti, ali svestranost i krajnji kvalitet ovog uređaja zasigurno će naći put do kupaca.


Ukratko
• Lampe u pretpojačalu za mekši i topliji zvuk.
• Odvojeno, bežično vezano pojačalo za zadnje surround zvučnike eliminiše razvlačenje kablova od glavnog pojačala do zadnjih zvučnika.
• Drajver na prednjem zvučniku moguće je delimično okretati ako se za to ukaže potreba.
• Donji deo prednjeg zvučnika napravljen je kao nastavak gornjeg dela čineći jednu akustičnu celinu sa bas-refleks otvorom u donjem delu.
• Zadnji surround zvučnici su sa jednostavnijim postoljem i, nažalost, bez bas-refleks otvora.
• Pasivni woofer zvučnik nezasluženo je ostao bez pametnih unapređenja poput drugih delova sistema.
Mit, autosugestija, emocije...
Elektronske lampe ili cevi (direktan prevod sa engleskog) predstavljaju tehnologiju koja je već odavno zastarela i do sada bi bila manje-više zaboravljena da nema jednog bitnog faktora – načina na koji čovek registruje i obrađuje zvuk, naročito prilikom slušanja muzike. Audio industrija oslanja se na tehnološki napredak, a usmerena ka zaradi, decenijama je pokušavala da se otarasi lampi jer je napredak tehnologije doneo sigurnija, jednostavnija i efikasnija rešenja. Na kraju je morala da poklekne i ostavi deo prostora za nas nesavršena bića koja je teško sumirati jednačinom, te ljude u ovakvom kontekstu možemo nazvati „analognim”. Iako muzika može da ima naučnu (računsku) podlogu i da bude sasvim jasno „secirana” i objašnjena, ona služi da izazove emocije, i nastala je kao posledica emocija i njihove katkad nemušte destilacije u zvuk. Slušalac predstavlja komplikovan i u najmanju ruku arhaičan „prijemnik”, koji reaguje na nešto što mu se dopada, što mu jednostavno „pogodi pravo mesto”. Poznato je na koji način lampe funkcionišu i koji su njihovi tehnološki nedostaci u slučaju zvuka, pri čemu se pre svega misli na pojačala za instrumente (gitare i bas gitare), ali i na pojačala namenjena reprodukciji.
Rasprave, neslaganja, mitovi doveli su i nastaviće da dovode do objavljivanja gomile naučnih, radova na temu „za i protiv elektronskih lampi”. Reči koje se često koriste da objasne zašto je zvuk koji proizvode lampaški uređaji „lepši” (namerno ne koristimo reč „bolji”) jesu: „topliji”, „zaokruženiji”, „prirodniji”... Takvi utisci nemaju nikakvo naučno utemeljenje, ali predstavljaju izraze koji opisuju nešto što nam prija i zbog čega se osećamo bolje. Nesavršene stvari nam prijaju jer su ugodne našem nesavršenom biću, inače bi bile signal koji bismo mi definisali kao buku, a ovako su emocija koja nas pogađa na „mesto” i volimo da se držimo takvih stvari jer smo ipak ljudi.
Za tehničke detalje zašto lampaški uređaji zvuče drugačije od tranzistorskih preporučujemo, na primer, tekst inženjera Viktora Kampfa iz ruske kompanije AMT Electronics (www.amtelectronics.com/support/articles/why_tube-like_cannot_measure_up_to_tube_inside/), u kojem je prilično lepo i stručno objašnjen fenomen šta to naše uši „vole da čuju”.
Danilo LUKINOVIĆ
Osnovno:
kućni bioskop (blu-ray plejer, pojačalo, 5.1 zvučnici, FM radio)
Podržane rezolucije:
576p, 720p, 1080i, 1080p
Audio:
Dolby Digital, Dolby Digital Plus / TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, LPCM, AAC, MP3, WMA
Video reprodukcija:
MPG, MPEG, TS, VOB, MP4, AVI, MKV, DivX, DivX HD, AVCHD, MKV, WMV
Reprodukcija slika:
JPG, BMP
Konektori:
antenski FM ulaz, kompozitni video, audio činč ulaz (levi i desni kanal), Toslink ulaz (optički), USB 2.0 (prednji), HDMI v1.4 izlaz i 2 x HDMI ulaz, Ethernet, dock za iPod/iPhone
Ostalo:
3D, video upscale (DVD), Smart Hub, PiP, Smart aplikacije, bluetooth, WiFi, CD ripping, Smart Hub, mikrofon za kalibraciju
Težina:
33,5 kg
Potrošnja:
127,7 W (stand-by 0,4 W)
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Samsung
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama