TEST DRIVE
Gigabyte Z77X-UP7
Trenutno najbolja
Ivan TEOFILOVIĆ
1. februar 2013.

Priča o čipsetu Z77 odavno je ispričana, i to nadugačko i naširoko. Drajveri su ispeglani, sve je utegnuto, skockano, a velika dvojka Asus i Gigabyte u svojoj ponudi ima pregršt najrazličitijih modela. Kao što to obično biva, Asus je svojom serijom ROG postavio aršine kako po ceni tako i po performansama, dok je Gigabyte odgovorio svojim G (Sniper) modelima u borbi koja traje već neko vreme. U međuvremenu, nezavisno od matičnih ploča namenjenih igračima, sa nestrpljenjem je očekivana perjanica Gigabyteove ponude za čipset Z77 - model sa sufiksom UP7. Iako je predstavljena pre Nove godine, ova matična ploča i dalje je vrlo interesantna jer demonstrira svu snagu onoga što Gigabyte u ovom trenutku može da pruži.

Sa cenom koja uveliko prelazi granicu od 300 evra, Gigabyte puca na zahtevne korisnike i na one koji traže najbolje bez ikakvih kompromisa. Dovoljno je da bacite pogled na specifikacije i da vam sve bude jasno. Uostalom, Gigabyte na velikoj kutiji u kojoj dolazi ploča s ponosom naglašava da se radi o modelu sa kojim je (u tom trenutku) oboren svetski rekord u brzini na Intelovom procesoru Core i7 3770K, sa 7,102 GHz.

U omanjem „koferčetu” u kojem stiže ploča dobijate i bogat paket opreme. Radi se o toliko stvari da će vam teško ikad zatrebati nešto više. Napomenućemo samo to da, pored silnih kablova, pakovanje uključuje i dodatke za merne tačke na samoj ploči, bracket sa dva ESATA i power konektorom, front panel USB 3.0 dodatak, SLI i Crossfire mostiće, kao i bluetooth/WiFi PCI Express karticu. Kako to pravila nalažu, sve je izvedeno u crnoj boji, u skladu sa izgledom matične ploče, čisto da imate osećaj da niste dali gomilu para uzalud.

Sama ploča je posebna priča. Kao što smo i rekli, radi se o modelu sa najjačim Intelovim čipsetom namenjenom procesorima Ivy Bridge - Z77. Na prvi pogled sve izgleda impozantno. Klasičan Gigabyteov pedantni raspored i ovde je prisutan, i svaka komponenta je na dobrom mestu. Extended ATX format dozvolio je dizajnerima nešto više slobode, pa uprkos velikom broju konektora i kontrolerskih čipova ploča ne deluje prenatrpano. Monotoniju crnog PCB-a, pored belih vodova i oznaka, uspešno razbijaju i narandžasti elementi na pojedinim delovima. Za nevešto oko, naponska sekcija, izvedena preko oklopljenih elemenata bez ikakve oznake i sa glossy završnicom, možda ne deluje toliko različito od onoga što ste videli na drugim pločama, barem ne dok ne počnete da brojite faze. Ako uključite i elemente memorije, staćete na broju 40! Neverovatnih 35+3+2 faza zaduženo je za filtriranje napona centralnog procesora, dok dodatne tri opslužuju memoriju. Iako u poređenju sa 37 faza, tri elementa kod memorijskih podnožja deluju malo, ovo je i više nego dovoljno za vrlo visoke taktove. Uz ovakav uvod, verovatno počinje da vam biva jasno zbog čega je Gigabyte oborio svetski rekord u trenutku kada je ova ploča predstavljena. Da podsetimo, da biste ostvarili dobre overklok rezultate, struja koja dolazi do procesora mora da ima što manje oscilacija (šuma), za čije je odstranjivanje (peglanje) zadužena naponska sekcija. Broj faza u suštini određuje broj delova kroz koje struja prolazi u procesu koji rezultuje dobijanjem vrlo „čiste” struje ka procesoru. Kvalitet struje ne garantuje dobar overklok, ali je neophodan faktor. I dok se konkurencija zadržava na maksimalnih dvadeset i nešto faza, Gigabyte je otišao „all in” i sa monstruoznih 37 faza postavio domaći zadatak konkurenciji. Gigabyte, inače, je upotrebio IR3550 PowIRstage umesto klasičnih MOSFET-ova, pa je i efikasnost podignuta na veoma visok nivo. Očekivano, napajanje za CPU ima dva osmopinska +12V konektora, pa imajte to na umu ukoliko imate nešto slabije napajanje, a želite da se igrate overkloka sa ovom pločom. Takođe, naponska jedinica ima mogućnosti da ka procesoru isporuči neverovatnih 2000 W, što je scenario realan samo u ekstremnim uslovima i prilikom obaranja rekorda, ali je takođe i veoma impresivan podatak, iako većina korisnika neće koristiti ni petinu pomenutih mogućnosti.

Na koju god stranu da krenete, ništa vam neće biti jasno, jer su sve komponente, u najmanju ruku, duplirane. Slotova za proširenje ima sedam, od kojih su tri puna PCI Express x16, dodatna dva rade po specifikaciji x8, a između njih su uglavljena dva mala PCI Express x1 porta. To garantuje slobodu da pravite CrossFire ili SLI kombinacije sa četiri grafičke karte, čime će biti zadovoljni i okoreli entuzijasti. Takođe, crno obojeni PCI Express slot predstavlja direktnu vezu sa CPU-om putem PCI Express linija za slučajeve kada koristite jednu grafiku, što je veoma bitno jer se zaobilazi PLX čip, koji obezbeđuje dodatne potrebne PCI Express linije da bi sistemi sa četiri grafike imali dovoljnu propusnu moć ka procesoru.

Rashladni sistem rešen je preko masivnih rebrastih rashladnih tela koja su međusobno povezana vrućim cevima, omogućavajući tako ravnomerniju distribuciju toplote, što je vrlo bitno prilikom opterećenja sistema, posebno za naponsku sekciju.

Gornji desni ugao ploče privlači pažnju velikim brojem prekidača i osvetljenih tastera, ali pre nego što odlutamo do njihovih funkcija, napomenućemo da četiri memorijska slota podržavaju dual channel rad DDR3 memorije sa taktovima koji idu do veoma visokih 2800 MHz. Za potrebe testa mi smo pozajmili Kingston HyperX module radne frekvencije 2133 MHz i bez ikakvih problema smo uspeli da ih poteramo na 2400 MHz. Ovo dokazuje da je Gigabyte uspeo do kraja da iskoristi odlični memorijski kontroler u novoj generaciji Intel Core procesora, pa će korisnici kojima je memorijski protok bitna kategorija konačno imati platformu na kojoj mogu da iskoriste svoje brze memorijske module. Naravno, kao i za sve ostalo, količina parametara koje možete podešavati putem BIOS sekcije je naverovatna, bilo da se radi o procesoru, memoriji ili drugim elementima ploče, pa će i overklokeri zadovoljno trljati ruke kada budu čuli ove informacije.

Gornji desni kutak ploče rezervisan je upravo za overklokere. Pored tastera Power i Clear CMOS, tu su i taster Gear i po dva puta prekidači ’+’ i ’-’ preko kojih možete regulisati frekvenciju procesora preko magistrale i množioca. Tik pored pomenutog, Gigabyte je montirao osam mernih tačaka preko kojih možete da preko eksternih mernih instrumenata u realnom vremenu pratite vitalne parametre rada sistema i u skladu s tim podešavate radne taktove. Za slučaj da se radi o ekstremnom overkloku, tu je i prekidač LN2, kojim se onemogućavaju problemi kao što je Cold bug u slučajevima ekstremno niskih temperatura i hlađenja procesora tečnim azotom ili tečnim helijumom. Da se neko ne bi zbunio, taster Reset je obojen u plavo i pomeren je niže, do samog donjeg desnog ugla.

Kada su u pitanju portovi i konektori, Gigabyte se potrudio da zapuši usta i onim korisnicima kojima je neophodno više od šest SATA konektora. Ova ploča, zahvaljujući tome što ima dva dodatna Marvellova čipa, omogućava ukupno deset SATA konekcija i jednu mSATA, koja deli protok sa jednim od SATA portova. Od deset portova, čak šest podržavaju SATA 6 Gbit/s protok, pa ni ovde nećete imati probleme ukoliko vam padne na pamet da pravite sumanute RAID nizove sa SSD-ovima. Slično je i sa USB portovima. Uz pomoć VIA i Etron čipova ploča obezbeđuje deset USB 3.0 portova, od kojih su šest na zadnjem panelu, dok su ostali rezervisani za headere na kućištu ili za panel koji se isporučuje u paketu. To znači da ćete biti mirni i po pitanju SUB portova, jer je to tehnologija koja svakim danom uzima sve više maha, a sa ovom pločom nećete imati ograničenja kada je broj interfejsa u pitanju. Za one kojima je jedan LAN port malo, pored Realtek rešenja, Gigabyte se odlučio i za Intelov kontroler, koji je poznat po vrhunskim performansama, pa zadnji panel krase dva LAN konektora.

Na donjem delu Gigabyte je smestio i prekidače preko kojih se možete prebaciti s jednog na drugi BIOS ukoliko imate nekih problema, a tu je i alfanumerički displej koji daje kodirane informacije o radu sistema, pa u svakom trenutku možete da znate ukoliko nešto ne radi kako treba.

Naravno, i kada je podrška za Gigabyteove tehnologije u pitanju, ovoj ploči ništa ne nedostaje ni na jednom polju. Dobila je sertifikat UltraDurable 5, koji je sam po sebi garancija kvaliteta i dugovečnosti korišćenih elemenata. Tu su i tehnologije poput On/Off charge i Virtu, koje samo podižu upotrebnu vrednost ove matične ploče. Napomenućemo i karticu sa bluetooth 4.0 i WiFi mogućnostima, koju Gigabyte prodaje i zasebno, a isporučuje samo uz najbolje modele. Na taj način ćete imati više mogućnosti povezivanja sa pametnim telefonima, kućnom mrežom ili nekim drugim uređajima u okruženju, što je svakako plus, posebno zato što se u paketu isporučuju antene sa magnetnim stopama koje je moguće sa zadnje strane kućišta podići na neku bolju poziciju i tako ostvariti bolji prijem.

Rezultati na default vrednostima bili su i očekivani, ali svoju pravu prirodu ova ploča pokazuje onda kada krenete da se igrate overklokom. Mi smo bez ikakvih problema uspeli da podignemo Core i7 3770K na 4,4 GHz, i to bez podizanja napona, a uz malo dobre volje (i jačeg napona) ni 5 GHz ne bi za ovu matičnu ploču bila granica. Slična je priča i sa memorijom, a dodatne pogodnosti su intuitivan BIOS i gomila korisnih dodataka za slučaj da poželite da se igrate overkloka.

Iako je Gigabyte ovom pločom želeo da demonstrira sve svoje tehnologije i mogućnosti, krajnji rezultat je mnogo više od toga. Naime, ova ploča predstavlja izbalansiranu celinu koja sadrži veliki broj pažljivo uklopljenih komponenata, tako da sve funkcioniše u najboljem redu. Pored vrhunskih performansi i ogromnog broja dodatnih kontrolera, slotova za proširenje, portova i prekidača, nema korisnika kome se nova perjanica Gigabyteove ponude neće svideti. Za ekvivalentnu svotu novca koju dajete za ovu ploču možete sebi da platite ozbiljno zimovanje, pa je to možda i jedina ozbiljna zamerka koju imamo da uputimo. Znamo da se ekskluziva plaća, ali mislimo da je Gigabyte u ovom slučaju malo preterao, naročito zato što je ploča predstavljena pre nekoliko meseci i sada je vreme da se cene malo stabilizuju (padnu). S druge strane, imamo i činjenicu da na tržištu ne postoji prava konkurencija ovom modelu, pa i to utiče na održavanje ovako visoke cene.

Ono što niko ne spori su kvalitet i performanse, a toga kod ovog modela ima na pretek. Tako gledano, visoka cena je očekivana prateća pojava. Gigabyte je zagrizao kao nikad do sada i predstavio matičnu ploču koju svi treba da gledaju s poštovanjem, a nekoliko srećnih duša - kroz providnu stranicu svog kućišta. Gigabyte Z77X-UP7 je vrhunska platforma, šta god vam bio izgovor za njenu kupovinu.


Čipset:
Intel Z77 Express
Memorija:
4 x DDR3 1066-2800 (O.C.), 32 GB Max
Napajanje:
1 x 24-pinski ATX, 2 x 8-pinski ATX 12V
Slotovi za proširenje:
3 x PCI Express 3.0 x16, 2 x PCI Express 3.0 x16 (x8), 2 x PCI Express 2.0 x1, 4 x SATA 3.0 Gb/s, 2 x SATA 6.0 Gb/s, 1 x mSATA 3.0 Gb/s (deli protok sa jednim SATA 3.0 Gb/s)
Zvuk/USB/Ethernet:
Realtek ALC898 7.1 / 4 x USB 2.0 (na ploči), 10 x USB 3.0 (4 na ploči, 6 nazad)/ 1 x Intel GbE LAN, 1 x Realtek GbE LAN
Zadnji panel:
1 x PS/2, 1 x VGA, 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, 6 x USB 3.0, 2 x LAN RJ45, 6 x Audio + 1 x optički S/PDIF
Dodatni konektori:
7 x Fan, 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x PCE Express power, 1 x Front Audio, 1 x S/PDIF in, 1 x S/PDIF out, 1 x Serial, 1 x Power, 1 x Reset, 1 x clear CMOS, 1 x Gear taster, 2 x BIOS prekidač, 1 x LN2 prekidač
Ostalo:
Ultra Durable 5, True All Digital Power Engine, 3D Power, 4-Way Graphics, 3D BIOS, OC Touch, UEFI DualBIOS, Lucid Universal MVP, EZ Smart Response, onboard mSATA, onboard Debug LED, Bluetooth 4.0/WiFi Expansion Card, 333 Onboard Acceleration, Intel Rapid Start, Intel Smart Connect, Intel Quick Sync 2.0, LAN Optimizer, On/Off Charge
Dimenzije:
30,5 x 26,4 cm (EATX)
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
Gigabyte Srbija
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama