TEST DRIVE
Apple iPod Nano (7. gen.)
Paprena sprava
Mario PAVIĆEVIĆ
1. februar 2013.

Srbija ne postoji na Appleovoj mapi sveta kada su u pitanju mobilni telefoni, ali primerci njihovog ostalog hardvera, poput novog iPod Nanoa, ipak uspevaju legalnim putem da stignu na naše tržište. Kako je danas gotovo svaki mobilni telefon sposoban da reprodukuje muziku i video fajlove, kupovina namenskog multimedijskog plejera za mnoge je besmislena. Apple je svestan te činjenice, tako da je iPod Nano namenjen nešto užoj grupi korisnika - rekreativcima i sportistima. Ko god je probao da trči sa mobilnim telefonom u rukama zna koliko je on nepraktičan za takav vid aktivnosti. Ako zanemarimo gabarite, težinu i kratak vek baterije, činjenica da vas neko može prekinuti telefonskim pozivom dovoljna je da namenski plejer postane daleko primamljivija opcija.

Zahvaljujući korišćenju aluminijuma u izradi kućišta, Apple je postigao dobar balans između kvaliteta izrade i težine, koja iznosi samo 31 gram. Ekran veličine 2,5 inča je osetljiv na dodir, a rezolucija 202 ppi čini ga preglednim i oštrim uprkos malim dimenzijama. Sinhronizacija sa računarom obavlja se putem Lightning konektora, koji je standard za Appleove uređaje nove generacije. Dalje, punjenje 16 GB skladišne memorije je, očekivano, moguće isključivo putem iTunesa.

Meni deluje siromašno u odnosu na iPod Touch jer Nano ne podržava instaliranje aplikacija, surf i proveru emaila. Audio plejer je gotovo identičan onom viđenom na iOS-u. Pregledan je i jednostavan, sa problemima tipa ekvilajzera zakopanog duboko u menijima i nemogućnosti definisanja sopstvenog. Uz pomoć integrisanog akcelerometra moguće je aktivirati funkciju shake to shuffle, koja nasumično menja pesmu pri drmanju plejera.

Međutim, prema našem mišljenju, navigacija se ipak previše oslanja na touchscreen. Iako to ne zvuči loše, menjanje pesama sa rukavicama na rukama nije moguće, a ’Volume’ tasteri, kojima proizvođači obično dodele duple funkcije, ovde su, nažalost, ostali neiskorišćeni. Interesantno je prisustvo FM prijemnika, bez RDS podrške, ali uz mogućnost pauziranja i premotavanja radio-programa unazad do 15 minuta. Video plejer je sposoban da reprodukuje materijal kodiran H.264 i MPEG-4 kodekom, ali je uprkos visokoj rezoluciji displej suviše mali za gledanje bilo kakvog dužeg video materijala. Pomenuti akcelerometar usko je vezan i za aplikaciju Nike+, koja je pretrpela dosta izmena. Pored mogućnosti merenja broja koraka i utrošenih kalorija, sada su tu dužina pređenog puta, glasovna obaveštenja na određenim distancama, zadavanje ciljeva i drugo. Pažnju nam je privukla opcija Powersong, čijim se aktiviranjem pokreće predefinisana pesma koja vas može motivisati i naterati da nastavite onda kada vam je najteže. Preciznost aplikacije moguće je povećati kupovinom dodatnog senzora koji se smešta u obuću a povezuje putem bluetooth modula, ali čak i bez njega posle nekoliko kalibracija iPad Nano ne greši više od pet odsto.

Nove slušalice EarPods donose dublji bas i za nijansu bolju reprodukciju visokih tonova, ali ih dizajn između in-ear modela i bubica čini prilično neudobnim.

Kvalitet izrade i mogućnosti koje nudi iPod Nano su na visokom nivou, ali smatramo da je cena od 200 evra gotovo nerealno visoka za spravicu ovog tipa. Ljubitelji Appleovih proizvoda obično ne obraćaju pažnju na cenu, tako da je za njih ovo svakako dobar proizvod, a „običnim smrtnicima” pre bismo preporučili kombinaciju GPS sata i MP4 plejera nekog drugog proizvođača.


Osnovno:
kapacitet 16 GB, ekran 2,5 inča 240 x 432 piksela, 202 tpi
Ostalo:
FM radio, bluetooth, Nike+, podržani formati MP3, AAC, WAV, H.264, MPEG-4, dimenzije 76,5 x 39,6 x 5,4 mm, masa 31 g
Proizvođač:
Apple
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama