NA LICU MESTA<>
062019<><>

IAB Serbia Digital Day

Marketing je prisutnost

Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd, 16-17. maj

U Beogradu su, sredinom minulog meseca, dve sale Jugoslovenskog dramskog pozorišta ugostile svetski poznate delatnike i one zainteresovane za digitalni marketing. Nezvanični dvodnevni sajam anglicizma ove godine je održan pod sloganom „How do you trust media?”. S tim u vezi, pored očekivanih predstavljanja kompanija iz ove branše, raspravljalo se o poverenju u svakodnevnom odnosu klijenata i agencija, kao i kampanja i potrošača.

Deveti po redu „Digital Day” zatekla je statistika o digitalnom marketingu u prethodnoj godini, koju je na otvaranju konferencije izneo Igor Žeželj, predsednik UO IAB Serbia. Tokom 2018. godine na ovu vrstu marketinga utrošeno je 36,8 miliona evra (22 procenata od ukupnog ulaganja u oglašavanje). Iako se televiziji i radiju (i časopisima!) još uvek više veruje, rast od oko 24 procenata sve više podseća na svetske trendove, gde ulaganja u digitalni marketing iznose oko polovine.

Tokom dvodnevne manifestacije, kroz 14 prezentacija i devet panel diskusija moglo se saznati puno toga o trenutnim, kao i štošta o budućim tendencijama. Prema rečima Danijela Knapa (Daniel Knapp, Chief Economist IAB Europe), prvi put u istoriji ekonomija raste brže nego oglašavanje. Marketing zbog toga nije samo oglašavanje, već i prisutnost. Vrednost podataka će ubuduće premašiti vrednost ulaganja u oglašavanje, no i dalje nije sigurno kako to naplatiti. Sličan stav potkrepila je i CEO portala Telegraf.rs Jasmina Koprivica, najavom da je lov na klikove mehur koji će uskoro pući, ostavljajući agencije da zarađuju na izazovniji način – targetiranjem publike i uspostavljanjem poverenja sa svakim čovekom kome se određena kampanja obraća.

Drugog dana, o aktuelnom uplivu veštačke inteligencije u digitalnom marketingu Ana Anđelić, doktor nauka sociologije i brand strategy executive, iznela je teoriju po kojoj će algoritmi zameniti ulogu brenda, podsećajući da je Amazon 70 procenata svojih proizvoda napravio na osnovu podataka korisnika. „Sve što je nekada izgledalo lažno, sada izgleda pravo, i obrnuto. Pre dve godine oko 60 odsto saobraćaja imalo je veze sa ljudima, pravim, ostalo je bila aktivnost botova”, rekla je i dodala da, iako će algoritmi izbrisati mediokritetne brendove, oni ostaju nemoćni kod onih koji imaju ličnu vrednost za korisnike. Značaj personalizacije i humanijeg pristupa istakao je i Zak (Zach) Pentel iz kompanije Spotify, koji su svojevremeno, u skladu sa željama lokalnih slušalaca, uređivali set-listu na turneji „Metallice”, koja bi se razlikovala od koncerta do koncerta. Dodatni primer ovakve prakse je i uvid u to šta su korisnici slušali svakog meseca prošle godine ili prvu puštenu pesmu nakon dočeka Nove godine. „Ako pokušate da napravite nešto što će se dopasti svima, verovatno ćete stvoriti nešto što se ne dopada nikome”, dovršio je Pentel ovom izlizanom ali istinitom poštapalicom. Ukoliko vas strategija, interakcija, komunikacija, targeting, brending, influens, lajkovanje, rič, engejdžment i slične reči kopkaju, razmotrite posetu narednoj „Digital Day” manifestaciji.

Nikola JEVREMOVIĆ

 
 TRŽIŠTE
Huawei na crnoj listi
Intel i AMD

 PRIMENA
Sve što treba da znate o 5G

 NA LICU MESTA
IAB Serbia Digital Day
Šta mislite o ovom tekstu?
Radionica u Startit Centru Inđija

 KOMPJUTERI I FILM
X-Men: Dark Phoenix
The Secret Life of Pets 2
Filmovi, ukratko

 VREMENSKA MAŠINA
Head First i Aum Šinrikjo

 PRST NA ČELO
Sukob sila u kojem svi gube
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera