TEST RUN<>
042018<><>

Hive OS 0.5-32

Borgovska kocka

Kada smo u SK 2/2018 pisali o jednostavnim načinima za otpočinjanje procesa „rudarenja”, napomenuli smo da se odnedavno u ponudi nalazi i Hive OS. U pitanju je još jedna automatizovana platforma zasnovana na Linuxu (Ubuntu, naravno) koja će vam omogućiti da veoma brzo upregnete rigove i latite se glavnog posla. Sve počinje preuzimanjem IMG fajla sa oficijelne stranice programa (hiveos.farm, 7,03 GB), „narezivanjem” sadržaja na USB stik (minimalnog kapaciteta osam gigabajta), odnosno podešavanjem BIOS-a tako da se bootovanje sistema izvrši sa USB stika. Autori preporučuju da se „pretabavanje” podataka obavi uz pomoć programa HDD Raw Copy Tool (hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool), mada možete da probate i sa Rufusom (rufus.akeo.ie), koji je daleko pregledniji i lakši za korišćenje. Kao što je navedeno, Hive OS staje na običan USB stik veličine osam gigabajta i ne mora da se prebacii na hard-disk, mada to možete da uradite ukoliko želite (na „običan” ili SSD komplement).

Cena komfora

Zanimljiv je način na koji su autori projekta osmislili njegovo licenciranje. Naime, mesečna nadoknada po rigu iznosu tri američka dolara, ali, ukoliko koristite tri ili manje rigova, ne plaćate ama baš ništa. Ukoliko imate četiri riga, na primer, mesečno plaćate 12 američkih dolara i gubite pravo na besplatni test. Podsetićemo se da SimpleMinig OS dolazi sa prepaid kreditom koji koristite da ispitate mogućnosti radnog okruženja, dok ethOS morate odmah da kupite i ne postoji mogućnost da ga pokrenete u trial ili free režimu. Ovo je dobra vest za rudare početnike sa jednom ili malim brojem mašina jer zapravo dobijaju način da probaju i koriste automatizaciju bez ikakve nadoknade. Autori iskreno kažu da je ovo urađeno kako bi veliki mineri mogli nesmetano da testiraju Hive OS, a početnici dođu do znanja za koje bi im alternativnim putem trebalo daleko više novca. Lepo!

Predispozicije

Sledeća pogodnost ogleda se u tome što Hive OS istu uzletnu pistu koristi i za Nvida i za AMD grafičke kartice. To znači da ne morate da preuzimate novi image za svaki rig (kao kod SimpleMining OS-a), ali i da je kombinacija kartica još jedna od opcija koja je dostupna. Govorimo o miksu kartica ova dva proizvođača u istom rigu, što je i te kako korisno. Podržano je i overklokovanje (opširnije o tome kasnije), a downside je to što Hive OS (načelno) podržava samo kartice novije generacije. Ništa starije od RX460 nije podržano, 550-ke će raditi tek posle modovanja. Na žalost, ni Vega još uvek ne može da se koristi za rudarenje iz ovog okruženja Slična situacija je i sa Nvidijom, gde podrška kreće tek od modela 1050. Iz ovoga zaključujemo da Hive OS forsira moderne tehnologije, što se vidi i po softverskoj podršci koja prati najnovije standarde i redovno se osvežava. Hive OS podržava rigove sastavljene od 13 kartica, kao i u slučaju SimpleMining OS-a i ethOS-a, što je i trenutni gornji threshold.

Može vam se učiniti da Hive OS nema mnogo toga da ponudi kada su softverske alatke za rudarenje u pitanju, pogotovo kada se direktno uporedi sa već pominjanim SimpleMining OS-om, koji nam je, priznajemo, prirastao srcu. Veoma je bitno da se u ponudi nalaze Claymore Dual Ethereum Miner (i to verzija 11.1, koja podržava novoubačene Blake2s i Keccak algoritme), Claymore Zcash AMD GPU Miner, Claymore CryptoNote, ethminer, Bminer, dstm’s Zcash Cuda miner, EWBF’s CUDA Zcash miner, XMR Stak, kao i forkovi ccminera i sgminera. Ovo vam je i više nego dovoljno kada je rudarenje u kućnim uslovima u pitanju. Raduje nas i to što autori nisu zatvorili vrata drugim minerima, tako da samo od njihove popularnosti i želja korisnika zavisi da li će se neki novi naći na listi ili ne. Ovde još treba napomenuti da se u verziju Hive OS-a koju smo mi testirali bili uključeni Nvidijini 390.25 i AMD-ovi 17.50 drajveri.

Udobna web košuljica

Kao što smo navikli, kontrola rigova, ali i samog radnog okruženja, obavlja se iz (bilo kog) internet pregledača. Naravno, pre svega toga potrebno je da se registrujete, a pri prvom pokretanju riga potrebno je da imate priključen monitor, tastaturu i miš. Prijavljivanje na sistem je krajnje jednostavno i od korisnika se očekuje definisanje nadimka i pristupne šifre. Nalog može da se zaštiti 2FA tehnologijom, koja je u kriptosvetu opšteprihvaćeni standard. Zbog čega su potrebni monitor i periferije? Po prvom logovanju riga, na sistem je potrebno upisati njegovo ime u komandnoj liniji, a ono mora da bude identično onom koje ste definisali kroz web konzolu. Na prvi pogled deluje komplikovano i suvišno, ali nije – zapravo je krajnje logično. Najviše će negodovati oni sa više rigova jer se ovaj postupak mora ponoviti za svaku mašinu ponaosob.

Radno okruženje u browseru je izuzetno ugodno, čak nam se više svidelo od onog u SimpleMining OS-u. Osim imena, navodite i broj kartica, unosite opis po kojem ćete rig prepoznavati u gomili drugih (ako ste toliko srećni da ih imate), a odmah je tu i odabir minera i walleta u kojem će se smeštati iskopana „ruda”. Veoma nam se dopalo to što wallete možete da birate sa liste ranije definisanih adresa i na taj način bez mnogo muke i truda da probate neki drugi miner sa spiska i eksperimentišete. Podešavanje walleta se obavlja iz sekcije Wallets i tamo se već nalazi gomila primera. Takođe, definisanje svakog novog walleta podrazumeva i podešavanje radnih parametara za odabrani miner, a tu su na raspolaganju objašnjenja i (polu)automatizovan sistem za generisanje BAT fajlova na osnovu upisivanja osnovnih informacija o valutama koje rudarite. Sistem je izuzetno jednostavan i bićete svoj na svome pre nego što pljesnete dlanom o dlan.

Upravljački interfejs je podeljen na tri oblasti, tako da se, pored sekcija Rigs i Wallets, na raspolaganju nalazi i ona pod nazivom OC. Odavde obavljate overklokovanje kartica, a sistem je veoma sličan onom kod SimpleMining OS-a. Od izuzetnog je značaja to što podešavanja mogu da se snime u obliku radnih profila, koji se kasnije po potrebi učitavaju i tako na lak način možete da isprobate nekoliko različitih konfiguracija. Podešavanja se posebno obavljaju za Nvidija, a posebno za AMD kartice, a svaki tip kartice donosi i manevarski prostor drugog oblika. Overkloking Nvidijinih kartica svodi se na upisivanje brojčanih vrednosti koje će se dodati na default vrednosti (za memoriju i jezgro). Tu je i mogućnost podešavanja brzine okretanja ventilatora, kao i da se odredi famozni Power Limit, preko kojeg se ograničava potrošnja električne energije. S druge strane, AMD kartice koriste nešto drugačiji princip, tako da se u njihovim slučaju upisuju „cele” frekvencije za jezgro i memoriju, a na raspolaganju je i tweakovanje radnog napona (takozvani undervolting). Autori su se potrudili i obezbedili radne profile za najkorišćenije kartice iz game podržanih koje možete da koristite u as is formatu ili samo kao uzletnu pistu za dalja podešavanja.

Kontrola kvaliteta

Funkcionisanje rigova pratite iz izuzetno pregledne tabele koja je vešto dizajnirana i kombinuje najbolje elemente prikaza iz tekstualnog i grafičkog sveta. Pored toga šta se rudari i uz pomoć kojeg riga, vidite i trenutni hashrate, temperaturu svake kartice, kao i brzinu okretanja ventilatora (u procentima). Dozvoljeno je i određivanje vremenskog intervala, nakon kojeg će se obaviti osvežavanje podataka (minimum je 30 sekundi, maksimum je pet minuta), a tu je i opcija definisanja takozvane „crvene” temperature, nakon koje se diže uzbuna jer dolazi do pregrevanja. Informacije mogu da se dobiju i o tome koliko je vremena prošlo od poslednjeg restarta mašine, u kojoj meri se troše procesorski resursi, koji se wallet i miner trenutno koriste i tome slično. Naravno, direktno iz web konzole moguće je isključivanje i restartovanje rigova, dok pregled podataka može da se obavi iz pojednostavljenog ili „punog” režima. Ako vam to nije dovoljno, iz sekcije Stats se pristupa grafikonima preko kojih se prati oscilovanje hashratea. Inače, praćenje rada rigova ne mora nužno da se obavi iz web konzole, pošto Hive OS podržava i konekcije putem ssh klijenta (preporučuje se Putty), ali i VNC komplementa (preporučuje se VNC Viewer). Na raspolaganju je i automatizovan Watchdog, koji može da obavi restartovanje rigova ukoliko dođe do značajnog pada hashratea.

Notifikacije o radu mogu da se primaju i preko dodeljenog Telegram kanala, na koji se prijavljujete i registrujete izuzetno jednostavno. Potrebno je da započnete chat sa Hive botom na t.me/hiveosbot, nakon čega ćete dobiti pristupnu šifru. Potom šaljete komandu botu u kojoj treba da stoji vaše korisničko ime za prijavljivanje na Hive OS web konzolu, i to u formatu /user vašekorisničkoime. Bot može da se doda i u privatnu Telegram grupu, u kojoj se nalaze svi uključeni u projekat rudarenja, i to jednostavnim dodavanjem bota kao učesnika grupe – hiveosbot. Treba napomenuti da je za grupni chat potrebno dodati minus (-) ispred dodeljene šifre kako bi stvar funkcionisala. Inače, informacije koje se dobijaju od bota veoma su korisne, pa tako možete da pratite logovanja na nalog, prijavljivanje/odjavljivanje rigova sa sistema, dostizanje „crvene” temperature, a tu su i klasične poruke o greškama, upozorenja i tako dalje. Notifikacije mogu u potpunosti da se isključe ili da se namesti da aktivni budu samo pojedini moduli koje smo nabrojali.

Konačno, koliko je Hive OS ozbiljno zamišljen pokazuje i podatak da ne mora samo jedan korisnik da bude zadužen za administraciju prijavljenih rigova. Verovali ili ne, postoji čak pet nivoa pristupa resursima, samim tim i pet vrsta naloga koji mogu da se dodele korisnicima. Full Access podrazumeva privilegije kapetana – kompletno upravljanje resursima, menjanje šifri, (de)aktiviranje 2FA zaštite, slanje sredstava na druge naloge... Advanced useri ne mogu da rade ništa od navedenog, ali su zaduženi za VPN, tweakovanje komponenti, manipulaciju walletima i izvršavanje sistemskih komandi. Odmah ispod njih nalaze se Rocket korisnici, koji upravljaju minerima i dodeljivanjem walleta rigovima, a mogu i da kreiraju nove rigove ili brišu postojeće sa liste. Na još nižoj stepenici nalaze se Tech korisnici, kojima je prepušten posao oko rebootovanja i isključivanja rigova, overklokovanja grafičkih kartica, ali i upgradeovanja sistema. Poslednja instanca su useri sa Monitor privilegijama, kojima je dozvoljen uvid u rad rigova i statističke podatke – oni su svojevrsni posmatrači. Zanimljivo je da svaki sistem može da ima i više korisnika sa Full Access nalozima.

• • •

Hive OS će biti sve što poželite: nežna dadilja početnicima ili vaše igralište na kojem ćete se sa rigovima igrati kao da su u pitanju plastične kocke. Prilikom korišćenja u kućnom okruženju na napredne funkcije uopšte ne morate da mislite jer će sve raditi i po sistemu „ključ u ruke”. S druge strane, Hive OS vas ni u jednom momentu neće sprečavati da se razmašete i da se širite, i čak i u tom slučaju zadržava jednostavnost korišćenja. U ovom momentu, barem iz ugla početnika, nedostaci su samo sitnice, ali autori vredno rade i redovno izbacuju nove verzije „programa” u etar. Updateovanje može da se obavi i ručno, podržan je rad preko Wi-Fi protokola, korišćenje vas na početku ništa ne košta... Da stvar bude kompletna, tu je i mogućnost pokretanja dva minera u isto vreme – možete da birate da li će to da bude CPU miner i GPU miner ili dva GPU minera: jedan za Nvidija, jedan za AMD grafičke kartice. Jedina prava mana je što Hive OS ne obraća pažnju na vremešni (ne i beskorisni) hardver i od vas zahteva da rigove sastavite od mainstream komponenti koje koristi većina kriptorudara. Ne zaboravite da smo tek kod verzije 0.5 i ko zna šta nam se tek sprema jer su autori marljivi kao kolonija mrava i ič ne mare za lepo vreme koje je, izgleda, stiglo.

Vladimir PISODOROV

 
Exodus 1.45.0, Jaxx 1.3.12, Coinomi 1.8.1
Hive OS 0.5-32
Šta mislite o ovom tekstu?
RPCS3 0.05
PingPlotter Professional 5.5.9
Essential NetTools 4.4
SmartBuilder Studio 1.0.7
Wondershare PDFelement Pro 6.4
Penguin Subtitle Player 1.1
KIT Scenarist 0.7.2
Wipe 17.18
Colibri 1.2
Download all Images 0.3.0
Adv. Date Time Calculator 8.0
MemPlus 1.1
Pencil Draw
Screencastify 1.33
Simple Disable Key 4.5
USB Secure 2.1.6
Sunlight
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera