TEST RUN<>
042018<><>

Exodus 1.45.0, Jaxx 1.3.12, Coinomi 1.8.1

Rudarenje za početnike II: elektronovčanici

Nakon što ste odabrali platformu sa koje ćete početi proces rudarenja (vidi SK 2/2018), treba da se pozabavite problematikom skladišnog prostora. „Rudu” je potrebno negde odlagati, a to se obavlja uz pomoć takozvanih novčanika (wallet), koji zapravo predstavljaju brojeve računa (ovde se nazivaju adrese) na koje se iskopani iznos valuta uplaćuje po dostizanju granične vrednosti. Za trenutak ćemo skrenuti sa teme i pojasniti da svaki pool donosi set naročitih pravila kada je definisanje praga uplate u pitanju. Naznačeni minimum mora da se ispoštuje i ne možete da ga zaobiđete i idete ispod njega, ali možete da podignete prag i time proredite uplate, odnosno povećate vreme između dva transfera „izrudarenih” dobara.

Postoje razne vrste novčanika, od onih kojima pristupate putem web konzole, pa sve do hardverskih rešenja koja možete da nosite sa sobom i kojima niko sem vas ne može ni da pokuša da pristupi. Svaka valuta zahteva različitu adresu skladištenja i na njih možete da gledate kao na potpartije klasičnog računa u banci. Tu dolazimo do najvećeg problema, a to je manipulacija gomilom adresa kojima raspolažete. Tvorci kriptovaluta uglavnom nude svoja rešenja za čuvanje iskopanih novčića, ali njih ne morate da koristite jer su mahom unifikovana. Umesto toga, možete da izaberete adrese na nekoj od berzi ili, što je daleko preporučljivije, da skladištenje obavite uz pomoć nekog od softverskih rešenja koje ćemo ovog puta predstaviti.

Tu dolazimo do novog problema – retko koji softverski novčanik nudi podršku za sve valute sa kojima ćete doći u dodir. To je zapravo nemoguće, jer ih je u ovom momentu preko 1500! Izbor pravih novčanika je od esencijalne važnosti jer morate da vodite računa o sigurnosti, jednostavnosti upotrebe, ali i o mobilnosti. Gotovo je sigurno da ćete ih imati nekoliko, čak i u slučaju da ste „kućni rudar” čija se „farma” sastoji od svega jednog, dva ili tri riga i baratate sa pet-šest najpopularnijih valuta.

Exodus 1.45.0

 
Exodus (www.exodus.io, 252,78 MB) predstavlja jedno od najprijemčivijih rešenja, pogotovo kada su početnici u pitanju. Ulaz u program je zaštićen glavnom šifrom, koju sami postavljate, a dobijate i famoznih 12 slučajno generisanih reči koje koristite kao dokaz da ste vlasnik novčanika i potrebno je da ih upišete tačnim redosledom kada se to od vas zatraži. Prezentuju vam se tek po prvom transferu sredstava. Nemojte paničiti i misliti da program nije bezbedan. U pitanju je multi-assets wallet, koji je u momentu pisanja teksta podržavao 33 valute. Bitcoin i Ethereum su podrazumevane i uvek aktivne, dok ostale po potrebi možete da uklanjate ili dodajete na listu. Podržani su i Litecoin, Ethereum Classic, EOS, Decred, Dash, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold... Imamo malu zamerku na to što se popularni Zcash nije našao na listi (implementacija je u Beta fazi i uskoro se u rosteru očekuje i popularni ZEC).

Svaka valuta u portfoliju dobija svoje mesto i posebnu adresu, a dozvoljeno je praćenje svih uplata ostvarenih preko ovog novčanika. Ne samo što možete da vidite da li se radilo o uplati ili isplati (i iznosu), već je tu i komparacija vrednosti sredstava na dan kada je izvršena transakcija i u datom momentu. Portfolio nudi i grafičku reprezentaciju valuta u novčanicima putem prijemčivog „torta” dijagrama. Inače, za sve valute dobija se i aproksimativna procena vrednosti u izabranom FIAT komplementu. Na raspolaganju je čak 31 svetska valuta, nažalost, ne i dinar. Iz Exodusa je omogućeno i slanje sredstava na druge novčanike i berze, pri čemu će vas program obavestiti o svim nadoknadama (fee) koje se moraju platiti.

Osim što je izuzetno jednostavan za korišćenje i lep na oko, Exodus ima ugrađenu mini-menjačnicu, koja dozvoljava da bilo koju od podržanih valuta „pretabate” u neku sa liste podržanih. Iskorišćen je engine servisa ShapeShift (shapeshift.io), čime je izbegnuto mukotrpno balansiranje sa polaznim i dolaznim adresama novčanika, i „šetanje” između programa i servisa koji otvarate na klasičan način preko internet pregledača. Pre nego što obavite transakciju, dobijate sve važne podatke, među kojima je i broj novčića u izlaznoj valuti, odnosno koliko će sve vredeti u FIAT valuti.

Exodus ima strogo isplaniran razvojni put, a njegovi autori su podelili plan aktivnosti sa zainteresovanima preko sajta projekta. Tamo možete da vidite da li će neke od alternativnih valuta biti podržane i u kojoj fazi implementacije se nalazi podrška. Takođe je jasno naglašeno kada (kog datuma) mogu da se očekuju nove verzije programa, što je takođe sjajno. Ono što nam se nije svidelo i sigurno je veliki downside jeste što Exodus ne možete koristiti na mobilnom uređaju, mada to planiraju da uvedu. Da stvar bude još gora, Exodus u ovom momentu možete da koristite samo na jednom računaru i ako poželite da ga premestite, morate da ispoštujete proceduru koju je propisao autor. Konačno, na spisku mogućnosti se u ovom momentu ne nalazi ni multifaktor autentifikacija (poznata još i kao 2FA), pa ako bez nje ne možete...

Jaxx 1.3.12

 
Na papiru, Jaxx (jaxx.io, 151 MB) deluje više nego ozbiljno. Kao prvo, njegov autor je ujedno i jedan od koosnivača projekta Ethereum, a kao drugo, Jaxx se na tržištu nalazi još od 2014. godine. To je rezultovalo verzijama za Windows, Linux i Mac OS X, kao i podrškom za mobilne platforme (telefone i tablete) – Android i iOS. Šlag na torti je to što Jaxx može da se koristi i kao ekstenzija za Googleov internet pregledač Chrome, što sve zajedno rezultuje podatkom da je program dostupan za čak osam različitih platformi. Da stvar bude još bolja, program može da se koristi bez mnogo muke i na mobilnoj i na stonoj platformi, a sve izmene načinjene na jednoj reflektuju se na drugu. Dve instance Jaxxa mogu da budu aktivne u isto vreme, a uređaji koje koristite prvo moraju da se „upare” kako bi podaci bili sinhronizovani. Sredstva se, očekivano, štite nizom od 12 slučajno izabranih reči, ali i četvorocifrenim PIN-om, dok 2FA nije podržan, kao ni kod Exodusa.

Jaxx podržava skladištenje čak 64 kriptovalute, što je skoro duplo više od Exodusa. Očekivano, listu predvode Bitcoin i Ethereum, ali se na njoj nalaze i Zcash, Ethereum Classic, Bitcoin Cash, Litecoin, Dash, Doge i gomila alternativnih „novčića” za koje verovatno niste ni znali da postoje. Deponovani iznos odabrane valute automatski može da se preračuna u FIAT vrednost, za šta je na raspolaganju 36 valuta, ali bez našeg dinara. Zanimljivo je što možete da odaberete i više realnih valuta za spekulaciju i iz jednostavnog menija „u letu” vršite preračunavanje podataka. Na raspolaganju vam je i interna menjačnica koja se, isto kao i u slučaju Exodusa, „napaja” ShapeShift protokolom, što znači da je omogućeno jednostavno konvertovanje između podržanih valuta, i to bez napuštanja programa.

Upravljački interfejs nije ispeglan kao kod Exodusa, ali je dovoljno jednostavan, te će u njemu moći da se snađu i oni koji tek uplivavaju u kripto vode. Osim što imate više manevarskog prostora, desktop i mobilna verzija su gotovo identične – lista obavljenih transakcija je kod prve izdvojena na desnu stranu radne forme i nešto je preglednija. Nije nam se svidelo to što veličinu radne forme nije moguće podešavati i osuđeni ste na korišćenje u as is formatu. Konačno, Jaxx ne podrazumeva prikaz portfolija i iscrtavanje „torta” dijagrama, a ne donosi ni rad sa temama putem kojih bi izgled programa mogao da se prilagodi različitim ukusima i potrebama.

„Uparivanje” uređaja na kojima se koristi vrši se ukucavanjem 12 sigurnosnih reči, uz obavezu da se na početku opredelite za korišćenje postojećeg a ne novog računa. Nije nam se svidelo što će se na ekranu ispisivati nule sve dok ne pristigne sledeća uplata sredstava. Druga stvar koja nam se nije svidela jeste što, iako program postoji već četiri godine, i dalje pati od „bubica”. Nama se, recimo, dešavalo da se slanje sredstava na drugi račun ili menjačnicu uopšte ne zabeleži u History listi. S druge strane, iz nekog razloga Jaxx uopšte ne beleži pristigle transakcije iz poola u History i, sem kratkog obaveštenja koje „protrči” ekranom da je pristigla nova količina „rude” i povećanja na kontu, nemate pristup dodatnim informacijama. U pitanju je možda i problem lokalne prirode.

Coinomi 1.8.1

 
Na kraju – spektakl! Doduše, isključivo za vlasnike Android uređaja, s obzirom na to da Coinomi (coinomi.com, 6,1 MB) trenutno postoji samo u verziji za ovaj operativni sistem. iOS izvedba sledi uskoro, dok o desktop varijanti ne znamo ništa, ali to ne umanjuje vrednost ove sjajne aplikacije. Verovali ili ne, Coinomi podržava rad sa neverovatnih 112 kriptovaluta, i to ga čini svojevrsnim rekorderom. Ne vredi ni da počinjemo sa nabrajanjem, a na meniju je i ugrađena menjačnica koja se oslanja na već pomenuti ShapeShift. Ni to nije sve, Coinomi je prva alatka iz klase koja ima ugrađena dva protokola za „metamorfozu” valuta, što znači da je broj novčića sa kojima možete da baratate znatno veći. Ukoliko ShapeShift zakaže ili ne podržava valute sa kojima radite, tu je Changelly (changelly.com).

Za upravljački interfejs ne možemo da kažemo da je primer lepote i organizovanosti, ali se do informacija stiže brzo. Iz glavnog menija se bira valuta da bi se na ekranu pojavila istorija transakcija, kao i procenjena vrednost uskladištenog sadržaja u jednoj od FIAT valuta. Od brojanja podržanih valuta smo odustali odmah, jer ih je gomila, a među njima je i naš dinar. Pored toga, vrednost „skladišta” može da se preračuna i u zlato, srebro, platinu... History lista, osim podataka o količini prenetih valuta i datumu transakcije, nudi uvid i u informacije sa blockchain explorera, mada je izostalo upoređivanje vrednosti transakcije između originalnog i trenutnog datuma. Prikaz može i da se pojednostavi – na ekranu se izlistavaju sve valute sa kojima radite i lako stičete uvid u količinu pohranjenih sredstava.

Po već ustanovljenom standardu, Coinomi podržava skeniranje adresa (bilo da se radi o izvorištu ili odredištu) putem QR kodova, što smanjuje mogućnost za nastanak greške. Pored toga što može da radi sa coinima, podržani su i tokeni, mada vas to kao rudare početnike u ovom momentu ne zanima previše. 2FA je i u ovom slučaju izostao, ali je zato anonimnost korisnika potpuna. S druge strane, source code aplikacije stavljen je na uvid javnosti, pa je kompletan rad transparentan i javan.

• • •

Jednu stvar morate da prihvatite – idealnog kriptonovčanika nema! Na svu sreću, to i nije toliko veliki problem, pogotovo ako vam služi za puki transfer valuta sa jedne adrese na drugu ili do menjačnice. Pomenuta trojka ne samo da će vam to obezbediti, već će doneti i znatno više od onog što ste očekivali i što vam na početku treba. Teško ćete naći rešenje koje ćete iskoristiti za skladištenje svih valuta koje „rudarite”, jer je to gotovo nemoguća misija. Sa aspekta sigurnosti, to i nije tako loše, ali se slažemo da je krajnje nepraktično i ume da zamori.

Analogno iznetom zaključku, svakom programu možemo da nađemo zamerku. Ako nastavi da raste, Exodus će postati weapon of choice, jer je izuzetno prijatan i jednostavan za korišćenje, nudi neprikosnoven prikaz podataka i sasvim solidnu bazu podržanih valuta. Trenutno ga koči to što ne postoji u verziji za mobilne uređaje, a to nije po volji naprednih korisnika. Jaxx je manje atraktivan od Exodusa, ali ima gotovo duplo veću bazu kriptovaluta i moguće ga je koristiti i sa desktopa, čak i u sinergiji sa mobilnim komplementom. Bagovi i loš sistem prikaza podataka su mu najveće mane. Coinomi je šampion kada je podrška za različite vrste kriptovaluta i tokena u pitanju, ali je (za sada) ograničen samo na korišćenje sa Android uređaja. Konzervativni korisnici to ne praštaju. Nedostatak je i to što je upravljački interfejs suviše sveden, pa od naprednih mogućnosti nema ništa. S druge strane, čak dve ugrađene mini-menjačnice ga stavljaju na pijedestal, ukoliko govorimo isključivo o mobilnim novčanicima.

Vladimir PISODOROV

 
Exodus 1.45.0, Jaxx 1.3.12, Coinomi 1.8.1
Šta mislite o ovom tekstu?
Hive OS 0.5-32
RPCS3 0.05
PingPlotter Professional 5.5.9
Essential NetTools 4.4
SmartBuilder Studio 1.0.7
Wondershare PDFelement Pro 6.4
Penguin Subtitle Player 1.1
KIT Scenarist 0.7.2
Wipe 17.18
Colibri 1.2
Download all Images 0.3.0
Adv. Date Time Calculator 8.0
MemPlus 1.1
Pencil Draw
Screencastify 1.33
Simple Disable Key 4.5
USB Secure 2.1.6
Sunlight
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera