TEST DRIVE<>
042016<><>

Asus X756UB

X-faktor u 17 inča

Iz Asusa nam je stigao novi model X serije sa oznakom X756UB. Kvalitetne komponente upakovane su u veoma dopadljivo i elegantno crno kućište galantnih dimenzija. Crna plastika je kvalitetna ali je sjajna pa, nažalost, lako prikuplja otiske prstiju. Sa unutrašnje strane kućište je šrafirano horizontalnim brazdama, pa je taj problem nešto manje uočljiv, dok je spoljni poklopac monitora presvučen dodatnim slojem glazure i većina otisaka se jasno vidi.

Ovaj model dolazi sa ekranom od 17,3-inča i stoga gabariti ne mogu biti minimalistički. Čudno je da je pored toliko prostora i širokih margina na bočnim stranicama tastature, njen numerički deo ipak morao biti sužen. Alfanumerički deo tastature je, naravno, pune širine i sa standardnim rasporedom tastera.

X serija po svojim specifikacijama nije namenjena entuzijastima, kao što je to recimo slučaj sa RoG (Republic of Gamers) modelima, ali nudi osetno viši nivo performansi od prosečnih poslovnih i kućnih laptopa. Ovaj model X serije ne odstupa od te formule, a za srce sistema konstruktori su odabrali odlični Core i7-6500U. Ovaj dvojezgarni procesor je veoma popularan kod novih modela laptopa zbog svoje brzine i veoma umerene potrošnje. U standardnom režimu na 2,5 gigaherca, Core i7-6500U ima toplotnu disipaciju od svega 15 vati, dok se već za 2,6 gigaherca TDP konfiguriše na 25 vati. Naravno, moguća je i niža disipacija od svega 7,5 vati za lakši režim rada na 800 megaherca. Uz odlične CPU performanse i sjajnu potrošnju, ovaj procesor ima ugrađen novi Intel HD Graphics 520 GPU koji je napravio pravu malu pometnju na tržištu. Ovaj GPU ima odlične 3D performanse (za svoju klasu) i praktično se približava srednjoj kategoriji diskretnih mobilnih grafičkih karti. X756UB ima i dodatnu diskretnu grafiku Nvidia GeForce 940M koja u nekim testovima pravi minimalnu razliku u odnosu na integrisano rešenje. To se verovatno događa i zbog toga što je pomenuti diskretni GPU opremljen sa dva gigabajta DDR3 memorije koja nije brža od sistemske deljene memorije koja je na raspolaganju za HD 520. Na taj način, nešto sporija posvećena video memorija donekle „guši” Nvidijin čip, ali to ni na koji način ne umanjuje odlične performanse integrisanog GPU-a koji za sve veći raspon upotreba postaje adekvatnije rešenje zbog manje potrošnje. Na kraju se može postaviti i svrsishodnost ugradnje diskretnog grafičkog rešenja koje nije bar za klasu jače od integrisanog.

Probni primerak ovog modela koji nam je stigao na test ima neobičnih 12 gigabajta DDR3 RAM, što je više nego dovoljno za svakodnevni multiprogramski rad na Windowsu 10. Ova količina memorije omogućava efikasno širenje Windows keš bafera, što značajno ubrzava svakodnevni rad. Ipak treba imati u vidu da je ovo tek probni primerak i da je moguće da će se prodajni primerci razlikovati po količini konfigurisane RAM. Imajući u vidu ostatak hardverske specifikacije modela koji smo testirali, sve ispod osam gigabajta memorije predstavljaće usko grlo za sistem sa brzim CPU-om i dva pristojno brza GPU-a.

Za skladištenje vaših fotografija, filmova, igara itd. na raspolaganju vam je nominalnih dva terabajta prostora na disku, a zapravo tek dlaku iznad 1863 gigabajta. Ovoliki prostor je poželjan za današnje (posebno mlađe) korisnike, a dobra praksa je i da se podeli na dve particije tako da prilikom redovne reinstalacije Windowsa možete lakše da napravite rezervnu kopiju svega što vam je bitno sa sistemske particije. Ugrađeni Seagateov disk se vrti na standardnih 5400 obrtaja u minuti i ima 32 megabajta keša. Sve to rezultira „propusnošću” od oko 120 megabajta u sekundi u oba smera, što je sasvim pristojno, a zbog količine memorije u ovoj mašini ni disk sa ovakvim performansama neće biti usko grlo.

Pomenuti ekran od 17,3 inča ima HD+ rezoluciju (1600 x 900 piksela), što je donekle razočaravajuće jer bismo ipak u X seriji i na ovoj dijagonali očekivali da vidimo puni HD. Osim rezolucije, ni uglovi gledanja nisu naročito široki, ali u zavisnosti od okruženja u kome koristite ovaj računar, nešto oštriji uglovi gledanja mogu biti i korisna osobina. Skoro sve drugo u vezi sa ovim panelom predstavlja veoma prijatno iskustvo za korisnika. Pre svega, osvetljenje je vanserijski ravnomerno. Asus je u ovaj panel integrisao sve svoje zaštićene tehnologije. Tu su pre svega Asus Splendid sa četiri preprogramirana moda, a jedan od novih modova je i tzv. Eye Care mod koji spušta nivo plavog svetla karakterističnog za sve LCD panele. Eye Care mod spuštanjem nivoa plavog svetla i do 30 odsto čini sliku udobnijom za gledanje i smanjuje naprezanje očiju. Tu je još i Tru2Life koji je vrsta inteligentnog video filtera sličnog onog koji se nalazi u modernim TV uređajima. Ova tehnologija poboljšava oštrinu i kontrast video snimaka, što stvara utisak ne samo življih boja, već u nekim slučajevima i više rezolucije. Od nevizuelnih tehnologija Asus je ovom modelu podario SonicMaster koji pruža ubedljiv zvučni doživljaj i SmartGesture uz pomoć koga su vam na raspolaganju potezi sa dva, tri ili četiri prsta, a koji rad bez miša čine daleko udobnijim.

Asus X756UB oslanja se na bateriju nove tehnologije proizvedenu u samom Asusu. Ova dvoćelijska baterija od 38 Wh je izrađena od litijum-polimera, ima dva i po puta duži vek trajanja od standardnih litijum-jonskih akumulatora i zadržava kapacitet od oko 80 odsto čak i posle više stotina ciklusa punjenja. Po navodima Asusa, nova tehnologija ispunjava najviše sigurnosne standarde, što bi valjda trebalo da znači da se neće pregrevati ili spontano zapaliti, kao neki raniji modeli drugih proizvođača. Bez obzira na to, više bismo voleli da vidimo mogućnost da se baterija izvuče iz laptopa, što na ovom, kao i na mnogim drugim modelima novije generacije, nije moguće. U toku korišćenja nismo primetili da se baterija ili sam računar preterano greju, čak i kod dužih grafički/CPU intenzivnih testova. Sa druge strane, strujni adapter je znao da bude neprijatno vruć u tom periodu, pa treba voditi računa da ne stoji u blizini lako zapaljivih/topljivih materijala. Na našem standardnom testu izdržljivosti nova baterija je laptopu obezbedila skoro punih dva i po sata autonomije, što za 17,3-inčni laptop pod maksimalnim osvetljenjem uopšte nije loš rezultat, tim pre što je njen kapacitet relativno skroman, a X756UB, ne zaboravimo, ima i diskretnu grafičku karticu koja dodatno povećava potrošnju.

Novi Asusov laptop je interesantna kombinacija komponenti iz više-srednje kategorije koje obezbeđuju prilično efektan kompromis između performansi, veličine ekrana i potrošnje. Iako komotno može da ispuni ulogu poslovnog računara jer je opremljen sa čak 12 gigabajta memorije i Pro verzijom Windowsa 10, naš utisak je da će se pre svega zbog svojih gabarita, bolje snaći kao kućna zamena za desktop računar. U tome će mu dobro doći i snažnije (od proseka) multimedijalne karakteristike, bez obzira da li se igrate, gledate filmove, surfujete ili slušate muziku. Tržište za ovakve mašine sigurno postoji i sa postepenim povlačenjem desktop računara biće sve veće. X756UB nema većih mana, pa ga možemo preporučiti. Ipak, konačni uspeh i popularnost ovog modela zavisiće pre svega od cene koja nam u ovom trenutku zbog friškosti probnog uzorka nije dostupna.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
IceStorm57503
Cloud Gate6585
Fire Strike1440
PCMark 8
Home3643
Creative3116
Work4741
Cinebench R15
OpenGL [fps]37.73
CPU [pts]320
CPU (samo jedna nit) [pts]110
MP Ratio [x]2.91
Fritz Chess Benchmark
Relativna brzina12.78
Knodes/s6135
CrystalDiskMark
Sequential read / write [MB/s]118.2 /126.9
Trajanje baterije
Maksim. osvetljenje, prosečno opterećenje2:26:00
 
LC-Power Gaming 981S Silverback
LG 34UC98 i 34UM68
AOC E2270SWn, Asus V228DE, BenQ GL2250-T, Philips 223V5L
Canon Ixus 180
Denver VPL-120
Amiko A3 Combo
Kingston DataTraveler 2000
APC SurgeArrest Essential Series PM1W-GR
Asus X756UB
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell Inspiron 15 5558 i 5559
Lenovo Ideapad Miix 700-12ISK
TP-Link NC250
Smanos W020i
APC Mobile Power Pack M3

Procesor:
Intel Core i7-6500U, 2,6 GHz (Turbo 3,1 GHz)
Memorija:
12 GB Samsung DDR3 SDRAM, PC3-12800
Ekran:
17,3 inča, 1600 x 900 px
Grafika:
Intel HD Graphics 520 + Nvidia GeForce 940M 2 GB DDR3 VRAM
Skladište:
Seagate 2 TB, 5400 rpm, 32 MB Cache
Optika:
Super-Multi DVD
Mreže:
Gigabit Ethernet, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Priključci:
HDMI, VGA, USB C-type, USB 3.0, 2 x USB 2.0, RJ45 LAN, slušalice/mikrofon
Ostalo:
SonicMaster Lite Technology zvučnici, čitač SD/MMC kartica, VGA web kamera
Dimenzije i masa:
415 x 273 x 30 mm, 2,7 kg
Baterija:
litijum-polimer, 38 Wh, 2-ćelijska
Operativni sistem:
Windows 10 Pro, 64-bit
Proizvođač:
Asus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera