TEST DRIVE<>
042016<><>

Amiko A3 Combo

Iskra 2

Kada je Dream Multimedia izbacila na tržište prvi satelitski risiver sa Enigma (Linux) operativnim sistemom to je bila svojevrsna revolucija. Internet zajednica je zdušno prihvatila ovaj koncept i razvijala svoje varijacije ovog popularnog OS-a, kao i raznoraznih dodatnih programa (plug-inova) za njega. Sve je odjednom postalo moguće, satelitski risiver je više podsećao na računar nego na pasivni, glupi prijemnik TV programa. Međutim, sa pojavom HD kanala ukazala se potreba za naslednikom i počelo se sa razvojem Enigma 2 OS-a. Kompaniji Dream Multimedia bile su potrebne godine da ispolira novi OS od raznih problema i bugova. Posle nekoliko godina i brojnih odlaganja, dočekali smo novog vladara Linux satelitskih risivera, Enigma 2 OS. Internet zajednica je opet prihvatila novi OS i pružila podršku za njega.

 
Sve bi bilo bajno i sjajno da originalni DM risiveri nisu bili (i danas su) papreno skupi. Ubrzo je tržište prepravljeno kineskim kopijama DreamBox risivera, od kojih su neki dobro radili, dok je većina bila sklona pregrevanju i blokiranju. Posle prve navale kineskih kopija, na tržište su došli i prvi HD satelitski risiveri čiji su hardver nezavisno razvijale razne firme. Što zbog pouzdanosti, a što zbog postojeće velike podrške, izbor OS-a je padao na neku verziju Enigme 2 koja je bila prilagođena svakom proizvođaču. Današnji risiveri imaju mnogo jače procesore i mnogo više memorije pa se ukazuje potreba za naslednikom Enigme 2, OS koji bi bolje iskoristio višak snage današnjeg hardvera. Kako od DM-a ne očekujemo uskoro Enigmu 3, obradovali smo se novom satelitskom risiveru sa Spark 2 softverom koji radi na Android 4.4 OS-u.

Spark 2 softver koji predstavlja srce Amiko A3 Combo risivera podseća na MS Media Center, mada je po izgledu i nekoj logici korišćenja bliži Enigmi. Spark 2 dolazi fabrički instaliran na Amiko A3 Combo risivere i njegova integracija u Android je skoro savršena. Osim ako niste jako dobar poznavalac Android OS-a, teško ćete primetiti kada upravljate Sparkom i koristite njegove resurse, a kada se oslanjate isključivo na Android.

Instalacija je jako jednostavna. Serija pitanja i odabir svega nekoliko opcija će vas brzo dovesti u operativno stanje. Oni koji poseduju satelitski sistem sa motorom ili više LNB-ova imaće na raspolaganju napredni režim za podešavanje pozicija satelita i njihovih parametara. Vizuelno je sve veoma lepo i lako za oko, tako da je pažljivo čitanje uputstava sa ekrana sasvim dovoljno da se izbegnu greške u podešavanjima. Navigacija kroz osnovne menije obavlja se pomoću tastera na daljinskom upravljaču sa duplim strelicama. Oni su podeljeni u pet grupa: sistem, aplikacije, TV, multimedija i internet. Zbog specifičnosti Androida, na upravljaču je prisutno dugme za kursor da bi se olakšalo korišćenje pojedinih opcija sistema. Zanimljivo je da su takođe izdvojeni i tasteri za KODI i App prodavnicu, što je veoma pohvalno.

Izbor softvera za multimediju je dovoljan i za najzahtevnije korisnike
Posle skeniranja kanala na satelitu, automatski se nudi opcija skidanja logotipa (skoro svih) TV stanica da bi se gledaocu dodatno olakšala navigacija kroz hiljade kanala. Posebno je zanimljiva veza između Sparka i Enigme po pitanju liste TV kanala. Naime, moguće je učitati listu TV kanala sa Enigme 2, koju ste prethodno složili po svom ukusu na računaru, što je, priznaćete, mukotrpan posao sa daljinskim upravljačem. Naravno, kao i na E2, moguće je strimovati programe na PC (kroz mrežu) ili mobilni uređaj (uz posebnu aplikaciju).

Veoma pregledan interfejs za navigaciju i odabir TV programa 
Zahvaljujući Androidu, prisutne su sve blagodeti multimedije na koje smo već navikli na ovom tipu uređaja. Nezaobilazni KODI sa dodatkom programa za IPTV striming samo nadopunjuju već bogatu paletu opcija Amiko A3 Combo risivera.

Odabir satelita i skeniranje TV kanala je veoma pojednostavljeno
Risiver se u radu pokazao prilično dobro. Ne greje se puno pri reprodukciji HD kanala i HD videa sa USB memorije. Risiver je uspevao da otvori i malobrojne 4K TV satelitske kanale, ali sa dosta ukockavanja slike i kočenja; nismo sigurni da li je ovo posledica nedovoljno brzog procesora ili loša optimizacija kodeka i softvera za reprodukciju. Pronalaženje i memorisanje domaćih DVB-T2 kanala takođe je prošlo bez problema. Samo u par navrata uređaj je pokazao malu nestabilnost u radu, ali verujemo da to nije veliki razlog za zabrinutost, pre svega zbog čestih updatea softvera koji bi to mogli brzo da reše. Naravno, kao i kod bilo kod drugog računara treba voditi računa o tome da ne instaliramo u sistem sve i svašta samo zato što to možemo, jer će posledica uvek biti sporiji i nestabilniji rad.

„Ukockavanje” slike prilikom prikaza 4K kanala 
Spark i Android izgledaju kao dobitna kombinacija na risiveru Amiko A3 Combo i demonstriraju da postoji alternativa za sve stariju Enigmu 2 koja sve teže iskorišćava resurse novih risivera na tržištu. Sada sve zavisi od developera i toga da li će prihvatiti ovaj koncept i početi da razvijaju svoje (dopunjene) verzije i dodatke za njega. Ako već posedujete neki Android risiver, proverite da li postoji verzija Spark 2 (Oscam.apk) za njega.

Zoran OLUIĆ

 
LC-Power Gaming 981S Silverback
LG 34UC98 i 34UM68
AOC E2270SWn, Asus V228DE, BenQ GL2250-T, Philips 223V5L
Canon Ixus 180
Denver VPL-120
Amiko A3 Combo
Šta mislite o ovom tekstu?
Kingston DataTraveler 2000
APC SurgeArrest Essential Series PM1W-GR
Asus X756UB
Dell Inspiron 15 5558 i 5559
Lenovo Ideapad Miix 700-12ISK
TP-Link NC250
Smanos W020i
APC Mobile Power Pack M3

Ukratko
1. Telo risivera odiše minimalizmom. Sa prednje strane se nalaze samo dioda režima rada, senzor za daljinski i čitač CONAX kartica.
2. Iako nema otvore za hlađenje, telo risivera se malo greje.
3. Konektori za satelitsku i zemaljsku digitalnu televiziju.
4. USB 3.0 priključak koji će svim naprednim korisnicima zasigurno olakšati manipulaciju multimedijalnim fajlovima.
5. Za svaki slučaj ostavljen je i analogni AV izlaz ako se ukaže potreba da se risiver poveže na stariji PAL televizor.
6. Dvostruke strelice omogućavaju lakšu i bržu navigaciju u sistemskim menijima.

Tip:
Dual tjuner risiver (satelitski + zemaljski kanali)
Operativni sistem(i):
Android 4.4 / Spark 2
Procesor:
ARM Cortex A9 1.5GHz Quad Core
Memorija:
1 GB DDR3
Skladište:
2 MB SPI NOR Flash + 8 GB NAND Flash
Tjuner:
DVB-S2 i DVB-T2
Konektori:
F-type, 2 x USB 2.0, USB 3.0, LAN (10/100 Mbs), HDMI v1.4, S/PDIF, AV izlaz, čitač Micro SD kartica
DiSEqC:
verzije 1.0, 1.1, 1.2, USALS
TS:
MPEG4, MPEG2 (Input Rate: Max. 120Mbit/s)
Multimedija:
MKV, AVI, MPG, MP4, TS, WMA, MP3...
Video rezolucije:
576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Audio:
MPEG1 L1/2, MPEG2 L2, AC3, Dolby Digital plus, PCM with decoded stereo, AAC Stereo
Ostalo:
Wi-Fi (IEEE802.11 b/g/n), live streaming kroz mrežu, EPG, teletekst, CI, CONAX čitac kartica, Google Play, KODI, medija plejer
Napajanje:
12 V, 2 A
Dimenzije:
160 x 120 x 30 mm
Proizvođač:
Amiko
Kontakt:
Optibox
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera