PRST NA ČELO<>
042013<><>

Ni A od Androida

Kalif umesto kalifa

Iza megalomanske kampanje, Super Bowl oglasa, namernih leakova i Twitter teasova, te konferencijskog spektakla, rodio se novi Apple. Samsung je kopiranjem sebe počeo da kopira Apple. I baš kao Apple danas, postao je sasvim dosadan uprkos odličnom proizvodu koji ima da ponudi.

Apple sada više nije ništa posebno. iPhone je odlična, kvalitetna naprava, ali nije ništa naročito. Doduše, na ovim prostorima, zbog cene i odsustva zvaničnog prisustva, iPhone je prečesto omiljena ego hrana za jedne, a najbolji telefon za druge korisnike. Ako zanemarimo prve, istina je da je ovaj uređaj u svetu obična i normalna stvar za sve od 7 do 77 godina.

Ipak, ako pogledate PR i marketing koji stoje iza svakog novog iPhonea, posle pet verzija i nekoliko „esova” između, svaki put su grandiozne promocije uspevale da ga prikažu kao revolucionaran proizvod. Iako je to počelo da smara potrošače, Apple je jedni kome je polazila za rukom taktika da malo menja svoj telefon, a promoviše to svaki put kao da je prvi.

Vremena su se promenila. Samsung je počeo da raste, da prodaje više nego Apple, da se koncentriše na flagship proizvode i da ih usavršava (S i Note), da ulaže rekordan novac u R&D da bi na kraju samo razvio „S ovo ili ono”. Uspeli su da prošle godine potroše 11 milijardi dolara na marketing. Sve što je Appleu nekada polazilo za rukom, sada polazi i Samsungu.

Ipak, opšti sentimet prema pametnim telefonima, gde više nema revolucije već samo spore evolucije, učinio je da se isto desi i sa flagship proizvodom korejskog potrošača – S4 je najbolji telefon na svetu, a ujedno je dosadan i ne naročito spektakularan. Mada, jedna stvar koja stoji iza megalomanske promocije ovog uređaja je tačna – konstatacija da je to životni saputnik.

Upravo je taj slogan koncizno objašnjenje paradoksa da vredi imati novi telefon čak i ako novi modeli pametnih telefona više nisu ništa posebno. Koliko god se Apple i Samsung trudili da bude drugačije, niko više, sem ekstremnih tech frikova, ne širi vilice i ne pušta bale kada se predstavljaju novi modeli. Ne znam koji procesor ima S4, koliko jezgara i kakvu grafiku. Ne zanima me, kao što ne zanima ni ogromnu većinu korisnika. Interesuje me platforma i ono što je unutra, a sa tim je upravo Samsung možda i preterao.

Zato je unboxing event bio nekako jadan – svo ono igranje i muzika, amaterske prezentacije u poređenju sa Appleom i toooliko featuresa – S ovo, S ono, a od Androida ni slovo A. Samsung nije pomenuo OS koji koristi, već su novinari imali prilike da vide ovu informaciju na kraju konferencije, kada su se na video bimu pojavile specifikacije.

Samsung pokušava da se distancira od Androida, pa se u budućnosti može očekivati da ova kompanija počne da imitira i Amazon, dok paralelno pokušava da gura svoj Tizen – da Googleov OS učini toliko neprepoznatljivim da on maltene postane nešto drugo. I to je OK. Možda je toliki stepen defragmentacije platforme jedini lek za defragmentaciju platforme. Uostalom, Kindle Fire je pokazao da je to dobro rešenje.

Videćemo da li je tako najbolje i za Android – da bude osnova, fleksibilna infrastruktura, neprepoznatljiva od proizvođača do proizvođača. Ipak, do tada Samsung ima još mnogo toga da uradi. U ovom momentu deluje da su tek identifikovali problem, da od proizvođača hardvera treba da se transformišu u kreatora iskustva. Međutim, sada sede na dve stolice, pa je S4 samo bolji S3 – s aspekta ekosistema i iskustva, jedva korak unapred. A mogu da se kladim, neće raditi savršeno. Radiće usporeno kada instalirate veliki broj aplikacija i zahtevaće „održavanje” s vremena na vreme. Biće bagova i štucanja, zavisno od toga kako ga koristite, jer da se ne lažemo, koliko god se pravili ludi i pokušavali da sakriju tu činjenicu, S4 je ipak još jedan Android.

Hype i oduševljenje za pametnim telefonima su prošli, a novi modeli, i sa malo bržim hardverom, dužom dijagonalom i manjom gramažom, ne mogu više da oduševe široki auditorijum kao što su to svojevremeno uspeli prvi iPhoneovi. I dobro je da bude tako, dok ne izađe prava next big thing. S tim što to neće biti pametni telefon kakvog danas znamo. To će biti iSat (ili Samsungova kopija?), Google Glass ili ko zna šta drugo.

Ivan VESIĆ

 
 NOVE TEHNOLOGIJE
Pametni gradovi

 PRIMENA
Računari i meteoriti
Računari u poljoprivredi
Računari u gradskom prevozu

 NA LICU MESTA
Mobile World Congress 2013, Barselona, Španija
Kaspersky prezentacija
HTC prezentacija
Sony Xperia Z prezentacija
Asbis seminar, Jahorina
Orion telekom prezentacija
Elance prezentacija

 KOMPJUTERI I FILM
Oblivion
Zambezia
Filmovi, ukratko

 SERVIS
Samogradnja arkadnog emulatora

 VREMENSKA MAŠINA
Prenosni PC, anketa, NT, hakeri

 PRST NA ČELO
Ni A od Androida
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera