TEST RUN<>
042012<><>

Action(s) 1.1.8

Sam svoj kuvar

Interfejs Action(s)a krajnje je sveden i jednostavan
Sigurno vam se do sada desilo da treba da obavite neki „fizički” posao na računaru, onaj koji zahteva minimalnu upotrebu mozga, a opet odnosi dosta vremena i iz nekog nepoznatog razloga mnogo vam ide na živce. Recimo, promena imena gomili datoteka ili promena veličine ili bilo kog drugog atributa slikama i tako u nedogled. Danas je potreba za takvim poslićima prilično velika, kako zbog povećanja kolekcije muzike, filmova i serija, što je direktno proprocionalno povećanju brzine Interneta, tako i zbog skidanja zajedničkih slika sa Facebook strana vaših prijetalja radi skladištenja.

Ko zna da programira (i relativno je dobar u tome) može vrlo lako da napravi skriptu koja će da završi taj posao umesto njega (kao nekadašnji batch fajlovi), ali, kako to obično biva, takvih ljudi je malo u odnosu na ukupan broj korisnika računara. S druge strane, pravljenje jedne takve skripte i njeno testiranje/debagovanje odnelo bi mnogo više vremena nego što bi bilo potrebno da se pomenuti posao završi „pešice”. Rešenje za takve stvari lako bi mogao da bude Action(s).

Aplikacija je bazirana na mrežnoj platformi Java, što znači da je to web aplikacija, ali zahvaljujući Java SE (koji je obavezan da bi Action(s) radio), nije vezana za internet pretraživač. Action(s) se zasniva na veoma jednostavnoj i u praksi veoma funkcionalnoj ideji – da se za svaku potrebnu jednostavnu komandu napravi skripta i da se kasnije te skripte dalje kombinuju. Pod jednostavnom komandom misli se na jednu komandu tipa pošalji mejl (bez sadržaja mejla, već da se skripti prosledi mejl, a ona samo da ga prosledi dalje). Time se postiže da se skripte veoma lako izvršavaju i u krajnjem slučaju pišu, a, globalno gledano, program dobija mnogo veće mogućnosti jednom novom skriptom zbog kasnijeg kombinovanja sa ostalim skriptama. Ovaj pristup omogućava da se automatizuju jednostavne radnje, a uz malo vremena i ideje, kao i dosta kompleksniji poslovi.

Action(s) dolazi sa prilično velikom bibliotekom, a na sajtu postoje dodatni paketi skripti koji se dodaju u dva klika. Korisnički interfejs je sveden i lak za korišćenje, i podeljen je na dva dela. S jedne strane je „drvo” biblioteka, a s druge prozor takozvanog workflowa. Skripte su podeljene prvo u dve velike grupe – actions i u variables. U potonje spadaju IP adrese, web adrese, folderi, datoteke, tekstovi... Ukratko, sve što akcijama treba da bi obavile neki posao (već pomenuti primer mejla i skripte pošalji mejl, promenljiva bi bila već napisan mejl, dok bi akcija bila skripta pošalji mejl). Akcije su dalje podeljene na više podgrupa u zavisnosti od toga na šta se odnose (tekst, mejl, fajlovi i folderi, Internet, slike itd.), gde svaka podgrupa sadrži standardne komande za interakciju sa onim na šta se odnosi. Posebno je zanimljiva podgrupa others, koja sadrži akcije koje se ne mogu svrstati u preostale podgrupe i, što je važnije, sadrži akcije direktno vezane za naš „recept” (workflow) koje neke stvari čine izvodljivim, tipa petlje, odnosno akcije koja dozvoljava da izabrane akcije ponovite određeni broj puta u određenom vremenskom periodu ili u zavisnosti od neke druge radnje/uslova ili reakcije korisnika. Ovakav koncept najviše leži ljudima iz programerske struke, pošto to u suštini i jeste pravljenje algoritma, tačnije detaljnog uputstva kako šta uraditi i time automatizovati sam proces – učiniti ga bržim i bezbolnijim po živce.

Za svaku akciju postoji detaljno objašnjenje šta radi i šta zahteva (eventualno vraća kao rezultat). Program nas obaveštava i daje vam predlog kombinovanja akcija ukoliko akcija traži ulaz, tj. zahteva neki podatak. Dalje, „recept” možete izvršavati direktno iz Action(s)a, automatski ili korak po korak. Sem toga, mogu se praviti i posebne datoteke (WEXE), koje se kasnije izvršavaju nezavisno od Action(s)a (naravno, program mora biti instaliran, ali se instance WEXE datoteka izvršavaju bez prethodnog pokretanja aplikacije). Na oficijelnom sajtu postoji i API sa svim bibliotekama koje su potrebne za kreiranje sopstvenih akcija, kao i uputstvo i objašnjenje vezano za API.

Pri testiranju i upotrebi nije bilo problema vezanih za rad programa. U početku će biti manjih problema vezanih za podešavanje akcija, ali posle inicijalnog upoznavanja sa aplikacijom, Action(s) postaje izuzetno upotrebljiva alatka.

Action(s) je dobro zamišljen i još bolje izveden. Iako je dosta mlad program, prilično je lepo razvijen i sem predefinisanih, polako raste broj akcija, kao i broj dodatnih paketa dostupnih na Internetu. Action(s) predstavlja dobro rešenje za automatizovanje raznih svakodnevnih radnji, kao i veoma efikasnu soluciju pri većem broju ponavljanja neke „fizikalije”.

Stefan ISIDOROVIĆ

 
Windows 8 Consumer Preview
SBB D3 Go
Mobipocket Creator 4.2
JAWS 13
Hot Virtual Keyboard 7.1
Sugar Bytes Guitarist 1.0.2
Yoono Desktop 1.8.24
Action(s) 1.1.8
Šta mislite o ovom tekstu?
Hippo Animator 1.5.4444
Cppcheck 1.53
iCopy 1.5.0.53
Axara 2D to 3D Converter 2.4.1
Enso Launcher
Cloud Generator
Gmail on speed dial
Urban Lightscape 1.0.3
TouristEye Trip Planner 7

Potrebno:
Windows, Mac OS X 10.5, Java SE 6 update 22
Veličina:
1,9 KB (web aplikacija)
Cena:
program je besplatan
Adresa:
app .jbbres .com /actions
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera