TEST DRIVE<>
022011<><>

Cooler Master HAF X

Računarski bunker

Cooler Master HAF X
Cooler Master HAF X
Megalomanija je u kompjuterskom svetu oduvek bila prisutna. Nekada su bile važne samo performanse izražene u brojkama, ali izgleda da se zaraza prenela i na dimenzije samih komponenti, pa tako sada imamo situacije u kojima proizvođači kao da se takmiče ko će proizvesti masivniju grafičku karticu ili kuler za procesor. Standardna midi tower kućišta odavno su postala premala za igračke konfiguracije sa više od jedne grafičke kartice i ozbiljnijim sistemima za rashlađivanje. Big tower kućišta donedavno su bila namenjena manjim serverima i radnim stanicama, pa su i njihova konstrukciona rešenja bila u skladu sa tim. Ipak, za pravu gejmersku mašinu potrebno je nešto više od obične gomile metala u koju će stati sav taj hardver. Gejmersko kućište svojim izgledom mora da pokaže da se unutra nalazi zver od mašine za koju je vlasnik tako pažljivo birao komponente ne bi li se sladio igranjem Crysisa u rezolucijama za koje mnogi nisu ni čuli da postoje, ali i natrljavanjem nosa svojim prijateljima i komšijama. Za sve ljude sa ovakvim i sličnim prohtevima Cooler Master je smislio odlično rešenje.

Cooler Master HAF X
Cooler Master HAF X 
HAF X je, jednom rečju, monstrum od kućišta. Počev od težine od oko 15 kilograma, preko sistema za hlađenje koji čine jedan ventilator od 23 cm i dva od 20 cm, uz mogućnost dodavanja još jednog takvog, do prostrane unutrašnjosti i točkića na kojima stoji, kod ovog kućišta sve je megalomansko. Čak i samim izgledom deluje pomalo zastrašujuće jer mu ivice koje neodoljivo podsećaju na neki vojni bunker u kojem se čuva najsofisticiranija oprema. S druge strane, ovakav izgled budućem vlasniku trebalo bi jasno da stavi do znanja da će njegov (pre)skupi hardver unutra biti savršeno siguran i da će biti dovoljno mesta za sve što bi mu palo na pamet da u njega strpa.

Ovde bismo možda mogli i da završimo sa opisom, jer vlasnicima ovog kućišta teško da će nešto nedostajati, ali ipak da pomenemo i neke detalje. Četiri 5,25-inčna mesta predviđena su za ugradnju optičkih i drugih uređaja odgovarajućih dimenzija, dok su dva ovakva mesta zapravo fioke za hard diskove koji se povezuju preko e-SATA konektora. Ti konektori su napajani strujom, tako da je moguće koristiti standardne hard diskove bez potrebe za dodatnim napajanjem. Unutar kućišta nalazi se pet mesta za hard diskove, od kojih se dva mogu konvertovati za SSD diskove od 2,5 ili 1,8 inča uz pomoć pratećih nosača. Mesta su dovoljno razdvojena da svaki disk bude dobro ohlađen uz pomoć ogromnog ventilatora od 23 cm koji je postavljen ispred njih. Cable management je toliko dobro rešen da čak ispred napajanja postoji plastični deo koji sakriva kablove koji se protežu od napajanja ka ostalim komponentama. Postoje čak dva različita tipa nosača grafičkih kartica kako bi se tri kartice od po (maksimalnih) 34 centimetra dobro fiksirale unutar kućišta. Na korisniku je da odabere koji mu se od ponuđenih nosača više dopada ili više odgovara konkretnim karticama. Ako bočni ventilator od 20 cm nije dovoljan da ohladi grafičke, ostavljena je mogućnost dodavanja po jednog ventilatora od 8 i 12 cm na ovim nosačima. Na vrhu kućišta moguće je smestiti jedan trostruki radijator za vodeno hlađenje, a na zadnjoj strani su i otvori za creva, uz pomoć kojih je olakšano dalje proširenje vodenog hlađenja. Oni koji ipak više vole vazdušna hlađenja moći će da instaliraju kuler visok 19 cm. Na samom vrhu prednje strane nalaze se tasteri ’Power’ i ’Reset’, smešteni ispod kliznog poklopca, kao i taster za uključivanje crvenih LED na prednjem ventilatoru, a odmah ispod njih su i audio konektori, Firewire, e-SATA, kao i četiri USB porta, od kojih dva odgovaraju standardu 3.0. Da li je potrebno napominjati i to da je kućište napravljeno od kvalitetnog čelika i da je završna obrada vrhunska? Za 200 evra ništa manje nismo ni očekivali, pa ko voli nek’ izvoli.

Vladimir TRAJKOVIĆ

 
Intel Sandy Bridge arhitektura, Core i5-2300, i5-2500K i i7-2600K
AMD Dual-Core procesor E-350 sa AMD Radeon HD 6310 grafikom & Gigabyte GA-E350N-USB3
AMD Phenom II X4 840 i X6 1100T
Asus eeePC Lamborghini VX6
Asus N53SV
LG E2380VX-PN i E2360V
Titan Fenrir EVO
Rii Mini RT-MWK01 i Rii Mini Bluetooth RT-MWK02
D-Link DHP-306AV (DHP-307AV) i DHP-W306AV
Prestigio Libretto PER3072B i PER3362B
Xilence SPS-XP-LP95.B
Canon Ixus 1000 HS, PowerShot S95 i PowerShot SX30 IS
Skullcandy Hesh i Razer Orca
Cooler Master HAF X
Šta mislite o ovom tekstu?
Olympus µ Tough-8010
LG BX580
LG 47LX9500 3D LED TV

Osnovno:
4 x 5,25”, 2 x 5,25” e-SATA, 5 x 3,5” HDD od čega 2 x SSD opciono, audio konektori, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x Firewire, 1 x e-SATA
Hlađenje:
1 x 23 cm napred, 1 x 20 cm bočno, 1 x 20 cm gore + 1 opciono, 1 x 14 cm pozadi, 1 x 12 cm + 1 x 8 cm VGA opciono
Proizvođač:
Cooler Master
Kontakt:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera