TEST DRIVE<>
022011<><>

Canon Ixus 1000 HS, PowerShot S95 i PowerShot SX30 IS

Gornji dom

Canon Ixus 1000 HS
Canon Ixus 1000 HS
U ovom broju smo na jednom mestu okupili tri nova modela foto-aparata iz Canonove ponude. U pitanju su veoma različiti modeli koji odlično oslikavaju raznolikost ponude. Svaki od njih namenjen je drugoj vrsti kupca, ali im je zajedničko to da se radi o skupljim modelima iz ponude kompaktnih aparata.

Počećemo sa dobro poznatom klasom Ixus, koja je namenjena kupcima koje više interesuje stil nego performanse. Do sada je osnovna karakteristika serije Ixus bila kompaktno metalno kućište. Model 1000 HS ispada iz tog šablona jer mu dimenzije nisu preterano male. Razlog za to je što se radi o jubilarnom modelu kojim se proslavlja 10 godina postojanja serije Ixus, pa je Canon izbacio model od 10 megapiksela sa optičkim uvećanjem 10x. Otuda i oznaka 1000 HS (10 x 10 x 10). Tastera za kontrolu ima veoma malo, jer se ovaj aparat prvenstveno bazira na automatici. Na leđima je široki ekran dijagonale 3 inča. Slot za SD karticu i baterija nalaze se ispod odvojenih plastičnih poklopčića sa donje strane. Upotrebljena je punjiva litijum-jonska baterija kapaciteta 870 mAh izuzetno malih dimenzija, jer u kućištu nije bilo mesta zbog velikog objektiva. Na boku se nalazi poklopac koji krije USB/AV konektor, kao i mini-HDMI konektor za povezivanje na HD televizore. Pomenuti objektiv od 10x ima žižne daljine od 36 do 360 mm, a ugrađena je i stabilizacija slike.

Kao što smo već rekli, ovaj aparat oslanja se na automatiku, pa je tako upotreba svedena na izbor nekog od velikog broja predefinisanih režima. Tu su i Canonove novotarije s kojima smo se već sretali, kao što su automatsko okidanje kada namignete u fotoaparat, upozorenje ako je neko trepnuo na snimljenoj slici, automatski izbor najbolje slike od pet kada se slika pri slabom osvetljenju i slično. Maksimalna rezolucija fotografija je 3648 x 2736 piksela. Video snimci se snimaju u full HD rezoluciji (1920 x 1080) sa 24 frejma u sekundi. Zanimljiv je režim za snimanje izuzetno brzih dešavanja koji beleži u čak 240 frejmova u sekundi, ali u rezoluciji 320 x 240 piksela, bez zvuka i za koji je neophodno izuzetno mnogo osvetljenja.

Kada je u pitanju kvalitet snimljenih fotografija, primetili smo nešto veću količinu hromatske aberacije, odnosno ljubičastih ivica. Takođe, prilikom analize slike u njenoj punoj rezoluciji primetili smo šum čak i pri najnižoj ISO vrednosti, slikano na dnevnom svetlu. Ipak, to nije očigledno kada se slike gledaju smanjene na ekranu monitora. U uslovima slabijeg svetla, ISO vrednost ne bi trebalo dizati preko 400, dok je maksimalna cifra ISO 3200 čista marketinška caka.

Canon PowerShot S95
Canon PowerShot S95
Model PowerShot S95 po dimenzijama nije mnogo veći od prethodnog Ixusa. Radi se o modelu koji je pomalo neuobičajen za svoju klasu. O tome odmah govori kvalitet izrade, jer je ovaj model upakovan u metalno kućište, a crna boja mu daje profesionalni „šmek”. S95 sadrži i znatno veći broj dugmića na kućištu, pa je odmah jasno da se radi o naprednijem modelu. Novina je prsten oko objektiva, čijim se okretanjem podešava neka od funkcija aparata. To rešenje smo videli i kod drugih proizvođača, a cilj je da korisnik ima osećaj kao da koristi DSLR. Mi lično nismo time bili fascinirani i ne smatramo da je nešto praktičniji od točkića na poleđini aparata. Sa zadnje strane je takođe ekran od tri inča, ali nešto uži nego na prethodnom modelu. Ispod poklopca sa donje strane aparata nalazi se slot za SD karticu i standardnu Canonovu punjivu Li-ion bateriju kapaciteta 1000 mAh. I ovaj model ima objedinjeni USB/AV i mini-HDMI konektore skrivene ispod poklopca na boku kućišta. Blic je na ovom modelu neobično rešen. Naime, on izlazi iz leve ivice kućišta kada postoji potreba za njim, što može da vas iznenadi, pošto preko njega najčešće stoji kažiprst. Za njegovo izvlačenje koristi se još jedan motor i nije nam jasno zašto su se inženjeri (ili dizajneri) iz Canona odlučili za toliko komplikovano rešenje. Ugrađeni objektiv ima ekvivalente žižne daljine od 28 do 105 mm, tačnije radi se o širokougaonom objektivu sa uvećanjem 3,8X. I za njega je obezbeđena optička stabilizacija. Iako je i na S95 ubačen senzor rezolucije 10 megapiksela, on je većih dimenzija nego što je uobičajeno (1/1,7 inča u odnosu na 1/2,3 inča), što bi trebalo da rezultuje kvalitetnijim snimcima.

Pored velikog broja predefinisanih režima i sličnih softverskih caka kao na Ixusu, na ovom fotoaparatu postoje i potpuno manuelni režimi koji u kombinaciji s prstenom oko objektiva daju profesionalan doživljaj u malenom kućištu. Maksimalna rezolucija fotografija je 3648 x 2048 piksela, a video zapis beleži se u nešto nižoj 720p HD rezoluciji sa 24 frejma u sekundi. Ono što je neuobičajeno jeste mogućnost snimanja RAW fotografija.

Kada je u pitanju kvalitet fotografija, na S95-u skoro da nismo primetili hromatsku aberaciju, a i nivo šuma znatno je niži. Fotografije su zasićenije bojama nego na Ixusu 1000 HS. Iako na ovom senzoru ISO 3200 ima više smisla, mi opet ne bismo preporučili prelaženje vrednosti 400. Ugrađeni objektiv ima maksimalni otvor blende F2.0 pa kroz njega prolazi više svetla, što skraćuje ekspoziciju.

Canon PowerShot SX30 IS
Canon PowerShot SX30 IS 
Treći model na testu znatno je veći od prva dva, čak i kad se stave na gomilu. U pitanju je PowerShot SX30 IS, model iz klase ultrazoom. Dizajn kućišta uobičajen je za ovu klasu aparata, tako da on izuzetno dobro leži u ruci, a svi tasteri za kontrolu su nadohvat prstiju. Na leđima aparata nalazi se pokretni ekran dijagonale 2,7 inča. O prednostima pokretnog ekrana više puta smo pisali, a naročito kod ove klase aparata. Blic je smešten iznad objektiva i otvara se rukom, ali iza njega postoji i hot-shoe, sakriven ispod plastičnog poklopca, koji služi za povezivanje dodatnog blica. Glavni adut ovog modela je njegov objektiv, čije su žižne daljine od 24 do 840 mm, odnosno u pitanju je širokougaoni objektiv sa čak 35X optičkog uvećanja! Naravno, stabilizacija slike nije mogla da izostane. Uobičajeno je da se na Canonovim ultrazoom aparatima koristi Ultrasonic motor, pa je to i ovde slučaj. Osim velike brzine, taj tip motora je i tih, pa je moguće koristiti zum i prilikom snimanja videa. Ugrađeni CCD senzor je visoke rezolucije 14,1 megapiksela, ali je standardne dimenzije 1/2,3 inča. Maksimalna rezolucija fotografije je 4320 x 3240 piksela, a video snimak se beleži u 720p HD rezoluciji sa 30 frejmova u sekundi.

Iako je kod SX30 IS u rukohvatu bilo mesta za četiri standardne AA baterije, upotrebljena je debela Li-ion punjiva baterija kapaciteta 1050 mAh koja se nalazi ispod istog poklopca kao i slot za SD karticu. Poklopac na boku aparata krije objedinjeni USB/AV i mini-HDMI konektor. Dok na prethodna dva modela ne postoji optičko tražilo, ono je na SX 30 IS rešeno u vidu kolor ekrančića sa mogućnošću podešavanja dioptrije. Upotrebom ekrančića izbegava se pojava paralakse, a na njemu je moguće prikazati ikone i parametre fotografisanja.

Canon PowerShot SX30 IS
Canon PowerShot SX30 IS 
Kada je u pitanju kvalitet fotografija, kod ovog modela prisutna je hromatska aberacija (ljubičasta i zelena), naročito na obodima fotografije. U punoj rezoluciji fotografije primetan je i neznatan šum pri dnevnom svetlu. Zasićenost bojama manja je nego kod modela S95 i sličnija je Ixusu. ISO osetljivost kod SX30 IS ide do 1600, a količina šuma je velika već na ISO 400, veća nego kod Ixusa. Razlog za to je veća rezolucija uz fizički istu dimenziju senzora.

Opisali smo tri veoma različita aparata. Ixus 1000 HS namenjen je onima koji su navikli na klasu Ixus aparata, ali koji ne žele da budu ograničeni malim optičkim zumom. Nedostatak ovog modela je mala baterija, kao i to što objektiv nije širokougaoni. Za njega je potrebno izdvojiti oko 380 evra. PowerShot S95 izuzetno je kvalitetan proizvod i namenjen je svima onima koji se naprednije bave fotografijom a potreban im je kompaktan aparat koji bukvalno staje u džep. Zahvaljujući većem senzoru, ovaj model karakterišu nešto kvalitetnije fotografije nego što je uobičajeno za takvu klasu aparata. Prednost mu je, svakako, i širokougaoni objektiv. Za tako ozbiljan proizvod u malenom kućištu ipak treba izdvojiti dosta novca, jer on košta oko 450 evra. PowerShot SX30 IS ciljnu publiku vidi u onima koji ne žele da zagaze u DSLR vode, a kojima je potreban praktičan i prilagodljiv aparat. Zahvaljujući izuzetno fleksibilnom objektivu koji krase prilično širok ugao i veliko uvećanje, a i pokretnom ekranu, radi se o aparatu koji će se prilagoditi svakoj situaciji. Za one ambicioznije tu je i hot-shoe. Naravno, mana su njegove veće dimenzije, a prema našem mišljenju i punjiva baterija umesto do sada uobičajenih AA ležišta. A tu je i cena od oko 440 evra.

Ivan ČABRILO

 
Intel Sandy Bridge arhitektura, Core i5-2300, i5-2500K i i7-2600K
AMD Dual-Core procesor E-350 sa AMD Radeon HD 6310 grafikom & Gigabyte GA-E350N-USB3
AMD Phenom II X4 840 i X6 1100T
Asus eeePC Lamborghini VX6
Asus N53SV
LG E2380VX-PN i E2360V
Titan Fenrir EVO
Rii Mini RT-MWK01 i Rii Mini Bluetooth RT-MWK02
D-Link DHP-306AV (DHP-307AV) i DHP-W306AV
Prestigio Libretto PER3072B i PER3362B
Xilence SPS-XP-LP95.B
Canon Ixus 1000 HS, PowerShot S95 i PowerShot SX30 IS
Šta mislite o ovom tekstu?
Skullcandy Hesh i Razer Orca
Cooler Master HAF X
Olympus µ Tough-8010
LG BX580
LG 47LX9500 3D LED TV

Ixus 1000 HS
Rezolucija:
10 megapiksela
Ostalo:
10x zum, 3-inčni LCD, metalno kućište, full HD video snimak, usporeni video snimak, Li-ion baterija od 870 mAh

PowerShot S95
Rezolucija:
10 megapiksela
Ostalo:
3,8x zum, širokougaoni objektiv, 3-inčni LCD, veći CCD senzor, prsten za kontrolu funkcija, blic na izvlačenje, 720p HD video snimak, Li-ion baterija od 1000 mAh

Canon PowerShot SX30 IS
Rezolucija:
14,1 megapiksela
Ostalo:
35x zum, širokougaoni objektiv, 2,7-inčni pokretni ekran, hot-shoe, elektronsko tražilo, 720p HD video snimak, Li-ion baterija od 1050 mAh
Proizvođač:
Canon
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera