TEST DRIVE<>
022011<><>

D-Link DHP-306AV (DHP-307AV) i DHP-W306AV

Bežično kroz struju

D-Link DHP-306AV (DHP-307AV)
D-Link DHP-306AV (DHP-307AV)
Iako je kompanija D-Link naširoko poznata po svojim rešenjima za žične i bežične računarske mreže, u javnosti se nije mnogo govorilo o njihovim Powerline rešenjima. Powerline uređaji omogućavaju ostvarivanje računarske mreže preko postojećih naponskih instalacija i mogu se primeniti kako za pravljenje novih tako i implementaciju u već postojeće računarske mreže. Mi smo imali prilike da testiramo model DHP-306AV i model sa ugrađenom bežičnom pristupnom tačkom (Access Point) DHP-W306AV.

DHP-306AV stigao nam je u pakovanju sa oznakom DHP-307AV, koje u stvari predstavlja paket sa dva adaptera. Osim njih, u paketu se nalaze i CD (Setup Wizard i korisničko uputstvo), dva mrežna kabla kategorije pet i kratko štampano uputstvo.

Kućište uređaja je modernog dizajna i izrađeno je od sjajne bele plastike. Na prednjoj masci ima tri višebojne signalne LED, od kojih jedna pokazuje da li je uređaj upaljen ili ne, dok su druge dve tu da pokažu aktivnost Powerline i računarske mreže. LED koji prikazuje status Powerline mreže svetli zelenom bojom kada je ostvarena maksimalna brzina veze, a u suprotnom narandžastom ili crvenom bojom. S desne strane kućišta nalaze se jedan 10/100 Mbit/s mrežni priključak i dugme za ostvarivanje šifrovane sigurne veze sa ostalim Powerline uređajima u mreži.

Iako teoretski prenos podataka kroz Powerline mrežu kod ovog modela ide do 200 Mbit/s, činjenica da je mrežni priključak na njemu deklarisan na 10/100 Mbit/s ograničava maksimalni protok na tu cifru. Bitno je istaći to da je ovaj model jedan od „zelenih” iz inicijative D-Linka za energetski efikasnije mrežne uređaje, pa podržava standby režim rada. Takođe, odlikuju ga i QoS (Quality of Service) i mogućnost WPA 128-bitnog AES šifrovanja veze (iako sam uređaj nema nikakva softverska podešavanja).

Program koji stiže uz uređaj zove se Powerline AV Utility i služi za podešavanje Powerline mreže. Pomoću njega mogu da se vide na spisku svi Powerline uređaji, mogu da se imenuju radi lakšeg pronalaženja i konfigurisanja, resetuju na fabrička podešavanja, da im se zameni firware ili da se podesi sigurnost mreže putem promene enkripcionog koda (NMK – Network Membership Key).

D-Link DHP-W306AV
D-Link DHP-W306AV 
Što se tiče modela DHP-W306AV, on je uglavnom predviđen za bežično proširenje mreže iako je na njega moguće povezati računar i žično putem ugrađenog 10/100 Mbit/s priključka. U paketu uz njega stižu i CD (program i uputstvo), kratko štampano uputstvo i jedan UTP mrežni kabl kategorije pet.

Dizajn je vrlo sličan kao kod prethodno opisanog modela, ali uz mala odstupanja. Većih je dimenzija zbog ugrađenog AP-a, a zahvaljujući tome ima dodatnu signalnu LED za status WiFi na prednjoj masci i dve fiksne antene, jednu s leve, a drugu s desne strane uređaja. Na gornjoj strani nalaze se WPS dugme, dugme za uključenje enkripcije, reset taster i plava signalna LED za status WPS-a/enkripcije, dok su s desne strane dugme za paljenje/gašenje i mrežni priključak.

S obzirom na to da je AP ugrađen u ovaj model izrađen po standardu 802.11n (300 Mbit/s), teoretski bi bilo moguće iskoristiti Powerline protok od 200 Mbit/s putem bežične veze, ali u slučaju žičnog povezivanja imali bismo isti problem kao i sa prethodno opisanim adapterom. AP je unazad kompatibilan sa b/g karticama. Iako u dokumentaciji i na pakovanju piše da je šifrovanje koje je moguće ostvariti šifrovanje pomoću druge revizije WPA sa 128-bitnom AES enkripcijom, radi se u stvari o prvoj reviziji. Zaštita za Powerline mrežu je NMK kao i kod prethodnog modela, što omogućava sigurnu vezu, bez brige o mogućnosti neovlašćenog priključenja.

Program koji stiže uz ovaj model izrađen je u vidu čarobnjaka za brzo podešavanje najbitnijih opcija. Kada se startuje, prvo kroz nekoliko koraka objašnjava kako povezati uređaj, a nakon toga slede koraci za podešavanje bežične mreže (SSID i kanal emitovanja) i sigurnosti pristupa (WEP 64-bit ili WPA). Za naprednije korisnike postoji i opcija pristupa naprednim podešavanjima preko http grafičkog interfejsa. Na naslovnoj strani nalazi se pristup dva čarobnjaka, od kojih jedan služi za podešavanje bežične mreže, a drugi za dodavanje bežičnih uređaja na AP putem WPS-a. Čarobnjak za podešavanje bežične mreže nudi unos opcija poput NetBIOS imena, lozinke za pristup, imena SSID-a i sigurnosti pristupa. Dalje kroz menije možemo pristupiti naprednijim podešavanjima za bežičnu mrežu, žičnu mrežu i Powerline mrežu. Od naprednijih podešavanja za bežičnu mrežu izdvojili bismo mogućnost isključenja bežičnog pristupa, pravljenje rasporeda paljenja i gašenja, Auto Channel Scan, izbor između b/g standarda, n standarda ili kombinovanog, izbor širine kanala (20 ili 40 MHz), Transmission Rate, isključivanje SSID Broadcasta i izbor tipa šifrovanja, kod podešavanja žične mreže izbor između statičke ili dinamičke IP adresa uređaja, a kod podešavanja za Powerline mrežu izbor između javne i privatne mreže, dodavanje članova mreže (pomoću skena ili ručno), spisak članova i QoS podešavanja. Iz menija za napredna podešavanja izdvajamo MAC filter, izbor snage zračenja signala i mogućnost ograničenja broja korisnika povezanih bežično na mrežu. U meniju za održavanje uređaja imamo podešavanje lozinke za pristup, bekap i vraćanje podešavanja uređaja, resetovanje na fabrička podešavanja, rebutovanje, zamenu firmvera (ručno ili automatski), podešavanje vremenske zone, vremena, datuma i NTP-a.

Uređaji su se na testu pokazali vrlo dobro iako iz njih nismo izvukli deklarisani maksimum. Pri žičnom prenosu podataka brzina preuzimanja i slanja išla je do 8,1 MB/s između dva DHP-306AV adaptera, odnosno 8,0 MB/s u komunikaciji između DHP-306AV i DHP-W306AV. Kada je u pitanju bežično povezivanje, brzine prenosa pri preuzimanju i slanju podataka išle su do 4,9 MB/s. Moramo da napomenemo da je najveća brzina bežičnog povezivanja na DHP-W306AV koju smo uspeli da ostvarimo sa uređajem bila 75 Mbit/s iako smo koristili laptop sa 802.11n mrežnom karticom (što je daleko od teoretske brzine od 300 Mbit/s za n standard, odnosno 200 Mbit/s koju nudi Powerline). Razlog tome može da bude i preopterećenost etra raznim bežičnim signalima.

Zadivljujuća činjenica kod ovih uređaja je i to da smo uspeli da ostvarimo računarsku mrežu u kući na dva različita sprata sa dva različita analogna brojila. Mreža uspostavljena na taj način bila je samo 10 Mbit/s, a brzina prenosa ostvarena pri preuzimanju i slanju podataka do 920 KB/s. Ovo nije neki sjajan rezultat, ali sama činjenica da se može ostvariti mreža kroz dva različita brojila doskora je bila nezamisliva na ovom tipu uređaja. Međutim, treba imati u vidu to da signal nikako neće proći kroz digitalna brojila.

Mogućnosti primene ovih uređaja u praksi skoro su neograničene, pod uslovom da su instalacije naponske mreže u objektu u kom se planira primena ispravne. Primera radi, na našem testu postavka uređaja je bila sledeća: jedan primerak modela DHP-W306AV bio je povezan u prizemlju, dok su dva primerka DHP-306AV bila povezana na spratu. Jedan od dva uređaja povezanih na spratu bio je vezan za ruter radi ostvarenja veze mreže sa Internetom, dok je drugi poslužio za povezivanje stonog računara koji se nalazio u drugoj sobi. U prizemlju je na uređaj žičnom vezom bio povezan IPTV SetTop Box, a bežično laptop i mobilni telefon.

Homeplug uređaji odlično su, a ponekad i jedino rešenje za sve one koji svoj prostor ne mogu da kabliraju ili da pokriju bežičnom mrežom. Komplet od dva adaptera DHP-307AV po ceni od oko 100 evra predstavlja odličan izbor za ulazak u homeplug vode. Velika brzina prenosa podataka i jednostavnost povezivanja zadovoljiće potrebe kako kućnih tako i poslovnih korisnika. Wireless Extender DHP-W306AV jednostavno i efikasno proširiće postojeću homeplug mrežu i bežičnim mogućnostima. Mi smo na testu imali uzorak, ali njegova očekivana cena je oko 130 evra. Ovi D-Linkovi uređaji po povoljnoj ceni nude veoma dobre performanse, pa zaslužuju i našu preporuku

Petar LONČAREVIĆ

 
Intel Sandy Bridge arhitektura, Core i5-2300, i5-2500K i i7-2600K
AMD Dual-Core procesor E-350 sa AMD Radeon HD 6310 grafikom & Gigabyte GA-E350N-USB3
AMD Phenom II X4 840 i X6 1100T
Asus eeePC Lamborghini VX6
Asus N53SV
LG E2380VX-PN i E2360V
Titan Fenrir EVO
Rii Mini RT-MWK01 i Rii Mini Bluetooth RT-MWK02
D-Link DHP-306AV (DHP-307AV) i DHP-W306AV
Šta mislite o ovom tekstu?
Prestigio Libretto PER3072B i PER3362B
Xilence SPS-XP-LP95.B
Canon Ixus 1000 HS, PowerShot S95 i PowerShot SX30 IS
Skullcandy Hesh i Razer Orca
Cooler Master HAF X
Olympus µ Tough-8010
LG BX580
LG 47LX9500 3D LED TV

DHP-307AV
Standard:
Homeplug AV Ostalo: dimenzije 69 x 54 x 102 mm, 10/100 Mbit/s LAN, LED, QoS, WPA sa 128-bit AES, NMK

DHP-W306AV
Standard:
Homeplug AV, 802.11n
Ostalo:
dimenzije 105 x 70 x 52 mm, 10/100 Mbit/s LAN, WiFi AP, LED, QoS, WEP 64-bit, WPA 128-bit AES, NMK, WPS, Auto Channel Scan, MAC filter, NTP
Proizvođač:
D-Link
Kontakt:
KimTec
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera