TEST DRIVE<>
112010<><>

Fujitsu LifeBook PH530

Štedljivi Japanac

Fujitsu LifeBook PH530
Fujitsu LifeBook PH530
Fujitsu polako ali sigurno staje na svoje noge nakon razlaza sa nemačkim Siemensom. Ponuda na domaćem tržištu u proteklih nekoliko meseci je i te kako obogaćena prenosnicima japanskog giganta, što se može i primetiti po ogromnom broju bilborda u našoj prestonici, koji nas prosto bombarduju raznim Fujtsu laptopovima. Kako su dobro zakasnili sa predstavljanjem svojih netbookova, kao i prenosnika sa procesorima Intel Arrandale, moglo se i očekivati da će marljivi Japanci u nečemu preteći konkurenciju. Pred nama je Fujitsu LifeBook PH530, prvi laptop koji pokreće procesor Intel ULV baziran na platformi Nehalem. U prošlosti smo više puta hvalili laptopove bazirane na Intelovim štedljivim procesorima, najviše zbog izuzetne autonomije, pa nas je sada zanimalo kako će se u praksi pokazati ovaj japanski mališan.

Pre nego što posvetimo pažnju najnovijoj prinovi u porodici Fujitsu LifeBook, rećićemo nekoliko reči o novoj platformi Centrino ULV. Možda je i neozbiljno upotrebiti reč „platforma”, jer se noviteti odnose jedino na procesore, koji sada u svojoj oznaci imaju sufiks UM. Serija Core i3 je ponovljena sa samo jednim novim predstavnikom, dok su petica i sedmica dobile čak po četiri nova člana. Core i3 procesori ne poznaju Turbo mod, pa je ta praksa logično nastavljena i kod štedljive verzije. Petica je i dalje zlatna sredina, a Core i7 procesori su, naravno, najsnažniji (brzina do 1,46 GHz i 4 MB naspram 3 MB SmartCache memorije kod modela i3 i i5). Potrošnja svih ULV Arrandale procesora iznosi impozantnih 18 W, što je skoro dvaput manje od njihovih najbližih „punokrvnih” kolega (35 W). Kako Arrandale procesori sadrže i integrisanu GMA HD grafiku, logičan je potez Intela da joj smanji radni takt, kako bi ušteda bila maksimalna na svakom koraku. Tim koji pobeđuje se ne menja, pa nije ni čudo što se i kod ULV notebookova Intel odlučio za čipset HM55, s kojim smo se do sada više puta sretali.

Specifikacije:
Fujitsu LifeBook PH530
Procesor: Intel Core i3 U330
Čipset: Intel HM55
Memorija: 4 GB DDR3-10700 Hyundai
HDD: Fujitsu 320 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: Intel GMA HD
Optika: nema
Displej: 11,6” 1366 x 768
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Atheros Fast Ethernet (10/100 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Atheros (802.11b/g/n)/ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, USB 2.0 (levo), 2 x USB 2.0, SPK, MIC (desno)
Dimenzije/masa: 285 x 209 x 25 / 1,4kg
Baterija: 6-cell 10,8 V 5800 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit, CyberLink YouCam, probne verzije Microsoft Office 2007 i Norton Internet Security u trajanju od 60 dana, Fujitsu uslužni programi
Dodatno: Siera Wireless Gobi 2000 3G/EDGE modem, 1.3 MPx web kamera, 4-u-1 čitač kartica (SD/MS/MS Pro/MMC)
Proizvođač: Fujitsu (www.fujitsu.com)
Kontakt : Fujitsu Srbija (rs.fujitsu.com)
 
Fujitsu LifeBook PH530 zasnovan je na procesoru Core i3-330UM, najslabijem iz ULV palete. Često smo veoma osetljivi na samo pominjanje reči „najslabiji”, ali ovoga puta to nije slučaj, jer će pomenuti procesor ispuniti sve zahteve jednog biznis korisnika, pa čak i reprodukciju Full HD videa. Na ovaj način je znatno smanjena i ukupna cena prenosnika, što u vreme recesije nikako nije zanemarljivo. Pored radne frekvencije 1,2 GHz i 3 MB SmartCache memorije, ovaj procesor odlikuje i izostanak Turbo moda i podrške za bržu DDR3 memoriju (takt 1066 MHz), ali to su stvari bez kojih ćete sigurno preživeti. Ako i poželite da potrošite više novca na neki od snažnijih procesora, to, nažalost, neće biti moguće, jer Fujitsu kod ovog modela nije dopustio da korisnici skroje laptop po sopstvenim željama. Kako ni „pravi” Intel GMA HD grafički čip nije bio dovoljan za igranje, sigurno je da to neće uspeti ni njegov oslabljeni brat. Performanse Fujitsuovog hard diska kapaciteta 320 GB nimalo ne odskaču od onih koje beleže 2,5-inčni diskovi brzine 5400 rpm. Kvalitetom prikaza 11,6-inčnog ekrana maksimalne rezolucije 1366 x 768 bili smo prilično zadovoljni. Verno prikazane boje, osvetljenje, uglovi gledanja, sve je na veoma visokom nivou. Pojedine korisnike sigurno će odbiti manja dijagonala, koju čak imaju i neki netbookovi kao što su Asus eeePC modeli sa ION platformom. Ipak, mi ne delimo to mišljenje, jer smatramo da vam dodatni inč displeja neće toliko značiti u svakodnevnom radu, koliko lakši i manji laptop ako ga svakodnevno „vučete” sa sobom. Manje dimenzije često u praksi znače i odsustvo DVD rezača, što je slučaj i kod LifeBook prenosnika PH530. Ipak, Fujitsu je predvideo rešenje za taj problem. U pitanju je aplikacija ODD Sharing koja vam omogućava da preko mreže iskoristite optički uređaj nekog drugog računara. Nije nam najjasnije zašto je kod mrežne karte izostala podrška za gigabitne mreže. Takođe, nedostaje i Centrino nalepnica, jer je kod izbora WiFi čipa izbor pao na Atheros. Zanimljivo je to da u standardnu ponudu laptopa LifeBook PH530 ulazi i 3G/EDGE modem, što će i te kako značiti poslovnim korisnicima kojima je Internet preko potreban ma gde se nalazili. Bili smo blago razočarani kvalitetom zvučnika, ali nećemo cepidlačiti, imajući u vidu to da multimedija svakako nije primarna svrha ovog laptopa.

Nepisano pravilo koje važi za biznis laptopove jeste da su crne boje. Fujitsu LifeBook PH530 ne odstupa od tog standarda, osim ako izuzmemo srebrni touchpad i srebrni logo japanske kompanije na poklopcu. Iako liči na 90 odsto laptopova iz poslovnog segmenta i iako neće izazvati wow efekat kod ljudi kad ga ugledaju, testirani Fujitsu ipak je dopadljivog izgleda. Odsustvo aluminijuma, magnezijuma i srodnih metala nadoknadila je kvalitetna plastika koja ostavlja utisak dugovečnosti. Iako proizvođači u poslednje vreme neguju trend chicklet tastatura, Fujitsu nije išao tom logikom već su tasteri spojeni. Zbog nešto manjih dimenzija tastera ipak je potreban kraći period navikavanja, ali smo generalno zadovoljni tastaturom. Touchpad malo teže registruje komande, a to važi i za njegove tastere koji su poprilično kruti. Zagrevanje i buka tokom rada svedeni su na minimum, što je, prema našem mišljenju, jedna od bitnijih stavki kada je reč o ultraprenosnim laptopovima. Sa težinom svega 1,4 kg i debljinom 25 milimetara LifeBook PH530 je jedan od najmobilnijih prenosnika s kojima smo se sreli. Bilo da laptop nosite u rancu na leđima ili u aktovki, bukvalno nećete ni osetiti njegovu težinu, što je za svaku pohvalu.

Primerak koji smo imali na testu bio je opremljen Home Premium izdanjem operativnog sistema Windows 7. Ako vam posao nalaže rad u domenskom okruženju, Fujtsu u ponudi ima i verziju Professional, ali će taj upgrade solidno podići i cenu. Dodatnog softvera skoro i da nema, a obradovala nas je činjenica da Fujitsu ovaj model nije opteretio gomilom nepotrebnih utility programa, što je česta praksa nekih drugih proizvođača poput Toshibe. Računar se odlično ponašao sa sedmicom, čak i prilikom intenzivnog multitaskinga sa nekoliko Office dokumenata, browserom i IM servisima. Kad je reč o testovima, u benchmark programima vidi se napredak kod novih ULV procesora, ali to nama nije bilo toliko bitno koliko testovi autonomije. Na tom polju LifeBook PH530 je briljirao, jer smo uspeli da ostvarimo rezultat od skoro šest sati neprekidnog rada. Smanjivanjem osvetljenja i ograničenom upotrebom bežičnih konekcija taj rezultat može da bude i bolji, ali se onda dovodi u pitanje funkcionalnost računara sa tim podešavanjima.

Intel je još jednom dokazao da mu nema ravnog, barem kada je reč o tržištu prenosnih računara. Novi ultra low voltage procesori na prvi pogled deluju kao pun pogodak, jer uz poboljšanu autonomiju korisnici mogu da računaju i na performanse dovoljne za sve svakodnevne zahteve, pa čak i za gledanje Full HD videa. Fujitsu je uspeo da pretekne konkurenciju i predstavi prilično dobar ultraprenosni računar koji se, pored niza prednosti u vidu savremenog hardvera, autonomije i izrade, može podičiti i primamljivom cenom, koja će u Srbiji biti manja od 800 evra. Raduje nas sve veće prisustvo japanske kompanije na našem tržištu, jer će domaći korisnici imati veliki izbor kvalitetnih i pristupačnih prenosnika.

Petar MARINKOVIĆ

 
Radeon HD 6850 i 6870, ASUS Radeon HD 6850 DirectCU, Sapphire Radeon HD 6850
GeForce GTS 430, Leadtek WinFast GT 430, Palit GeForce GT 430 (DNG430HD1GBD3), Asus GeForce GT 430 (ENGT430/DI/1GD3)
Palit GeForce GTS 450 Low profile Edition, Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate
MSI GT660R
HP Elitebook 2540p
Fujitsu LifeBook PH530
Šta mislite o ovom tekstu?
Chieftec Black Box CEB-25S-U3
LaCie Rikiki, Verbatim Store ’n’ Go Portable HDD
Canon Legria HF S200
Verbatim Rapier V2
Ednet USB 2.0, 7 port hub
Genius SlimStar 620 Laser
Xilence LCD Power Supply Tester
Mustek ScanExpress S40
Xilence Fan Control Panel (ZUB-XP-FCP.B)
T’nB Alien, Drift, Music Trend, Peace i uBomb Hell
Sweex Vidi MP321 i Sweex Vici MP514

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
Quake 4 High
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera