TEST DRIVE<>
112010<><>

Palit GeForce GTS 450 Low profile Edition, Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate

Nešto drugačije

Palit GeForce GTS 450 Low Profile Edition
Palit GeForce GTS 450 Low Profile Edition
Iako to AMD i nVidia verovatno neće priznati, u moru jednakih partnera neki su očigledno „jednakiji”. S jedne strane je Sapphire, dugogodišnji i ubedljivo najjači proizvođač kartica sa grafičkim procesorima Radeon, a s druge mnogo manje poznat, ali ništa manje jak Palit.

Ovi partneri su među retkima koji su se „priklonili samo jednom carstvu” i jedini koji imaju podršku da proizvode specifične kartice. Dokaz za to su i dve vrlo zanimljive kartice koje su nam stigle ovog meseca, od kojih je svaka šampion u svojoj kategoriji.

Počećemo od potpisnku ovih redova zanimljvijeg modela Palit GeForce GTS 450 Low Profile Edition. Zašto mi je ova kartica zanimljiva? Kratko i jasno, malo je kartica koje mogu da stanu u kućište mog računara, a ovaj Palit je jedna od njih. HTPC računari su najčešće u desktop kućištima smanjenih dimenzija, a često primaju samo kartice manje visine, takozvane Low Profile kartice. Retke su grafičke kartice koje se prave u tom formatu, retko ćete ih naći u katalogu domaćih uvoznika i maloprodaja, a kada se to i dogodi, u pitanju su slabije kartice sa sporijim čipovima, užom magistralom i sličnim rešenjima koja drastično utiču na performanse. I onda se, potpuno neočekivano, sretosmo sa modelom GeForce GTS 450 u formatu koji radi jednako brzo kao i referentni model. Bila je to ljubav na prvi pogled, šta drugo.

Low Profile format i sve što on sa sobom povlači jedino je po čemu se ovaj Palit razlikuje od standardnih modela GTS 450. Tu je 1 GB DDR5 memorije, radni takt iznosi referentnih 783 MHz za GPU, 1566 MHz za CUDA jedinice, a memorija kuca na 1804, tj. 3608 MHz. Hladnjak je dualslot tipa i iznenađujuće je tih u standardnom režimu. Kada se kartica zagreje, ume i on da se ubrza, no to se ne dešava često, a kad se i desi, obično je ’volume’ na zvučnicima dovoljno visoko da buka koju pravi ovaj ventilator ne smeta. LP format je ograničio i broj konektora na zadnjem panelu – stali su jedan DVI i jedan HDMI. Opet gledajući ono čemu je ova kartica namenjena, to je sasvim dovoljno. Važno je to da su performanse „on par” sa standardnim modelima GeForce GTS 450, što ukupno znači da je Palit uradio sjajan posao i obezbedio prvo mesto među karticama ovog formata.

Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate
Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate
Sapphire se odlučio za drugu kategoriju, onu u kojoj je buka koju pravi grafička kartica jednaka nuli. Već dugo ovaj proizvođač prodaje kartice sa sufiksom Ultimate, što označava modele sa pasivnim hlađenjem, a odskora je najbrža među njima Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate.

Sapphire se odlučio za standardnu štampanu ploču, ali je hlađenje specifično za ovaj model. Sastoji se od nekoliko heatpipeova i velikih aluminijumskih hladnjaka koji na ovoj kartici izgledaju kao oklop. Hladnjak svoj posao radi vraški dobro, doduše, pomaže mu i štedljivost jezgra Evergreen, pa je kartica jedva nešto toplija od sličnih modela sa aktivnim hlađenjem. Jedini, uslovno rečeno, minus jeste to što kartica traži malo više mesta, čak i u visinu, pa možda neće stati u najmanja kućišta, međutim u MidiTowere i veća staće bez problema.

Kartica se po količini raspoložive memorije i taktovima ne razlikuje od standardnih modela. Ista je situacija i sa priključcima na zadnjem delu kartice, a vredi pomenuti i to da je Sapphire ostavio i CrossFire konektor, pa oni koji insistiraju na tišini a žele bolje performanse mogu povezati do četiri ovakva „ultimativna” Sapphirea i dobiti vrlo, vrlo brz multi GPU sistem.

Performanse su identične onima koje postižu i drugi isto „klokovani” Radeoni HD 5670 sa 1 GB memorije, što znači da je Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate trenutno najbrža kartica koja prilikom rada ne ispušta nikakvu buku.

Tako dolazimo i do kraja ovog zanimljivog teksta. Testirane kartice spadaju u prilično specifične modele i jasno je da je svaka od njih namenjena određenoj klijenteli. Za kraj možemo samo da konstatujemo da su i Sapphire i Palit uradili odličan posao, a korisnicima koji traže tihu ili karticu „niskog profila” od srca preporučimo ova dva modela.

Saša UZELAC

 
Radeon HD 6850 i 6870, ASUS Radeon HD 6850 DirectCU, Sapphire Radeon HD 6850
GeForce GTS 430, Leadtek WinFast GT 430, Palit GeForce GT 430 (DNG430HD1GBD3), Asus GeForce GT 430 (ENGT430/DI/1GD3)
Palit GeForce GTS 450 Low profile Edition, Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate
Šta mislite o ovom tekstu?
MSI GT660R
HP Elitebook 2540p
Fujitsu LifeBook PH530
Chieftec Black Box CEB-25S-U3
LaCie Rikiki, Verbatim Store ’n’ Go Portable HDD
Canon Legria HF S200
Verbatim Rapier V2
Ednet USB 2.0, 7 port hub
Genius SlimStar 620 Laser
Xilence LCD Power Supply Tester
Mustek ScanExpress S40
Xilence Fan Control Panel (ZUB-XP-FCP.B)
T’nB Alien, Drift, Music Trend, Peace i uBomb Hell
Sweex Vidi MP321 i Sweex Vici MP514

Rezultati testova
3DMark Vantage (DX10. High GPU)
BattleForge (DX10.1; High)
Borderlands (DX9 High)
Crysis WARHEAD (DX9; 64bit GamerQ)
Dirt2 (DX9 HighQ)
FarCry 2 (DX10 VeryHigh. AI off)
Heaven 2.0 (DX10. High - No Tesselation)
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Palit GeForce GTS 450 Low Profile Edition
Osnovno:
GF106, 192 CUDA jezgara, 783/1566/1804 MHz, 1 GB GDDR5
Ostalo:
low profile, OpenGL 3.3, DirectX 11, OpenCL 1.0, 1 x DVI, 1 x HDMI
Proizvođač:
Palit
Kontakt:
Atom Computers

Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate
Osnovno:
Evergreen GPU, 400 SP jedinica, 775/2000 MHz, 1 GB GDDR5
Ostalo:
OpenGL 3.2, DirectX 11, CrossFire, Eyefinity, 1 x DisplayPort, 1 x DVI, 1 x HDMI
Proizvođač:
Sapphire
Kontakt:
CT Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera