TEST DRIVE<>
112010<><>

MSI GT660R

Aždaja!

MSI GT660R
MSI GT660R
Kakav treba da je recept za idealan gaming laptop? Većina igrača će se složiti da treba da ima izuzetan hardver koji može da „potera” sve novije igre uz zavidan FPS. Svaki ozbiljan gejmer će se setiti i displeja velike dijagonale i dobrog prikaza ili tastature udobne za višečasovno igranje. Prema našem mišljenju to ipak nije dovoljno – pored ovih neophodnih osobina, kvalitetan igrački notebook mora da ima i dobar zvučni sistem, kvalitetnu izradu i gomilu dodatnih sitnica kao što su optički miš, slušalice, pa, što da ne, i pokoja igra ili Blu Ray film. Asus je svojim G51 3D laptopom (04/2010) bio prilično blizu dobitne kombinacije. Došlo je vreme da drugi tajvanski gigant predstavi najnoviju kreaciju namenjenu igračima.

Hardver prenosnika MSI GT660R jednom rečju možemo nazvati impozantnim. Intelov procesor Core i7-720QM uparen je sa čipsetom PM55 i čak 12 GB DDR3 memorije. Nijednom igraču na planeti neće biti potrebna ova količina RAM-a, ali je MSI hteo da konkurenciji stavi do znanja da sa ovim laptopom nema šale. Za veliki broj frejmova u igrama zadužen je nVidijin GeForce GTX 285M čip sa 1 GB GDDR3. Kada budete čitali ovaj tekst, na tržištu će polako krenuti da se pojavljuju laptopovi sa nVidia grafikom iz serije 4XXX, pa će mnogi sigurno pomisliti da je MSI pogrešio izborom zastarelog grafičkog rešenja. Ipak, ne dajte da vas oznake zavaraju, GTX 285M i te kako može da se izbori sa igrama u Full HD rezoluciji i maksimalnim brojem detalja. Slovo R u oznaci testiranog primerka označava još jednu eksluzivu koja se ne viđa često u svetu prenosnika. Reč je o RAID 0 modu u kom rade dva hard diska od 500 GB, čime se performanse Western Digitalovih diskova skoro dupliraju! Odličan potez Asusovih inženjera, jer iako smo često imali prilike da testiramo laptopove sa po dva hard diska, su oni retko bili korišćeni u Raid 0 ili 1 modu. Ekran dijagonale 15,6 inča podržava rezoluciju 1920 x 1080 piksela i može da se podiči vernim prikazom boja, ravnomernim osvetljenjem i odličnim odzivom. Dobar utisak umanjuju nešto lošiji uglovi gledanja, ali to po nama nije ogroman nedostatak. Optički uređaj ima podršku za čitanje BR diskova, a pohvalno je i prisustvo dva USB 3.0 porta. MSI GT660R može se pohvaliti i tehnologijom Dynaudio Premium Sound, koja je glavni „krivac” za odličan zvučni doživljaj prilikom igranja ili gledanja filmova. Malo je laptopova koji u tom segmentu mogu da pariraju modelu GT660R i sigurno je Dynaudio zvuk karta na koju će igrati tajvanska kompanija. Pohvaljujemo i to što uz MSI GT660R dolaze i optički miš (rezolucija 3200 dpi, podrška za makroe i profile), ranac i igra Assassin’s Creed 2. Bez igre biste sigurno i preživeli, možda čak i imate svoj gaming miš ali ranac je uvek potreban, i drago nam je što MSI na ovaj način misli na svoje buduće kupce.

Specifikacije
MSI GT660R
Procesor: Intel Core i7-720QM
Čipset: Intel PM55
Memorija: 12 GB DDR3-10700 Hyundai
HDD: 2 x Western Digital 500GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: nVidia GeForce GTX 285 1 GB GDDR3
Optika: HL-DT-ST BDDVDRW CT21N; CD-ROM/-R/-RW: 24x/24x/20x; DVD-ROM/±R/±RW/±R DL: 8x/8x/6x/4x; BD-ROM/BD-R DL: 6x/4,8x
Displej: 15,6” 1920 x 1080
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Intel WiFi Link 1000 BGN / ima
Konektori (položaj): 2 x USB 3.0, USB 2.0 (levo), SPK, MIC, SPDIF (desno), VGA, eSATA/USB 3.0, HDMI (pozadi)
Dimenzije/masa: 396 x 267 x 47–55 mm / 3,5 kg
Baterija: 9-cell 11,1 V 7800 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit, probne verzije Microsoft Office 2007 i Norton Internet Security u trajanju od 60 dana, MSI uslužni programi
Dodatno: 1,3 MPx web kamera, 4-u-1 (XD/SD/MMC/MS) čitač kartica, optički miš (3200 dpi, makro mod, profili), ranac za nošenje, igra Assassin's Creed 2
Proizvođač: MSI (www.msi.com)
Kontakt: MSI Srbija (rs.msi.com)
 
Dizajn je često kamen spoticanja kod skoro svih igračkih prenosnika. Na našu veliku žalost, to je slučaj i kod ovog modela. Stvarno nam nije jasno zašto proizvođači misle da svi gejmeri žele šljašteći laptop sa mnogo LE dioda. Dobar deo igračke populacije davno je raskrstio sa detinjstvom i želi igrački laptop koji ne liči na novogodišnju jelku, ali izgleda da IT giganti imaju neke druge ideje. Kad pokrenete MSI GT660R, pale se LE diode narandžaste boje koje se nalaze, pa, gotovo svuda – na bočnim ivicama, naslonima za dlanove, donjem delu, na poklopcu. Ipak, na našu veliku sreću, iz posebnog MSI utillityja nazvanog LED Manager možete kompletno isključiti sve LED-ove, što smo mi odmah uradili. Izgled narušava i veliki broj nalepnica koje se nalaze ispod tastature. Proizvođači stalno na ovaj način reklamiraju tehnologije koje prenosnik poseduje, ali je MSI ovde, slobodno možemo reći, preterao. Ako izuzmemo ova dva minusa koji su ipak rešivi, MSI GT660R nije ružan laptop, ali njegovim izglednom sigurno nećete biti oduševljeni, najviše zbog šarenila boja koje ga „krase”. Pored crne koja dominira primetne su još i srebrna, crvena (oko zvučnika) i pomenuta narandžasta (pored LED-ova, tu su i touch tasteri, koje ipak ne možete isključiti). Chicklet tastatura je dobro odmerenog hoda i veoma udobna za korišćenje, a našlo se mesta i za numerički deo. Preciznošću touchpada nismo bili oduševljeni, kao ni njegovim tasterima koji su poprilično tvrdi, ali imajući u vidu to da uz prenosnik dolazi odličan optički miš, touchpad nam i nije bio potreban.

MSI je u poslednje vreme kod svih svojih laptopova poboljšao kvalitet izrade, što je slučaj i sa GT660R. Korišćena je kvalitetna plastika pa ni na jednom mestu nismo primetili ugibanje ili krckanje, čak ni na donjem delu laptopa. Za divno čudo, iako je reč o gaming prenosniku izuzetnog hardvera, buka i zagrevanje svedeni su na minimum, što je za svaku pohvalu. S težinom od 3,5 kg, ovaj računar je koliko-toliko mobilan, što često nije slučaj kod desktop replacement laptopova, pa MSI još jednom zaslužuje čestitke. Da je i izgled laptopa malo ozbiljniji, tajvanski proizvođač bi od nas dobio čistu desetku za look & feel. Ovako je ukupni utisak dobar, ali ne i savršen.

MSI GT660R odlično se pokazao na svim poljima, kako u svakodnevnom radu u Windowsu 7 Home Premium tako i u brojnim igrama i benchmark programima. Testirani primerak bez problema će ispuniti svaku vašu gaming želju, a treba napomenuti i da smo sve dobijene rezultate postigli bez overklokinga, koji je moguć preko aplikacije Turbo Drive Engine. Kad je ona uključena, dobitak u performansama je oko 10 odsto, što nije zanemarljivo. Moramo još jednom da pohvalimo performanse koje ostvaruju WD diskovi u RAID 0 modu. Iako rezultati nisu približni skupim SSD rešenjima, ne smemo zanemariti kapacitet mnogo veći od SSD diskova i performanse osetno bolje od „običnih” SATA diskova brzine 7200 rpm. Autonomija je u rangu drugih „teškaša”, što znači da ćete uspeti da izgurate nešto više od sata rada na bateriji u Windows okruženju.

Naravno, vrhunske performanse uvek prati i visoka cena. MSI GT660R je jedan od najskupljih laptopova na domaćem tržištu i novac će sigurno odbiti dobar deo potencijalnih kupaca. Slažemo se s tim da se kvalitet uvek skupo plaća, ali je pitanje ko danas u Srbiji može da izdvoji više od 2000 evra za jedan ovakav laptop? Ne sumnjamo da će MSI GT660R zabeležiti dobar uspeh na inostranim tržištima, ali mu to ne predviđamo u Srbiji. Ako spadate u mali krug srećnika koji mogu sebi da priušte ovo izuzetno parče hardvera, a uz to niste osetljivi na dizajn, ne oklevajte, MSI GT660R će vam pružiti sate i sate neprekidne zabave.

Petar MARINKOVIĆ

 
Radeon HD 6850 i 6870, ASUS Radeon HD 6850 DirectCU, Sapphire Radeon HD 6850
GeForce GTS 430, Leadtek WinFast GT 430, Palit GeForce GT 430 (DNG430HD1GBD3), Asus GeForce GT 430 (ENGT430/DI/1GD3)
Palit GeForce GTS 450 Low profile Edition, Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate
MSI GT660R
Šta mislite o ovom tekstu?
HP Elitebook 2540p
Fujitsu LifeBook PH530
Chieftec Black Box CEB-25S-U3
LaCie Rikiki, Verbatim Store ’n’ Go Portable HDD
Canon Legria HF S200
Verbatim Rapier V2
Ednet USB 2.0, 7 port hub
Genius SlimStar 620 Laser
Xilence LCD Power Supply Tester
Mustek ScanExpress S40
Xilence Fan Control Panel (ZUB-XP-FCP.B)
T’nB Alien, Drift, Music Trend, Peace i uBomb Hell
Sweex Vidi MP321 i Sweex Vici MP514

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
Trajanje baterija
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 Ultra High
Quake 4 High
World in Conflict DX10 Very High
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera