TEST DRIVE<>
112009<><>

Lexmark Impact S305 i Interpret S405

Bežične kancelarije

Lexmark Impact S305
Lexmark Impact S305
Iako predsednik Rusije dolazi u Beograd svojim „mini-tenkom” sa integrisanom tuš-kabinom i šest telefona, naše oko privukli su novi predstavnici multifunkcionalnih štampača američke kompanije Lexmark, objedinjeni oko novih kertridža baziranih na Vizix tehnologiji.

Impact S305 je osnovni model nove generacije Lexmarkovih „sve u jednom” uređaja, koji na prvi pogled donosi promenu u vizuelnom stilu i bojama, pa umesto sive novom serijom preovladava crna boja, uz simetrične i jednostavne oblike (za razliku od „robota” iz prethodnih godina). Što se funkcija tiče, pored štampe, skeniranja i kopiranja dokumenata, glavi adut cele serije novih modela je Wi-Fi mrežna konekcija izvedena po 802.11b/g standardu. Kvalitet plastike od koje je S305 izrađen je pristojan, a samim uređajem dominira panel sa LCD-om i tasterima za kopiranje i navigaciju kroz meni. Ispod njega nalazi se izlazna tacna papira, koja može da se uvuče. U meniju nalazimo sva standardna podešavanja koja se tiču parametara bežične mreže i njene bezbednosti. S prednje strane pored panela smešten je čitač SD, MMC, xD i MS memorijskih kartica, koji omogućava direktno štampanje s kartice. Ukoliko je štampač povezan na računar preko USB konekcije, prijavljuje ga kao novi disk, pa ga je moguće koristiti i za prenos podataka. Pored čitača kartica nalazi se i PictBridge konektor za štampanje sa kompatibilnih medija, kao i logo antene, koji svetli zelenom bojom ukoliko je u dometu Wi-Fi mreže, odnosno narandžastom bojom ukoliko signala nema. Na zadnjoj strani zatičemo USB 2.0 konektor za povezivanje sa računarom i ulaz za mrežno napajanje, dok je na vrhu smešten ulaz za papir maksimalnog kapaciteta 100 listova. Rezolucija štampača deklarisana je na 4800 x 1200 tpi, dok rezolucija skenera, koja nije navedena u specifikaciji, iznosi skromnih 600 tpi uz 48-bitnu paletu boja.

Pored 64 MB memorije koju štampač ima, glavna promena u odnosu na prethodne modele desila se ispod haube u vidu novih kertridža. Prateći stope ostalih proizvođača ink-jet štampača, Lexmark je predstavio nove kertridže oznake 100, a boje ovog puta dolaze u odvojenim kertridžima u standardnom CMYK rasporedu, te je sada moguće zameniti samo boju koja je potrošena. Ovo je svakako plus, jer nema potrebe menjati ceo kertridž kao kod starijih Lexmarkovih modela, međutim, kao i svaka novina, to podiže cenu izrade kertridža. Sami kertridži su po ISO standardu deklarisani na 200 stranica za boje i 170 stranica za crni kertridž, a podrazumeva se da je moguće kupiti i XL varijantu koja nudi tri puta veći kapacitet. Kod fotokopiranja prisutne su sve standardne funkcije poput zatamnjenja i posvetljenja, uvećanja i umanjenja slike u standardnom opsegu od 25–400 odsto.

Kada su brzine u pitanju, za klasično kopiranje teksta sa grafikonima potrebno je oko 37 sekundi. Što se štampe u quick režimu tiče, dobija se 14 stranica, u normal režimu osam stranica, dok kod štampe teksta najboljeg kvaliteta dobijamo dve stranice A4 formata u minutu. Kvalitet teksta u normal i best režimu je odličan, dok su u quick režimu prisutne krzavije ivice i malo bleđa štampa, ali je i takav otisak sasvim upotrebljiv. Prilikom štampe fotografija crna boja ima dobru pokrivenost i zasićenost, ali često ume da bude prejaka, te je primetan nedostatak finih prelaza poput prelaza iz crne u tamno sivu. U nižim kvalitetima štampe izražene su horizontalne linije, a situacija se donekle popravlja u best režimu. Reprodukcija hladnih boja je pristojna, ali crvenoj i žutoj nedostaje zasićenja. Zbog toga su boje, suprotno trendu prenaglašavanja, bleđe i manje ubedljive od onih koje smo očekivali, što deluje kao namerni potez zarad uštede na vremenu potrebnom za štampanje kod kancelarijske upotrebe.

Skener je kod nas izazvao dozu skepse kada smo ga testirali, jer Lexmark nigde nije naveo njegovu rezoluciju. Međutim, kako nam je softver ponudio maksimalno 600 tpi, rezultati su sasvim dobri za jedan kancelarijski skener. Sitni detalji su vidljivi, dok su boje mogle biti za nijansu jače, što se uz malo naknadne obrade lako koriguje.

Lexmark Interpret S405
Lexmark Interpret S405 
Interpet S405 predstavlja napredniju verziju modela S305. Crna plastika sa sivim detaljima prisutna je i na ovom modelu, a prvi detalj koji zapada za oko jeste ADF (automatic document feeder) umesto klasičnog poklopca skenera. ADF se pokazao kao tih i prilično brz, i to kako pri skeniranju tako i pri kopiranju. Čitač memorijskih kartica, PictBridge konektor i, naravno, Wi-Fi mreža prisutni su i na ovom modelu. Kako S405 ima ugrađeni 33,6 KB/s faks-modem, prednji panel je redizajniran, pa je pored LCD-a i tastera za navigaciju prisutna i numerička tastatura. Sa zadnje strane uređaja pored USB 2.0 priključka prisutan je i priključak za telefonsku liniju, a na priključak za eksternu slušalicu spojen je intregrisani zvučnik, koji se koristi i za signalizaciju problema u radu. Rezolucija štampe je ista kao kod modela S305 i iznosi 4800 x 1200 tpi, a ni ovde nije deklarisana rezolucija skenera (koja je opet u softveru ograničena na 600 tpi).

I na ovom modelu kertridži nose oznaku 100, a oni su zajednički za celu seriju novih Lexmarkovih All-In-One štampača. Brzina štampanja teksta je slična jeftinijem modelu, uz zanemarljivo brže štampanje u best režimu štampe. Kvalitet odštampanog teksta je, kao i na prvom modelu sa testa, vrlo dobar. Kada je u pitanju štampa fotografija, S405 je u best režimu za nekoliko sekundi sporiji, uz nešto malo bolji otisak. I na ovom modelu boje su nedovoljno jarke, ali su horizontalne linije mnogo manje izražene, dok su u best režimu gotovo neprimetne. Kvalitet skeniranih dokumenata identičan je modelu S305.

Lexmark pruža drajvere za sve aktuelne operativne sisteme, pa postoje i za Linux i Windows 7 u 32 i 64-bitnim verzijama. Instalacija je pregledna i jednostavna, a pored drajvera i uputstava, na disku se nalazi i Abby Fine Reader Sprint Edition, program za prepoznavanje teksta sa skeniranih dokumenata. Pri skeniranju dokumenata Lexmarkov softver nudi mogućnost snimanja dokumenata direktno u PDF format. Ukoliko se na modelu S405 preko ADF-a skenira veća količina dokumenata, moguće ih je sve snimiti u jedan isti fajl umesto u više malih, što može da bude zgodno kod arhiviranja veće količine dokumenata. Model S405 takođe nudi mogućnost slanja faksa sa računara, pa nije potrebno šetati se do samog uređaja.

Što se cene i garancije tiče, na oba modela Lexmark daje godinu dana garancije, a ukoliko se kupljeni proizvod registruje preko Lexmarkovog sajta, garancija se produžava na tri godine. Ukoliko vam je na listi zahteva multifunkcijski štampač sa niskom cenom i podrškom za bežično umrežavanje, onda Impact S305 sa cenom od oko 90 evra trenutno nema konkurenciju. Za 40 evra više Interpret S405 nudi kako ADF tako i faks. Iako nema slušalicu kao HP-ovi OfficeJet modeli i ne može da se koristi kao telefonski aparat, on nudi bežičnu mrežu koju konkurencija za taj novac trenutno nema na raspolaganju. Kako su u oba testirana uređaja prisutni novi tipovi kertridža, pre kupovine bilo bi dobro raspitati se o mogućnostima za reciklažu, jer u vreme pisanja teksta do te informacije nismo mogli da dođemo.

Mario PAVIĆEVIĆ

Brzina ( min:sec ) Impact S305Interpret S405
Štampa tekstaQuick0:130:13
Normal0:160:16
Best0:340:32
Štampa fotografijaQuick0:240:24
Normal0:440:46
Best1:101:14
SkeniranjePreview0:100:11
300 dpi0:190:20
600 dpi1:552:00
 
AMD Athlon II X3 435
nVidia ION
Radeon HD 5750 & Radeon HD 5770
Sapphire Radeon HD 5850
Asus eeePC 1008HA, Asus eeePC 1005HA
MSI Slim X340-046EU, MSI Slim X600-026EU
Kingston SSDNow V Series 64 GB
Lexmark Impact S305 i Interpret S405
Šta mislite o ovom tekstu?
MixVibes DVS paket MK2, M-Audio Torq Conectiv Vinyl/CD paket i Native Instruments Traktor Scratch Duo paket
IRISCard Pro 4
QNAP TS-219P
Samtec MPD-305HD
Samsung SP-P400B
Genius Slimstar 220 i Slimstar 320

Lexmark Impact S305
Rezolucija štampe:
4800 x 1200 tpi
Rezolucija skenera:
600 tpi, 48-bit
Ostalo:
Wi-Fi, LCD, PictBridge, čitač memorijskih kartica

Lexmark Interpret S405
Rezolucija štampe:
4800 x 1200 tpi
Rezolucija skenera:
600 tpi, 48bit
Ostalo:
Wi-Fi, ADF, faks, LCD, PictBridge, čitač memorijskih kartica
Proizvođač:
Lexmark
Kontakt:
Lexmark Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera