TEST DRIVE<>
112009<><>

nVidia ION

Jonizacija počinje!

nVidia ION
nVidia ION
Teško da je bilo koja osoba, upućena u globalne IT trendove, mogla da predvidi enormnu popularnost procesora Intel Atom. Ne verujemo da su na ovakav uspeh računali i u samom Intelu. Atom procesori nastavljaju iz dana u dan da beleže sve veći broj prodatih primeraka, a proizvođači ih od Intela naručuju bukvalno na tone. Atom procesori danas pokreću netbookove, nettopove, all-in-one PC rešenja, pa čak i „klasične”, glomazne desktop računare u midi ili big tower kućištima koji nisu namenjeni igračima i 3D Max/CAD profesionalcima već običnim kompjuterskim smrtnicima. Razlog uspeha je neverovatno niska cena, uz performanse koje ispunjavaju sve želje prosečnog korisnika kao što su obrada dokumenata, korišćenje svih internet servisa (surf, download, IM i drugi), slušanje muzike i gledanje filmova. Ipak, nakon testiranja raznih uređaja sa Atomom, kod nas je uvek ostajao žal što Atom procesori u kombinaciji sa raznim Intelovim čipsetovima nisu sposobni da reprodukuju video materijal u rezoluciji barem 720p bez seckanja. Naravno, kad procesor ne može da „istera” HD video, logično je da neće moći da se izbori ni sa igrama, pa čak ni sa naslovima starim nekoliko godina kao što su, na primer, Quake 4 ili prvi FarCry. nVidia je s puno pažnje pratila trendove, te je krajem prošle godine predstavljena platforma ION koja, najprostije rečeno, predstavlja kombinaciju procesora Atom i čipseta nVidia GeForce 9400M koji ima integrisanu grafiku. Prve najave iz američke kompanije bile su i te kako pompezne i optimistične, jer je nVidia najavila da će računari opremljeni platformom ION moći bez problema glatko da reprodukuju čak i 1080p video materijal i da će korisnici moći da odigraju i koju „svežiju” igru. Ipak, na svetskom tržištu tek sada se pojavljuju prvi netbook računari sa platformom ION, a razlog za ovo kašnjenje može se naći i u činjenici da je Intel pomalo nefer postupio prema konkurenciji. Naime, Intel je stimulisao proizvođače i snižavao cenu svojih Atom procesora ako se oni kupuju u kombinaciji s nekim od njegovih čipsetova. U vreme svetske krize nije ni čudo što su proizvođači čekali povoljniji trenutak za predstavljanje novih modela sa platformom ION. Takođe, ni sama nVidia nije bila odlučna u tome da agresivno predstavi svoj novi proizvod pa se, logično, postavilo pitanje da li platforma ION kasni, imajući u vidu najave da će krajem godine svetlost dana ugledati Intelova platforma Pine Trail kod koje će novi Atom procesori kodnog naziva Pineview i grafički čip biti spojeni u jedno. U naše ruke stigla je sample konfiguracija domaće kompanije Desk, pa smo konačno imali prilike da vidimo dugo najavljivanu ION platformu na delu. Da li je nVidia poprilično zakasnila ili ipak nije sve tako crno za američkog giganta?

Pre nego što se pozabavimo testovima, koji sigurno najviše zanimaju čitaoce, reći ćemo nešto više o samom hardveru. nVidia je uspela da u jedan čip smesti grafički i memorijski kontroler, kao i „južni most”, pa je smestiti ION platformu moguće na ploču Pico-ITX formata koja ima dimenzije 10 x 7,2 cm. Kako biste imali predstavu o kojoj veličini je reč, reći ćemo da standardne ATX ploče imaju dimenzije 30,5 x 24,4 cm. Impozantno, nema šta. Ne verujemo u to da će se mnogi proizvođači odlučiti za Pico-ITX format, već će sigurno insistirati na microATX pločama, ali nVidia je pokazala da može da spakuje impozantan hardver na veoma malu ploču. Integrisani memorijski kontroler snalazi se i sa DDR2 i DDR3 memorijom, a čipset izrađen u 65 nm tehnologiji podržava i PCI Express 2.0 standard, do šest SATA portova, osmokanalni HD zvuk i gigabitni mrežni kontroler. Naravno, na proizvođačima ploča ostaje to koji će od ovih detalja implementirati kod svojih proizvoda i u kojoj meri. Integrisana grafika ima 16 šejder procesora, kao i podršku za standarde DirectX 10.0 i Shader 4.0. Brzina jezgra iznosi 450 MHz, dok šejder procesori imaju radnu frekvenciju 1100 MHz. Moguće je „pozajmiti” do 512 MB od sistemske memorije, a lokacija se vrši dinamički, bolji rezultati na testovima postižu se kada se koristi DDR3 memorija, mada taj dobitak nije toliko primetan u realnom radu i u igrama će ta razlika iznositi svega nekoliko frejmova. Jedna od najbitnijih stavki jeste prisustvo VP3 video procesora sa PureVideo HD endžinom, koji pomaže Atomu u dekodiranju HD video sadržaja, feature koji je nedostajao Intelovim čipsetovima. Od prednosti još izdvajamo maksimalnu rezoluciju 2560 x 1600 piksela i potpunu kompatibilnost sa Windows 7 i Vista operativnim sistemima. Takođe, treba napomenuti i to da nVidia redovno osvežava svoje drajvere i da pomoću njih ION platforma iz verzije u verziju drajvera ostvaruje sve bolje rezultate, dok je, s druge strane, Intel veoma retko ažurirao drajvere za svoja integrisana grafička rešenja. Prisutna je podrška i za nVidijine tehnologije CUDA i PhysX, ali je diskutabilno u kojoj meri će se to koristiti kod jednog ovakvog proizvoda.

Kako bismo na pravi način doživeli „jonizaciju”, za potrebe testiranja iskoristili smo 64-bitnu Ultimate ediciju Windows 7 operativnog sistema, koji će svoju premijeru doživeti dok vi budete čitali ovaj broj vašeg omiljenog časopisa. Odlučili smo se na ovaj potez jer smo želeli da vidimo kako se ION platforma snalazi u zahtevnom grafičkom okruženju Aero. Kod izbora procesora odluka je pala na snažniji dvojezgarni procesor Atom 330, radne frekvencije 1,6 GHz, kod koga se ističe podrška za HyperThreading, što u praksi znači istovremeno izvršavanje do četiri threada. Ovaj procesor izrađuje se u 45 nm tehnologiji, a odlikuje ga 512 KB L2 keš memorije po jezgru i FSB od 533 MHz. Isti procesor iskoristili smo i za drugu konfiguraciju, ali je on tu uparen sa Intelovim čipsetom i945GC sa integrisanom grafikom GMA950. Većina netbookova koje smo testirali u prošlosti imala je upravo ovaj čipset, pa smo za potrebe testiranja imali pravi kontrast između snage Intelovog i nVidijinog čipseta. Rezultati benchmark testova pokazali su da ION u svemu nadmašuje Intelov čipset 945 i njegove derivate, ali se u nekim slučajevima ispostavilo da su tvrdnje nVidije bile previše optimistične. Igranje je moguće, ali samo starijih naslova, dok novije igre ipak i dalje ostaju namenjene mnogo skupljim grafičkim čipovima. Naravno, najviše nas je zanimala reprodukcija HD video materijala. Sa zadovoljstvom možemo da kažemo da ION platforma bez problema „pušta” filmove u obe HD rezolucije. Zanimljivo je to da je zauzeće procesora prilikom reprodukcije filmova u rezoluciji 1080p iznosilo od 25 do 40 odsto. To je zaista impozantna cifra, jer je moguće uz video plejer ostaviti upaljenu još pokoju aplikaciju, na primer neki torrent klijent ili IM program.

Zahvaljujući odličnim performansama prilikom reprodukcije HD video materijala, platforma ION predstavlja savršen izbor za HTPC rešenja, ali isto tako i za bilo koji SOHO računar kada su potrebne i multimedijalne mogućnosti. Takođe, Windows 7 prosto leti na testiranoj ION konfiguraciji, pa će budući kupci nVidijine platforme bez ikakvih problema izvršiti tranziciju na najnoviji Microsoftov operativni sistem, naravno ako to žele, jer XP i dalje ima primat kod domaćih korisnika računara. Ova činjenica takođe će uticati i na dugovečnost platforme ION, što može da bude veliki adut nVidijinoj platformi u borbi sa budućom Intelovom platformom Pine Trail koja bi svetlost dana trebalo da ugleda krajem godine. S nestrpljenjem očekujemo bujicu netbookova baziranih na platformi ION, a kako nju odlikuje i poprilično niska cena, ne sumnjamo da će ovaj nVidijin proizvod dobiti veliki broj poklonika u Srbiji.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Athlon II X3 435
nVidia ION
Šta mislite o ovom tekstu?
Radeon HD 5750 & Radeon HD 5770
Sapphire Radeon HD 5850
Asus eeePC 1008HA, Asus eeePC 1005HA
MSI Slim X340-046EU, MSI Slim X600-026EU
Kingston SSDNow V Series 64 GB
Lexmark Impact S305 i Interpret S405
MixVibes DVS paket MK2, M-Audio Torq Conectiv Vinyl/CD paket i Native Instruments Traktor Scratch Duo paket
IRISCard Pro 4
QNAP TS-219P
Samtec MPD-305HD
Samsung SP-P400B
Genius Slimstar 220 i Slimstar 320

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
FarCry 2 DX10 High
Quake 4 High
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

nVidia ION
Osnovno:
Socket 775, DDR2-800 i DDR3-1066, PCI Express 2.0
Ostalo:
nVidia GeForce 9400M grafika, 450 MHz brzina jezgra, brzina šejder procesora 1100 MHz, nVidia CUDA i PhysX
Ostalo:
6 x SATA II, Azalia HD audio, gigabit ethernet, RAID 0 i 1
Proizvođač:
nVidia
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera