TEST DRIVE<>
112009<><>

AMD Athlon II X3 435

Još teži izbor

AMD Athlon II X3 435
AMD Athlon II X3 435
Premda se procesori sa tri jezgra već dugo nalaze na tržištu, oni i dalje za mnoge predstavljaju nekakvu čudnu sortu. Da li je u pitanju psihološki faktor koji se bazira na činjenici da se u informatičkim okvirima sve vezuje za broj dva, ili je pak reč o podozrivosti, jedno je sigurno – bilo kakav animozitet u vezi s procesorima koji imaju neparan broj jezgara je iracionalan.

Koncept na kome su nastali svi dosadašnji AMD-ovi triple core procesori i mnogi grafički čipovi dobro je poznat u svetu visoko integrisanih kompleksnih čipova. Cilj je maksimalno iskoristiti milione tranzistora od kojih je čip napravljen. Sve highend grafičke kartice se prave tako da postoji jači model koji koristi ceo procesor i slabiji kod koga je jedan deo isključen. Tako je trenutno i kod GeForce GTX285 i GeForce GTX265 kartica – one koriste isti GPU, ali kod prve taj čip ima funkcionalnih svih 240 CUDA procesora, dok je kod druge u funkciji 216. Isto je i kod novih Radeona 5850 i 5870 – jači ima svih 1600 stream procesora, a slabiji, koji koristi identičan GPU Cypress, ima ih 1440. Ovaj postupak isključivanja određenih delova procesora i kreiranja novog modela naziva se harvestovanje.

U slučaju najnovijeg AMD-ovog trojezgarnog procesora Athlona II X3 435, proces harvestovanja urađen je među Quad-Core Athlon II jezgrima koja smo vam predstavili u prošlom broju. Rezultat su procesori sa tri potpuno funkcionalna jezgra, koji imaju nešto viši radni takt u odnosu na svoje Quad-Core rođake zbog šireg termalnog „budžeta”

Jezgro procesora AMD Athlon II X3 435 izrađeno je u 45 nm proizvodnom postupku sa primenom SOI tehnologije. Jezgra imaju po 512 KB L2 keš memorije za ukupni kapacitet 1,5 MB, a radna frekvencija je 2,9 GHz. TDP je deklarisan na 95 W, što je prilično visoko za procesor ove klase. Radi na 1,3 V i kompatibilan je sa svim postojećim podnožjima – AM2, AM2+ i AM3.

No, kako je i zašto nastao, to nije važno toliko koliko je važno utvrditi performanse i uporediti ih sa cenom. AMD-ova preporučena cena je oko 90 evra, što Athlon II X3 435 čini jeftinijim i od Athlona II X4 630 i od Phenoma II X3 720 i, naravno, skupljim od svih X2 modela. Sasvim očekivano, pogled na postignute rezultate testiranja ukazuje na to da je ne samo cenom već i performansama novi X3 Athlon na ravnoj nozi sa pomenutim rođacima.

„Sintetika” u vidu SiSoft Sandre u njenoj poslednjoj verziji 2009 SP4 očekivano je na strani Quad-Core procesora i Phenoma II X3 sa 6 MB L3 keša. Međutim, igre dovode priču u drugačiju ravan. Athlon II X2 240 zaostaje u svim naslovima, izuzev Dawn Of War II koji je ograničen na samo dva threada, a na primeru Phenom II X3 procesora vidimo da obožava velike količine keš memorije.

Famozni Crysis takođe voli keš memoriju, ali je ipak nešto optimizovaniji u odnosu na DoW 2, tako da je X2 u osetnom zaostatku za modelima X3 i X4. L3 keš kod Phenoma II X3 i te kako je blagotovoran za Crysis, no više od tri jezgra ne čine nikakvu promenu u ovoj zahtevnoj igri.

Slična situacija ponavlja se i u naslovu FarCry 2. I u slučaju ovog hita, tri je bolje od dva a četiri ne donosi napredak, naprotiv! S druge strane, L3 keš i te kako znači... Ista stvar ponovo se potvrđuje i sa Unreal Tournamentom III i World In Conflictom!

Kada je reč o igračkoj primeni, zaključak je nedvosmislen – Tri-Core je optimum, jer je dokazano brži od Dual-Corea, a egal sa Quad-Coreom. Bonus informacija je da L3 keš prija igrama, pa ukoliko postoji luft u budžetu, investicija u Phenom II X3 je pametnije uložen novac nego ulaganje u Athlon II X4.

S druge strane, kada je reč o aplikativnom softveru, multimedijalnoj i multitasking primeni, svako jezgro je dobrodošlo i jasno se odražava na performanse, tako da je Athlon II X4 neprikosnoven izbor.

Nema sumnje da je AMD do te mere „usitnio” ponudu procesora u cenovnom rangu koji pokriva sa konkurentnim performansama (a to je od 20 do 200 evra) da je pravi izbor prilikom odabira odgovarajućeg procesora postao zadatak na granici nemogućeg. Srećom, nije toliko važno da izaberete idealan model, jer su stvarne razlike dovoljno male da nikada nećete zažaliti, ali ostaje činjenica da AMD ima preterano veliki broj modela i kombinacija u ponudi.

Mi bismo Athlon II X3 435 preporučili kao odličan izbor za igre i zabavu, ali i rad, ukoliko ne spada u domen ozbiljnog. Ako živite od rada na računaru, brži modeli su vredni ulaganja jer će vam uštedeti mnogo vremena. Za igranje, samo je Phenom X3 bolji od trojezgarnog Athlona, a X4 nema smisla jer igre četvrto jezgro još dovoljno ne koriste.

Saša UZELAC

 
AMD Athlon II X3 435
Šta mislite o ovom tekstu?
nVidia ION
Radeon HD 5750 & Radeon HD 5770
Sapphire Radeon HD 5850
Asus eeePC 1008HA, Asus eeePC 1005HA
MSI Slim X340-046EU, MSI Slim X600-026EU
Kingston SSDNow V Series 64 GB
Lexmark Impact S305 i Interpret S405
MixVibes DVS paket MK2, M-Audio Torq Conectiv Vinyl/CD paket i Native Instruments Traktor Scratch Duo paket
IRISCard Pro 4
QNAP TS-219P
Samtec MPD-305HD
Samsung SP-P400B
Genius Slimstar 220 i Slimstar 320

Rezultati testova
FutureMark benchmarks
Games (1280x1024 Medium)
Realne aplikacije (sekunde. manje je bolje)
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Osnovno:
2,9 GHz, triple core, AM2+/AM3, 45 nm
Ostalo:
HT3 @ 4000 MHz, 3 x 64 KB L1, 3 x 512 KB L2, TDP 95 W
Proizvođač:
AMD
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera