LAKI PINGVINI<>
022009<><>

Converter 2.8 (KDE 3.5 + 4)

Baratanje slikama nadohvat miša

Slike u elektronskom obliku prisutne su još od vremena DOS-a, a baratanje njima uvek je bilo potrebno kako kada je reč o pukoj promeni veličine i konvertovanju između različitih formata tako i kada su procesiranje i druge kerefeke u pitanju. Sjajna alatka za KDE okruženje koja to omogućava zove se kratko i jasno Converter. Radi se o setu servisnih menija za KDE koji omogućavaju konverzije i manipulaciju slikama direktno iz menija datoteke.

Instalacija bi trebalo da se svodi na preuzimanje arhive, njeno raspakivanje i pokretanje skripte install_converter.sh iz odgovarajućeg poddirektorijuma (kde3_converter za KDE 3, odnosno kde4_converter za KDE 4 okruženje). Pošto Converter za sve radnje sa slikama koristi neslobodne, ali za kućne korisnike besplatne programe XnView i NConvert (zamena paketom ImageMagick je u razmatranju), skripta za instalaciju treba da preuzime i raspakuje ove programe u korisnički direktorijum. Međutim, čike sa sajta XnView dodale su jednu redirekciju na stare adrese za preuzimanje, pa skripta umesto arhiva preuzima HTML datoteke, zbog čega TAR arhiver ne uspeva da ih raspakuje. No, to ne treba da vas brine, jer je dovoljno instalacionu skriptu otvoriti u nekom uređivaču teksta (npr. Geany opisan u SK 12/2008) i metodom Search&Replace zameniti download.xnview.com sa 91.121.175.160/download, nakon čega instalacija prolazi bez problema.

Odmah nakon instalacije, u kontekstnom meniju KDE okruženja za sve tipove datoteka slika dobijaju se dva nova podmenija – Image conversion i Image processing. Pod odeljkom Image conversion nalaze se akcije poput konverzije slika u TIFF, JPEG, PNG, BMP, PDF i druge formate, konverzija PDF datoteka u višeslojne TIFF-ove, konverzija sa manipulacijom boja (u crno-belu, nijanse sive, GIF boje, ograničeni broj boja, RGB i HSL paletu). Takođe, moguće je otvoriti sliku u pregledaču XnView, prikazati je u prozoru ili preko celog ekrana, pogledati EXIF/IPCT karakteristike datoteke, te ukloniti META informacije ili EXIF thumbnail. Neizbežna je i promena veličine, a pored ručnog izbora dimenzija istaknute su dimenzije za ikonice od 22 x 22 do 128 x 128, kao i najčešće korišćene rezolucije 4:3 desktopa 800 x 600, 1024 x 768 i 1280 x 1024. Kod promene veličine slike treba voditi računa o tome da program ne pravi novu datoteku sa drugačijim imenom, već prepisuje staru, pa preporučujemo da takve poslove obavljate nad kopijama originala. Rotacija i izvrtanje JPEG slika bez gubitka kvaliteta kriju se iza opcije JPEG lossless transformations.

Kada je procesiranje slika u pitanju, osim određivanja kvaliteta, tj. stepena kompresije JPEG i PNG slika, pravljenja negativa, normalizacije kontrasta i eventualno „filter enhancementa”, ostali filteri nisu previše upotrebljivi usled nedostatka prikaza primenjenog efekta pre primene na sliku (tzv. preview), a sve ovo iz razloga što se parametri za procesiranje unose ručno.

Converter valja imati ako se često koriste akcije poput promene veličine, konverzije formata i slične jednostavne manipulacije, posebno zato što omogućava i manipulaciju nad više datoteka istovremeno. Ono što nedostaje jeste paketska obrada (npr. istovremena promena veličine i konvertovanje u drugi format), ali za to može da posluži i neki drugi alat. U svakom slučaju, Converter je na samo klik daleko od slike.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
HardInfo 0.4.2.3
BleachBit 0.2.1
Evolution 2.24
Qwit 0.7
Converter 2.8 (KDE 3.5 + 4)
Šta mislite o ovom tekstu?
Kflickr 0.9
QTM 0.7.1.3

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
50 KB arhiva
Cena:
program je besplatan
Adresa:
http://is .gd /gJzc
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera