LAKI PINGVINI<>
022009<><>

Qwit 0.7

Samostalni Qt4 klijent za Twitter

Ranije smo već pisali o klijentima za mikroblogovanje – kako dodataka za Firefox (SK 10/2008) i samostalnih za Windows (SK 1/2009) tako i samostalnih za GNU/Linux (SK 8/2008). Sada predstavljamo još jedan višeplatformski samostalni klijent za Twitter, koji je kratko nazvan Qwit.

Radi se o jednostavnom osnovnom klijentu nastalom krajem prošle godine sa namerom učenja programiranja u Qt4 frameworku. Iako „zelen”, program radi stabilno i prilično kvalitetno.

Na stranici programa za preuzimanje dostupni su paket sa izvornim kôdom, paketi sa prekompajliranim programom za 32-bitne i 64-bitne GNU/Linux OS, kao i binarni paketi za Windows XP i Vista. Za kompajliranje izvornog kôda potreban je Qt4 devel paket, a kompajliranje se sastoji od jednog:

qmake-qt4 && make && sudo cp qwit /usr/bin

Program se poziva kucanjem naziva qwit u terminalu i prilikom prvog pokretanja omogućava određivanje intervala osvežavanja twittova, broja poruka po strani, parametre za korišćenje proxy servera, te korisničkog imena i lozinke za jedan nalog. To mu je i prva zamerka – nemogućnost korišćenja na više Twitter naloga. U sistemsku kasetu smešta se ikonica programa preko koje se može prikazati i sakriti osnovni prozor, kao i zatvoriti program. Ova ikonica takođe je i sidro za tooltip u kom se ispisuju novi twittovi na tekućoj kartici.

Interfejs programa je uobičajen za twitter klijente – polje za pisanje poruke je na vrhu, zajedno sa brojačem preostalih karaktera. Dugačke URL adrese skraćuju se pomoću servisa tinyurl.com. Ispod su četiri kartice, i to: Home sa twittovima svih prijatelja, Public sa javnim twittovima svih korisnika Twittera, Replies sa porukama upućenim korisniku i Custom za pregled twittova bilo kog korisnika čije je korisničko ime uneto. Nažalost, nedostaje kartica za direktne poruke (DM). Na dnu je informacija o vremenu poslednjeg ažuriranja poruka i dugmad za ručno osvežavanje, postavke, log rada i zatvaranje programa.

Od akcija za twittove postoji samo dugme za repliku, dok retwit, dm i dugme delete nedostaju. Zbog toga nije na odmet znati da se direktne poruke šalju umetanjem skraćenice „dm” ispred nadimka osobe kojoj šaljemo poruku (npr: dm kurs opet skačeš!). Za repliku ili javnu poruku upućenu nekome, ispred nadimka treba staviti „@” (npr: @kurs opet skačeš!). Za retwit, tj. prosleđivanje tuđeg twitta koristi se prefiks „rt” ispred kompletne poruke sa nadimkom autora (npr: rt: @kurs Zvanični srednji kurs za dan 08.01.2009: 93,0690 (+2,1318)).

Qwit je veoma mlad program i uz sve nedostatke, ima i mesta za dosta unapređenja. Prirodni izgled interfejsa koji se lepo uklapa u okruženje posebno će znati da cene korisnici KDE-a, s obzirom na to da su uglavnom svi ostali twitter klijenti za GNU/Linux pisani u GTK-u. Uzevši u obzirom to da je ceo program samo jedna izvršna datoteka od oko 220 KB, ne smeta da stoji sa ostalim sitnim alatkama i koristi nameni. A vi, twittujete?

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
HardInfo 0.4.2.3
BleachBit 0.2.1
Evolution 2.24
Qwit 0.7
Šta mislite o ovom tekstu?
Converter 2.8 (KDE 3.5 + 4)
Kflickr 0.9
QTM 0.7.1.3

Potrebno:
GNU/Linux, Windows, Qt4
Licenca:
GNU GPLv2
Veličina:
30 KB source; ~250 KB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
http://code .google .com /p /qwit /
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera