INTERNET<>
082007<><>

Wireless države

Wireless po Japancima

Japan kreira futurističko ostrvo

Japan planira da tokom sledeće godine napravi eksperimentalnu zonu na nekom od svojih ostrva, da bi testirao novu generaciju bežične tehnologije! Navodno, visokotehnološka bežična oprema omogućila bi lekarima da putem senzora kontrolišu zdravlje pacijenata koji žive na udaljenim lokacijama, vozači bi mogli unapred da budu obavešteni o prisustvu pešaka i njihovom tačnom kretanju, a povrće bi putem IC čipova javljalo potencijalnim kupcima gde je uzgajano! IC čipovi su, inače, mali kompjuterski objekti sa antenicama pomoću kojih je moguće pratiti označene objekte.

Japan je već godinama prvi po razvoju i implementaciji bežične tehnologije. Oko devet miliona dolara potrošili su na projekat instalacije 1200 čipova na različitim lokacijama u šoping zoni centralnog Tokija, pomoću kojih su stvorene virtuelne mape, a informacije o bitnim mestima i prodavnicama prolaznicima se šalju korišćenjem mobilne telefonije.

Kako piše japanska novinska agencija Kyodo News (home.kyodo.co.jp), testiranje eksperimentalne bežične zone odvijaće se na ostrvu Hokaido ili južnije, na Okinavi, gde ima manje ometanja radio-signala jer ostrvce nema razvijenu industriju. Ovim bežičnim sistemom moći će da se prati i rad srca starijih osoba koje žive same na izolovanim mestima u ovoj državi, a otkucaji bi bili registrovani na monitorima u većim bolničkim centrima. Da bi omogućila kreiranje i testiranje ovakvog eksperimentalnog sistema, vlada Japana se obratila mnogim firmama i ustanovama, a ako se pokaže uspešnim, očekuje se da će biti primenjen na teritoriji čitave države.

A Balkan?

U nekom od prethodnih brojeva pisali smo o projektu pomoću kojeg je Makedonija uvela bežični internet preko čitave države! Tim tragom idu i Hrvati... po vestima sa sajta Jutarnji.hr (www.jutarnji.hr), Rijeka je postala grad sa najrasprostranjenijom bežičnom (i besplatnom!) mrežom u Hrvatskoj. U okviru projekta „Inteligentni grad” stanovnici i posetioci Rijeke i neposredne okoline koriste blagodeti besplatnog interneta na mreži na koju se istovremeno može priključiti 1700 korisnika. „Na jedanaest lokacija u centru grada ima ukupno 27 pristupnih točaka, a svaka ima kapacitet od 60 istovremenih prijava. Signal besplatnog Interneta obuhvaća ’krug’ od Jadranskog trga, Korza, Ulice Ignacija Henckea, Rive i Splitske ulice, a radi se o najraširenijoj mreži s najjačim signalom unutar nekoga grada”, javlja Jutarnji.hr. Korišćenje ove mreže nije vremenski ograničeno, ali ima ograničenja kada su u pitanju određeni sadržaji na Netu i količina „skinutih” podataka. Ovim projektom Rijeka je prevashodno htela da se nađe na usluzi turistima, s obzirom na to da su za korišćenje Interneta potrebni samo kartica i notebook. Ceo projekat vredi 200.000 kuna (oko 28.000 evra), ali nije ni najskuplji, niti usamljen projekat implementacije širokopojasnog interneta na teritoriji Republike Hrvatske. Naime, vlada Hrvatske odvojila je 36 miliona kuna za podsticaj razvoja broadbanda u toj republici. Na sajtu „e-Hrvatska” (www.e-hrvatska.hr) čitamo: „Vlada RH odlučila je financijski podržati razvoj širokopojasne infrastrukture na područjima gdje se to još nije dogodilo samim razvojem tržišta, izjavio je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku. Planirana vrijednost projekta e-Otoci je 16,6 milijuna kuna + PDV i za njegovu realizaciju uskoro će se raspisati javni natječaj”. Projektom e-Otoci treba da se poveže dvadeset škola na ostrvima oko Zadra, Šibenika, Trogira i Dubrovnika sa matičnim školama na kopnu, a u projektu, pored Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku, učestvuju Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, Ministarstvo nauke, obrazovanja i sporta, Hrvatska agencija za telekomunikacije i Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet. Ostatak sredstava koje je izdvojila vlada Hrvatske iskoristiće se za bežično povezivanje ustanova od posebnog značaja (npr. bolnice i obrazovne ustanove), kao i da se Mreži priključe korisnici koji se nalaze u brdsko-planinskim područjima.

Iris MILJKOVIĆ

 
.rs
Besplatna muzika na Internetu
Drugačiji VoIP koncept
Budućnost Interneta
Web 2.0
Wireless države
Šta mislite o ovom tekstu?
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera