Hardver
Test
TEST: Gigabyte FO32U2P
Visoko podignuta lestvica
Tihomir STANČEVIĆ
24. april 2024.

Posle dva OLED monitora koji su nas zaista oduševili (LG UltraGear 27GR95QE, SK 8/2023, i.sk.rs/32509; Asus ROG Swift OLED PG27AQDM, SK 10/2023, i.sk.rs/32703), pred nama je još veća poslastica. Za razliku od pomenutih modela koji su dijagonale 27 inča i QHD (1440p) rezolucije, sa osvežavanjem slike od impresivnih 240 herca, Gigabyte FO32U2P nudi sve to u UHD rezoluciji(!), a uz to ima još nekoliko interesantnih mogućnosti.


Da bi prikazao 240 frejmova u sekundi u UHD rezoluciji, monitor mora da ima izvor slike koji radi po DisplayPort 2.1 standardu. Prethodni standard, DisplayPort 1.4, može da „progura” UHD samo do 120 herca, dok novi može da prihvati signal za UHD pri 240 (i više) herca, kao i 8K rezoluciju pri 120 herca. Suštinski se radi o brzini protoka kroz kabl, mada standard donosi i još neke, nove mogućnosti. Takođe, kablovi moraju da budu kvalitetniji i sertifikovani za potrebnu brzinu, a maksimum DisplayPort 2.1 standarda je 80 gigabita u sekundi (za razliku od 32,4 kod DP 1.4), pa su oznake na kablovima „DP80”, „DP54” ili „DP40”, što sugeriše njihov maksimalni propusni opseg.


Izvor slike, dakle, grafička kartica, takođe mora da radi po DP 2.1 standardu. Nažalost, Nvidia po ovom pitanju kaska za AMD-om, jer i najnovije (serija 40x0) i najjače GeForce kartice još uvek imaju DP 1.4, dok svi Radeoni serije 7x00 imaju DP 2.1. Posebno pitanje, a možda i važnije, jeste mogućnost grafičkih kartica da nešto (a pričamo o igrama, je li) izrenderuju u UHD rezoluciji sa 240 frejmova. Najjači Radeon, na primer, postiže oko 120 frejmova u UHD rezoluciji u igri Far Cry 6. Da biste iskoristili pun potencijal monitora (koji je, videćete, ipak tema ovog teksta) bile bi vam potrebne dve najjače grafike ili neko buduće čudo GeForce 50x0 serije (koja će imati DP 2.1).


Gigabyte FO32U2P je spakovan u veoma kvalitetno mat crno kućište, sa ponekim geometrijskim detaljem od sjajne plastike. Veći deo tela monitora je tanak nekoliko milimetara, ali je na sredini pozadine ispupčenje u kom su smešteni elektronika i priključci. Na dnu i vrhu tog ispupčenja su svetlosni elementi u obliku štangle, a uz gornju je i svetleći logotip Aorus. Robusno postolje omogućava sva ergonomska podešavanja, a stopa je „V” oblika, sa kracima okrenutim prema korisniku. Ivice oko ekrana (sem donje) prilično su tanke. Na sredini, ispod donje ivice je četvorosmerni džojstičić i uz njega dva tastera za brz izbor opcija.


Spisak priključaka je poveći (vidi specifikaciju), a pored jednog DP 2.1 porta, tu je i izlazni DP 1.4 za serijsko povezivanje drugog monitora. Interesantno je i to da postoji i jedan mini DisplayPort (koji je Apple stvorio za svoje potrebe, pa čak i „progurao” kao standard, a onda prešao na Thunderbolt).


Fantastični OLED panel jednostavno nema mane. Možda samo nominalno osvetljenje od 250 nita ne zvuči naročito impresivno, ali parcijalno osvetljenje može da bude i do 1000 nita i monitor zaslužuje VESA DisplayHDR True Black 400 sertifikat. Vreme odziva tačaka, kao i kod drugih novih OLED ekrana je neverovatne 0,03 milisekunde.


Nećemo se zadržavati na podešavanjima i opcijama ekranskog menija, ali dve-tri celine treba istaći. Gejmerske opcije obuhvataju Black Equlizer, Crosshair, Eagle Eye (zumiranje dela ekrana), a svakako preporučujemo da koristite Dashboard samog monitora koji prikazuje prozorče sa parametrima slike, ali i parametre sa računara (povezanog na USB čvorište monitora). Takođe, na PC-u svakako isprobajte OSD Sidekick i Gigabyte Control Center.


Poseban deo podešavanja monitora tiče se održavanja/očuvanja OLED panela. Na raspolaganju je Pixel Clean, koji je poželjno startovati na svakih nekoliko sati rada, a tu su i opcije za automatsko zatamnjenje slike koja je statična, zatamnjenje statičnih delova slike (taskbar Windowsa, logotipi...), pomeranje slike za jedan piksel i drugo.


Posebna pogodnost kod ovog modela (a imali su je i neki Gigabyteovi monitori koje smo ranije isprobali) jeste postojanje KVM (keyboard, video, mouse) sviča. Naime, kada monitor povežete sa dva računara, te jedan povežete preko USB-C, a drugi preko USB-B priključka, periferije (tastaturu i miša) priključene na izlaze USB čvorišta će koristiti onaj računar koji vam je u tom trenutku potreban. Dovoljno je pritisnuti jedan od dva tastera pored džojstičića na monitoru. Ova mogućnost se odlično uklapa sa tim što monitor može istovremeno da prikaže sliku sa dva izvora (kao slika u slici ili slika pored slike).


FO32U2P je fantastičan monitor zbog ugrađenog OLED ekrana, dodatnih mogućnosti, kao i velike brzine koju ćemo jednog dana moći da iskoristimo.

GALERIJA

Osnovno: 31,5 inča (80 cm), 3840 × 2160 px (UHD), OLED, 16:9, 10 bita (99% DCI-P3), 240 Hz, adaptive sync, anti-glare

Priključci: 2 × HDMI 2.1, DisplayPort 2.1, DisplayPort 1.4 out, mini DisplayPort 2.1, USB-C (alt. Displayport, USB hub upstream, PD 65W), USB-B 3.2 upstream, 2 × USB-A 3.2 downstream, 3,5 mm audio-ulaz, 3,5 mm audio-izlaz

Ostalo: osvetljenje 250 cd/m² (maks. 1000 cd/m²), kontrast 1500000:1, uglovi vidljivosti 178°/178°, vreme odziva 0,03 ms; podešavanje visine (110 mm) i nagiba, okretanje, zakretanje u vertikalni položaj; zvučnici 2 × 5 W, VESA kačenje 100 × 100 mm

Proizvođač: Gigabyte (gigabyte.com)

PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
AVGUST 2024
Nove alatke za praćenje meteoroloških i klimatskih promena
Kvalitetniji posmatrači (i AI)
NASA ide utabanim stazama održavanja postojeće mreže meteo-satelita, uz postepeno proširivanje njihovih mogućnosti...
PNY Nvidia RTX 4500 Ada
Alat majstora svog zanata
Profesionalni softver zahteva malo ozbiljniji hardver od prosečnog procesora u poslednjim generacijama Radeona ili GeForcea...
Asus Zenbook S 16 (UM5606WA)
Zapeta puška za AI zadatke
Prvi laptop sa najnovijim procesorom AMD-ove Strix Point generacije sa unapređenim NPU-om (neural processing unit)...
Gigabyte B650M S2H, B650M D3HP, B650M DS3H, B650 Gaming X AX
Za svakog ponešto
Četiri ploče sa B650 čipsetom, Micro-ATX formata, istog proizvođača, počev od najjeftinije, pa do dvostruko skuplje...
Napad gomile desio se iznutra
Virus decenije
Platiš da ti zaustave biznis, a za izvinjenje dobiješ sendvič i kolu...
Honor 200 i 200 Pro
Knezovi portreta
Portretni snimci sa ovih telefona su vidno kvalitetniji od većine uređaja u ovoj, ali i u višoj klasi...
Samsung Galaxy Z Flip6
Ovlaš osvežen
Unapređenja u odnosu na Flip5 relativno su skromna...
Digitalna transformacija u bankarstvu
Može li to malo brže?
Iz perspektive korisnika, često nismo svesni koliko je dug i skup proces zamene starih sistema bankarske infrastrukture
The First Descendant
Dobra osnova kojoj nedostaju godine kvalitetnog sadržaja. Inače dobar utisak kvare agresivne mikrotransakcije i naporan grind...
Nine Sols
Jedno od najboljih ostvarenja ove godine, koje zbog nekolicine propusta neće ući u metroidvanijski panteon...
Dungeons of Hinterberg
Jedinstven i inovativan igrački ugođaj za ljubitelje akcionih avantura u koje možete da zaronite...
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama