TEST OF TIME
Nintendo Game Boy
Vladimir PISODOROV 
1. mart 2024.

Za prve dve nedelje prodaje u Sjedinjenim Američkim Državama, Nintendov Game Boy „udomljen” je u neverovatnih milion primeraka. Pomama za novim prenosivim gedžetom počela je 1989. godine, prvo u Japanu, a potom i u SAD, dok su igrači u Evropi morali da čekaju sve do jeseni 1990. godine.

Pomama za novim prenosivim gedžetom počela je 1989. godine, prvo u Japanu, a potom i u SAD, dok su igrači u Evropi morali da čekaju sve do jeseni 1990. godine...

Iako na prvi pogled nije nudio puno toga, Game Boy je, između ostalog zahvaljujući i prihvatljivoj ceni od 90 „zelembaća”, brzinom svetlosti nestajao sa rafova prodavnica. Neverovatan podatak je da je ova igračka konzola do kraja svog životnog veka našla put do skoro 119 miliona igrača, a to je čini četvrtom najprodavanijom igračkom konzolom svih vremena.

Podatak jeste neverovatan, ali ne treba zaboraviti ni činjenicu da su tu uračunate sve varijante Game Boya koje će se tokom godina pojaviti u ponudi. Uslediće Game Boy Pocket (1996), Game Boy Color (1998) i Game Boy Light (1998), a Nintendo će nastaviti da teroriše konkurenciju sve do 2003. godine. Zvuči fascinantno da je, u ono vreme, jedna prenosiva igračka konzola uspela da odoli izazovima tržišta punih 14 godina.

Razloga za dobru prodaju bilo je više, ali jedan moramo da izdvojimo - uz konzolu je dolazio Tetris. Čini se da su autori sve pogodili kada je Game Boy iteracija igre u pitanju, pa su na raspolaganje ostavili i mogućnost multiplayer igranja, putem famoznog link kabla. Tetris je za ovu Nintendovu igračku konzolu prodat u preko 35 miliona primeraka.

Tehničke karakteristike

Kritičari nisu bili naklonjeni Game Boyu i nisu mu predviđali uspeh na tržištu. Konzola je bila inferiornija u odnosu na savremenice: Segin Game Gear i Atarijev Lynx. U prilog mu nisu išle ni dimenzije (90×148×132 milimetra), baš kao ni oblik, koji je podsećao na zaobljenu mini-ciglu.

Kamen spoticanja bio je i pasivni LCD ekran, dijagonale od skromnih 2,6 inča, rezolucije 144×160 piksela, koji je mogao da prikaže svega četiri „boje”. Zapravo, u pitanju su bile nijanse sivo-maslinaste „boje”. Konzolu je pokretao Sharpov osmobitni procesor LR35902 (mešavina modela 8080 i Z80), čije srce je kucalo na 4,19 megaherca. Iako je imao samo jedan zvučnik, Game Boy je „proizvodio” stereo zvuk ukoliko bi se priključile slušalice.

Upravljanje se obavljalo preko osmosmernog D-pada, a pored tastera ’Start’ i ’Select’, igračima su na raspolaganju bila samo dva „akciona” komplementa: ’A’ i ’B’. Kako bi se produžilo trajanje baterija, konzola je raspolagala i potenciometrima za podešavanje intenziteta osvetljenosti ekrana i zvuka. Za napajanje su se koristile četiri izmenjive AA baterije.

Najbolje igre

Osim što je u pitanju još jedna, krajnje pristrasna, top-lista, ona ovog puta sadrži dodatnu zanimljivost. Na prvom mestu je igra (Tetris) koja je trebalo da bude druga, ali su je tadašnji hype i ogromno nasleđe lansirali na čelo kolone. Za drugoplasirani Link’s Awakening možemo da kažemo da je u pitanju remek-delo, jedna od najboljih igara iz serijala Zelda, a sigurno i jedna od tehnički najsavršenijih igara za Game Boy. Bronzana medalja ide Donkey Kongu, koji se posle četiri legendarna nivoa transformiše u platformsku avanturu u kojoj glavni lik barata potezima koji nisu viđeni u originalnom izdanju.

Super Mario Land, na četvrtom mestu, prva je platformska igra za prenosive konzole sa Mariom u glavnoj ulozi. Prati je Wario Land II, još jedna platforma, ovog puta sa Wariom u glavnoj ulozi, dok je na šestom mestu Metroid II: Return of Samus, u kojoj glavni lik zauzima četvrtinu ekrana. Na sedmom mestu nalazi se nastavak dogodovština simpatičnog Kirbyja - Kirby’s Dream Land 2, još jedna horizontalno-skrolujuća platformska igra.

Osmo mesto okupirala je Konamijeva Castlevania II: Belmont’s Revenge, prati je jedina pucačka igra na listi - Solar Striker, dok sa dna fenjerom maše Tennis, jednostavna simulacija belog sporta, NES port originalnog izdanja iz 1984. godine.

Dodaci

Sve što nije stalo u originalno kućište, Nintendo (ali i third party proizvođači) je igračima omogućio u vidu dodataka. Recimo, ekran smo „povećavali” i dodatno osvetljavali koristeći Light Boy, svojevrsnu lupu na baterije koja se „kačila” za gornji deo konzole. Multiplayer obračuni vodili su se kroz parče žice - Game Link Cable, dok su oni kojima je autonomija izmenjivih baterija išla na živce kupovali Game Boy Rechargeable Battery Pack - eksterni nikl-kadmijumski „akumulator”, koji je donosio pet sati autonomije i mogućnost do hiljadu punjenja.

Na raspolaganju je bio i STD-ov Handy Boy, grdosija od dodatka, koji je u paketu, osim eksternih stereo zvučnika, donosio i uveličavajuće staklo, „noćno svetlo”, „pečurkicu” i zamenu za „akcione” tastere. Za Game Boy mogla je da se prikači i kamera - Game Boy Camera, koja je mogla da se rotira za 180 stepeni i „hvata” monohromatske fotografije. Ko je kupio Game Boy Printer, kasnije je mogao i da ih štampa. Fotografije su izrađivane na takozvanom termalnom papiru, širine 38 milimetara, koji je „izlazio” iz uređaja nalik POS terminalu.

GALERIJA

 

Nintendo Game Boy

Autor/Izdavač

Adresa

1.

Tetris

Nintendo (1989)

i.sk.rs/359715

2.

The Legend of Zelda: Link's Awakening

Nintendo (1993)

i.sk.rs/359716

3.

Donkey Kong

Nintendo (1994)

i.sk.rs/359717

4.

Super Mario Land

Nintendo (1990)

i.sk.rs/359718

5.

Wario Land II

Nintendo (1998)

i.sk.rs/359719

6.

Metroid II: Return of Samus

Nintendo (1992)

i.sk.rs/359720

7.

Kirby's Dream Land 2

HAL Laboratory/Nintendo (1995)

i.sk.rs/359721

8.

Castlevania II: Belmont's Revenge

Konami (1992)

i.sk.rs/359722

9.

Solar Striker

Nintendo (1990)

i.sk.rs/359723

10.

Tennis

Nintendo (1989)

i.sk.rs/359724


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama