TEST DRIVE
Cudy WR2100
Ušteda reciklažom
D. PETROVIĆ
1. januar 2024.

Cudy je odlučio da za ovaj uređaj upotrebi kućište vrlo slično modelu Cudy LT500, koji smo predstavili pre više od godinu dana (SK 9/2022, i.sk.rs/31496), a gotovo identično modelu Cudy X6 (SK 9/2023, i.sk.rs/32617).

Crno plastično kućište na svom zadnjem panelu donosi četiri gigabitna LAN i jedan gigabitni WAN priključak, jasno razdvojene različitom bojom. Tu su još ’WPS’ i ’Reset’ tasteri, kao i priključak strujnog adaptera. „Pod haubom” se krije dvojezgarni procesor sa 16 megabajta fleša i 128 megabajta DDR RAM-a, što je slabije nego kod Cudy X6. Detaljnijih podataka o ugrađenom hardveru, naravno, nema. Sa gornje strane uređaja svoje mesto je zadržala višebojna statusna lampica.

Cudy WR2100 je dvopojasni ruter i radi po IEEE 802.11ac standardu. Brojka u oznaci sugeriše zbirni protok, koji na pet gigaherca iznosi 1735 megabita u sekundi, dok za 2,4 gigaherca iznosi 300 megabita u sekundi. Ovo su manje-više standardne brzine protoka za niži cenovni rang u koji ovaj ruter spada. Bežični prenos WR2100 ostvaruje preko četiri omnidirekcione antene, kakve se nalaze i na ranijim modelima. Ako ga uporedimo sa X6, WR2100 ima slabiji protok na nižem, ali zato brži u višem frekventnom opsegu, a cena im je slična. Što se tiče bezbednosnih mehanizama, zadržani su WEP, WPA i WPA2.

Ruter omogućava uspostavljanje po jedne mreže za goste u oba frekventna opsega. Tu su i dinamički DNS, DHCP, roditeljska kontrola, dinamička IP, statička IP/PPPoE, Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ, VPN klijent i drugo. Za razliku od X6, WR2100 je, kao što rekosmo, IEEE 802.11ac uređaj, što u startu znači da su budući vlasnici lišeni mnogih tehnologija koje donosi IEEE 802.11ax. Bez obzira na to što govorimo o uređajima nižeg cenovnog ranga, ono što je svakako plus jeste prisustvo podrške za Mesh mrežu. Zatvoreni sistemi odavno su postali imperativ za smisleno pokrivanje većeg prostora (kuće) kvalitetnom lokalnom mrežom. Cudy svakako ima šta da ponudi, a u ovom broju možete da pročitate i kako se Cudy ruter ponaša sa Cudy mrežnim ripiterom.

Ruteru, naravno, pristupamo iz browsera. Uz bukvalno tri klika mišem, ruter je bio spreman za upotrebu. Koliko smo uspeli da vidimo, korisnički interfejs nije pretrpeo neke promene: i dalje imamo pet glavnih stavki u gornjoj traci menija. Cudy je zadržao koncept blok-kontejnera, a stranice se skaliraju shodno širini ekrana. Već smo pisali o samom interfejsu, te se nećemo ponavljati. Ipak, reći ćemo da, zapravo, postoje dva glavna dela preko kojih se ruterom upravlja. General Settings rezervisan je za manje napredne i tu će se svako snaći da postavi osnovne stvari, počevši od parametara lokalne mreže, pa do VPN-a. Advanced Settings je već namenjen za one iskusnije i tu je ekran koncipiran u formi većeg broja ikonica izdeljenih u Network, Security i System grupe. Iako Cudy tako ne deluje, kako izgledom, tako i cenom, moramo priznati da u ovom delu „ima svašta”. Mnogo više nego što bi se očekivalo.

Osim standardnog operativnog sistema koji se već vrti na WR2100, moguće je na ruter instalirati OpenWRT, a postupak i softver se mogu naći na zvaničnim stranicama ovog proizvođača.

Od WR2100 ne treba očekivati previše. Rekli bismo da ovim modelom Cudy popunjava rupe u svom prodajnom asortimanu. Model X6 je možda nešto napredniji, ali daleko od toga da ovaj ruter nije upotrebljiv. Ako niste prezahtevni, a treba vam povoljan dvopojasni ruter sa pristojnom pokrivenošću, WR2100 može da bude solidan izbor.

GALERIJA

Tip uređaja: Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ac) ruter

Osnovno: 1 × 1 gbit/s WAN,
4 × 1 gbit/s LAN,
1733 Mbit/s @ 5 GHz,
300 Mbit/s @ 2,4 GHz, Mesh

Proizvođač:
Cudy (cudy.com)

Kontakt:
List Computers (list.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama