TEST DRIVE
Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC 8G, Asus Dual RTX 4060-O8G, MSI GeForce RTX 4060 Gaming X 8G, Inno3D RTX 4060 Twin X2 8GB
Čet’ri konja mršava
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. septembar 2023.

Nakon modela RTX 4060 Ti, kojim smo se pozabavili u julskom izdanju (i.sk.rs/32393), red je došao i na trenutno najslabiji izdanak aktuelne generacija grafičkih kartica GeForce, model istovetne brojčane oznake, ali bez sufiksa „Ti”. RTX 4060 pripada donjem segmentu tržišta, odnosno, nižoj srednjoj klasi, koju mnogi smatraju minimumom za koji se može reći da pripada hardveru namenjenom uživanju u savremenim video-igrama. Dakle, reč je o modelu koji je prvenstveno namenjen igranju u rezoluciji 1080p, uz pristojne performanse i par detalja koji ga čine interesantnim. Testirali smo čak četiri modela, koja su pokazala gotovo sasvim identične performanse, ali koja se razlikuju u samoj konstrukciji, pa samim tim i ceni. Više reči o svakom od njih biće nakon dela koji sledi, a koji se odnosi na samu arhitekturu čipa AD107.

RTX 4060 jeste brža kartica od RTX 3060, ali ne i od RTX 3060 Ti, a trebalo bi da bude...

Nvidia AD107

Ovaj čip je srce i duša svake kartice sa oznakom RTX 4060. Sastoji se od tri klastera za grafičku obradu (GPC), od kojih svaki sadrži osam streaming procesora (SM) i po četiri teksturna klastera. U zbiru, ovaj čip čine 3072 CUDA jezgra, 24 ray-tracing (RT) jezgra, kao i 96 Tensor jezgara i isto toliko teksturnih jedinica, dok je broj rasterskih jedinica sveden na 48. Sve navedeno izvedeno je uz pomoć 18,9 miliona tranzistora, koji su smešteni u čip površine 159 kvadratnih milimetara. Sve to je prilično skromno za današnje standarde.

U odnosu na svog jačeg rođaka sa sufiksom Ti, a sa kojim deli brojčanu oznaku, specifikacije čipa su za nekih tridesetak procenata slabije, dok je memorijski podsistem gotovo identičan, uz nešto niži radni takt samih memorijskih čipova. Tako, RTX 4060 koristi četiri 32-bitna memorijska kontrolera, što u zbiru čini memorijsku magistralu ukupne širine od svega 128 bita. Nvidia je svesna toga da je propusna moć ovakve magistrale poprilično ograničena za današnje standarde, te da to može da bude veliki kamen spoticanja, što je donekle kompenzovala popriličnim kapacitetom (u odnosu na dosadašnje modele) L2 keš memorije od 24 megabajta. Ipak, kapacitet VRAM-a je ono što će svakako biti boljka ovog modela u budućnosti, jer je u nekim igrama već na granici minimuma, čak i u rezoluciji 1080p. Čak je i model prethodne generacije, RTX 3060, bio opremljen sa 12 gigabajta memorije, pa iako je RTX 4060 brži od njega, ne mora da znači da će bolje „ostariti”, kad mu dostupna memorija ostane ispod minimuma u nekim budućim igrama. Ipak, za sada je to prihvatljivo rešenje, a kako se RTX 4060 pokazao u praksi, videćemo malo kasnije, nakon što se osvrnemo na konkretne modele kojima smo se pozabavili.

Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC 8G

Opis konkretnih modela počinjemo sa Gigabyteovom karticom, koja vizuelno deluje najimpresivnije. Kartica je pozamašnih dimenzija za ovu klasu, a za šta je najviše zaslužan dobro poznati Windforce kuler, koji se koristi i na jačim modelima, a koji svojom dužinom gotovo da duplira ukupnu dužinu kartice, jer je sama štampana ploča prilično kratka. Kuler se sastoji od dve toplotne cevi koje su u direktnom kontaktu sa grafičkim procesorom, kao i od mnoštva aluminijumskih rebara, a u odvođenju toplote sa njih pomažu i tri ventilatora prečnika 80 milimetara, od kojih se središnji, standardno, vrti u suprotnom smeru.

Od „dodatne opreme”, kartica raspolaže prekidačem za izbor profila BIOS-a, uz pomoć kog je moguće aktivirati režim Silent ili OC, u skladu sa ličnim prohtevima. Razlika između njih je, standardno, u radnom profilu brzine ventilatora, a od čije brzine će zavisiti i radna temperatura, odnosno, boostovanje radnog takta grafičkog procesora. U praksi, jedina razlika se svodi na buku koju generišu ventilatori, a koja je čak i u agresivnijem režimu sasvim prihvatljiva i kartica se može okarakterisati kao tiha.

Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC 8G

Podrška za raznorazne svetlosne efekte nije izostala, ali je vrlo svedena i ograničena na natpis „Gigabyte”. Osvetljenje je kompatibilno sa Gigabyteovim sistemom RGB Fusion, tako da su podržani svi efekti kao i kod ostalih kompatibilnih uređaja, samo što je sve svedeno na svetleći logotip.

Naponska sekcija je skromna i sastoji se od četiri faze koje napajaju GPU i jedne koja se stara za napajanje memorijskih čipova. Ipak, ovo je sasvim dovoljno za karticu čija deklarisana potrošnja tek što prelazi 100 vati. Gigabyte je odlučio da zadrži standardni „osmopinac” za napajanje kartice, mada bi i „šestopinac” bio sasvim dovoljan. Radne temperature ne prelaze šezdesetak stepeni u OC režimu, dok su u Silentu nešto više, ali tek za koji stepen, što je sasvim prihvatljivo, imajući u vidu da smo karticu testirali tokom toplih letnjih dana.

Na funkcionisanje nemamo nikakvih primedbi, jer je Gigabyte odlično obavio svoj deo posla, ali je cena već nešto što znatno narušava ukupan utisak. No, o tome više u zaključku, a sad da nastavimo sa prikazom testiranih modela.

Asus Dual RTX 4060-O8G

Asusov model, na prvi pogled, deluje nešto skromnije, a, pre svega, tom utisku doprinosi konstrukcija kulera sa „samo” dva ventilatora. Ipak, izgled ume da prevari, što se i ovoga puta pokazalo u praksi. Uprkos tome što ima jedan ventilator manje u odnosu na Gigabyteov model, ovaj Asus postiže i za stepen-dva niže radne temperature. Doduše, i maksimalni radni takt mu je nešto niži (za sasvim beznačajnih 15 megaherca), ali zato njegov hladnjak ima i jednu toplotnu cev više, a pritom je i nešto širi, pa zauzima dva i po slota u kućištu.

Asus Dual RTX 4060-O8G

Naponska sekcija izvedena je po istoj, 4+1 formuli, a kartica se strujom napaja uz pomoć jednog osmopinskog naponskog konektora. I ovde je prisutan fizički prekidač za izbor profila BIOS-a, s tim što su ventilatori, ipak, za nijansu bučniji u OC režimu, mada i dalje prilično tihi.

Asus se kod ovog modela uopšte nije bavio LED osvetljenjem, tako da je ono u potpunosti izostalo, što zdušno pozdravljamo. Takođe, video-konektori su izvedeni u konfiguraciji 3+1 (DP+HDMI), što nekome možda bude podatak od značaja.

MSI GeForce RTX 4060
Gaming X 8G

Treći model na testu proizveo je MSI. Dobro poznata estetika sa stilizovanom grafikom zmaja nesumnjivo ukazuje na to da iza svega stoji upravo MSI. Dimenzije kartice su takve da ona deluje „fit” i zauzima samo dva slota u kućištu, ali je zato nešto viša po dimenzijama u odnosu na ostale, što može da bude problem prilikom instalacije u uža ili kućišta kod kojih su ugrađeni bočni ventilatori. Konstrukcija dobro poznatog Twin Frozr kulera je takva da tri toplotne cevi odvode toplotu sa GPU i ostalih elektronskih komponenata, kojih uopšte nema mnogo, pa štampana ploča deluje prilično praznjikavo, a što kuleru olakšava posao. Toplotu sa tela hladnjaka dalje odvode dva ventilatora, prečnika 100 milimetara, koja fantastično obavljaju svoj zadatak, jer im brzina retko kada pređe 1200 obrtaja u minutu, dok je temperatura grafičkog čipa tik iznad 60 stepeni, što je najbolji rezultat koji smo videli tokom testa i po pitanju buke i po pitanju radne temperature. Takođe, ovaj model postiže i najviši radni takt, ali to su akademske razlike i nismo primetili nikakav uticaj na performanse.

Naponska sekcija je, kao i kod dva gorepomenuta modela, izvedena u istom 4+1 maniru, a i napajanje je izvedeno identično, uz pomoć jednog osmopinskog naponskog konektora. MSI se, takođe, odlučio za 3+1 (DP+HDMI) konfiguraciju video-konektora, a kartica je ostala uskraćena za dvostruke profile BIOS-a i LED osvetljenje, što ionako predstavlja suvišne detalje koji samo nepovoljno utiču na cenu.

Inno3D RTX 4060 Twin X2 8GB

MSI GeForce RTX 4060 Gaming X 8G

Poslednji model kojim smo se ovom prilikom pozabavili je Twin X2. Inno3D je oduvek bio poznat po proizvodima koji su jeftiniji u odnosu na konkurenciju, a tom poslovnom praksom se vodi i dan-danas. Kartica već na prvi pogled deluje skromnije u odnosu na ostale modele. Završna obrada je malo manje sofisticirana, plastika je nešto slabijeg kvaliteta, kuler je rudimentaran, sa samo jednom toplotnom cevi i dva ventilatora klasične konstrukcije. Ni naponska sekcija ne odudara od ostatka kartice, izvedena je u istoj 4+1 konfiguraciji, ali uz komponente nešto skromnijih karakteristika. Napajanje je i ovde izvedeno uz pomoć jednog osmopinskog naponskog konektora.

Naravno, određeni kompromisi su neophodni ako je već cena u prvom planu, tako da je na kvalitetu ugrađenih komponenata moralo malo da se „zakine”, ali je on svakako na zadovoljavajućem nivou... osim ako ne planirate da karticu koristite za „kopanje” kripto valuta, pošto na samoj ambalaži stoji veliko upozorenje na kome piše da ona nije predviđena za tu vrstu aktivnosti i da garancija neće biti uvažena u slučaju da se korisnik ogluši o navedeno.

Mimo toga, jedino po čemu se može primetiti da ovo, ipak, nije premium proizvod su radne temperature, jer grafički procesor, uglavnom, dostiže 70 stepeni, što je sasvim prihvatljivo, dok ventilatori nisu naročito tihi, ali ni dovoljno bučni da bi to predstavljalo problem.

A, sada da se konačno osvrnemo na utiske u radu i performanse.

Žurka u nižem segmentu

Inno3D RTX 4060 Twin X2 8GB

Žurka? Da, RTX 4060 je svakako sposoban da pruži dobru zabavu svim igračima koji nisu preterano zahtevni po pitanju vizuelnih detalja. Konkretno, 60+ frejmova u sekundi pri najvišim podešavanjima je zagarantovano u gotovo svakoj igri, barem među trenutno dostupnim. Ipak, pomenuto ograničenje po pitanju raspoložive memorije ostaje da visi nad glavom budućim vlasnicima.

Takođe, međugeneracijski skok sasvim je neimpresivan, jer RTX 4060 jeste brža kartica od RTX 3060, ali ne i od RTX 3060 Ti, a trebalo bi da bude. Ono što donekle vadi stvar je podrška za DLSS 3, koji umnogome može da doprinese performansama, ali samo u igrama koje ga podržavaju, a što je uvek klizav teren kada se razmišlja o dugovečnosti efektivnog radnog veka neke grafike.

Na sve navedeno mogli bismo nekako da zažmurimo da RTX 4060 košta nekih dvestotinak evra. Ipak, Nvidia smatra da je 300 adekvatnija cifra, a domaći uvoznici da nije fer da samo Nvidia ubira ekstraprofit, pa se i oni na tu cifru „ugrađuju” za bar još stotinak evra. Da, RTX 4060, u bilo kojoj varijanti, na domaćem tržištu teško da može da se nađe za manje od 400 evra, a ima i primera gde košta znatno više. Ako nas pitate, čista je ludost dati te pare za karticu ovakvih karakteristika.

GALERIJA

Unigine Heaven, 1080p

Ultra, AA off, Tessel. Extreme [score]

1272

Ultra, AA off, Tesselation Extr. [FPS]

51

Unigine Valley, 1080p

Ultra, AA off [score]

2550

Ultra, AA off [FPS]

61

Unigine Superposition, DX Mode

1080p High [score]

13597

1080p High [FPS]

102

1080p Extreme [score]

5957

1080p Extreme [FPS]

45

4K Optimized [score]

7784

4K Optimized [FPS]

58

8K Optimized [score]

3062

8K Optimized [FPS]

23

3DMark Time Spy Extreme

Graphics [score]

5172

Graphics 1 [FPS]

32

Graphics 2 [FPS]

28

3DMark Fire Strike Ultra

Graphics [score]

5942

Graphics 1 [FPS]

30

Graphics 2 [FPS]

21

3DMark Port Royal

Graphics [score]

6010

Graphics [FPS]

28

EZ Bench, 1080p [score . FPS]

GPU Particle

5744 - 51

Photogrammetry

8016 - 47

Igre, 1080p [99% FPS]

Warhammer 40K: Dawn of War III (Ultra)

163

Far Cry 6 (Ultra, HD Textures Pack)

103

Horizon Zero Dawn (Ultimate quality)

119

Metro Exodus (Ultra)

78

Metro Exodus (RTX)

74

Metro Exodus Enhanced Edition (Ultra)

62

Nvidia GeForce RTX 4060 (AD107)

GPU: AD107, 3072 CUDA, 96 Tensor i 24 RT jezgara, 96 teksturnih i 48 ROP jedinica

Memorija: 8 GB GDDR6, radni takt 17 GHz, magistrala 128 bita

Ostalo: 5 nm, TDP 115 W

Gigabyte GeForce RTX 4060
Gaming OC 8G

Radni takt: 2550 MHz

Video-konektori: 2 × DisplayPort 1.4a, 2 × HDMI 2.1a

Dimenzije i masa: 281 × 114 × 40 mm, 650 g, 2-slot

Ostalo: 1 × 8-pin konektor za napajanje, podrška za 4 monitora, prekidač za izbor profila BIOS-a, RGB Fusion LED osvetljenje

Proizvođač: Gigabyte (gigabyte.com)

Asus Dual RTX 4060-O8G

Radni takt: 2535 MHz

Video-konektori: 3 × DisplayPort 1.4a, 1 × HDMI 2.1a

Dimenzije i masa: 227 × 123 × 50 mm, 630 g, 2,5-slot

Ostalo: 1 × 8-pin konektor za napajanje, podrška za 4 monitora, prekidač za izbor profila BIOS-a

Proizvođač: Asus (asus.com)

MSI GeForce RTX 4060 Gaming X 8G

Radni takt: 2595 MHz

Video-konektori: 3 × DisplayPort 1.4a, 1 × HDMI 2.1a

Dimenzije i masa: 247 × 130 × 41 mm, 587 g, 2-slot

Ostalo: 1 × 8-pin konektor za napajanje, podrška za 4 monitora

Proizvođač: MSI (msi.com) • Kontakt: List Computers (list.rs)

Inno3D RTX 4060 Twin X2 8GB

Radni takt: 2460 MHz

Video-konektori: 3 × DisplayPort 1.4a, 1 × HDMI 2.1a

Dimenzije: 250 × 118 × 42 mm, 2-slot

Ostalo: 1 × 8-pin konektor za napajanje, podrška za 4 monitora,

Proizvođač: Inno3D (www.inno3d.com) • Uvoznik: Asbis (asbis.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama