TEST DRIVE
Sapphire Radeon R9 285 ITX Compact
Atomski mrav
Nebojša TODOROVIĆ
1. oktobar 2014.

Kako bi dopunio svoju već prilično jaku ponudu AMD je uveo novi GPU sa kodnim imenom Tonga. Neko ko daje nazive AMD-ovim GPU-ima je očigledno fasciniran ostrvima, jer i ovaj čip dobija ime po Polinezijskom arhipelagu i državi. Bilo kako bilo, ovaj čip donosi Hawaii tehnologije koje su nedostajale kod Tahitija i Radeona R9 280(X). To su TrueAudio, Freesync, CrossFire bez konektora itd. Izrađen je u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, tako da je pomak kod obe kompanije najverovatnije pomeren za narednu godinu. Tonga je nešto kompleksnije parče silicijuma od Tahitija, ali svi dodatni tranzistori odlaze na nove tehnologije, barem to pretpostavljamo, s obzirom da je reč o hardverski slabijem procesoru. Tonga raspolaže sa 1792 Stream procesora, 112 teksturnih i 32 ROP jedinice, što je slabije od Tahiti čipa. Doduše, to se kompenzuje kroz činjenicu da se novi GPU bazira na nešto efikasnijoj GCN 2.0 arhitekturi, ali to nije dovoljno da nadoknadi 256 SP-a i 16 teksturnih jedinica. Dobra vest je da Tonga ima bolju geometrijsku sekciju sa unapređenim teselatorom, što će u određenim naslovima biti veoma bitno. Zahvaljujući novom sistemu kolorne kompresije koji je sličan onome kod novih GeForce karti, uz užu magistralu, Radeon R9 285 ostvaruje za oko četvrtinu bolji memorijski protok od starih 256-bitnih modela. Kompresovanjem kolornih podataka se smanjuje „saobraćaj” na memorijskoj magistrali i ostavlja prostora za druge podatke.

Sapphire Radeon R9 285 ITX Compact je prvi model koji je do nas stigao, što i ne čudi kada znamo da je Sapphire premium partner kompanije AMD. Sufiks ITX Compact čini ovu kartu daleko zanimljivijom nego da nam je stigao neki klasičan primerak na test. Razlog za to se krije u činjenici da je reč o fizički maloj grafičkoj karti koja je namenjena svima koji žele moćan HTPC, Steam „mašinu” ili neki sličan koncept. Kod nas to možda nije najaktuelnija tema, ali na stranom tržištu je pravljenje gejming konfiguracija za dnevnu sobu postalo vrlo popularno, posebno sada kada se konzole zasnivaju na PC hardveru. Sapphireovom kartom dominira veliki kuler sa ventilatorom prečnika 90 milimetara. Ima klasičan oblik, a zadatak mu je da hladi kompaktno napakovan rashladni profil od aluminijuma sa gusto naređanim rebrima. To ovu kartu čini iznenađujuće teškom, jer to njene dimenzije ne sugerišu. Naravno, tu su i četiri heatpipea koji prenose toplotu od izvora i raspoređuju je jednako celom površinom hladnjaka. Štampana ploča je izuzetno kvalitetna i kompleksna, što je bilo neophodno zbog smanjenih dimenzija. Treba pohvaliti Sapphire na uspešnom konceptu, jer smo sigurni da je bio veliki izazov „prepakovati” prilično ozbiljnu grafičku kartu iz velikog u ovako mali format. Na centralnom delu štampane ploče nalazi se Tonga GPU u svom punom izdanju, a oko njega je raspoređeno osam Elpidinih GDDR5 čipova koji formiraju 256-bitni interfejs i imaju ukupan kapacitet od 2 GB. Elpida čipovi nisu baš sjajan izbor po našem mišljenju i žao nam je što se Sapphire odlučio na njih, jer, iako su jeftiniji, nude znatno slabiji potencijal za overklokovanje. Kao i većina drugih Sapphire grafičkih karti i ova ima prekidač koji služi da pokrenete jedan ili drugi BIOS. Jedan od njih služi za UEFI mod, dok je drugi legacy i povećava kompatibilnost. Što se video izlaza tiče, R9 285 je opremljen sa dva mini DisplayPorta i po jednim HDMI i DVI priključkom u punoj veličini. Eyefinity tehnologija je sada fleksibilnija nego ranije, jer više nije potrebno imati jedan HDMI monitor kada ih imate tri u SLS konfiguraciji. Napajanje se obavlja putem jednog 8-pinskog PCI-e naponskog konektora. Frekvencija GPU-a je povećana u odnosu na referentne za svega 10 MHz, što znači da kod ovog mališana radi na 928 MHz. Takt na koji je podešena memorija iznosi efektivno 5500 MHz. Ukoliko ste entuzijasta, nema razloga da se nadate previše, jer je Elpida memorija ograničena. Stali smo već na 6060 MHz za memoriju. Slično smo prošli i sa GPU-om koji je ostao bez daha na 1095 MHz. U ovom pogledu Radeon R9 280X i HD 7970 i dalje imaju prednost, jer retko kada staju ispod 1150 MHz za GPU.

Dok je overklok pomalo slabija strana Radeona R9 285 ITX Compact, sve ostalo mu ide od ruke. Tokom rada kuler je lako održavao temperaturu GPU-a na 67 stepeni Celzijusove skale. Sve to je postizao uz minimalnu količinu proizvedene buke. U skladu sa tim, korisničko iskustvo je za svaku pohvalu. Performanse su slabije od Radeona R9 280X kako su pokazali rezultati, tako da je AMD malo podbacio na polju označavanja svojih grafičkih karti. Pretpostavljamo da je želeo da istakne kako je novi model moćniji u aspektu tehnologija, ali ipak smatramo da su rezultati u testovima ti koji nose veću težinu.

Kada se sve sumira, R9 285 nije preterano impresivna karta u globalu, ali kada shvatite da je Sapphire uspeo da je „kompresuje” do te mere da može komotno da stane i u ITX kućišta, respekt jednostavno mora da se javi. U tom smislu, Sapphire je odradio fantastičan posao i učinio ne preterano zanimljivu kartu neverovatno privlačnom za ciljnu grupu kojoj je neophodan „atomski mrav” poput ovog.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama