TEST DRIVE
Samsung Series 5 (NP530U4C-A02RS)
Po meri većine
Petar MARINKOVIĆ
1. decembar 2012.

Nakon spektakularnog, ali takođe i veoma skupog Samsungovog laptopa serije 9 (SK 8/2012), pred nama je još jedan ultrabook korejskog giganta. Reč je o pripadniku serije 5, koja predstavlja zlatnu sredinu i namenjena je korisnicima kojima je cena ipak jedan od bitnijih kriterijuma prilikom kupovine prenosnog računara.

Nama je u ruke dospeo modelprilično duge oznake NP530U4C-A02RS, gde se pomalo i naslućuje koja brojka i slovo odgovaraju kojoj karakteristici (serija, dijagonala ekrana, model namenjen srpskom tržištu i slično), ali se mi nećemo baviti nagađanjem, već ćemo laptop u nastavku teksta oslovljavati sa Series 5. Testirani primerak opremljen je dvojezgarnim procesorom Core i3-3217U, koji je više nego dovoljan za sve svakodnevne operacije. Verovatno će napredni korisnici odmahnuti rukom na pomen ovog sporijeg procesora i reći da bez minimum i5 nema „udobnog” rada, ali to naprosto nije tačno. U ponudi bi trebalo da bude i modela sa snažnijim procesorima, ali će i cena u tom slučaju znatno skočiti. Ostatak hardverske konfiguracije može se okarakterisati kao prosečan, da bi cena bila što niža. Seagateov disk od 500 GB i 5400 rpm ubrzan je korišćenjem 24 GB SSD diska za keširanje, što je u praksi donelo performanse ekvivalentne diskovima sa brzinom rotacije 7200 obrta u minutu. Kapacitet radne memorije je 4 GB (proširivo do 8, ali samo zamenom postojećeg modula jer postoji samo jedan slot), a mesta se našlo i za optički uređaj. Ekran dijagonale 14 inča i rezolucije 1366 x 768 piksela prosečnog je kvaliteta. Na prikaz boja i kontrast nemamo nekih većih zamerki, ali su nas razočarali uglovi gledanja, jer čak i pri blagom pomeranju prenosnika ulevo/udesno dolazi do „isprane” slike. Nalepnica Centrino zaslužena je prisustvom Intelovog wireless čipa. Laptop ima podršku i za WiDi standard za strimovanje videa na eksterne displeje, a pohvaljujemo i prisustvo dva USB 3.0 porta. Kvalitet ugrađenih zvučnika nije bogzna koliki i nimalo ne odskače od budžetskih laptopova, čime smo bili razočarani, naročito nakon veoma povoljnog utiska koji je na nas ostavio zvuk ultrabooka serije 9.

Series 5 je, bez ikakve sumnje, još jedan dopadljiv, ali i kvalitetno urađen ultrabook iz Samsungove „kuhinje”. Minimalistički pristup sa srebrnom bojom koja prekriva skoro ceo laptop (izuzetak je crna tastatura), bez sjajnih površina, jednostavan i nenametljiv, a opet veoma lep i elegantan. Čini nam se da je Samsung našao dobitnu formulu za izgled, a sličnog smo utiska i kada je reč o kvalitetu izrade. Kućište je izrađeno od aluminijuma i veoma kvalitetne plastike, te deluje poprilično čvrsto i dugovečno. Chicklet tastaturu odlikuje veoma plitak hod na koji ćete morati da se naviknete. Situaciju popravljaju dobro odmeren razmak između tastera, njihova veličina i prostrani ’Enter’. Tačped nam se veoma svideo, kako zbog preciznosti tako i zbog levog i desnog tastera, koji nisu ni previše meki niti kruti, već tačno onakvi kakve mi volimo. Podržani su su i multitač pokreti, mada je to, prema našem mišljenju, sekundarni feature. Primetili smo da se laptop se greje po sredini tastature ispod ekrana, ali je jasno da poneki kompromis ipak mora da se napravi. Takođe, iako ga Samsung deklariše kao ultrabook, pitanje je da li ovaj laptop to stvarno i jeste zbog težine od 1,8 kg i debljine skoro 21 mm, ali nećemo cepidlačiti.

Izgleda da vreme Windowsa 7 polako prolazi, jer je Series 5 još jedan prenosnik koji nam je u ruke stigao opremljen osmicom. Dodatnog softvera nema previše i jedina aplikacija vredna pomena jeste Office 2010 Starter. Norton alat za zaštitu sistema treba što pre zameniti nekim besplatnim rešenjem, a takođe treba pobrisati nepotrebne Samsungove uslužne programe i probne verzije raznih igara, te na taj način rasteretiti sistem.

Ciframa dobijenim u benčmark programima nismo se previše bavili, jer nam je odavno jasno da svaki ultrabook opremljen bilo kojim Intelovim procesorom više nego dovoljno ispunjava svakodnevne zahteve korisnika, kao što su surf, editovanje dokumenata ili multimedija. Autonomija testiranog primerka Series 5 nije loša. Štaviše, on može da izdrži više od četiri sata bez potrebe za utičnicom, što je pilično solidan rezultat.

Series 5 sigurno nije najbolji ultrabook koji smo testirali, ali je veoma blizu toga da bude među vodećima kada je reč o modelima kod kojih je cena bitna. Izgled i kvalitet izrade su glavni aduti ovog Samsunga, a na štetu mu može ići jedino neubedljiv ekran, koji vas neće osvojiti, ali ni preterano razočarati. Uz pravu cenu, ovaj ultrabook mogao bi da bude hit na domaćem tržištu, te treba pažljivo pratiti situaciju u sledećih nekoliko meseci i dobro razmisliti pre nego što se upustite u kupovinu, jer i konkurencija ima šta da ponudi u segmentu pristupačnih ultrabook računara.


Procesor:
Intel Core i3-3217U
Čipset:
Intel HM76
Memorija:
4 GB DDR3-12800
Hard disk:
Seagate 500 GB 5400 rpm 8 MB + SSD 24GB
Grafika:
Intel HD 4000
Optika:
TSSTcorp CDDVDW SU-208BB
Displej:
14”, 1366 x 768
Zvuk:
Realtek High Definition Audio
Ethernet:
Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth:
Intel Centrino Advanced-N 6235 (802.11b/g/n) / ima (4.0)
Konektori (položaj):
2 x USB 3.0, HDMI, VGA, SPK/MIC (levo), USB 2.0 (desno)
Dimenzije/masa:
333 x 230 x 21 mm / 1,8 kg
Baterija:
6-cell
Software:
Microsoft Windows 8, Microsoft Office Starter 2010, Norton Internet Security, CyberLink PowerDVD 10, Samsung uslužni programi
Dodatno:
1,3 MPx web kamera, 2 u 1 čitač kartica (SD/MMC)
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Samsung Srbija
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama