TEST DRIVE
MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition, VisionTek Radeon HD 7750 i 7770
Mnogo muzike za malo novca?
Nebojša TODOROVIĆ
1. decembar 2012.

Grafičke karte sa cenom u rasponu od 80 do 120 evra po pravilu su vrlo isplative, jer se proizvođači tradicionalno trude da ponude što više za razumnu sumu novca. Osim toga, nepisano je pravilo da u ovoj kategoriji završe modeli koji su prilikom predstavljanja koštali 20 do 50 procenata više i tu se zadrže dosta dugo. Sa cenom koja se uklapa u pomenute okvire, mnoge „legende” završile su svoju karijeru. Setimo se samo Radeona HD 5770, GeForcea 9600 GT i drugih „best buy” modela. Sada se na njihovom mestu nalaze Radeoni HD 7770, HD 7750 i novajlija iz nVidije koji nosi oznaku GeForce GTX 650 Ti. Mi smo ovom prilikom odabrali tri zanimljiva modela koja potpisuju kompanije VisionTek i MSI.

MSI je tržištu ponudio Power Edition verziju kartice GeForce GTX 650 Ti. Modeli Power Edition, popularno PE, predstavljaju napredne verzije koje imaju drastično više dodataka i mogućnosti od referentnih verzija. MSI je ovu verziju GeForce GTX 650 Ti učinio vizuelno veoma atraktivnom. Karticom dominira veliki kuler kružnog oblika. U pitanju je druga generacija hlađenja Cyclone, koje je postalo prepoznatljivo upravo po svom obliku, ali i odličnim performansama. Cyclone II namenjen je hlađenju čipova koji nemaju visok TDP i zbog toga se najčešće ne može videti na nekoj high-end kartici. Zbog toga je uvek padao u senku kulera TwinFrozr, ali je ipak daleko bolje rešenje od referentnih rashladnih sistema. Cyclone II karakteriše jedan ventilator velikog prečnika - 90 mm. Specifična obrada na krajevima peraja smanjuje količinu akumulirane prašine i unapređuje njegove akustične performanse. Takođe, zbog implementacije DRT-a (Dust Removal Technology) kod ove kartice prvih 30 sekundi ventilator se rotira u suprotnom smeru od kazaljke na satu. Na taj način se prašina sa kulera „strese” nakon svakog paljenja računara. Rashladni profil izrađen je od aluminijuma i kroz njegova gusto raspoređena rebra prolaze dva niklovana heatpipea. Dopada nam se to što PCB ima velike dimenzije, za razliku od mnogih proizvođača koji su svoje modele skratili. Sem toga, štampana ploča otkriva implementaciju veoma kvalitetnih komponenata. Zavojnice podležu standardu Military Class III, što znači da imaju feritno jezgro, a i ostatak naponske jedinice prosto briljira. Filtriranje napona prema grafičkom čipu u čak četiri faze predstavlja fantastičnu vest za entuzijaste, pogotovu kada se uzme u obzir kvalitetno hlađenje. Dodatnu prednost predstavlja mogućnost softverske regulacije napona na tri tačke (GPU, memorija, Aux), čime se sposobnosti za overklok podižu na potpuno nov nivo. Kao i uvek, sve zavisi od kvaliteta primerka koji vam se zalomi, ali uz kvalitetne komponente eliminiše se bilo kakvo „usko grlo”. Što se tiče fabričkih frekvencija, one su povećane u odnosu na vrednosti koje je nVidia preporučila. Nije nas mnogo iznenadilo to što je MSI svoj proizvod ponudio kao fabrički overklokovan. Ugrađeni GK106 podešen je na 993 MHz, a uz malo truda mi smo uspeli da dostignemo takt 1130 MHz, za šta je bilo potrebno povećanje napona za 40 mV. MSI se odlučio na ugradnju Hynix memorijskih čipova GDDR5 tipa. Njihov ukupni kapacitet iznosi 1 GB, a komunikaciju sa GPU-om obavljaju putem 128-bitnog interfejsa. Proizvođač je zadržao referentnu frekvenciju od efektivnih 5400 MHz, što je čest izbor u poslednje vreme. U pogledu video izlaza, korisniku su na raspolaganju dva DVI i jedan mini-HDMI konektor, a da biste obezbedili napajanje morate imati jedan slobodan 6-pinski molex priključak na napajanju.

Pored odličnog MSI-ja, na testu su nam se našla i dva modela iz kompanije VisionTek. Prvi je Radeon HD 7750, koji predstavlja vrlo povoljnu grafičku kartu poslednje generacije. Radeon HD 7750 je jeftinija alternativa za popularni HD 7770 i sa njim deli mnogo toga. Tu je, pre svega, grafički procesor Cape Verde, koji je za nijansu oslabljen i kao takav poseduje 512 stream procesora. To za sobom povlači i 32 teksturne jedinice umesto 40 u odnosu na punokrvnu verziju. Ovaj GPU prati identični memorijski podsistem, koji podrazumeva GDDR5 memoriju u 128-bitnoj formaciji (četiri čipa). VisionTek nije mnogo odmakao od referentnog dizajna, ali, realno gledano, nije ni morao. Prosto, kod Radeona HD 7750 neophodni su kompromisi kako bi se cena smanjila u što većoj meri. Stoga kuler predstavlja modifikovano referentno rešenje prilagođeno bojama kompanije VisionTek. To znači da crvena boja dominira, što je zgodno jer generalno odgovara imidžu Radeona. Kuler je veoma jednostavan zbog toga što koristi tanko aluminijumsko telo i mali ventilator turbinskog tipa. Zahvaljujući tome, ova kartica ne zauzima susedni slot na matičnoj ploči, što će neki korisnici umeti da cene. S druge strane, ovaj kuler je bučniji nego što bismo želeli, a razlog za to je minijaturni ventilator koji pri opterećenju zaista ume da „zapara” vazduh. Na svu sreću, to se retko dešava zbog malih termalnih zahteva čipa Cape Verde, koji se ozbiljnije zagreje samo tokom dugih igračkih sesija. Kad smo već kod potrošnje, treba pomenuti to da ovaj model ne zahteva dodano napajanje i da mu je maksimalnih 75 W iz PCI-Express slota više nego dovoljno. U pogledu memorije, VisionTekov HD 7750 optimalno je opremljen GDDR5 čipovima ukupnog kapaciteta 1 GB. S obzirom na AMD-ovu prilično nepreciznu specifikaciju, 2 GB memorije bi bilo neiskoristivo, a upotreba GDDR3 memorije umanjila bi performanse u velikoj meri, pa je jasno što ovaj izbor navodimo kao optimalan. Frekvencije na kojima ova grafička karta radi iznose 800 MHz za grafički čip i efektivnih 4400 MHz za memoriju. Za vezu s monitorima obezbeđena su tri izlaza, koja često vidimo u ovoj konfiguraciji. Konkretno, to su po jedan HDMI, VGA i DVI priključak, što će zadovoljiti potrebe većine korisnika.

Kao i u slučaju prethodno opisane karte, VisionTek je krenuo linijom manjeg otpora prilikom dizajniranja Radeona HD 7770. Kao osnova je uzet referentni AMD-ov dizajn, koji je uz minimalne izmene prilagođen imidžu proizvođača. Kuler je zapravo identičan onom koji smo prvi put videli na kartama koje je isporučio AMD. To podrazumeva dvoslotno hlađenje, koje prekriva poveći plastični oklop. Umesto sjajne crno-crvene plastike, površina je prekrivena crvenim materijalom koji podseća na gumu. To čini da karta bude prilično prijatna na dodir, ali smo pomalo zabrinuti oko toga da li ovakva površina u velikoj meri skuplja prašinu. Ventilator je klasičnog oblika, a prečnik mu je oko 70 milimetara. Zbog toga je prilično tih tokom eksploatacije grafičke kartice. Rashladno telo je izrađeno od aluminijuma, a završna obrada mu nije impresivna, što, na svu sreću, nema mnogo efekta na performanse kulera. Hlađenje nema nikakve posebne karakteristike poput tehnologije heatpipe ili bakarnih delova. To je moguće zahvaljujući čipu Cape Verde izrađenom 28-nanometarskom fotolitografijom, jer napredni proizvodni proces rezultuje niskom potrošnjom i kontrolisanim stepenom zagrevanja. Treba pomenuti to da je Cape Verde na ovoj karti prisutan u svom punokrvnom izdanju. To znači da su sve jedinice aktivne, a kao rezultat toga ovaj čip ima 640 stream procesora. Broj teksturnih jedinica iznosi 40, a ROP-ova 16, što je standardno za GPU ove kategorije. Frekvencije, kao i sam dizajn, prate specifikacije koje je propisao AMD. To znači da je GPU podešen na takt od 1000 MHz, dok memorijski čipovi „kucaju” na efektivnih 4500 MHz. Količina memorije je standardna i iznosi 1 GB, a kao što možete videti po učestanosti na kojoj rade, u pitanju su GDDR5 čipovi. Kako je Radeon HD 7770 nešto zahtevniji u pogledu potrošnje, dodatni naponski konektor sa šest pinova bio je neophodan i pored činjenice da potrošnja ne prelazi u velikoj meri deklarisane mogućnosti PCI-Express slota. Za razliku od modela HD 7750, VisionTek je za skuplji model obezbedio veće video mogućnosti. Osim DVI i HDMI priključka, tu su i dva mini DisplayPorta, zbog kojih ova karica može komotno da koristi pun potencijal tehnologije Eyefinity 2.0.

Sudeći samo po rezultatima, MSI GeForce GTX 650 Ti ima najviše da ponudi. To je suštinski tačno i može se reći da naši grafikoni u tom smislu jasno rangiraju ove tri karte. Cena je takva da su u ovom domenu Radeon HD 7770 i GeForce GTX 650 Ti praktično izjednačeni. Zbog toga u pogledu odnosa cene i performansi kruna prelazi na novi proizvod iz nVidije. Dopada nam se to što je MSI-jev kuler Cyclone učinio kartu dodatno zanimljivom. Uz činjenicu da joj temperatura ne prelazi 46 stepeni Celzijusove skale pri standardnim frekvencijama, kao i mogućnost promene napona, MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition predstavlja najbolji izbor u klasi do 120 evra, bez bilo kakve rasprave. Za one koji nisu toliko „površni”, Radeon HD 7770 ima da ponudi neke stvari. GeForce GTX 650 Ti, bez obzira na proizvođača, nema nikakve SLI mogućnosti, dok je Radeon HD 7770 sposoban za CrossFireX. Osim mogućnosti dodavanja druge grafike radi povećanja performansi, tu je i tehnologija Eyefinity 2.0, kao i veći broj video izlaza. Šta bismo mi odabrali? Verovatno GTX 650 Ti iz MSI-ja, jer je zaista sjajan, ali za one koji imaju malo specifičnije potrebe izbor je takođe jasan.


MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition
Osnovno:
993 MHz GPU, 5400 MHz memorija, 768 Stream procesora, potrošnja 120 W
Ostalo:
64 teksturnih jedinica, 16 ROP-ova, OpenGL 4.2, DirectX 11, OpenCL 1.2, DVI-I, DVI-D, miniHDMI
Proizvođač:
MSI
Kontakt:
MSI Srbija
VisionTek Radeon HD 7750
Osnovno:
800 MHz GPU, 4500 MHz memorija, 512 Stream procesora, potrošnja 55 W
Ostalo:
32 teksturnih jedinica, 16 ROP-ova, OpenGL 4.2, DirectX 11, OpenCL 1.2, DVI-D, D-SUB, HDMI
VisionTek Radeon HD 7770
Osnovno:
1000 MHz GPU, 4500 MHz memorija, 640 Stream procesora, potrošnja 80 W
Ostalo:
40 teksturnih jedinica, 16 ROP-ova, OpenGL 4.2, DirectX 11, OpenCL 1.2, DVI-D, 2 x mini DisplayPort, HDMI
Proizvođač:
VisionTek
Kontakt:
Sampro

PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama