TEST JOY<>
122018<><>

HyperX Pulsfire Core, FPS Pro i Surge

Modulacija pulsne vatre

Sada već etablirana marka igračkih periferija, Kingstonova produženica HyperX širi ponudu proizvoda. Krajem 2017. godine testirali smo njihov igrački miš Pulsfire FPS, a on se pokazao kao veoma dobro no-nonsense oruđe za onlajn makljažu. Proizvođač je u međuvremenu zamenio ovaj model sa paletom od tri Pulsfire proizvoda i ovoga puta smo na testu imali sva tri modela koji dele ovaj deo oznake.

 
Segmentacija ponude prisutna je i kod HyperX-a. Pulsfire Core, u skladu sa nazivom, predstavlja osnovni model i, opet slično drugim proizvođačima, u pitanju je miš nešto manjih dimenzija i mase. Oblik je simetričan, mada dva dodatna tastera naležu samo ispod palca desne šake. Plastika upotrebljena za izradu nije ekstravagantna, ali jeste kvalitetna i dobro obrađena sa blagim hrapavim zazorima sa strane za sigurnije držanje. Kombinacija sjajne mat plastike i upijača otisaka prstiju (gumirana plastika) čine još jedan poznat i oproban recept. Ovaj mali miš kliže na velikim stopama bez ikakvih problema i reaguje na minimalne pokrete.

Proizvođač je izabrao optički senzor Pixart 3327, maksimalne rezolucije 6400 tačaka po inču. Senzor nije najbolji među najboljima, ali ga „viđeniji” proizvođači često koriste za jeftinije modele. Pri korišćenju se miš pokazao sasvim preciznim i odzivnim, sa minimalnom visinom na kojoj senzor prestaje da prati podlogu. Tasteri nisu identifikovani, ali proizvođač navodi 20 miliona klikova za osnovne tastere, koji imaju jasan klik sa konstantnim otporom. Ni ostali tasteri nisu loši, ali su, očekivano, slabijeg kvaliteta. Skrol je nešto manji, ali čvrst, precizan, sa jasnim hodom i obložen gumom sa žljebovima pa nikada nećete imati problem sa „bežanjem”.

Softver pod nazivom HyperX NGenuity je, u skladu sa vremenom, zajednički za sve periferije ovog proizvođača, a podešavanja za testirane miševe razlikuju se samo u sekciji za podešavanje rezolucije senzora u skladu sa ugrađenom optikom. Na raspolaganju su jasno označeni prozori za podešavanje rezolucije, snimanje makroa i podešavanje osvetljenja. Moguće je podešavanje od jedne do pet vrednosti rezolucije (bilo koje vrednosti u rasponu od 100 tačaka po inču do maksimalne rezolucije, deljiva sa 50). Dakle, pokriveni su i oni koji veruju u samo jednu vrednost, oni koji vole da menjaju između visoke i niske i oni koji vole da vršljaju kroz vrednosti. Svakoj vrednosti može da se doda i boja, nezavisno od svetlosnih efekata. Kome nije dovoljno, rezolucija se ispisuje i u overlayu, ako je drajver aktivan.

Mogućnosti za podešavanje osvetljenja neće oduševiti ljubitelje vašarskog šarenila. Na raspolaganju su hiljade nijansi, ali bez nezavisnih sekcija skrola i logoa proizvođača i sa samo tri moguća efekta: ciklično menjanje boja, „disanje” i reakcija na pritisak.

Podešavanje tastera podrazumeva sve uobičajene opcije: bilo koji taster sa tastature, softverske, multimedijalne i Windows skraćenice, promena rezolucija i snimanje makroa. Interesantno je odsustvo opcija za odziv i akceleraciju, ali se nama lično dopada. Ako je miš dobro podešen, a jeste, nemate mogućnost da nešto upropastite.

Pulsfire FPS Pro predstavlja nadgradnju modela koji smo testirali u oktobarskom broju 2017. godine. Malčice ćemo da se ponavljamo. Miš po obliku prati nepisana pravila uspostavljana generacijama igračkih miševa. Ergonomski oblik prilagođen je desnoj šaci i ne tera vas da miš držite samo na jedan način. Izdignuto telo savršeno leži u šaci, a ističe ga vrhunski kvalitet i završna obrada materijala. Trenutno najbolji senzor koji može da se nađe na tržištu pozicioniran je u centru miša. Velike stope omogućavaju lako pokretanje. Osvetljenje je odmereno, a softver dobro osmišljen. I na kraju, dugačak kabl zaštićen je tkaninom i ne zapinje o okolinu.

Miš je pretrpeo minimalne promene u izgledu. Mat gun metal finiš umesto uniformne crne izdvaja ovaj model iz konkurencije, bez posezanja za šarenišom i sličnim tričarijama. Možda najbitniju izmenu predstavlja Pixart 3389 optički senzor maksimalnih i nepotrebnih 16000 tačaka po inču, ali, hej, to je više od 12000. Koliko je ovo apsurdno govori i to da po je defaultu maksimalna zadata vrednost 3200 tpi, koliko je „dobacivao” i stari PWM 3310. Tasteri su, čini nam se, isti kao na prethodno opisanom modelu, jer je jedini dostupan podatak predviđena „izdržljivost” od 20 miliona klikova. Upoređivanjem sa prethodnim FPS modelom, verujemo da je proizvođač i ovih tastera Omron, ali pošto Surge, o kome ćete čitati na kraju ovog testa, ima tastere koji mogu da izdrže batinanje od 50 miliona klikova, proizvođač želi da istakne razliku preskačući „pedigre” u specifikacijama.

Kingston Pulsfire FPS Pro je definitivno jedan od najboljih i najkompletnijih miševa koje smo probali. Brz je i precizan, sa minimalnim odstojanjem na kojem senzor prestaje da prati podlogu, kvalitetnom izradom i sasvim dovoljno opcija i za one koji žele nešto više.

Ukoliko vas nedostatak naprednih opcija za osvetljenje vređa i spremali ste se da okrenete leđa brendu HyperX jer nije u toku sa vremenom, sačekajte još malo. Pulsfire Surge kvalitetu i funkcionalnosti prethodno opisanih modela dodaje upravo naprednu mogućnosti šarenila.

Pulsfire Surge se i oblikom izdvaja od ostalih miševa iz ponude. Iako jeste simetričan, veći je, ali vitkiji i nekako aerodinamičniji u odnosu na Core. Masa je nešto veća, što nam se, priznajemo, dopada. Jednostavno, HyperX je znalački uspeo da učini da ovaj model deluje solidnije, skuplje i poželjnije. Proizvođač se i oko ovog modela potrudio tokom izbora materijala i njihove završne obrade, pa je čak otišao korak dalje. Pored očekivane gumirane gornje površine, na ovom mišu je finiš primenjen i na bočne strane. Čini se daleko izdržljivije i „tvrđe” jer ne ostavlja neprijatan utisak i ne upija znoj i otiske prstiju. Uz to čini da Surge izgleda elegantnije što je sasvim u skladu sa višim cenovnim rangom. Ove površine razdvajaju providne lajsne kroz koje probija pozadinsko osvetljenje. Osnovni tasteri ispod sebe kriju Omron prekidače sa planiranim životnim vekom od 50 miliona klikova. Razlika postoji i u osećaju. Ovi prekidači zahtevaju manju silu za aktivaciju, pa tako sa jedne strane reaguju brže, ali sa druge strane zahtevaju period navikavanja, jer može doći do slučajne aktivacije. Dodatni tasteri sa druge strane zahtevaju nesrazmerno veći pritisak, što ovaj model čini čudnim dok se ne naviknete. Skrol je identičan njegovoj sabraći: brz, precizan, predvidiv i udoban. I na ovom modelu je primenjen Pixart 3389, jer bolje trenutno ne postoji.

Kao što smo već pomenuli razlike u softveru ogledaju se u opcijama za naprednu kontrolu osvetljenja. Ono može da se podešava u četiri zone sa ukupno 32 pojedinačne nijanse. Leva i desna strana podržavaju do deset nijansi, gornja sedam, a zadnja pet. Osvetljenje može da bude statično ili da se kreće u smeru kazaljke na satu, obrnutom, gore-dole ili dole-gore. Za one kojima ovakvo ludilo nije potrebno, tu su jednostavnija podešavanja, istovetna prethodno opisanim modelima.

Zaključujemo da je HyperX uradio odličan posao tako što je sveo ponudu na samo tri, veoma dobro izrađena i kvalitetna modela, čime se izbegava zbunjivanje potencijalne publike, a gradi slika o marki kao kvalitetnoj. Cene takođe ne prelaze okvir proseka, kada se radi o poznatijim proizvođačima. Na našem tržištu Pulsfire Surge košta oko 75 evra, a FPS Pro 60. Nažalost, kako se to kod nas često dešava, iz nekog razloga Core trenutno košta isto kao i najskuplji model.

Danilo LUKINOVIĆ

 
 NA LICU MESTA
Beokon 2018

 TEST JOY
HyperX Pulsfire Core, FPS Pro i Surge
Šta mislite o ovom tekstu?
Redragon M908 Impact i M909 Emperor

 JA, IGRAČ
Zapakujte mi to i to, a može i ovo

HyperX Pulsfire Core
Senzor:
optički, maks. rezolucija 6200 tpi
Broj tastera:
7 + scroll
Ostalo:
velike stope, promena rezolucije u pet proizvoljnih koraka, promena funkcija tastera, snimanje i podešavanje makroa, maksimalna brzina 220 inč/s (inča u sekundi), maks. akceleracija 30G, dužina kabla 1,8 m, USB veza

HyperX Pulsfire FPS Pro
Senzor:
optički, maks. rezolucija 16000 tpi
Broj tastera:
6 + scroll
Ostalo:
velike stope, promena rezolucije u pet proizvoljnih koraka), promena funkcija tastera, snimanje i podešavanje makroa, maksimalna brzina 450 inč/s, maks. akceleracija 50G, dužina kabla 1,8 m, USB veza

HyperX Pulsfire Surge
Senzor:
optički, maks. rezolucija 16000 tpi
Broj tastera:
6 + scroll
Ostalo:
velike stope, promena rezolucije u pet proizvoljnih koraka), promena funkcija tastera, snimanje i podešavanje makroa, napredne funkcije za podešavanje osvetljenja, maksimalna brzina 450 inč/s, maks. akceleracija 50G, dužina kabla 1,8 m, USB veza
Proizvođač:
HyperX
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera