TEST JOY<>
092018<><>

Adata XPG Emix H30 Gaming Headset + Solox F30 Amplifier

Deluju moćno

Rešivši da svoj „igrački” brend XPG podigne do nivoa mnogo poznatijih ekskurzija poznatijih proizvođača na datom polju, Adata širi gamu proizvoda i puca visoko, napadajući pre svega vizuelno. Monstruozna kutija u kojoj se nalazi kombinacija hedseta, pojačala i još nečega (o čemu ćemo malo kasnije), očigledno treba da se istakne u radnji prepunoj sličnog hardvera. Možemo da konstatujemo da se i te kako ističe i da će, čak i ako se nalazi iza druge kutije, ući u vidokrug potencijalnog kupca.

Spoljašnjost lepog, čvrsto i dobro postavljenog pakovanja, krase renderi uređaja i artistički doživljaj fantastičnog zvuka koji će vas zapljusnuti. Unutra ćete naći poveliki par slušalica, mikrofon, kontrolnu jedinicu/pojačalo, torbicu za nošenje, mnoštvo kablova i lepo obrađeno parče aluminijuma(!?). U pitanju je držač za slušalice, nalik nosaču monitora sa gumenim stopama, koji služi da odložite hedset dok vam nije na glavi, ali i kao „kolevka” za pojačalo. Uz to, izgleda veoma efektno, što je veliki deo suštine ovog proizvoda.

Kvalitet izrade je na nivou ozbiljnijih igračkih slušalica - aluminijumski ram, udobno odmorište za glavu (rajf) koje se prilagođava korisniku, pljosnati izolovani kablovi koji se manje zapliću i koje nećete pokidati bez ozbiljne sile. Sve ostavlja utisak dobro smišljenog proizvoda, osim veštačke kože. Zbog ovog materijala svaka školjka predstavlja kotlić u kom se vaše uši lagano krčkaju tokom višečasovne sesije. Bilo bi lepo da je proizvođač u izdašno pakovanje dodao i navlake od alternativnog materijala. Mikrofon se nalazi na fleksibilnom metalnom nosaču, pa se lako postavlja u željeni položaj, a pritom je dovoljno čvrst da ne ostane u „čudnom” obliku. Na samom kraju plastičnog kućišta mikrofona nalazi se crvena lampica koja podseća korisnika da li je uključen. Kontrolna jedinica, sa druge strane, deluje lagano i jeftinije, sa USB portovima koji nisu savršeno uklopljeni, već podsećaju na one na jeftinim Android TV boksovima.

Iako ima mnoštvo kablova, povezivanje je jednostavno i sve je lepo obeleženo. Pojačalo se povezuje sa računarom USB kablom, slušalice audio-konektorima i USB kablom, s tim što u ovom slučaju USB služi samo da napaja crveno osvetljenje u slušalicama i mikrofonu. Pojačalo ima još dva USB porta (za povezivanje miša i tastature, recimo) i izlaz za zvučnike. Kontrolnom jedinicom dominira veliki točak potenciometra za kontrolu jačine zvuka. Nažalost, točak ne deluje preterano kvalitetno i ima beskonačan ali nedefinisan hod, pa će se desiti da ne uradite ništa dok se točak ne okrene malo više. U dnu se nalaze taster za uključivanje izlaza za zvučnike i taster koji određuje da li će on biti aktiviran uporedo sa slušalicama, isključivanje mikrofona, uključivanje 7.1 okružujućeg zvuka i izbor jednog od četiri moda predefinisanog ekvilajzera.

Softver slučajno ili namerno podseća na rešenja kompanije Creative. Opcija je mnoštvo, ali je sve jasno i većinu ionako nećete koristiti jer je u pitanju šminka.

Zvuk je veoma glasan i sasvim dobar, ali ostavlja utisak da je nekakav ekvilajzer neprestano uključen. Ovo se dešava gotovo stalno kada su slušalice uključene u pojačalo, jer na njemu može samo da se podesi jedan od modova (igre, filmovi, govor i muzika), ali ne i da se isključe. Korisnik mora manuelno da isključi ekvilajzer, koji će se ponovo aktivirati kada izaberete drugi izvor zvuka (bilo koji plejer, igru ili šta već).

Zvuk u igračkom modu je zaista dobar i svi zvukovi se jasno čuju i dolaze odakle treba, što je doduše posledica pozicionog zvuka u samoj igri. Za ostale modove nismo baš sigurni koliko odgovaraju upotrebi, naročito onaj za muziku. Najveći problem ovog automatskog ekvilajzera jeste što se ne prikazuje na samom ekvilajzeru (njegovoj vizuelnoj prezentaciji) u softveru, pa ne možemo da budemo sigurni kakva su podešavanja.

Okružujući zvuk ne treba komentarisati jer su slušalice stereo, a ako vam je iz nekog razloga bitno da imate softversku simulaciju okružujućeg zvuka, to je moguće postići sa bilo kojim modelom slušalica i uvek će zvučati loše jer nije prirodno.

XPG Emix H30 i Solox M30 kombo je ambiciozan proizvod. Zvuk je sasvim solidan kad se izborite sa napadnim ekvilajzerom, kvalitet izrade je na visokom nivou, a dodatna oprema izdašna. Koliko je zaista potrebna kontrolna jedinica/pojačalo i metalni nosač, diskutabilno je i zavisi od ličnih preferencija. Oni su pre svega tu da pomognu vizuelnom utisku, jer ovaj proizvod neće ostati neprimećen, čak i bez dodatnog osvetljenja. Sa druge strane sitne „bubice” i ipak ne toliko visok kvalitet izrade bacaju senku na cenu od oko 200 apoena vodećih svetskih valuta, koja je svakako poprilična, čak i da je „sve potaman”.

Adata je dovoljno veliki proizvođač da može sebi da dozvoli da na tržište izbaci proizvod koji možda neće uspeti i izvuče pouke iz toga. Takođe, pošto je veliki proizvođač može da priušti da sponzoriše takmičenja na kojima će H30 i M30 stajati na stolu pored računara i sigurno privlačiti foto-aparate.

Danilo LUKINOVIĆ

 
 NA LICU MESTA
Gamescom 2018, Keln, Nemačka

 TEST JOY
Adata XPG Emix H30 Gaming Headset + Solox F30 Amplifier
Šta mislite o ovom tekstu?

 JA, IGRAČ
Sva jaja u jednoj korpici

Slušalice:
prečnik drajvera 53 mm, frekventni opseg 20-20.000 Hz, osetljivost 110 (÷3) dB, impedansa 32 oma
Mikrofon:
unidirekcioni, frekventni opseg 50-20.000 Hz, osetljivost -42 (÷3) dB
Ostalo:
kontrolna jedinica/pojačalo, tri USB porta, 3,5 mm audio izlaz za zvučnik, četiri moda ekvilajzera, 7.1 okružujući zvuk, aluminijumski stalak/nosač za hedset i kontrolnu jedinicu, dužina kabla hedseta 2,4 m
Proizvođač:
XPG
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera