TEST DRIVE<>
042018<><>

Antec GX909 i P110 Luce

Prašinar i specijalac

U prošlom opisu Antec kućišta istakli smo da je ovaj pomalo zaboravljeni proizvođač očigledno dobio boost u vidu „novog puta” ili neke investicije i rešio da se ponovo ozbiljnije takmiči na tržištu. Potrebno im je usavršavanje, što može da se vidi i na modelima na ovom testu i čini se da u toj kompaniji odluke donosi komitet koji gugla šta je novo i popularno, a ne pravo odeljenje za istraživanje i razvoj.

GX909 pripada seriji igračkih kućišta i predstavlja varijaciju na temu „iznutrica” iskorišćenih za P8 (SK 2/2018). U skladu sa idejom koju je postavio GX700, kućište je napravljeno tako da deluje izdržljivo i „vojnički”. Cela serija predstavlja pre svega cenovni stepenik niže u odnosu na ekstravagantniju „P” seriju. Ako je GX700 bio „džomba”, onda je novi model regrut, te je opremljen samo standardnim oružjem i opremom za preživljavanje.

Kvalitet upotrebljenih materijala možemo uporediti sa sličnim modelom, opisanim u februarskom broju. Kombinacija čeličnih limova različite širine strateški je raspoređena da se sa što jeftinijim materijalima izradi što čvršći konačni proizvod. Sa druge strane, završna obrada je odlična i sve ivice su zaobljene ili čak podebljane. Naprosto je grehota što je plastika nešto lošija, iako je i ovaj materijal odlično obrađen. Tračica koja simulira „ovde nećeš proći” barijere na izolovanom području ili građevinskoj lokaciji takođe pomalo kvari utisak jer je očigledno nalepnica. Interesantno je to da je prednja maska podeljena na perforiran deo u samom limu i plastični gril, koji deluje kao da pokriva dva mesta za 5,25-inčne uređaje, ali pogled iza maske otkriva samo mesto za montažu ventilatora. Ovaj detalj u suštini deluje ubedljivo i služi za dodatnu promaju.

Tasteri i priključci su izdeljeni u dve grupe. Na vrhu se nalaze tasteri za uklj/isklj i reset, slajder za promenu obrtaja i isključivanje ventilatora i audio-konektori. Ispod njih, u okviru prednje maske nalaze se četiri USB porta, od kojih su dva izvedena po novijem 3.0 standardu. Gornja strana sadrži i jednu zanimljivu sitnicu: kada se povuče polugica koja jasno štrči, ukazujući na svoju važnost, otvaraju se „škrge” (ili „klapne”) koje omogućavaju protok vazduha sa gornje strane. To je nešto jednostavnije i jeftinije rešenje od naše „Gusenice” (Case Chase, SK 8/2008) ili starog Alienware kućišta. Iako sistem funkcioniše besprekorno, nismo sigurni koliko će proći vremena dok plastika ne olabavi, pa predlažemo da ostane ili otvoren ili zatvoren. Ovaj model verovatno treba zaobići ako imate decu, jer ni odrasli ne mogu da odole da testiraju sistem, a kamoli mlađarija.

Kao što smo pomenuli, unutrašnji prostor je identičan modelu P8, s tim što je osnova GX909 izrađena od lima ofarbanog zelenom bojom. Ima još nekih promena: nedostaju dve fioke za uređaje formata 2,5 inča na nosećem limu, iako su otvori za njihovu montažu prisutni. Dakle, na raspolaganju su vam samo dve, ali možete da im menjate lokaciju. Kavez za veći format, mada fioke podržavaju oba, pričvršćen je za „plafon podruma” koji deli unutrašnji prostor. Dobra vest je da je pričvršćen šrafovima, pa može da se ukloni ukoliko nije neophodan. Grafičkim kartama je ostavljeno oko 350, a vazdušnim hladnjacima 170 milimetara, što je sasvim dovoljno za većinu modela na tržištu.

Kućište se isporučuje sa tri ventilatora prečnika 120 milimetara (opet nalik na P8), od kojih dva iza prednje strane imaju bele LED, dok je onaj sa zadnje strane „mračan”. Zahvaljujući otvorima na prednjoj i škrgama na gornjoj stranci, GX909 ima daleko veći potencijal za hlađenje od svog elegantnog rođaka. Sa druge strane, rodbinske veze ostavljaju istu mogućnost ugradnje ventilatora: maksimalno šest prečnika 120 milimetara. Izbor komponenata vodenog hlađenja uslovljen je prostorom između gornje stranice i ploče, odnosno prednje i „podruma”. Radijator deblji od 30 milimetara neće moći da stane u ovaj model, osim možda nešto kraći 240 radijator postavljen napred.

Žongliranjem kvalitetom materijala, estetikom i potencijalom za hlađenje, Antec je predstavio upotrebljiv Midi-Tower, koji se možda neće svakome vizuelno dopasti, ali je dobra osnova za jak računar čija vas „kuća” neće „ujesti” za novčanik. Ili hoće? Opis modela P8 pre dva meseca završili smo komentarom da smatramo da bi bio konkurentniji da manje košta. Za GX909 važi isti komentar, čak i više. Na našem tržištu cena se kreće između 80 i 90 evra. Kako je kućište još „sveže”, nismo sigurni u cenu u inostranstvu, ali smatramo da bi se mali zeleni mnogo bolje pozicionirao u klasi 60-70 evra.

 
Na drugoj strani ponude i ovog opisa nalazi se bolje i skuplje kućište – P110 Luce. Dakle, očekivano spada u Performance seriju, ali nismo sigurni šta „Luce” znači (možda zbog osvetljenja). Ceo sajt proizvođača obiluje afirmativnim rečenicama na ne baš dobrom engleskom i čini se kao da je celo ponovno uzdizanje ovog proizvođača uzrokovano nekom dalekoistočnom investicijom, pa otud i čudno ime proizvoda.

Kvalitetniji i bolji lim, kilogrami kaljenog stakla i pažnja posvećena detaljima jasno stavljaju ovaj model u višu klasu. U skladu sa trendovima dizajna kućišta sa stranicama od kaljenog stakla, prednja maska je potpuno zatvorena. Izrađena je od čvrste plastike na koju je pričvršćen brušeni aluminijumski lim, čija je svrha ista kao i svrha poslovnog odevanja. Sa strana se nalaze rešetke koje, uz nešto veći otvor na donjoj strani, „hrane” ventilatore vazduhom. Rešetke se nalaze ispred ventilatora, što omogućava nešto bolji protok vazduha. P110 Luce ima još jednu zanimljivu funkciju: rešetke mogu da se skinu, čime će se značajno poboljšati protok vazduha. Prednja stranica je i dalje lim koji blokira „disanje”, ali je protok sa strane iznad proseka. Stranica se pričvršćuje metalnim žabicama koje, iako nisu kvalitetne kao što ih proizvođač predstavlja, ipak jesu bolje rešenje od plastičnih. Kako smo pohvalili pažnju posvećenu detaljima, moramo da zamerimo što se proizvođač nije potrudio da istu pažnju pokloni i izboru konektora. Za kućište koje spada u višu klasu, očekivali smo više od dva USB 3.0 porta, a moderno i skupo kućište moralo bi da ima makar jedan USB-C port. Umesto toga, korisnik dobija HDMI port namenjen VR hedsetima. Audio-konektori se podrazumevaju, a tasteri (’Power’ i kontroler osvetljenja) su kvalitetni i deluju kao da će izdržati višegodišnju upotrebu. Filter za prašinu na gornjoj strani kvalitetnije je urađen od metalne mrežice i magnetnih traka koje viđamo čak i na skupim modelima. Proizvođač je išao u detalje do te mere da su na glavama šrafova koji drže stranice (i staklenu i čeličnu) ucrtana slova ’A’ u fontu koji koristi proizvođač. Da ne bude sve baš toliko ozbiljno, postaraće se prisustvo osvetljenja logoa na prednjoj strani i boku „podruma”. Taster koji se nalazi na gornjoj strani služi za promenu boje (ima ih sedam) i efekta (tri).

Iako kućište nije veliko (498 x 230 x 518 milimetara), u pitanju je teški metal, a unutrašnji prostor je izdašan. Podržani su samo standardni ATX i manji formati. Dakle, kućište je namenjeno pre svega (ozbiljnim) kućnim konfiguracijama. Za grafičke karte je ostavljeno 390 milimetara, što ostavlja dovoljno prostora za ugradnju i najdužih karti, koje neće doći u koliziju sa eventualnim radijatorom. Na nosaču matične ploče nalazi se dodatni lim za strukturalnu stabilnost, sprovođenje kablova i pridržavanje grafičke karte (dobija se plastični držač). Lim je sive boje, što, uz istu boju impelera ventilatora, pravi kontrast opštem crnilu. Ideja za ovo rešenje je očigledno „pozajmljena” od konkurencije.

Nije moguća ugradnja monstruoznih vazdušnih hladnjaka, ali je prostor od 170 milimetara dovoljan za većinu. Postoji osam slotova za proširenja, plus dva dodatna, ukoliko planirate da pokazujete lepote grafičke karte kroz bočnu stranu, postavljanjem karte vertikalno. Za to će vam biti potreban adapter, koji se ne isporučuje sa kućištem, a moraćete i da uklonite „kolevke” za hard-diskove.

Za skladištenje podataka na raspolaganju su tri grupe nosača. Na lim koji deli unutrašnji prostor šrafe se dva interesantna nosača za hard-diskove. Naime, jedan uređaj od 3,5 inča smešta se naopačke unutar metalnog kućišta nosača, tako da ostaje sakriven i ne kvari feng šui unutrašnjeg prostora, a još jedan (3,5 ili 2,5 inča) može da se pričvrsti na nosač. Kavez za još dva uređaja nalazi se na tradicionalnom mestu u „podrumu” sa, opet, tradicionalnim fiokama koje podržavaju uređaje formata 3,5 i 2,5 inča. Sa zadnje strane nosećeg lima nalazi se zajednički nosač dva HDD/SSD-a od 2,5 inča.

P110 Luce dolazi sa tri ventilatora prečnika 120 milimetara, dva su napred i jedan sa zadnje strane. Iza prednje i ispod gornje strane moguća je ugradnja tri, odnosno dva ventilatora prečnika 120 ili 140 milimetara. Unutrašnji prostor omogućava ugradnju radijatora sa prednje i gornje strane bez kolizije, ali je korisnik ograničen na 25-30 milimetara širine. Moguća je ugradnja monstruoznih radijatora od 60 ili 80 milimetara iza prednje stranice, ali ste onda ograničeni na 240 ili 280, jer je otvor u limu koji deli kućište premali za duži radijator. Kućište ima kvalitetno izrađene filtere za vazduh iza prednje, na gornjoj i ispod donje stranice, i svima se lako pristupa.

U Antecu su se očigledno potrudili prilikom projektovanja ovog modela. Kvalitet izrade je na visokom nivou, a dobro projektovan unutrašnji prostor omogućava pravljenje ozbiljne igračke ili radne mašine sa, eventualno, respektabilnim vodenim hlađenjem. Pažnja posvećena detaljima jasno daje do znanja da proizvođač ovaj proizvod smatra posebnim. Nažalost, nedostatak USB-C konektora predstavlja ozbiljan propust za klasu kojoj pripada. Moći ćete da živite bez toga, ali se od ovako modernog kućišta očekuju i moderne mogućnosti povezivanja. Cena od oko 120 evra odgovara klasi, kvalitetu i ambicijama. Kvalitetna kućišta su, nažalost, postala veoma skupa i ovakva cena se danas smatra realnom.

Danilo LUKINOVIĆ

 
AMD Ryzen 3 2200G
Gigabyte Z370 HD3 i Z370M D3H
Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 56
Spawn Gerovit L06, LE01 i LD01
Antec GX909 i P110 Luce
Šta mislite o ovom tekstu?
Synology DiskStation DS218play
AOC I220SWH
LG 32GK850G
Dell P2418D
Epson EB-1450Ui
Wacom Intuos M Bluetooth Pistachio
Hikvision DS-2CD2542FWD-IS IR Mini Dome Camera i DS-2CD2342WD-I 4MP WDR EXIR Turret Network Camera

Antec GX909
Osnovno:
2 × 3,5"/2,5” 2 × 2,5”, 2 × USB 3.0, audio konektori
Ventilatori:
3 × 120 mm, mogućnost ugradnje šest ventilatora prečnika 120 mm
Ostalo:
podržava ATX, Micro-ATX i Mini-ITX standard, prozor na bočnoj stranici, „škrge” na gornjoj strani za dodatni protok vazduha, filter za prašinu na prednjoj strani i ispod napajanja, veliki prostor za manipulaciju komponentama i uklanjanje kablova

Antec P110 Luce
Osnovno:
2 × 3,5”, 4 × 3,5/2,5”, 2 × 2,5”, 2 × USB 3.0, audio konektori, HDMI izlaz
Ventilatori:
3 × 120 mm, mogućnost ugradnje do šest ventilatora prečnika 120 mm ili pet prečnika 140 mm i jednog prečnika 120 mm
Ostalo:
podržava ATX, Micro-ATX i Mini-ITX standard, bočna stranica od kaljenog stakla, filter za prašinu na prednjoj, gornjoj i donjoj strani, taster za „šaltanje” kroz boje i efekte osvetljenja, veliki prostor za manipulaciju komponentama i uklanjanje kablova
Proizvođač:
Antec
Kontakt:
Mid9
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera