LAKI PINGVINI<>
042018<><>

Peek 1.2.2

Maksimalni minimalizam vol. 2

Redovni čitaoci „Lakih pingvina” mogli su da primete da autor ovog teksta ne krije oduševljenje aplikacijama koje su po svojoj prirodi minimalističke i drže se KISS dogme gotovo fanatično. I pored solidno jake konfiguracije, koja bez problema može da sažvaće softverske aždaje gladne hardverskih resursa, pokrenuti i koristiti program koji u System Monitoru skoro da ne ostavlja trag, posebna je vrsta zadovoljstva. Nije samo u pitanju škrtost upotrebe dostupnih resursa, ima nešto i u činjenici da manje kompleksni programi generalno prave i manje problema.

Još jedna stvar na koju obraćamo pažnju u rubrici o slobodnom softveru jeste da recenzije programa budu raznolike po prirodi, drugim rečima, da ne opisujemo često programe iste namene (što nam posebno dobro ide u sferi audio-plejera). Međutim, kada nađemo ovakve bisere od aplikacija kao što je Peek, neka nepisana pravila moraju da se pogaze. Pre samo nekoliko brojeva (SK 1/2018) predstavili smo vam SimpleScreenRecorder i pohvalili jednostavnost i upotrebljivost ovog programa za snimanje sadržaja desktopa, ali njegov „kolega”, koji je tema ove recenzije, stvari po tom pitanju podiže na sasvim novi nivo.

Shvatićete o čemu je reč kada, nakon uspešne instalacije, pokrenete Peek i dobijete radni prozor, koji je – prazan. Da, sve što se vidi nakon starta je okvir prozora, dok je unutrašnjost u potpunosti transparentna. Jedino je na prvi pogled uočljivo taster za snimanje i padajući meni koji omogućava izbor formata u kome želimo da sačuvamo snimak, a ponuđeni su GIF, APNG, WebM i MP4. Veličina snimane površine definisana je okvirom prozora i tu nailazimo na jedini problem. Potrebno je malo žongliranja kako bi se program maksimizirao preko celog desktopa da bi obuhvatio panel, a i tada će površina biti manja za širinu okvira prozora.

Nakon što izaberete tip datoteke i kliknete na taster za početak snimanja, program će početi sa snimanjem. Kada završite snimanje, klik na isto taster, sada obeleženo sa Stop, pokrenuće proces renderovanja, nakon čega će vas program pitati za lokaciju na kojoj želite da sačuvate snimak. Time bismo mogli da završimo recenziju da pažljivijim ispitivanjem radnog prozora nismo otkrili dodatne mogućnosti. Desni klik na gornju liniju daje opcije za manipulaciju prozorom (Minimize, Maximize), kao i mogućnost da isključite Always on Top podešavanje. Takođe, na levoj strani prozora nalazi se ikonica programa, koja obično sadrži prethodno nabrojane opcije, a koja ovde krije dodatni meni za otvaranje novog prozora, About sekcije i Quit taster, ali i Preferences deo sa nekoliko podešavanja. Omogućena je promena podrazumevane tastaturne prečice za pokretanje programa, izbora prikaza notifikacije i menadžera datoteka, kao i neke opcije samog snimanja (pauza pre početka, broj frejmova, snimanje kursora i tome slično).

Možda je suvišno napomenuti da Peek radi bez ikakvih problema i sa minimalnim, skoro neprimetnim uticajem na potrošnju memorije i procesora, ali završimo priču tom činjenicom i preporukom za sve ljubitelje „manje je više” filozofije.

Goran STRIČIĆ

 
Lollypop 0.9.4
Peek 1.2.2
Šta mislite o ovom tekstu?
Discover 5.12.3
Arduino: Proširenje memorijskih kapaciteta
Arduino: DIY - Meteo Station (2)
Štitovi Arduina (7): MP3 Shield

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv3
Veličina:
6,7 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
github .com /phw /peek
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera