TEST DRIVE<>
112016<><>

Dell S2417DG

Manji, ali brži brat

Na prvi i svaki drugi pogled Dell S2417DG nam se učinio mnogo poznatim, što uopšte ne čudi jer smo u junskom broju testirali S2716DG koji je identičan, samo je dijagonale 27 inča. Novi model je manji, ali zna neke nove cake koje starijem nedostaju. Da li je to dovoljno da se opredelite za manju dijagonalu zavisi od prioriteta potencijalnog korisnika i, naravno, razlike u ceni.

Kao što smo već pomenuli, ovaj model je vizuelno identičan S2716DG jer pripadaju istoj klasi i porodici. Klasičan nenametljiv Dell izgled, očigledno i namerno nešto jeftinije izrade u odnosu na profesionalne i skoro-pa-profesionalne serije ovog proizvođača, ali ne izgleda kao bižuterija i sa opet prepoznatljivom velikom, stabilnom stopom koja omogućava podešavanje „na sve strane”. Ekran se proteže praktično do samih ivica izuzev donje koja je ipak tanka i u tonu (mat crna) pa deluje kao da okvira nema. Zadnji deo monitora finiširan je bezukusno sjajno ali, na sreću, korisnik ne mora da gleda sopstveni monitor s leđa. Kako se radi o G-Sync monitoru izbor konektora je minimalan. DisplayPort 1.2 služi za komunikaciju G-Sync modula sa računarom, a HDMI 1.4 je tu čisto da deluje kao da imate više ulaza i za svaki slučaj ako se nađe neki uređaj sa kojeg ćete da reprodukujete sadržaj (nešto što nisu igre), a koji podržava isključivo ovaj standard. Pored ovih konektora, S2417DG ima još i audio pass through izlaz za slušalice, kao i USB 3.0 HUB sa četiri porta.

Tasteri, nažalost, opet identični ranije opisanom modelu i zahtevaju malo „ubeđivanja” koje drma ceo monitor kako bi bili pritisnuti i nemaju baš jasan hod. Ekranski meni je standardan za Dell, veoma pregledan, sa jasnim i dobro raspoređenim opcijama. Od podešavanja vam je na raspolaganju izbor predefinisanih parametara boje: Warm, Cold, Standard, FPS, RTS, RPG i Custom, zatim Standard ili Overdrive za brzinu odziva i, ono što izdvaja ovaj monitor – Overclock koji vam omogućava dizanje frekvencije osvežavanja slike na 165 herca, jer vam je 144 herca nedovoljno, zar ne? Možete da sačuvate dva preseta podešavanja. Nekih detaljnijih podešavanja nema i naizgled, ovaj monitor ima manje opcija od sličnih modela, ali ovo je igrački monitor, a ne alatka za obradu fotografija i za potrebe glatkog igranja ima sasvim dovoljno opcija.

Prikaz slike je veoma, veoma dobar za TN. Izgreda da se radi o panelu identičnom onom u većem monitoru. Očekivano, boje su malo isprane, ali podešavanjem intenziteta možete da dođete do nešto boljih rezultata od fabričkih. Uglovi gledanja takođe ne mogu da se mere sa drugim tehnologijama, ali 170°/160° (H/V) omogućava sasvim udobno igranje, a kibiceri su ionako nebitni. U stvari, ovaj monitor nas je „na prvu loptu” prevario i pomislili smo da je u njemu IPS panel. Primetno je malo probijanje osvetljenja na ivicama na testu crne i jedan pečat bliže sredini ekrana. Sem toga, uniformnost je sasvim dobra i bez obzira na ovo blago isijavanje, test kontrasta je pokazao odlične rezultate. Razlike u nijansama su jasne i nema pretapanja. Geometrija ekrana je takođe sjajna.

G-Sync je ipak glavna karakteristika i selling point ovog modela. Pošto smo imali priliku da bombardujemo S2417DG slikom sa čudovišta zvanog HP Omen X sa dve GTX 1080 povezane u SLI, ponovo smo se uverili da ova (kao i konkurentska) tehnologija radi i da radi veoma dobro. Svi smo odrasli i naučili da igramo igre živeći sa cepanjem i drhtanjem slike i naravno da nije neophodno, ali ne možete da ne prihvatite činjenicu da je uživljavanje u igru daleko intenzivnije kad ove iritantne pojave nestanu.

Nažalost, te pojave uklanjaju „lekovi” koji nisu jeftini, a u slučaju da je „farmaceutska kuća” Nvidia, još su skuplji. Dell košta više, igrački monitor košta više i G-Sync košta više, koliko je to više kad se sve sabere? Na našem tržištu ovaj model košta oko 680 evra, dok se u razvijenijem i bolje plaćenom svetu cene kreću oko petsto jedinica lokalne valute. Nismo sigurni zbog čega je naša zemlja toliko napredna da su nam cene ovakve, ali kako na to ne možemo da utičemo, samo ćemo da kritikujemo.

Za kraj, „veliki brat” S2716DG koji (najverovatnije) ima isti panel i prikladniju dijagonalu košta pedesetak evra više, pa treba ozbiljno izvagati šta je korisnije – veća dijagonala ili 165 herca dodatnog „sagorevanja”.

Danilo LUKINOVIĆ

 
Asus GeForce Dual GTX 1060 O3G i Sapphire Radeon RX 470 Nitro 8 GB
Antec Kuhler H2O H600 Pro
Adata HC660 2TB
TP-Link HS110 Wi-Fi Smart Plug with Energy Monitoring
HP Omen X
Asus ZenBook UX510UW
LC-Power USB Hub LC-HUB-ALU-2B-4/7/10
Benq BL2420U
Adata Ultimate SU800 SSD 240 GB
Dell S2417DG
Šta mislite o ovom tekstu?
A4Tech HS-780 i HS-800
EnerGenie 4-port USB charger
LG 55E6V OLED TV
Reloop Mixtour
Native Instruments Maschine Jam
BenQ TH530
EnerGenie EG-PWC-033
TP-Link TD-VG5612 Wireless N VoIP VDSL/ADSL Modem Router
V-Tac A60 RGB LED Bulb

Osnovno:
24 inča, 2560 × 1440 px, TN, 8 bita, 165 Hz
Ostalo:
DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, osvetljaj 350 cd/m2, kontrast 1000:1, vreme odziva 1 ms (fast), uglovi vidljivosti (H/V) 170°/160°, USB 3.0 hub sa četiri porta, konektor za slušalice
Proizvođač:
Dell
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera