INTERNET<>
012014<><>

Google Helpouts

Video-podrška

Ne znate kako da popravite česmu? Možda Google Hangouts može da pomogne?

Postoji razlog zašto se ljudi, koji možda imaju volje i vremena da nešto urade sami, češće obraćaju profesionalcima za usluge, nego što uspešno nađu video-pomoć na internetu. Video-tutorijali su dobra stvar, ali često postoje specifičnosti koje zahtevaju personalizovnu pomoć.

Ono što Google Helpouts razlikuje od YouTube i drugih instrukcijskih video-servisa jeste što je ovde sve uživo, odnosno, na video-vezi ste sa stručnjakom.

Google želi da promeni ovo sa Helpouts, video-servisom za ličnu i direktnu pomoć stručnjaka iz različitih oblasti, bilo da popravljate nešto u kupatilu ili učite da svirate gitaru.

Ono što Google Helpouts razlikuje od YouTube i drugih instrukcijskih video-servisa jeste što je ovde sve uživo, odnosno, na video-vezi ste sa stručnjakom. Ako su Quora, Yahoo ili Wiki Answers iznikli iz potrebe korisnika da dobije tačan odgovor, personalizovano rešenje na pitanje, umesto da preko pretraživača dolazi do stranica sa najsličnijim sadržajem, onda je Helpouts video-odgovor na to.

Helpouts nije sasvim besplatan. Neki kanali naplaćuju za svoje usluge, ali mnogi su i besplatni. Što se plaćanja tiče, ono je ili po minutu ili sesiji. Plaćanje se vrši isključivo uz pomoć Google Walleta, ali za besplatne kanale nije potreban Wallet account.

Video-sesije su interaktivne, odnosno tokom sesije možete da napravite screeshot ili dozvolite instruktoru da pristupi vašem računaru ili vašim Google Drive dokumentima.

Ono što vam je potrebno da biste koristili Google Helpouts je pre svega Google+ profil, kamera i mikrofon. Google Helpouts možete da koristite i preko mobilnih uređaja.

Ako pak želite da pružate usluge preko ovog servisa, to još nije moguće kod nas. Za sada samo Australija, Kanada, Irska, Novi Zeland, UK i US imaju ovu mogućnost.

Mnogi od kanala su kanali poznatih kompanija kao što je recimo Sephora ili Rosetta Stone i tako dalje. Ali s obzirom na to da i „obični ljudi” mogu davati instruktivne video-sesije, postavlja se pitanje njihovog kredibiliteta i stručnosti. Sve njih je na neki način Google proverio nakon prijavljivanja, ali naravno, uz pomoć sistema ocenjivanja i komentara koje ostave korisnici, niko nema podsticaja da pruža lošu uslugu. Na svakom od kanala naći ćete i kratku biografiju stručnjaka, pa u kombinaciji sa ocenama možete da odlučite da li je vredno platiti video-sesiju.

Helpouts takođe ima 100 odsto povraćaj novca u slučaju da niste zadovoljni uslugom. Snimci sesija se čuvaju kako bi se utvrdili osnovi za refundaciju, mada možete izabrati da se vaša sesija ne snima, ali onda u slučaju problema nemate osnova za refundaciju.

Google naravno nije prvi u pokušaju da omogući stručnjacima da pružaju i naplaćuju usluge preko interneta. eBay je u toj sferi već aktivan sa svojim secretguru.co.uk gde stručnjaci iz različitih oblasti pružaju usluge na teritoriji UK. TaskRabbit ima aukcijski pristup gde oni kojima je potrebna pomoć postave zahtev sa početnom cenom, a stručnjaci iz tog polja zatim daju ponude. LiveNinja (liveninja.com) i Powhow (powhow.com) su direktna konkurencija Helpoutsu, a tu je i InstaEdu (instaedu.com). Ovakvi servisi postoje već neko vreme, ali njihov odjek je daleko manji, jer su i oni daleko manji od Google Plusa koji je sa društvene mreže pivotira ka svojevrsnoj platformi čiji je Helpouts sada deo.

Marija KRSMANOVIĆ

 
Društveni mediji
Sajtovi sa besplatnim fajl hostingom
PowerPoint alternative
Google Helpouts
Šta mislite o ovom tekstu?
Web za decu
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera