INTERNET<>
012014<><>

PowerPoint alternative

Bolja prezentacija

PowerPoint i Keynote nisu jedini način da se prave prezentacije. Alternative koje predstavljamo učiniće vaš sadržaj atraktivnijim.

Kada pitate nekog da vam preporuči softver za izradu prezentacija, skoro svi bi naveli PowerPoint, kao prvu i najočigledniju opciju. Ako je vaš odgovor na takav savet „Dobro jutro!”, onda znači da ste zreli za nešto drugačije i obično bolje.

Da bi se iskoristio pun potencijal ovih alata potrebno je malo vremena, mašte i neko osnovno poznavanje HTML5, CSS3 i JavaScripta ukoliko želite da kreirate jedinstvene prezentacije.

Naravno, ukoliko je pitanje platforme glavna stvar zbog koje tražite alternativu, valja pomenuti odlični Keynote iz iWork paketa za OSX, odnosno Open/Libre Officeov Impress ako imate Linux. Kao univerzalna i dobra opcija za sve platforme postoji i Google Drive, to jest njegova aplikacija Presentation. Zajedničko svim nabrojanim rešenjima je sličnost PowerPointu. Međutim, nas trenutno zanima nešto drugačije od standardne ponude. Kada gledate na kreativnije (i interaktivnije) stvari, kao prva solucija nameće se, naravno, Prezi.

Prezi

Prezi (prezi.com) ima tri plana, jedan besplatni uz koji je svaka prezentacija koju kreirate javna i uz koji dobijate osnovne opcije i 100 MB skladišta. Uz srednji plaćeni plan od 4.92$ po mesecu dobijate mogućnost da pravite privatne prezentacije, da koristite svoj logo i prostor od 500 MB, a uz skuplji plan od 13.25$ po mesecu dobijate još i 2 GB prostora i Prezi Desktop, odnosno mogućnost da editujete „prezije” offline.

Razlika u odnosu na PowerPoint je što kod Prezija vaši slajdovi se ne kreću linearno, nego je prezentacija kanvas i uz pomoć strelica možete da se usredsredite na različite tačke na kanvasu i tako kretati po prezentaciji. Prezi nudi obilje templejta od kojih možete početi da konstruišete prezentaciju. Templejti su takvi da odgovaraju većini situacija koje želite prikazati, te se ne morate mučiti da vizuelno prikažete situacije uz pomoć nekoliko alata, i gubiti vreme na to. Prezi templejti mogu biti i 3D. Odnosno neke tačke na kanvasu mogu biti bliže i dalje od pozadine, što prezentaciji daje dubinu. I što je možda najvažnije, možete sarađivati na vašoj prezentaciji sa drugim korisnicima.

Ova tehnologija je zapravo 2.5D ili Parallax 3D, i ona omogućava Prezijev čuveni ZUI (Zooming User Interface).

Inače – Prezi je mađarski startap, a ovaj alat počinje da se koristi sve masovnije: on je i zbog mnogih TED predavača, edukativnih institucija u Zapadnoj Evropi i Americi, te medija kao što je Guardian – koji povremeno objave interaktivne prezentacije na svom sajtu, kada Prezi format pogoduje. Tako ovaj proizvod postaje ne samo vodeći standard za atraktivne prezentacije, već i storytelling tool. Da naučite kako da pravite atraktivne priče i prezentacije, možda je najbolje da pratite Prezijev zvanični blog – gde možete saznati više ne samo o specifičnim stvarima koje možete da radite, već i da vidite najbolje, najzanimljivije i najnovije prezije u akciji.

Ako ste zainteresovani za ovakve prezentacije, ali ste više u open-source fazonu, onda predlažemo „slobodne” Prezi alternative Sozi i JessiInk. Oba rešenja su, zapravo, plugins, za Inkscape, popularni cross-platform open-source vektorski grafički editor.

Haiku Deck

Kod Haiku Decka (haikudeck.com) možda nemate toliku slobodu kao kod Prezija u smislu editovanja, ali zato dobijate na brzini i jednostavnosti. A vaša poruka će biti i dalje vizuelno jasna. Haiku Deck je pre svega namenjen korisnicima mobilnih uređaja. Naravno postoji i web aplikacija, ali je za razliku od Prezija i drugih aplikacija koje takođe imaju mobilne verzije, kod Haiku Decka to primarno, a web aplikacija sekundarna opcija. To možda deluje kao nelogičan pristup, s obzirom na to da uglavnom sve aplikacije prvo poteknu od weba, pa dobiju svoju mobilnu verziju. Ali ako pogledamo trendove, koliko je upotreba mobilnih uređaja česta pojava ili koliko brzo su HTML5 i responsivan dizajn postali rasprostranjeni i usvojeni do te mere da su postali standard, ovaj sve češći „mobile first” pristup startapa ne treba ni malo da nas čudi.

Jednostavno, Haiku Deck je kreiran da bude kompatibilan sa načinom na koji danas živimo, stvaramo i komuniciramo – u hodu i na mobilnim uređajima.

Projeqt

Uz pomoć Projeqt plarforme (projeqt.com), možete praviti slajdove od slika, video-klipova, linkova, i drugog interaktivnog sadržaja (kao recimo twitter feed, mape…), možete importovati sadržaj iz PowerPoint i PDF dokumenata. Ono što Projeqt izdvaja od drugih alata je mogućnost slaganja više slajdova u jedan („stacks”), a ispod svakog slajda nalazi se i dugme za šerovanje na društvene mreže, te određeni slajd u okviru prezentacije možete podeliti sa drugima, a on odatle može nastaviti da pregleda prezentaciju.

Projeqt nudi mogućnost pravljenja „slojevitih” i složenih prezentacija koje su veoma web-friendly, a mogućnost integracije drugih internet sadržaja i lakoća sharovanja čini ga jednim od najzanimljvijih za one koji bi hteli da se njihova prezentacija viralno raširi i lako embeduje na internetu.

Swipe

Kao najsvežiji primerak među alatima za izradu prezentacija, Swipe (swipe.to) nudi neke opcije koje ovu aplikaciju izdvajaju od drugih pomenutih. Dakle, pored mogućnosti kreiranja slajdova od dokumenata koje uz pomoć drag and drop sistema postavljate u prezentaciju, dokumenata različitog formata (ali ne i PowerPoint prezentacija, još) i pored integracije s drugim web sadržajem, kao što su video-klipovi, Swipe je fokusiran na sam čin prezentovanja. Tačnije, ne samo da se prezentacije mogu podeliti sa drugima u vidu jedinstvenog linka, nego se mogu i emitovati uživo preko internet konekcije i svi koji imaju link za prezentaciju će moći da prate njen progres u realnom vremenu. To znači da Vi kontrolišete dinamiku prezentacije. Kreatori Swipea su i naglasili da njihov fokus nije na kreiranju slajdova, to jest da je na korisniku da izabere alat koji mu je najbliskiji za kreiranje prezentacije, a Swipe se fokusira na prikazivanje. Takođe, zahvaljujući responsivnom dizajnu, prezentacija će izgledati isto svima, bez obzira na to sa kog uređaja se gleda.

Još jedan element koji ne postoji kod drugih web alata za izradu prezentacija jeste i analitika. Odnosno, kreator prezentacije – prezenter, može imati uvid u to koliki je procenat angažovanosti njegove publike u pogledu interaktivnih elemenata prezentacije, koji procenat publike je uopšte pratio prezentaciju, koliki je bounce rate (koliko ih je napustilo i kada) i tako dalje. Ovi podaci su od velike važnosti za prezentera koji na osnovu njih može prilagoditi svoju prezentaciju zarad veće uspešnosti.

jQuery

Postoji i nekoliko jQuery alata koje možete koristiti za izradu svojih prezentacija. Reveal.js (lab.hakim.se/reveal-js) i Impress.js (bartaz.github.io/impress.js) primetićete, zahvaljujući 3D CSS3 transition opcijama nude iskustvo slično Prezi aplikaciji, efekat kanvasa i različiti efekti prelaženja od tačke do tačke. Odnosno nude mogućnost kreiranja više slajdova u jednom (stacks) kao Projeqt.

• • •

Da bi se iskoristio pun potencijal ovih alata potrebno je malo više vremena, mašte i neko osnovno poznavanje HTML5, CSS3 i JavaScripta ukoliko želite da kreirate jedinstvene prezentacije. To ne treba da vas obeshrabri, jer skoro svaki od ovih alata je moguće koristiti i bez poznavanja ovih tehnologija, i svaki od njih ima iscrpnu dokumentaciju koja vam može pomoći u svakom trenutku.

Marija KRSMANOVIĆ

 
Društveni mediji
Sajtovi sa besplatnim fajl hostingom
PowerPoint alternative
Šta mislite o ovom tekstu?
Google Helpouts
Web za decu
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera