INTERNET<>
012014<><>

Sajtovi sa besplatnim fajl hostingom

Oblačna vremena

Koji je cloud servis za čuvanje fajlova najbolji za vas

Nekada u davna i pradavna vremena kućnih računara, podaci su se najčešće smeštali na muzičke kasete koje su bile užasno spore i nepouzdane. Zamenili su ih flopi diskete koje su bile dosta brže ali i dalje prilično nepouzdane. Nakon toga su došli na red optički mediji CD i DVD koji su omogućavali udoban prenos velikih količina podataka ali su bili malo nepraktični prilikom snimanja istih. Posle njih su na red stigle veoma praktične fleš memorije koje su nam omogućile da uvek sa sobom nosimo celo brdo svakojakih podataka. I kada čovek pomisli da smo došli do krajnjeg rešenja, eto nama u goste trenda čuvanja podataka „u oblacima” koji je još fleksibilniji od prethodnog načina. Naravno, niko ne govori da to znači kraj razvoja fleš memorija ili optičkih medija – svi oni će i dalje postojati ali će čuvanje podataka na internet serverima biti najčešći izbor većine. Razloga za to ima dosta. Kao prvo, podaci će uvek biti sa vama, bez obzira na to gde se nalazite i čiji računar koristite. Kao drugo, imate mogućnost (ukoliko to hosting dozvoljava) da dopustite preuzimanje fajlova od strane drugih lica tako što ćete im poslati link na željene fajlove i oni će ih preuzimati direktno sa servera. Isto tako (zavisno od hostinga), drugim licima omogućen je pristup do određenih fajlova i foldera, tako da je moguć timski i sinhroni rad nad dokumentima. Kao treće, dovoljno je da znate šifru i korisničko ime i nikada vam se neće desiti da izgubite dragocene podatke zbog tehničkog kvara „fleške” ili zbog gubitka iste. Kao četvrto, podatke sa vašeg oblačnog diska ćete moći da koristite i na uređajima koji ne podržavaju standardni USB port (u prvom redu, smartfoni i tableti). Kao peto, podaci na oblačnim serverima će biti sigurniji nego na vašem kompjuteru/ optičkom disku/ fleš memoriji. Ne samo da podaci ostaju sačuvani nakon čestih situacija kao što su: mehaničko oštećenje, hardverski kvar, napad virusa ili krađa opreme, već i nakon prirodnih katastrofa (oluje, zemljotresi, poplave…). Tako je nakon razornih posledica uragana „Katrina” u SAD 2005. godine, drastično porastao interes pojedinaca i kompanija za čuvanjem podataka na udaljenim i difuzno raspoređenim serverima. Što se minusa tiče, samo ih je dva. Prvi je taj da malo ko od nas ima internet koji bi po brzini parirao fleš memorijama. Drugi je minus taj da u slučaju da neko sazna za našu šifru ili da dođe do hakerskog upada u sistem, lako možemo da ostanemo bez svih naših podataka. U svetlu poslednjih zbivanja oko NSA i njihovog špijuniranja po internetu, diskutabilna je i vaša privatnost. Dakle, iako je ovaj sistem skladištenja vrlo fleksibilan, ipak nije savršen!

Ponudili smo vam ideje kako da dobijete 236+ GB besplatnog prostora, a na vama je da vidite na koji način ćete da ga iskoristite.

Kod Istočnih Slovena postoji simpatična poslovica koja glasi: „Besplatan je samo sir iz mišolovke”. U svetu pravila kapitalističke igre gde je profit smisao egzistencije, možemo postaviti pitanje: „Zašto bi neko nama nešto davao besplatno”? Figurativno, ponuđači (bilo kakvih) usluga ponašaju se slično narko-dilerima koji pojedinca besplatno „navlače na robu” dok se kod istog ne stvori zavisnost od „robe”. Pozitivna je stvar da vas ovde niko ne primorava da prelazite na plaćanje hostinga sve dok ne poželite više prostora ili veću funkcionalnost. Treba napomenuti da najveći broj fajl hosting provajdera namerno „sakati” besplatne pakete usluga, tako da nedostaju funkcije koje bi vam rad učinile prijatnim. Nekada su ta ograničenja potpuno benigna, dok nekada dovode u pitanje smisao rada sa takvim hostinzima. Zbog toga smo odlučili da napravimo jedan manji presek najaktuelnijih ponuda iz ove oblasti.

DropBox

Kako početi tekst o fajl hostingu ako ne od megapopularnog DropBoxa? Prema rečima ove kompanije, na njihovom servisu je otvoreno fascinantnih 175 miliona korisničkih naloga! Stručnjaci kažu da razlog tolike popularnosti leži ponajviše u uspešnom hvatanju momentuma i usklađenosti sa zahtevima tržišta. DropBox jeste kvalitetan servis ali je daleko od toga da je najbolji. Ono što iritira mnoge korisnike jeste mogućnost sinhronizacije samo jednog foldera. Isto tako, iritira i za današnje uslove sićušnih 2 GB besplatnog slobodnog prostora na serveru. Ono što je veliki plus Dropboxa je način na koji on prenosi fajlove na server. Ukoliko smo, na primer, uzeli neki fajl veličine 1 GB i na njemu odradili nekoliko sitnih izmena, fajl na serveru će biti apdejtovan samo sa tim izmenama, bez potrebe za prenošenjem čitavog fajla!

Mozy Backup

Mozy je veoma poznato ime u svetu oblačnog čuvanja podataka i imaju preko šest miliona korisnika, među kojima su i neka vrlo zvučna imena iz sveta biznisa kao i hiljade manjih kompanija. Na njihovim serverima smešteno je čitavih 100 petabajta informacija. Omiljenost su stekli kvalitetnim softverom za automatski bekap u oblak, kao i stepenu sigurnosti podataka koji zadovoljava stroge vojne standarde. To ujedno i opredeljuje glavnu namenu ovog provajdera – pouzdan bekap vaših podataka. Prilikom registracije dobijate na korišćenje 2 GB, kojih možete proširiti do 7 GB (ukoliko pošaljete referale za 20 prijatelja). U bekap programu zadajete foldere koje želite sinhronizovati i time ste automatizovali posao sinhronizacije. Podacima možete pristupiti i logovanjem preko sajta kompanije, pa ih otuda možete i skidati po potrebi. Dobra je vest da postoji sinhronizacija sa iOS i Android uređajima, kao i mogućnost kreiranja URL linkova na fajlove koje želimo da delimo. U minuse se može ubrojati prilično spor rad, bar kada je reč o besplatnom nalogu.

SugarSync

Reč je o servisu koji je dosta popularan i hvaljen od profesionalaca na zapadu. Uspeh najviše duguju kvalitetom usluge, kao i pokriću brojnih mobilnih platformi (osim aktuelnih, tu su još i „prevaziđeni” operativni sistemi kao Symbian, Windows Mobile i Blackberry). Od desktop sistema nije podržan jedino Linux (nažalost, ni podrška WebDAVu još nije implementirana) . Standardno se dobija 5 GB prostora ali se putem referala taj broj može uvećati. Kao i u slučaju DropBoxa, editovani fajl se ne prenosi ceo već se izmenjeni deo kombinuje sa fajlom na serveru (velika ušteda vremena i bandwidtha, što raduje mobilne korisnike) . Ono što ovaj servis čini prijatnim je njegov upravljački interfejs koji dolazi kako za desktop, tako i za mobilne uređaje. Podseća na interfejs mobilnog telefona i pri tome je veoma pregledan. Osim što je prečica ka folderima koji se nalaze na virtuelnom disku, formiranom u toku instalacije programa, to je ujedno i upravljački centar za deljenje dozvola za korišćenje resursa. Isto tako, možete podesiti koje foldere želite da sinhronizujete i sa kojim računarima. Prilikom instalacije na desktopu se kreira folder „Magic Briefcase” koji se automatski sinhronizuje sa svim računarima na kojima smo instalirali upravljački program. Mnogo mogućnosti koje su ograničene jedino vašom maštom.

YandexDisk

Ono što je Google za SAD a Baidu za Kinu, to je Yandex (disk.yandex.ru) za prostor bivšeg SSSR-a. Kompanija vredna preko 12 milijardi dolara širi svoj posao i na Tursku, kao i na Zapad a jedan od načina za to je i ovaj servis. Posle registracije na sajtu (postoji i engleska verzija), isti nalog ćete moći da koristite i za sasvim solidnu elektronsku poštu. Yandex vam nudi da instalirate program koji je dosta sličan Microsoftovom SkyDriveu. Svrha programa je da sinhronizuje sadržaj izabranih lokalnih foldera sa sadržajem na serveru. Ovaj koncept ima prednost u tome što uvek imamo kopiju podataka na računaru, dok je minus to što ti podaci zauzimaju prostor na hard disku. Pozitivna je činjenica da Yandex podržava WebDAV protokol, tako da alternativno možete izabrati sinhronizaciju bez čuvanja podataka na računaru. Servis dozvoljava označavanje svih fajlova i foldera kao privatnih ili javnih, što omogućava kolaboraciju sa drugim licima. U minuse se ubraja nepostojanje univerzalnog foldera za sinhronizaciju, kao i potreba da sva deljenja obavljate preko pregledača interneta. Zanimljiva je i mogućnost automatskog kopiranja fotografija sa foto-aparata ili telefona na server. Prilikom aktiviranja ove usluge dobijate dodatnih 32 GB prostora na rok od pola godine besplatno. Ukratko, solidan servis sa solidnim mogućnostima i dovoljno velikim kapacitetom.

Snapcrowd

Snapcrowd sebe profiliše kao DAM (Digital Asset Manager), što bi u prevodu trebalo da znači nešto kao integrisani servis za upravljanje digitalnim sadržajima. To opet znači da korišćenjem ovog servisa možete pregledavati snimljene fajlove direktno unutar korisničkog interfejsa aplikacije. Interfejs je dizajniran u skladu sa smernicama najnovijih Windowsa i može da se kaže da je prijatan za oko. Što se tiče Windows platforme, rad sa našim podacima je moguće ostvariti direktno preko pregledača interneta ili možemo instalirati Silverlight aplikaciju (desnim klikom miša na radnu površinu). Na početku smo spomenuli DAM koncept koji integriše smeštanje, katalogiziranje, distribuciju i pregledanje digitalnih sadržaja. U podržane sadržaje spadaju fotografije, video, muzika i elektronske knjige. Svi nabrojani sadržaji se mogu pregledavati direktno iz korisničkog interfejsa bez bilo kakvih dodatnih programa. Maksimalna veličina fotografije je 200 MB, dok je za audio i video-fajlove, kao i za dokumente granica 4 GB. Podržani su svi poznatiji formati za sve vrste fajlova. Profesionalcima koji snimaju fotografije u RAW formatu će se dopasti opcija da i njih mogu pregledati direktno na serveru. Servis nam još daje i mogućnost automatskog uvoza fajlova sa nekoliko drugih oblačnih skladišta podataka. Što se tiče podrške za mobilne uređaje, postoje kvalitetne aplikacije za Android, Windows Phone i iOS. Kada se još uzme u obzir da nam kompanija poklanja besplatnih 10 GB, reč je o ponudi koja se teško odbija, pogotovo ukoliko preferiramo multimedijalne sadržaje.

4sync

Deset besplatnih gigabajta jeste lepa cifra ali razmaženi korisnik uvek želi još vise. Da bi privukao što više korisnika, oblačni servis 4sync vam stavlja na raspolaganje celih 15 GB prostora. Međutim, postoji nekoliko ograničenja. Prvo ograničenje u tome da se morate bar jednom logovati u toku 180 dana jer će vaš nalog u suprotnom biti bespovratno udaljen. Iako to na prvi pogled izgleda strašno, to nije tako. Drugo ograničenje onemogućava prenos podataka preko SSL protokola, što i ne mora da vas mnogo brine ako na serveru ne čuvate neke vrlo važne informacije. Korisnici besplatnog naloga ne mogu kompresovati (zip) podatke na sajtu niti mogu deliti direktne linkove na fajlove već se to obavlja preko Web stranice.

Prilikom instalacije aplikacije, ona prepoznaje neke od instaliranih konkurentnih servisa i nudi vam da podatke sa njih prebacite na 4sync. Kada završimo sa instalacijom, na lokalnom disku ćemo imati kopiju podataka sa servera. Inače, aplikacija omogućava dosta korisnih stvari kao što su logovanje svih fajl operacija, određivanje foldera za sinhronizaciju ili postavljanje maksimalnih vrednosti za upload i download. Međutim, kao što to obično biva, glavna podešavanja se obavljaju iz Web aplikacije koja je kod 4Synca odrađena simpatično i prilično kvalitetno.

Copy

Iza ovog naziva krije se još jedan servis koji besplatno nudi lepih 15 GB prostora (nakon instalacije aplikacije, imaćete celih 20 GB!). Za razliku od 4synca, ovde imamo manje ograničenja. Možda najvažnija prednost je u obezbeđenom šifrovanju putem AES256 standarda i to kako za prenos podataka, tako i za šifrovanje istih na serveru (nije neprobojno za NSA ali je dobra zaštita). Kao i u prethodnom slučaju, desktop aplikacija daje servisu mnogo korisnih dodataka i koji su manje-više standardni za većinu aplikacija. Zanimljiva je koncepcija servisa da ukoliko više korisnika deli iste podatke, oni će ravnomerno biti podeljeni među njima (na primer, pet lica deli folder od 10 GB i to se oduzima kao 2 GB sa svakog pojedinačnog naloga). Kada uzmemo u obzir nedostatak ograničenja, brzinu i kvalitet servisa, podršku svim aktuelnim platformama, ovo je jedan od trenutno najboljih izbora za prosečnog korisnika računara.

Adrive

Da li na vašem hard disku imate neke fajlove koji vam zauzimaju prostor ali ne želite da ih bacite? Pošto je odgovor sasvim sigurno – da, onda je red da se uzme u razmatranje ponuda servisa Adrive. Od njih ćete dobiti čak 50 GB smeštajnog prostora, što je vredno svake pohvale. Već znamo da idealne stvari ne postoje, pa je takav slučaj i ovde. Negativna strana besplatnog tarifnog plana je u tome da ne obezbeđuje zaštićeni SSL prenos podataka do servera. To opet ne predstavlja problem za namenu o kojoj smo govorili jer su to gotovo uvek podaci koji nisu nikakva tajna (fotografije, muzika, video…). Mana besplatnog hostinga jeste i ta da ne postoji nikakav program za sinhronizaciju već se snimanje i podizanje fajlova vrši preko Java aplikacije direktno iz Web browsera. Jeste da je sistem dosta nepraktičan ali je u suštini dovoljno prihvatljiv. Sve podatke koje čuvate na serveru možete da delite sa drugim licima preko URL linkova. Ograničenje maksimalne veličine fajla za upload je pristojnih 2 GB.

Mediafire

Verujemo da je veliki broj čitalaca imao priliku da skida fajlove preko ovog oblačnog servisa ali da je mali broj ljudi upućen u potencijal razmene podataka koje on nudi. Mediafire je prisutan na tržištu od 2006. godine i za to vreme je postao jedan od jačih igrača na polju oblačnog čuvanja podataka. Za razliku od ADrivea. Mediafire ima ugrađenu enkripciju podataka, što bi trebalo da ga nominuje za ozbiljnog kandidata za bekap važnih informacija. Međutim, skrećemo vam pažnju da pri tome treba imati dozu opreza pošto kompanija zadržava pravo da obriše neaktivne naloge. Pri tome se ne ističe koliki je krajnji rok te neaktivnosti ali teško možemo poverovati da odgovoran korisnik može doći u takvu situaciju. Isto tako, za razliku od ADrivea, ovde je potrebno uložiti malo napora da bi dostigli maksimalni kapacitet od 50 GB (na primer pozvati drugove, podeliti linkove preko Facebooka i Twittera). Glavnom kontrolnom centru servisa se pristupa preko pregledača interneta. Web aplikacija je urađena kvalitetno i omogućava drag’n’drop operacije nad fajlovima i folderima. Isto tako, omogućeno je pregledanje različitih vrsta fajlova (dokumenti, video, audio, foto), kao i jednostavno deljenje istih preko linkova. Servis vam daje mogućnost da instalirate pomoćne aplikacije na mobilne telefone kao i na desktop. Desktop aplikacija nudi minimalnu funkcionalnost iako zauzima čak 43 MB. Ukoliko često imate potrebu da pravite snimke vašeg ekrana i da sadržaj postavljate na internet (na primer za onlajn igre), to ćete veoma efikasno raditi uz pomoć ovog servisa.

MEGA

Čuli ste za Kima Dotcoma? To je onaj ekscentrični Nemac koji je imao probleme sa FBI oko autorskih prava i koji su mu posle toga zatvorili sajt Megaupload. Kim se nije predao i pokrenuo je novi projekat pod imenom – MEGA. To je u stvari kompleks usluga od kojih je oblačno čuvanje podataka samo početni segment. MEGA nudi 50 GB besplatnog smeštajnog prostora sa 2048-bitnom asimetričnom enkripcijom na serveru (ne baš po volji NSA), što bi praktično značilo neprobojnu zaštitu. Čitav posao sa fajlovima na desktopu se obavlja iz internet pregledača ali nije isključeno da će se uskoro pojaviti programi za integraciju servisa u fajl sistem. Od mobilnih platformi za sada je podržan samo Android. Jedino ograničenje za besplatne korisnike je to da će im brzina prenosa podataka biti smanjena u trenucima velikog opterećenja servera. MEGA je projekat koji potencijalno ima lepu budućnost ali se mnogi plaše da bi i on mogao da bude stopiran od strane FBI jer oni još nisu raščistili prethodne račune sa Dotcomom a on ne prestaje da im „zabada prst u oči” nudeći šifrovanje koje ne može da razbije čak ni NSA sa svojim moćnim računarima.

• • •

Tekstom nismo obuhvatili GDisk (15 GB) i SkyDrive (7 GB) pošto se o njima dosta zna i dosta ljudi ih već koristi. Zna se mnogo i o DropBoxu ali se manje zna o SugarSyncu koji sledi njegovu doktrinu uz znatno veću fleksibilnost. Mozy je prvenstveno okrenut bekapu podataka. YandexDisk je ruski odgovor na SkyDrive, Snapcrowd multimedijalnim sadržajima, dok 4sync i Copy na startu nude solidnih 15 GB. „Teškaši” su uglavnom dobri za odlaganje manje potrebnih podataka sa diska. Teoretski, možete pokušati da sa više različitih naloga kod iste kompanije rezervišete respektivan smeštajni prostor ali vam niko ne garantuje da vam neće obrisati sve podatke ukoliko „mućka” naknadno bude otkrivena. Ponudili smo vam ideju kako da dobijete 236+ GB besplatnog prostora a na vama je da vidite na koji način ćete da ga iskoristite.

Igor S. RUŽIĆ

 
Društveni mediji
Sajtovi sa besplatnim fajl hostingom
Šta mislite o ovom tekstu?
PowerPoint alternative
Google Helpouts
Web za decu
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera