TEST DRIVE<>
112013<><>

Samsung Ativ Book 9 Lite

Olakšan, ali ne i cenovno

Prvi notebook, netbook i ultrabook-tablet, hibridi koje je Samsung tržištu nudio pod Ativ brendom nisu naišli na vanserijski odziv kod kupaca. Na svu sreću krivac za loš inicijalni uspeh ovih proizvoda najčešće su bile neadekvatne performanse prethodne generacije Intelove Atom platforme, propraćene i lošom softverskom podrškom – tu mislimo na full verziju Windows 7 OS-a, bez ikakvih optimizacija za „lagani” hardver koji se nalazio „ispod haube”, a onda i paket dodataka u vidu internet security softvera, koji su sistem gušili do te mere, da je podizanje Chrome browsera i učitavanje bogatije web stranice predstavljalo poduhvat. Stvari su se donekle promenile kada je u pitanju ponuda pristupačnih i energetski štedljivih platformi, a Samsung je Ativ porodicu obogatio brojnim računarima koji su namenjeni Windows 7 i 8 sistemima, uključujući tu i tablete, ali i All-in-one PC uređaje. Više i srednje klase prenosnih računara, bilo da su u pitanju poslovni, igrački ili ultraprenosni modeli, Samsung i dalje brendira kao Serije 5, 7 i 9.

Samsung Ativ Book 9 Lite je ultrabook napravljen od plastike, platforma oko koje je izrađen bazirana je na AMD-ovim A6 APU-ovima, a ekran je samo „HD Ready”. U ponudi su modeli sa i bez ekrana osetljivog na dodir, koji je baš nedostajao primerku koji smo mi testirali, a koji nosi oznaku NP905S3G-DS3.

Baš kao što svaki Samsung Galaxy telefoni iste generacije međusobno liče, tako i Ativ Book 9 Lite preuzima vizuelni identitet već predstavljenih Serija 9 i 5. Svakako, jeftiniji računar izrađen od plastike ne može biti jednako krut, ali ni tanak kao model od brušenog aluminijuma, ali ipak ne možemo da kažemo da imamo zamerke na kvalitet izrade ili završne obrade. Možda bi bilo pogrešno tvrditi da Ativ Book 9 Lite ima look & feel kakvim mogu da se pohvale premium proizvodi, ali ipak postoji nešto što ovaj tanani Samsung ima, a što nema mnogo njegovih konkurenata. Gornji poklopac je napravljen od bele plastike sa glossy finišom, a od iste nijanse izrađen je i ostatak računara, odnosno unutrašnja, radna površina, kao i donji poklopac. Čak je i tastatura identično bela i, kada smo već tu, možemo odmah reći da nas je prijatno iznenadila kada je ugođaj tokom „kuckanja” u pitanju. Tačped, s druge strane, ostavlja lošiji utisak, jer sam klik pravi čudan i „jeftin” zvuk, a preciznost mu nije jača strana, pa je sva sreća da efektivna površina nije prevelika.

Rezolucija od 1366 x 768 piksela na ekranu dijagonale 13,3 inča je i dalje standard u najnižoj klasi, pa nas čudi da se najveći proizvođač LCD matrica na svetu nije „otvorio” za bolje. Najjeftinija TN matrica sa jednim redom LED osvetljenja čini ekran neubedljivo svetlim, a ni uniformnost nije jača strana. U svakom slučaju, ekran na Ativ Book 9 Lite „radi posao”, ali ostaje žal za matricom više rezolucije, bez obzira na „Lite” u nazivu modela.

Najnovija generacija AMD mobilnih procesora podeljena je na Kabini i Temash i krasi ih nova Jaguar arhitektura koja se razlikuje od toliko poznate Bobcat tehnologije. Kabini je namenjen jačim notebookovima, dok je Temash tu za tablet uređaje i manje ultrabook uređaje. Ativ Book 9 Lite stiže sa APU-om A6-1450, koji već možemo nazvati i SoC-om (System On a Chip) jer su, baš kao i kod modernih mobilnih uređaja, CPU, GPU, memorijski kontroler i southbridge logika spakovani u jedan čip. Pomenuti model je izrađen u 28 nm litografiji, ima prava četiri jezgra (za razliku od Bobcata koji je imao posebne jedinice za FP i integer operacije), ali zbog veće kompleksnosti ima i nešto niže početne radne frekvencije. Tako A6-1450 radi na taktu od 1 GHz, koji se u turbo režimu povećava za 40 odsto. U jezgru je poznati Radeon HD8250 GPU koji ima 128 shader jedinica i radni takt od 300 do 400 MHz. Skromne performanse ipak možemo posmatrati na drugi način ako znamo da ceo APU troši svega 8 W električne energije, uz maksimalnih 15 W kada su i CPU i GPU u turbo režimu. Pomenuti SoC radi sa 4 GB DDR3-1066 memorije koja takođe ima Low-Power deklaraciju, baš kao i Samsung SSD drajv kapaciteta 128 GB. Za optički drajv nije bilo ni prostora a ni potrebe, dok je ostatak hardverske specifikacije očekivano standardan. Od konektora zatičemo Mini HDMI, USB 3.0, čitač kartica, Mini-USB-to-LAN konektor (izveden preko priloženog adaptera), konektor za napajanje, dok se sa druge strane nalaze Mini VGA priključak, audio-džek i USB 2.0.

Kada su performanse u pitanju, Ativ Book 9 Lite nije šampion, iako se prilično oseti brži rad SATA podsistema. Pristup fajlovima je brz, ali rad sa zahtevnijim aplikacijama pokazuje pravo lice slabašnog CPU-a. Istini za volju, ovakvom računaru bi pre odgovarao „laganiji” operativni sistem koji ne bi „jeo” resurse, ali pošto Chrome OS nije zaživeo, a o Androidu je neukusno govoriti u ovom kontekstu, korisnici su osuđeni na „masivni” Windows 8. Rad sa laganim aplikacijama, pogotovo onim web-baziranim, sasvim je ugodno iskustvo, pa tu nemamo nikakvih zamerki. Ipak, zaboravite na obradu slika ili bilo koju drugu CAD aplikaciju – ovo je prvenstveno laptop za Office i Internet. Tokom zahtevnijeg rada (HD video-klipovi i flash igre), laptop se ne zagreva niti kreće da pravi buku, što je još jedan plus ovog računara. Iako je baterija skromna, dvoćelijska, Samsung je još jednom dokazao da je majstor kada je autonomija u pitanju, pa čak i ovako malen i lagan laptop može da izgura jedan radni dan (osam časova, sa malim pauzama). Osim toga, tradicionalno brzo buđenje iz „sleep” moda ostaje „trejdmark” Samsung laptopova, bez obzira na relativno slabašan hardver na kom je Ativ Book Lite 9 baziran.

Da bi vam bilo jasno zbog čega smo bili tako strogi kada su neke mane ovog „Lite” prenosnika u pitanju, pomenućemo i cenu koja iznosi čak 790 evra sa Windows 8 operativnim sistemom. Za navedeni novac ne moramo dobiti kvalitetnije kućište, ali u datom cenovnom rangu zaista očekujemo da vidimo brži hardver od najosnovnijeg A6 APU-a i ekran veće rezolucije od smart telefona srednje klase. Samsung bi trebalo da postavlja standarde i u svetu prenosnih računara, baš kao što to čini kada su u pitanju mobilni uređaji – a ne da prati konkurenciju. Veliki profit na ovom modelu kompanija će utrošiti na efektivan marketing za Ativ seriju i tako se truditi da izradi ime kao premium brend u svetu notebook računara. Smatramo da bi upravo ovaj model mogao da se ponudi kroz pakete i na rate kod domaćih mobilnih operatera, jer je u suprotnom cena jednostavno isuviše visoka.

Branko MAKSIMOVIĆ

Performanse
PCMark 7 Score1824
3DMark Vantage CPU Score2865
SiSoft Sandra Pro 2013: CPU Dhrystone [MIPS]15460
SiSoft Sandra Pro 2013: Memory [GB/s]6.17
SiSoft Sandra Pro 2013: HDD [MB/s]242.83
HDTune: Avg. Read [MB/s]258.11
HDTune: Avg. Write [MB/s]235.54
Grafičke performanse
FutureMark 3DMark Vantage, 720p2622
FutureMark 3DMark 11 Score, 720p608
Dirt Showdown DX11, 720p, ultra10.9
Tomb Raider, 720p, highest, TressFX off11.6
Trajanje baterije
Maksimalno opterećenje [100% osvet.]155 min
Office [100% osvet.]340 min
Net [50% osvet.]402 min
 
AMD Radeon R9 270X i Sapphire Radeon R9 280X Toxic
AMD Radeon R7 260X 2 GB
Dell P2214H, P2314H, P2414H i P2714H
Nikon D610
Samsung Ativ Book 9 Lite
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus N550JV
Asus RoG G750JH
HP Envy Recline 27
Canon Pixma MG7150
Omega OKB-030B Bluetooth Keyboard
Platinet Android Pendrive
Genius Traveler D6600
Blueberry PowerBank PC-9K i PC-10K
Wacom Intuos Pen i Intous Pro Special Edition
ViewSonic PJD7820HD
Omega OM419 i Jetion JT-DMS075

Procesor:
AMD A6-1450 APU (1,0-1,4 GHz, 4 jezgra)
Čipset:
AMD Temash chipset
Memorija:
4 GB DDR3L-1066
Hard disk:
SSD Samsung mSATA MZMTD128HAFV, 128 GB
Grafika:
Radeon HD8250G
Ekran:
13,3 inča, 1366 x 768 px
Zvuk:
AMD High Definition Audio
Wireless/bluetooth:
Wireless Draft N2230 (802.11b/g/n) / ima (4.0)
Baterija:
2-cell, 30Wh
Dimenzije/masa:
324 x 224 x 16,9 mm, 1,16 kg
Portovi:
Mini HDMI, USB 3.0, čitač kartica, Mini-USB-to-LAN, Mini VGA, 3,5 mm audio, USB 2.0
Softver:
Microsoft Windows 8 64-bit
Dodatno:
720p web kamera
Proizvođač:
Samsung
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera