Prva tri modela iz nove, Volcanic Islands serije grafičkih karti nisu donele neke novine sa sobom, već su praktično preimenovane i cenovno repozicionirane. To ne znači nužno da je ovaj potez loš, jer je dovoljan pogled na R9 280X ili GTX 770 i zaključiti da se radi o sjajnim rezultatima „rebrand” politike. Isti je slučaj i sa trećim modelom nove generacije Radeona, R7 260X. Iza ove oznake se zapravo krije Radeon HD 7790 o kom smo pisali u nekoliko navrata do sada. U novom odelu, ova karta ima nekoliko minornih izmena, ali ćemo se podsetiti svega. Radeon R7 260 ima GPU koji je izrađen u 28 nm proizvodnom procesu u pogonima kompanije TSMC. Njegovo ime je Bonaire, a on podržava sve aktuelne standarde kao što su DirectX 11, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.1 itd. Čip karakteriše površina od svega 160 mm2 i na tom prostoru AMD je uspeo da smesti oko dve milijarde tranzistora. Bonaire poseduje 14 Compute Unit blokova, od kojih svaki raspolaže sa po 64 Stream procesora. Prostom računicom dolazimo do cifre od 896 SP-a. U čip je implementirano 56 teksturnih i 16 ROP jedinica, a to se može okarakterisati kao prilično visoka vrednost za cenovnu kategoriju kojoj pripada. U odnosu na Cape Verde, AMD je udvostručio broj geometrijskih i teselacionih jedinica. To će svakako biti od koristi u novim igrama koje koriste potencijal ovih jedinica. Prvi model koji je do nas stigao ima referentni dizajn i potpisan je od strane samog AMD-a.
AMD Radeon R7 260X je grafička karta veoma malih dimenzija i po slobodnoj proceni bismo rekli da je referentni model kraći čak i od HD 7770. Kuler ima plastični oklop sa novom dizajnerskom temom, a sa standardnom crveno-crnom kolornom šemom. Oklop samo delimično prekriva rashladni sistem, pa i bez njegovog uklanjanja može da se vidi šta je ispod. U pitanju je običan aluminijumski rashladni profil crne boje, koji prekriva samo GPU. Sa druge strane, memorijski čipovi su ogoljeni i mogu da računaju samo na strujanje vazduha koje stvara ventilator prečnika 70 mm. Dobra vest je da se AMD odlučio da stavi pasivni hladnjak na elemente naponske jedinice. Implementirana je četvorofazna filtracija napona prema GPU-u, što je više nego pristojno. Čak i referentni model poseduje oklopljene zavojnice solidnog kvaliteta. Kada smo uklonili kuler otkrili smo Bonaire čip u centralnom delu koji je na referentnom modelu podešen na 1100 MHz. To je 100 MHz više nego kod Radeona HD 7790, čime su obezbeđene za dlaku bolje performanse. Oko GPU-a su raspoređena četiri GDDR5 memorijska čipa. Oni obrazuju 128-bitni interfejs i uz radnu frekvenciju od efektivnih 6500 MHz isporučuju protok od solidnih 104 GB/s. U radu, karta je veoma tiha, štedljiva i generalno zahvalna. Ventilator ima blage prelaze tokom povećanja temperatura, ali je lako dostizao i do 80 stepeni Celzijusove skale. Ipak, sasvim je razumno da nećemo ni videti mnogo modela u prodaji koji će biti bazirani na referentnom rešenju. Verovatno možemo očekivati pojavu Dual-X, Vapor-X, DirectCU II, TwinFrozr i drugih poznatih modela sa alternativnim dizajnom kulera koji će se pokazati drastično bolje.
Kada govorimo o video-izlazima, nije bilo promena u odnosu na Radeone ove klase. Prisutna su dva DVI izlaza i po jedan HDMI i DisplayPort pune veličine. To je sve što će većini korisnika ikada zatrebati. Za napajanje je potrebno obezbediti jedan 6-pin molex. On je tu bukvalno zbog činjenice da je R7 260X na ivici specifikacije PCI-Express slota koji je sposoban da isporuči snagu do 75 W. Ovo je tik iznad deklarisane tipične potrošnje od svega 85 W koliko je AMD specifikovao za R7 260X. Dakle, ukoliko imate štedljivu konfiguraciju, ovaj model će svakako biti nezahtevan dodatak vašem računaru.
Kada smo prvi put imali prilike da se sretnemo sa Radeonom HD 7790 on je bio izuzetan izbor u cenovnom rangu od oko 130-140 evra, jer je kao konkurenta imao samo običan GeForceGTX 650 Ti. Situacija je sada drugačija, a R7 260X je na naše tržište stigao po ceni od oko 120 evra. Dok je i dalje brži od „običnog” GTX 650 Ti modela, sada je tu i njegova Boost edicija. Iako je ova karta skuplja za oko 10 do 30 evra, ona nudi i znatno bolje performanse u svim testovima. Naravno, uvek postoji „ali”, tako da je GTX 650 Ti Boost znatno manje energetski efikasan. Stoga, imate štedljiviji i nešto jeftiniji izbor koji se krije u Radeonu R7 260X ili da dodate kojih 10-15 odsto razlike u ceni i dobijete vidno brži proizvod uz veću potrošnju. Izbor je samo na vama.