TEST DRIVE<>
092013<><>

HP ElitePad 900 G1

Umesto uobičajenog

Windows RT je bio uklet pre nego što je bio rođen, a to zna i HP koji je na svoj novi ElitePad tablet instalirao kompletan Windows 8. Pošto se radi o x86 OS-u, HP-u se izbor sveo na najnoviju Intelovu Atom platformu, mada je do trenutka kada je uređaj bio spreman za tržište i AMD ponudio sasvim primamljivo rešenje.

ElitePad 900 je prvi Windows 8 tablet ove kompanije koji ne prati ni Microsoft Surface, niti Surface RT koncept, već je negde između. Po snazi i masi je bliži jeftinijem, ARM, Surface RT rešenju, ali ipak ima punokrvni Windows 8 OS, baš kao MS Surface koji je po masi bliži manjem laptopu i ima Core i5 procesor. HP je ElitePad 900 zasnovao na daleko slabijem, dvojezgarnom Atom procesoru, ali ga je izuzetno „obukao”, te s pravom nosi Elite u nazivu.

Iako zbog ograničenja u performansama ne može da zameni laptop, opremljen je softverskim rešenjima koje ga čine zanimljivim poslovnim alatom (rad sa preciznim stajlusom, kompatibilnost sa HSPA+ mrežom, hardverska TPM enkripcija, i tako dalje). Baš kao što svaki poslovni laptop najviše klase često završava u rukama ljudi koji samo vole kvalitetne i fancy stvari (HP Envy i MacBook Pro su dobri primeri), tako već vidimo da će na osnovu svoje elegantne, precizno izrađene spoljašnjosti, ElitePad 900 biti predmet želja mnogih casual korisnika.

Lakši od iPad 4 tableta, ElitePad 900 ima masu od 625 grama, a kućište je po unibody principu, izrađeno od jednog komada aluminijuma, dok sa gornje strane ekran štiti Gorilla Glass 2. Baš kao i EliteBook prenosni računari, elitni tablet integriše neke ključne i patentirane HP tehnologije koje čine da ovaj uređaj podnese pad sa visine od dva metra, rad po kiši, vetru, na ledu, direktnom suncu ili na pesku i tako zaradi i „810G” specifikaciju američke vojske.

Pored tastera za uključivanje, centralnog Windows tastera, te klackalice za kontrolu jačine zvuka, orijentacionog prekidača i dock priključka, nalazi se i SIM slot i čitač microSD kartica. Plastični deo leđa je bio neminovnost, jer su tu HSPA+, NFC i WiFi antene. (Na određenim tržištima dostupna je i 4G LTE verzija uređaja.) Sa zadnje strane zatičemo i 8 Mpx kameru sa LED blicem, dok je prednja kamera zasnovana na manjem 3,2 Mpx CMOS-u sposobnom da snima 1080p video.

Tokom testiranja, ekran je kod nas izazivao pomešana osećanja. S jedne strane, smartphone revolucija je, barem nas, tehnološke gikove i kritičare, prilično razmazila, pa nam se rezolucija od 1280 x 800 piksela na 10,1 inča činila nedovoljnom. Ipak, radi se o fantastičnom A-IPS ekranu koji je podržan sa četvorostranim W-LED pozadinskim osvetljenjem u dva nivoa, što rezultuje nominalnom cifrom od čak 400 kandela osvetljenosti. Aktuelna generacija Atom procesora ne pruža adekvatne performanse za veću i zahtevniju radnu površinu, što je svakako minus u odnosu na Android i iOS tablete, koji već rade u 2048 x 1536 i većim rezolucijama. Iako je rezolucija samo standardna, moramo priznati da su sve ostale osobine ekrana na najvišem nivou – jako osvetljenje, jarke i precizne boje, duboka crna i veoma, veoma dobri uglovi vidljivosti. Površina ekrana osetljiva je na dodir, a uz uređaj se dobija i specijalni stajlus. Nažalost, to ne znači da je ElitePadov digitajzer kompatibilan sa rukavicama ili čak sa olovčicama drugih proizvođača.

HP ElitePad 900 je baziran na Intelovom dvojezgarnom Atom Z2760 procesoru, ima 2 GB RAM memorije i storage od 32 ili 64 GB. U praksi, ipak, ovo nije preterano brz hardver u punokrvnom Windows 8 okruženju. Osim toga, sam Windows 8 u tablet okruženju dodatno je opterećen i tač input i orijentacionim API-jima, odnosno adekvatnim i stalno aktivnim Windows servisima, bez obzira na to da li je aplikacija koja ih koristi trenutno aktivna ili ne. To znači da ElitePad 900 nije puno drugačiji (brži) u radu u odnosu na omražene netbook računare. Lepo radi sa Office 365 ili Google Docs tipom Web aplikacija, pa čak i Flash videom, tako da je samo pitanje koliko je zahtevan softver u okviru vašeg radnog okruženja.

Uz tablet je priložen jedan od nekoliko specijalno izrađenih hardverskih dodataka, a sam HP ElitePad se prodaje u različito konfigurisanim paketima. Prvi dodatak je Expansion Jacket koji, kada se zasebno kupuje, košta oko 60 evra, a koji tabletu dodaje dva USB slota, HDMI video-izlaz i SD/MMC čitač kartica. U ovaj dodatak se može ugraditi i dodatna baterija (koja košta 75 evra), a koja autonomiju produžuje za još osam časova. Drugi dodatak je lepo dizajnirani docking station, koji se doplaćuje oko 100 evra. Na njemu se nalaze čak četiri USB priključka, te LAN, VGA, HDMI i 3.5 mm audio-konektori. Najskuplji dodatak, koji košta oko 150 evra, pretvara ElitePad u nešto što vrlo liči na notebook ili, u ovom slučaju, netbook. I ovaj Jacket ima proširenja u vidu USB slotova i SD čitača.

Kada je autonomija u pitanju, HP ElitePad 900 će izdržati ceo radni dan u kancelariji, što je u prevodu oko 8 do 9 sati srednje zahtevnog rada uključujući i WiFi i povremeno 3G konektivnost, uz osvetljenje ekrana od 50 odsto. To svakako jeste manje od onog što nude najbolji Android i iOS tableti, ali ne bismo mogli da kažemo da je loše, pogotovo što će dodaci dodatno produžiti efektivnu autonomiju, bilo da se radi o dodatnoj bateriji koju imate uz Expansion Jacket, bilo da je utaknut u docking station koji, naravno, stalno puni bateriju.

Zapravo, najveća prednost HP ElitePad 900 tableta je mogućnost upotrebe na najrazličitije načine, upravo zahvaljujući dodacima. Možete da ga koristite kao mali laptop, a onda ponesete sa sobom i koristite kao odličan poslovni tablet. Uz docking station, koji može ostati u konferencijskoj sali, povezan na projektor, sa ElitePada možete pustiti i prezentaciju. Međutim, moramo još jednom skrenuti pažnju na to da ovaj tablet nije brzinski šampion, pa se od korisnika očekuje i da je jedan od strpljivijih tipova. Svakako jedva čekamo da vidimo kakva je budućnost ElitePad serije – uz brži procesor i Full HD IPS ekran, ovako koncipiran i dodacima obogaćen tablet računar mogao bi i zvanično da postane referentno rešenje za poslovne korisnike.

Branko MAKSIMOVIĆ

 
Sapphire Radeon HD 7730 1 GB GDDR5
Super Flower SF-2000R-BK
HP ElitePad 900 G1
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus VivoBook X200CA
Samsung Ativ Tab 3
Canon PowerShot SX500 IS
HP EliteOne 800 G1 AiO
HP Envy Rove 20
Verbatim MediaShare Wireless i Kingston MobileLite Wireless
Freecom Tough Drive 1 TB USB 3.0
Genius ECO-u500 Universal Portable Battery
Instar IN-5907 HD i IN-6012 HD
Prestigio GeoVision 5850HDDVR
Dell S2240T Multi-Touch
JVC GZ-EX315BE
Leap Motion

Procesor:
Intel Atom Z2760, 1,5-1,8 GHz, Hyper-Threading, 1 MB cache, dva jezgra)
Memorija:
2 GB DDR2-800
Hard disk:
Flash, 32 ili 64 GB
Grafika:
PowerVR SGX545
Ekran:
10,1 inča, 1280 x 800 px, IPS
Zvuk:
Intel High Definition Audio
Wireless/bluetooth:
Intel Wireless N2230 (802.11b/g/n) / ima (2.0)
Dimenzije/masa:
177,3 x 260,2 x 9,2 mm, 625 g
Portovi:
mikrofon i audio-ulaz, AC konektor, MicroSD
Softver:
Microsoft Windows 8 32-bit
Dodatno:
3,2 Mpx Full HD prednja kamera, 8 Mpx zadnja kamera, akcelerometar, e-kompas, žiroskop, ambijentalni senzor
Proizvođač:
HP
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera