TEST RUN<>
052013<><>

Skitch 2.0.1.5

Nikad lakše označavanje bitnih detalja na slikama

Uz pomoć alata Pixelate u prvi plan izbacujete odabrani deo slike
U jednoj reklami autori Evernotea kažu da je njihov program zapravo nadogradnja, produžena ruka korisnikovog mozga. Kapa dole za ideju i kvalitetno realizovan projekat, ali mi ne bismo išli toliko daleko. Evernote jeste odličan alat za čuvanje, listanje i razmenu beležaka, te ako ga niste probali, savetujemo vam da to učinite što pre. Ipak, da je konkurencija nevidljiva i da program nema alternativu...

Bilo kako bilo, u kompaniji Evernote rešili su da obogate svoj flagship proizvod, i to nezavisnom alatkom po imenu Skitch. U prvi mah, zbog ikonice, koja je jedno veliko srce ispresecano nekakavim linijama, stiče se utisak da je reč o namenskom programu za zaljubljene ili kvaziigri koja obeležava dan Svetog Trifuna. Ništa od toga nije tačno, pošto je u pitanju aplikacija za označavanje bitnih detalja na slikama. Jeste, ovaj posao možete da obavite, teoretski, iz bilo kog programa za pregled ili obradu slika, samo je pitanje koliko će to da vam „pojede” vremena i živaca. Upravo zbog poslednje rečenog nastao je Skitch – da proces anotacije učini jednostavnim, brzim i elegantnim.

Iako sadrži samo osnovni set funkcija, program daje vizuelno dopadljive rezultate
Odmah na početku treba reći da je Skitch prvenstveno namenjen ljudima koji koriste Evernote, ali da to nije obavezujuće. Bez aktivnog naloga nećete dobiti mogućnost uploadovanja materijala na svoj account, baš kao ni opciju deljenja slika na Facebooku, LinkedInu i Twitteru. Na svu sreću, u padajućem meniju (oblast Skitch) nalazi se opcija Save as image..., koja nudi pretakanje izrađenih kreacija u PNG, BMP, JPG ili TIFF format. Baš ono što nam treba, ali to nije sve. Obratite pažnju na donju ivicu ekrana – na njenoj sredini nalazi se alat po imenu Drag Me (brojke u zagradi predstavljaju veličinu slike u pikselima). On služi za instant ubacivanje kreacije na desktop, u program u kojem radite (na primer, Word, Corel, Photoshop...) ili u elektrosnku poruku. Koristi se metoda drag & drop, uz automatsko uklanjanje interfejsa programa sa ekrana.

Program na ulazu forsira materijal koji se nalazi na desktopu, odnosno ono na čemu radite, program koji koristite i slično. Zato je kao osnova za početak rada predviđena funkcija Screen Snap, koja nudi nekoliko različitih mogućnosti za „čupanje” sadržaja ekrana i njegovo prebacivanje u Skitch. Po defaultu, ovaj alat „hvata” region ekrana koji sami definišete koristeći klasičan rectangle alat – klik mišem za određivanje početene lokacije, zatim „razvlačenje” pravougaonika do željene veličine i još jedan klik za prebacivanje sadržaja linijama označene regije u program. Hvatati se može i ceo ekran, a dozvoljeno je i učitavanje slika sa hard diska (podržani su isti formati kao i na izlazu), kopiranje sadržaja iz clipboarda, te pokretanje projekta „od nule” – sa belog papira.

Lajtmotiv programa je jednostavnost upotrebe, tako da nemojte očekivati pregršt obradnih alata, fancy grafičke filtere i slične „moše”, kojima su zatrpani programi za obradu slika. Skitch rabi mršavu paletu alata koja je parkirana u levom delu ekrana i tamo se nalaze samo najosnovnije opcije. Prvo i osnovno je dodavanje strelica na kreaciju koje označavaju naročite elemente na slici na kojoj radite. Strelica se automatski usmerava ka tački prema kojoj vučete miša i njeno telo može da bude neograničene dužine, pod bilo kojim uglom i slično. Skaliranje gabarita obavlja se ručnim setovanjem veličine putem skale, koja sadrži tri predefinisane vrednosti (to je poslednja opcija na paleti alata). Promenu možete da načinite bilo kad u toku rada, dovoljno je da kliknete na željenu strelicu i setujete joj veličinu. Inače, opisani postupak korekcije gabarita odnosi se na sve objekte koji se u Skitchu mogu postaviti na radnu površinu. Ovde valja napomenuti još nešto, a to je da se iz odeljka za skaliranje vrši i biranje boja za objekte na ekranu. I ovde je minimalizam na delu, tako da na raspolaganju imate svega osam boja.

Šta, osim strelica, Skitch još čuva za korisnika? Logično, tu je mogućnost upisivanja teksta, kojem se, kao što smo već rekli, boja i veličina menjaju baš kao i ostalim aktivnim elementima – u osam, odnosno tri koraka. Program automatski dodaje outline i shadow efekte, tako da se o atraktivnosti ispisa ne treba brinuti. Dalje, na raspolaganju je ucrtavanje jednostavnih geometrijskih oblika: kvadrat/pravougaonik (sa ili bez zaobljenih ivica), krug/elipsa i prava linija. Alatom Pen moguće je crtati nepravilne linije, dok je Highlighter neka vrsta markera, koji služi da se oblast oko upisanog teksta „podvuče” određenom bojom. Na raspolaganju je i funkcija Crop, kojom se sadržaj „iseca” sa radnog platna, odnosno funkcija Pixelate, koja stvara veoma zanimljiv efekat. Naime, ona služi da pikselizuje (zamuti) sve što se nalazi izvan granica objekta koji ucrtate na ekranu. Na taj način vrši se upečatljivo izbacivanje naročitih elemenata slike u prvi plan. Veoma zgodna opcija.

Jednostavnost su hteli, jednostavnost su dobili i upravo ona može da im se obije o glavu. Iz Skitcha se do označenih slika zaista dolazi na jednostavan i brz način, plus lepo izgledaju, ali... Postavlja se pitanje kako će da reaguju korisnici kojima je potrebno nešto više manevarskog prostora? Recimo, da li će ih samo osam boja zadovoljiti? Zašto se veličina elemenata koriguje putem tri predefinisana koraka? Zbog čega nema opcije za promenu tipa korišćenog fonta? Šta je sa funkcijom rotate, koja se aktivira isključivo kada su strelice u pitanju? I kad smo već kod strelica, bilo bi tako dobro da je omogućeno tweakovanje njihovog izgleda. Ovako, osuđeni ste na jedan te isti šablon, kojem samo možete da menjate boju i veličinu. Međutim, i pored navedenih nedostataka, nama se Skitch svideo i sigurno je da će pronaći put do korisnika. Ne treba zaboraviti to da je njegovo korišćenje besplatno, te da ga možete pokrenuti i sa mobilnog uređaja, bez obzira na to da li ga pogoni Googleov ili Appleov komplement. Sada je jasno poreklo nedostataka...

Vladimir PISODOROV

 
Notepad2 4.2.25, AkelPad 4.8.2, EditPad Lite 7.2.3, NoteTab Light 7.1, Programmer’s Notepad 2.3, PSPad 4.5.7, Crimson Editor 3.72, ConTEXT 0.98, ActiveState Komodo Edit 8.0, Notepad++ 6.3.2
MP3 Quality Modifier 2.51
uPhotoMeasure 3.4.5
Fotor
Free Studio 2013
JPEGView 1.0.28
Recent Files Scanner 1.7.21
Sugar Bytes Cyclop 1.1.1
Folder SimpBurn 1.0 beta 7
CCleaner 4.0
Skitch 2.0.1.5
Šta mislite o ovom tekstu?
Listary 4.00
Native Instruments Battery 4
Better History 1.9.38
JustType 1.01
Molecular White Screensaver
Tile Tabs 9.1
instant translate 1.7.3
Mousinity 1.2.2.6
Wordaizer 2.1
Similar image search 1.1.3

Potrebno:
Windows, Mac OS X, Android, iOS
Veličina:
32,3 MB, 57,3 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
evernote .com /skitch
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera