TEST DRIVE<>
012013<><>

Samsung Galaxy Camera

(R)evolucija fotoaparata?

Fotoaparat zasnovan na operativnom sistemu Android još nam ne zvuči kao idealna naprava. Pre mesec dana, Nikon S800C naterao nas je na razmišljanje o ovoj simbiozi i poljuljao neke čvrste stavove koje smo imali, a sada je na red došao Samsung. Najmlađi igrač u areni proizvođača fotoaparata, sa velikim iskustvom u proizvodnji potrošačke elektronike, rešio je da isproba novi recept i predstavi nam uređaj pod nazivom Samsung Galaxy Camera.

Osnovu ovog „fotoaparata” čini dobro poznati hardver iz mobilnog telefona Galaxy S3 – čipset Exynos, Quad Core 1,4 GHz Cortex A9 i Mali 400MP GPU. Da nije razlike u debljini zbog ugrađene optike u Galaxy Cameru, mogli bismo da kažemo da je u pitanju isti uređaj, kako po materijalima koji se koriste tako i po kvalitetu izrade. Ugrađena optika na papiru obećava, pošto je reč o objektivu raspona 4,1–86,1 mm (23–483 mm u 35 mm formatu), tj. sa optičkim uvećanjem 21 puta i otvorom blende od f2.8 do 5.9 i sa optičkom stabilizacijom slike. Uređaj koristi BSI CMOS senzor veličine 1 x 2,3 inča sa efektivnom rezolucijom 16 megapiksela (4608 x 3456 piksela). Nije loše za nabudženi mobilni telefon, zar ne?

Međutim, ovo nije mobilni, već fotoaparat čiju celu poleđinu zauzima ekran (dijagonale 4,8 inča). To predstavlja problem kada držite uređaj, pošto ne postoji konkretno mesto oslonca za palac, a grip, ma koliko masivan i gumiran bio, nije dovoljan da biste se 100 odsto osećali sigurno dok držite ovaj uređaj u ruci i fotografišete. Prednost ekrana visoke rezolucije (720 x 1280 piksela) najviše oseća ona druga, pametnija strana ovog uređaja. Tasteri ’Shutter’ i ’zoom’ nalaze se na očekivanom mestu, na vrhu aparata. Pop-up blic nalazi se na levoj strani aparata i aktivira se pritiskom na taster. Njega nije moguće aktivirati „softverskim” putem, pa neće moći neprijatno da vas iznenadi u nekim trenucima. Na desnom boku skriveni su konektori za slušalice i microUSB, dok se microHDMI nalazi na dnu aparata. Pored njega nalaze se slotovi za SIM i microSD(HC) kartice, ali tek nakon što otvorite vratanca i pristupite bateriji, kao i kod „klasičnih” kompakt fotoaparata.

Aparat ima ugrađenih 8 GB memorije za skladištenje, a korisniku je dostupno nešto manje od pola, tj. 3,87 GB. Baterija je litijum-jonska, kapaciteta 1650 mAh (slabija nego u S3), ali je standardnog formata, pa je jednostavno dokupiti još jednu. Uz aparat se ne dobija eksterni punjač, već se baterija puni direktno u uređaju, i za to je potrebno oko četiri sata. Sigurno vas zanima vek trajanja baterije. To može dosta da varira u zavisnosti od toga na koji način koristite uređaj, pošto su, posle ekrana, 3G i WiFi konekcije najveći „pasivni” potrošači. Uz umereno korišćenje svih funkcija (kao mobilni, osim razgovora), uspeli smo da izvučemo jedan dan iz baterije sa više od 150 fotografija i nekoliko video zapisa. Očekivali smo lošije performanse, pa smo ovim rezultatom zadovoljni. Pre nego što pređemo na softversku stranu priče, ne smemo zaboraviti da napomenemo to da je za prvu fotografiju potrebno tri-četiri sekunde, tj. onoliko koliko je objektivu potrebno da izađe iz svog skrovišta ako se aparat nalazi u stand-by režimu. Svaka naredna fotka beleži se skoro istovremeno sa pritiskom na „oroz”.

Interfejs aplikacije za fotoaparat je ono što kameru Galaxy čini jedinstvenom u svakom pogledu. U startu možete da odaberete četiri opcije za logiku kojom će se fotografije zapisivati – Auto, Casual, Smart Pro i Expert. Auto je, kao što mu ime govori, Point ’n’ Shoot, a aparat će sve drugo da obavi za vas. Mod Casual je nešto „pametniji” jer se u njemu kriju efekti koje ćete moći trenutno da primenite na svoje fotografije, kao što su Best Photo (aparat napravi pet fotografija zaredom i bira najbolju), Best Group Pose (slično, ali analizira sve aktere na slici, pa bira najbolju kompoziciju), a tu se krije i režim Panorama. Time dobijate i više nego zadovoljavajuće rezultate čak i u zatvorenom prostoru, ali je predefinisana „dužina” za kreiranje panorame predugačka. Smart Pro vam omogućava da kreirate fotografije koje ste možda oduvek hteli da napravite, a niste mogli ili znali kako. Na vama je samo da odaberete da li hoćete da fotografišete makro, vatromet, siluete, vodopad sa zamućenom vodom, tragove farova automobila, a softver će odrediti potrebne parametre.

Mod Expert je nešto što nismo očekivali, pogotovu ne tako elegantno rešeno. Kada mu pristupite, pred vama se otvaraju virtuelni točkići, koje vrtite kako biste izabrali željenu osetljivost senzora, otvor blende, brzinu zatvarača i kompenzaciju ekspozicije, ili samo neku od tih opcija u zavisnosti od toga da li ste odabrali Manual, Aperature, Program ili Shutter priority. Na ekranu istovremeno imate pregled slike koju želite da zabeležite (live preview).

Mana, ako se tako može nazvati, jeste nedostatak čuvanja podataka u RAW obliku, ali ovaj aparat i nije usmeren ka naprednim korisnicima, iako se po količini opcija može i njima približiti. Još jedna interesantna mogućnost koju nudi GC je aktiviranje funkcija fotoaparata glasom. Na osnovu nekoliko predefinisanih engleskih reči (mada će se možda pojaviti i drugi jezici), moguće je glasom davati naredbe aparatu da zumira ili napravi fotografiju. Uspešnost prepoznavanja je u našem slučaju bila dosta visoka, iako je nekada malo kasnila.

Osetljivost senzora podešava se u rasponu od ISO100 do 3200, ali je gubitak detalja posle ISO800 primetan, a ISO3200 je skoro neupotrebljiv. Otvor blende f2.8 na najširem kraju omogućava aparatu da ne skače odmah na više ISO vrednosti kada količina svetla opadne, što predstavlja veliki plus. Kvalitet zabeležnih fotografija je dobar, kao i njihov dinamički opseg. Boje su živopisne, zasićene, a aparat se više nego dobro snalazi sa pravilnim izborom balansa bele boje. Brzina fokusa je solidna – nije najbrži, ali ni najsporiji aparat koji smo probali.

U režimu Auto dosta se dobro snalazi sa odabirom subjekta, mada se ponekad desi i da promaši, pa fotka bude mutna. Ako niste zadovoljni zabeleženom fotografijom, softver koji dolazi uz njega više je nego dovoljan da u nekoliko koraka dobijete željene rezultate. Ako vam je baš stalo da još više izmanipulišete fotkom, možete skinuti i Photoshop za Android ili neki drugi ozbiljniji softver za obradu fotografija od ugrađenog Samsungovog.

Kod snimanja videa imate mogućnost izbora 13 predefinisanih filtera, istih kao i kod fotografisanja, koje možete primeniti i na video koji snimate. Kvalitet zabeleženog videa je dobar, a optička (i digitalna) stabilizacija zaista pomaže u tome da ne dobijete morsku bolest od prevelikog tresenja kamere. U toku snimanja moguće je koristiti opciju zoom, koja radi sa pola brzine u odnosu na situaciju kada se koristi kod fotoaparata, ali se i tada zvuk beleži na video materijalu.

U pozadini svega stoji operativni sistem Android 4.1.1, koji sa 2 GB RAM-a radi kao švajcarski sat. Galaxy Camera dolazi sa solidnim setom preinstaliranih aplikacija, a u prvi plan su stavljeni Instagram i DropBox, dok je aplikaciju Facebook potrebno naknadno instalirati ako želite da svoje fotografije direktno delite na ovoj mreži. Tu je i Samsungova „radnja” sa aplikacijama, pored Googleovog Play Storea, a sve opcije koje su dostupne na drugim uređajima sa operativnim sistemom Android dostupne su i vama.

Možda je najveća prepreka kod GC njena veličina. Dok je, s jedne strane, Nikon S800C moguće staviti u džep, koliko god GC odgovarala veličini S3, ni jedan ni drugi Samsungov uređaj nije tek tako moguće poneti sa sobom.

Šta je zapravo Galaxy Camera? To je kombinacija odličnog korisničnog interfejsa, koji nudi široki (neograničen) izbor mogućnosti i svakodnevnu funkcionalnost jednog smart uređaja, uz dodatnu mogućnost beleženja fotografija na višem nivou od onog sa mobilnih aparata. To i dalje nije fotoapart, zapravo možda i jeste, ali bi se po svom kvalitetu svrstao negde u sredinu skale, gde cena to ne bi mogla da opravda, ali ako GC posmatramo kao gedžet, onda je ovo jedan izuzetno kvalitetan i svestran uređaj.

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD A10-5700
Asus F2A55-M, Gigabyte F2A55M-DS2, MSI FM2-A55M-E33
ViewSonic VSD220
Sapphire Radeon HD 7950 FleX Edition 3GB
Samsung Galaxy Camera
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus Designo MX279H
Canon PowerShot S110 i G15
Samsung ATIV Smart PC XE500T1C-A01RS
Asus VivoTab Smart ME400C
Logitech Washable Keyboard K310
Asus S56
Elecom Oppopet i Genius DX-ECO
Kingston ssdNow V300 120 GB
Logitech T620 Touch Mouse i T400 Zone Touch Mouse
Netis WF2116, WF2117, WF2120, WF2412, WF2420
D-Link DIR-506L
Kingston DataTraveler Workspace 32 GB
Elektrodata Droid Monster TV Box i AirMouse

Ukratko
• Otvor blende f2.8 omogućava fotografisanje/snimanje i pri manjoj količini svetla bez potrebe za korišćenjem viših ISO vrednosti.
• Životni vek baterije mogao bi biti duži, ali je upotreba standardne baterije omogućila lako dokupljivanje druge/rezervne baterije.
• Podrška za SIM karticu ne ograničava vašu povezanost „sa svetom” kada ste u dometu WiFi signala.
• Galaxy Camera je veća od „standardnih” kompaktnih aparata, pa je nije tek tako moguće poneti sa sobom.
• BSI CMOS senzor od 16 MPx daje solidne rezultate, ali je Galaxy Camera pre svega odličan gedžet, pa tek onda solidan fotoaparat.

Osnovno:
rezolucija 16 megapiksela, 21x optički zum, operativni sistem Android 4.1 (Jelly Bean)
Ostalo:
objektiv 4,1–86,1 mm (23–483 mm), f2,8–5,9, optička stabilizacija slike, ekran dijagonale 4,8 inča 1280 x 720 piksela, video 720p / 60 fps, 1080p / 30 fps, 768 x 512 / 120 fps, upotreba optičkog zuma pri snimanju videa, 3G, BT, GPS, WiFi, HDMI, SIM, microSD
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Samsung Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera