TEST DRIVE<>
122012<><>

AMD FX-8350

Nalickani Bulldozer

U poslednje vreme AMD-ova nomenklatura dostiže nivo komičnog. Bulldozer je, na primer, bio izuzetak, ali kako nova CPU arhitektura koristi jezgra Piledriver, čini nam se da onaj ko je zaslužan za nazive živi pored nekog gradilišta. Pored Bulldozera koji je jasna asocijacija, Piledriver je u stvari velika burgija koja služi za kopanje temelja zgrada... Ne bi nas začudilo da sledeća generacija bude nazvana „Concrete Crusher”, „Tamping Rammer” ili „Hydraulic Excavator”.

U svakom slučaju, na test nam je stigao novi najjači predstavnik FX procesora. AMD je nastavio tamo gde je stao sa modelima Bulldozer, ali sada dosta oprezno. Silni hajp i pompa, koji su imali krajnje negativan efekat na modele Bulldozer, ovoga puta su izbegnuti. Tako je AMD uštedeo na marketingu, a Piledriver je ostavljen na milost i nemilost novinarima. Da li će se istorija ponoviti?

„Back to the drawing board” je definitivno nešto što su AMD-ovi inženjeri rekli jedni drugima nakon neočekivano loših rezultata prve generacije FX. Teško je bilo pronaći ugao i reći da je Bulldozer dobar CPU. Izostavljanje FPU jedinice iz svakog jezgra i deljenje na nivou modula od dve ALU jedinice donelo je dosta lošije performanse i od konkurencije, ali i od generacije Phenom II. S druge strane, rendering i rad sa video materijalom bili su bolji, ali ne onoliko koliko se AMD nadao. Za lošim rezultatima usledila je i loša prodaja, što je iniciralo crvenu lampicu u AMD-ovom odeljenju za istraživanje i razvoj, pa su neke stvari morale da se menjaju. Nemojte pogrešno da nas shvatite, arhitektura Bulldozer donosi odlične inovacije, ali je bilo teško poverovati da će se ekosistem prilagoditi novoj arhitekturi, posebno kada Intelov komplement ne zahteva nikakve izmene i u velikom broju slučajeva ima veliku prednost nad AMD-om u skoro svim kategorijama.

Na jednoj od telefonskih konferencija koje je AMD organizovao objašnjena su unapređenja koja je postigao, pa su novi FX procesori u stvari Bulldozeri, ali onakvi kakvi su trebali odmah da budu. Sa jezgrima Piledriver već smo se sreli kod APU-ova, pa će procesori Vishera FX biti bazirani na istoj arhitekturi kao i Trinity APU-ovi, s tom razlikom što će modeli FX biti punokrvni i opremljeni L3 keš memorijom, koja nedostaje APU-ovima. Proizvodni proces je isti, pa se i procesori Vishera proizvode u 32 nm, kao i prethodni modeli FX. S obzirom na to da novi procesori koriste stari soket, fizičke razlike u odnosu na stare modele FX gotovo da i ne postoje. Sa najjačim modelom FX-8350 AMD je probio magičnu granicu od 4 GHz, što je i nominalni takt ovog procesora, a zahvaljujući tehnologiji Turbo Core omogućen je i 200 MHz viši takt. Naš FX-8350 je tokom testiranja, a i u idle modu, retko bio na 4 GHz, već su mu draže frekvencije između 4,1 i 4,2 GHz. Sa default naponom od 1,4 V, Intelovi korisnici možda će biti iznenađeni, ali s obzirom na to da se radi o drugačijoj arhitekturi, to ne treba previše da vas brine.

Kada su unapređenja u pitanju, ono što donosi Piledriver su nove ISA ekstenzije i podrška za FMA3 i F16C instrukcije. Kada je Intel u pitanju, FMA3 možemo očekivati sa narednom generacijom mikroarhitekture, a u suštini se radi o skraćivanju mikrokoda korišćenjem tri umesto četiri operanda u bazičnim CPU operacijama. S druge strane, unapređenja su brojna i pre svega se odnose na veće interne bafere za određene operacije, kao i bolju efikasnost pojedinih delova, na primer prediktora grananja, što bi trebalo da ima i najveći uticaj na poboljšanje performansi.

Možda je najbolja stvar u celoj priči element koji je ostao nepromenjen – cena. AMD po istoj ceni nudi novi procesor, u šta i nije teško poverovati, jer se više radi o „dorađenom” Bulldozeru nego o potpuno novom procesoru. Celokupan proizvodni proces je zadržan, pa AMD nije morao mnogo da investira, što samim tim znači da su mogli da održe cenu na starom nivou.

Novi Vishera procesori dolaziće sa četiri, šest i osam jezgara, a treba podsetiti da na dve ALU dolazi jedna FPU jedinica, što znači da će operacije koje opterećuju FPU deo biti uskraćene, i to i do 50 odsto. Da malo pojasnimo. FPU je poznat kao „matematički koprocesor”, deo dodat procesoru koji se brine za matematičke operacije sa brojevima s pokretnim zarezom. AMD je procenio da FPU jedinica zauzima veliki deo jezgra, a ne koristi se dovoljno, pa je odlučio da je jedna FPU jedinica dovoljna na dva jezgra (dve ALU jedinice), koje ujedno čine jedan modul. Optimizacijom mikrokoda i dodatnim mehanizmima AMD je donekle kompenzovao gubitak FPU, ali se u realnom radu, kada FPU treba da dođe do izražaja (složeni proračuni, na primer), vidi velika razlika, i to kako u odnosu na Intelove procesore tako i u odnosu na Phenom II procesore koji su dve generacije stariji.

Ako smatramo da je količina aplikacija koje opterećuju FPU jedinicu relativno mala, onda možemo opravdati AMD. S druge strane, specifični softverski paketi koji zahtevaju dosta proračuna, poput finansijskih izveštaja, naučnih proračuna, pa i 3D igara, kaskaće za procesorima sa punokrvnim jezgrom koje se sastoji od jednakog broja ALU i FPU jedinica. Značaj FPU vidi se i u tome što se i kod superkompjutera snaga meri jedinicom FLOPS, a to je skraćenica od Floating Point Operations Per Second, iliti broj operacija sa pokretnim zarezom koje je moguće izvršiti u sekundi.

Kao što smo navikli kada je u pitanju AMD, visoka overclock margina je nešto na šta treba računati, pa uz dobru ploču i adekvatno hlađenje nećete imati problema da se približite sledećoj magičnoj cifri od 5 GHz, naročito zbog toga što konkretni model raspolaže sa otključanim množiocem, što taj posao dodatno olakšava.

U konkretnom slučaju, naš osmojezgarni FX-8350 uporedili smo sa direktnim prethodnikom FX-8150. Sa 100 MHz višim nominalnim taktom, FX-8350 je imao blagu prednost, ali s obzirom na ukupni radni takt, to iznosi tek 2,5 odsto. Da su poboljšanja vidljiva na svakom koraku moguće je zaključiti po rezultatima. Iako prednost nije prevelika, ona postoji i kreće se od 5–10 odsto kod CPU aplikacija do čak 20 odsto kod rendering programa kao što je FryBench.

Interesantno je da AMD, kada je memorijski kontroler u pitanju, osim podrške za nešto više radne frekvencije, nije doneo prave prednosti, pa su rezultati sa memorijom skoro nepromenjeni, a razlike koje postoje posledica su fleksibilne frekvencije procesora. Kada su u pitanju igre, osim onih koje se oslanjaju na CPU (Street Fighter IV, Resident Evil V i Lost Planet 2), razlike su minimalne.

To nas dovodi do zaključka da je Piledriver unapređenje koje na svakom polju donosi ponešto. Svaki deo je pomalo doteran, ali to u paketu ne ostavlja utisak ogromnog koraka napred. S druge strane, s obzirom na to da AMD prodaje ove procesore po istim cenama kao i modele prethodne generacije, ako do sada niste zamenili svoj Phenom/Athlon II, evo pravog trenutka da to uradite.

Ivan TEOFILOVIĆ

 
AMD FX-8350
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus Sabertooth 990FX R2.0
MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition, VisionTek Radeon HD 7750 i 7770
Amazon Kindle Paperwhite
MSI GeForce GTX 650 Power Edition 1 GB (N650 PE 1GD5/OC)
Canon Pixma MG5450 i Epson Expression Premium XP-700
Dell S2340L i UltraSharp U2713HM
Samsung Series 5 (NP530U4C-A02RS)
Asus VivoBook S200
Vivanco Aircoustic X-treme Buds
Sony Vaio S15 (SVS1512S1ES)
Nikon Coolpix S800c
Lenovo IdeaCentre A720
D-Link DIR-505
Wacom Bamboo Pen & Touch Manga
Blueberry NetCat M-11 TVCat
Seagate GoFlex Slim Performance Drive 500 GB

Osnovno:
4,0 / 4,2 GHz octa core, AM3+, 8 MB L2, 8 MB L3
Ostalo:
32 nanometra SOI, Piledriver arhitektura, kodno ime Vishera, otključan množilac, podrška za dual channel DDR3 1866 MHz, TDP 125 W
Proizvođač:
AMD
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera