TEST DRIVE<>
122012<><>

Sony Vaio S15 (SVS1512S1ES)

Dočekasmo Godoa

Od malih nogu, autor ovih redova, verovatno kao i mnogi čitaoci našeg omiljenog časopisa, japanski Sony vezuje za pojam kvalitetne consumer elektronike. I dok su u Srbiju pristizali Bravia televizori ili PlayStation igrački rekviziti preko ovlašćenih distributera, prenosni računari do sada su bili dostupni samo preko „sporednih kanala”, te je do kupaca dolazio tek pokoji model, obično po basnoslovno visokoj ceni. Čekanju je došao kraj – od novembra su i zvanično u Srbiji dostupni notebookovi Vaio E i S u Sonyjevim prodajnim objektima, te posle duge pauze na stranicama „Sveta kompjutera” konačno možete da pročitate opis jednog Sonyjevog laptopa Vaio.

Mi smo imali prilike da se upoznamo sa serijom Vaio S, koja trenutno ubraja prenosnike od 13,3, odnosno 15,5 inča. Ovi laptopovi se po svojim dimenzijama (debljini i masi) mogu svrstati u ultrabookove, ali ih odlikuju „punokrvni” mobilni procesori Ivy Bridge, diskretna grafika, kao i slot-in optika, te je jasno da oni pružaju daleko više od računara iz kategorije kojoj barem na papiru pripadaju. Primerak koji je nama dospeo u ruke ima poprilično duge oznaku SVS1512S1ES, iz koje možemo zaključiti samo da je reč o 15,5-inčnom modelu. Ostatak deluje nasumično nabacan, te se nećemo previše truditi da pamtimo celu sekvencu random karaktera i laptop ćemo jednostavno oslovljavati i upamtiti kao Vaio S15. Srce sistema čini novi procesor i5 oznake 3210M, upotpunjen aktuelnim čipsetom HM76, Hitachijevim 500 GB diskom i 4 GB DDR3 radne memorije. Ako vam se neka od ovih hardverskih karakteristika ne svidi (CPU, HDD, RAM), moguće je uložiti više novca i dobiti snažniju mašinu, ali će to podići ionako visoku cenu uređaja, te morate dobro napuniti novčanik pre polaska u kupovinu.

Pored Intelove grafike HD 4000, smeštene u CPU, korisnicima je na raspolaganju i nVidijina grafika GeForce GT 640M LE, ali od nje ne očekujte previše. Kao i u prošlosti, američka kompanija je svoje „osakaćene” verzije čipova označavala sufiksom LE, te situacija nije ništa blistavija ni ovog puta. Igranje je moguće, ali u nižim rezolucijama i sa popriličnim ograničavanjem detalja. Sigurno je da će eksperimentisanje sa drajverima i raznim grafičkim alatima za tvikovanje izvući još pokoji frejm, ali je šteta što je Sony u jedan ovako prestižan laptop uvrstio slabiju grafiku. Ipak, zbog dimenzija uređaja, verovatno da nije bilo osnova za implementiranje jačeg rešenja, te nećemo biti previše oštri prema japanskoj kompaniji.

Ekran nas je potpuno oduševio. IPS panel, Full HD rezolucija, fantastičan kontrast i prikaz boja, uz veoma dobre uglove gledanja, sve je na najvišem nivou i bez ijedne sitnice koja bi umanjila najvišu ocenu. Zvučni sistem sa nalepnicom Dolby takođe zaslužuje pohvalu, a vredan je pomena je i Intelov wireless adapter.

Ako kažemo da je Vaio S15 svetlosrebrne boje, bez skoro ijedne tačkice drugog kolorita, verovatno ćete pomisliti, a i zaključiti nakog gledanja low-res slika, da smo testirali dizajnerski dosadan i predvidljiv uređaj. Međutim, mi se s tom tvrdnjom nikako ne možemo složiti. Iako je veoma jednostavnog i minimalističkog izgleda, Vaio S15 je prelep uređaj i, tvrdimo, prenosnik koji će svi poželeti da poseduju. Njegovoj eleganciji nesumnjivo doprinosi besprekorno kućište od magnezijuma i aluminijuma, i možda je to upravo tajna zbog koje ovaj prenosnik deluje tako skupo i atraktivno.

Tastatura je neverovatno udobna za rad, tasteri su prostrani i dobro odmerenog hoda, a u prilog joj ide i pozadinsko osvetljenje, kao i numerički deo. Tačped je, jednom rečju, savršen. Precizan, dovoljne površine, sa tasterima koje samo možete poželeti. Buka? Nema je, laptop je gotovo bešuman, a zagrevanje zbog kvalitetnog rashladnog sistema nećete ni primetiti. Da se kod ocenjivanja gleda samo spoljašnjost, Vaio S15 bi od maksimalnih 100 bodova kod nas sigurno dobio 110, a možda i više!

Sedmica je definitivno u penziji i verovatno je nećemo više ni viđati na budućim prenosnicima u rubrici „Test Drive”. Uslužnih programa ima možda i previše te ih treba pročistiti, a savetujemo vam da batalite i McAfee antivirusni paket. Nije on toliko loš, ali mu na ruku svakako ne ide trajanje licence od svega 60 dana.

Eh, da je samo grafika snažnija... Nekoliko puta smo ponovili te reči tokom testiranja GPU i stvarno je šteta što nVidijin (kuku)LE(le) čip nije ustupio mesto nekom svom snažnijem rođaku ili nekom ATI-jevom pulenu iz srednjeg segmenta. Autonomija je izvrsna, jer se ovaj prenosnik po postignutom rezultatu, iako sa ekranom od 15,5 inča, može porediti s manjim „kolegama” iz ultrabook sfere.

Da je Sony uspeo da u Vaio S upakuje jaču grafiku, mi bismo sada verovatno imali novi omiljeni prenosnik. Ovako, najviša ocena izostaje, ali ako zaboravite na gejming, ovaj model je stvarno nešto posebno. Možda neće osvojiti srca većine pasioniranih igrača, ali definitivno hoće svih drugih ljubitelja laptopova, a verujemo čak i onih koji su okoreli fanovi „jabuke”.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD FX-8350
Asus Sabertooth 990FX R2.0
MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition, VisionTek Radeon HD 7750 i 7770
Amazon Kindle Paperwhite
MSI GeForce GTX 650 Power Edition 1 GB (N650 PE 1GD5/OC)
Canon Pixma MG5450 i Epson Expression Premium XP-700
Dell S2340L i UltraSharp U2713HM
Samsung Series 5 (NP530U4C-A02RS)
Asus VivoBook S200
Vivanco Aircoustic X-treme Buds
Sony Vaio S15 (SVS1512S1ES)
Šta mislite o ovom tekstu?
Nikon Coolpix S800c
Lenovo IdeaCentre A720
D-Link DIR-505
Wacom Bamboo Pen & Touch Manga
Blueberry NetCat M-11 TVCat
Seagate GoFlex Slim Performance Drive 500 GB

Procesor:
Intel Core i5-3210M
Čipset:
Intel HM76
Memorija:
4 GB DDR3
Hard disk:
Hitachi 500 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika:
nVidia GeForce GT 640M LE 1 GB DDR3 + Intel HD 4000
Optika:
Matsuhita DVD-RAM UJ8A7AS (CD-ROM 24x, CD-R 20x, CD-RW 20x, DVD–ROM 8x, DVD±R 8x, DVD±RW 6x, DVD±R DL 4x)
Ekran:
15,5”, 1920 x 1080 piksela
Zvuk:
Realtek High Definition Audio
Ethernet:
Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth:
Intel Centrino Advanced-N 6235 (802.11b/g/n) / ima (4.0)
Konektori (položaj):
SPK, MIC (levo), HDMI, VGA, USB 2.0, 2 x USB 3.0 (desno)
Dimenzije/težina:
380 x 256 x 24 mm / 2 kg
Baterija:
6-cell, 5200 mAh
Softver:
Microsoft Windows 8 x64, Microsoft Office Starter 2010, McAfee Internet Security u trajanju od 60 dana, Sony uslužni programi
Proizvođač:
Sony
Kontakt:
Sony Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera